Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich,

 

Potrzebowal bym porady jesli chodzi o kolektory pionowe i poziome.

 

na wiosne bede zakladal pompe ciepla, z tym ze dostalem dwie rozne oferty:

 

jedna od viessmann z kolektorem pionowym, pompa FIGHTER 1250 moc modulowana 4-16 kW

 

druga od vassermann z kolektorem poziomym z bezposrednim odparowaniem, pompa sofath 16kW

 

i tutaj zaczyna sie moj problem, prosze o jakies podpowiedzi, sugestie, rady itp.

 

moze ma ktos takie pompy zamontowane?

 

z gory dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no i tak już zupełnie na marginesie to o kolektorach poziomych czy pionowych to znajdziesz informacje praktycznie wszędzie....

...pompy z mocą modulowaną dopiero wchodzą na rynek więc są droższe od zwykłych.... widzę po składowych ofert, że jedna jest opcją tanią, a druga full wypas ;)

zastanawia mnie jeszcze moc pompy; 16 kW oznacza, że albo masz wielką chałupę albo "standardowy" domek prawie nieocieplony, albo ten kto składał Ci ofertę nie potrafi dobrać wielkości urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ProStaś

Więc tak:

Faktycznie zakupiłem zegar do sterowania licznikiem przed świętami.

W związku z tym, od końca grudnia i w styczniu mam pełną kontrolę nad tym, co sie dzieje w I a co w II taryfie.

Uzbrojony w tę wiedzę oraz rachunek za prąd (dostałem takowy kiedy przechodziłem z taryfy C na G i stąd wiedza o cenie za kWh), mogę z bardzo dużym prawdopodobieństwem wyliczyć jak to wyglądało w październiku, listopadzie i części grudnia.

Do tego dołożyłem obserwacje takie zwykłe, "naoczne" kiedy pompa chodzi, a kiedy nie.

W zasadzie w temp do -10 na zewnątrz, nie zdarzało się, żeby odpalała w dzień. Przy większych minusach - ze 4-5 dni było -18 odpalała czasami w I taryfie, ale wiążę to z dosyć wysokimi nastawami temp CO jakie mam, w porównaniu do tego co koledzy tutaj piszą, przez co nawet w obniżeniach, łapało konieczność podgrzania.

(U mnie do ogrzania na rano do 22 stopni, przy 0 na zewnątrz, musi być na zasilaniu wg krzywej grzania jakieś 35 stopni, a od -8 dochodzę do max, czyli 38.)

Mimo to, dodałem do kosztów I tar10%, tytułem ewentualnych dziennych załączeń, których nie rejestrowałem.

 

Mój całkowity pobór prądu w domu za okres od października do 26 stycznia (z licznika w skrzynce energetyki), to 3260 kWh, z czego I tar - 1081, a II 1903. - kwotowo jakieś 1160 pln.

PC z tego to 652 PLN, reszta idzie na żarówki, TV, które chodzi bardzo dużo - w domu jest cały dzień babcia z młodszym dzieckiem, gotowanie, zmywarka, lodówka, narzędzia AGD, halogeny w łazienkach (8x50W), które moje dziewczyny palą bez opamiętania itd.

Przyjmuję, ze mogłem sie machnąć w tych wyliczeniach PC, ale nie więcej niż kolejne 10%, co przy tej kwocie wydaje sie być bez znaczenia.

 

Poza tym jak pisałem, to pierwsza zima i ponad dwa miesiące ostro w tych ustawieniach mieszałem, co nie wpływało na poprawę ekonomiczności. :)

 

Wentylacja - grawitacja.

Okna - plastiki, trzykomorowe chyba - zwykłe takie.

Ocieplenie - styro 15cm - Organika Platinium; dach - 15cm wełny (ale poddasze zarąbiście nieszczelne i niestety wiatr hula), natomiast poddasze użytkowe, czyli tam gdzie są pokoje - 15 wełny miedzy krokwie, plus 5 w poprzek co by krokwie przykryć.

Dom nie jest specjalnie osłonięty, więc jak wiatr wieje, to da się to odczuć - a wieje tutaj często. Taki folklor.

 

Z grubsza to tyle.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kurm28, oczywiście że się machnąłeś w wyliczeniach (chodzi o cenę), do czasu ostatecznego rozliczenia przez dostawcę to zawsze jest cena szacunkowa (prognoza), dopiero wg rozliczenia przez dostawcę można wyliczyć rzeczywistą kwotę i nie inaczej jak średnia za kWh wartość z faktury brutto podzielona przez zużytą energię (NT + WT), dzisiaj otrzymałem fakturę (G12) za drugą połowę ub roku i wyszła mi bardzo dobra średnia cena tj 0,3562 zł/kWh przy WT/NT 22,6%/77,4%, ale to przy piecach akumulacyjnych, do tej pory jeszcze takiego podziału nie miałem. Cena podawana przez innych 26 do 28gr/kWh jest nieporozumieniem. Już lepiej podawać samo zużycie kWh, jeśli jest osobny licznik. Dodatkowo przy takim sposobie rozliczenia mniej ważna jest w jakiej taryfie pc chodzi bo i tak średnia cena to wyrówna (oczywiście w interesie każdego jest aby była najniższa) Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wy to liczycie, ale mnie wyszlo tak:

do 8.01.2011 zuzylem na caly dom:

1 taryfa dzienna 1877kWh * 0,695= 1304zł

2 taryfa weekeend 2842kWh * 0,35=995zł

RAZEM 2299/ 3m-ce = 766,50zł - zuzycie dla całego domu( wszystko na prad)

teraz jest mniej bo wyzsze temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kurm28, oczywiście że się machnąłeś w wyliczeniach (chodzi o cenę), do czasu ostatecznego rozliczenia przez dostawcę to zawsze jest cena szacunkowa (prognoza), dopiero wg rozliczenia przez dostawcę można wyliczyć rzeczywistą kwotę i nie inaczej jak średnia za kWh wartość z faktury brutto podzielona przez zużytą energię (NT + WT), dzisiaj otrzymałem fakturę (G12) za drugą połowę ub roku i wyszła mi bardzo dobra średnia cena tj 0,3562 zł/kWh przy WT/NT 22,6%/77,4%, ale to przy piecach akumulacyjnych, do tej pory jeszcze takiego podziału nie miałem. Cena podawana przez innych 26 do 28gr/kWh jest nieporozumieniem. Już lepiej podawać samo zużycie kWh, jeśli jest osobny licznik. Dodatkowo przy takim sposobie rozliczenia mniej ważna jest w jakiej taryfie pc chodzi bo i tak średnia cena to wyrówna (oczywiście w interesie każdego jest aby była najniższa)

 

Eee.... chyba nie zrozumiałem Cie dobrze, to dopytam.

Uważasz/wiesz, że cena z kWh podana nafakturze to cena szacunkowa????

Chyba cos pomieszałeś kolego.

Szacunkowa jest wartość w prognozie, a nie cena za jednostkę. W jaki cudowny sposób może się zmieniac cena?

Zwłaszcza, że nawet w regulaminie dołaczonym do umowy, podawane są stawki z kWh, które zgadzają się z tym co jest na fakturze.

O ile dobrze pamietam z faktur jakie mialem za prąd w mieszkaniu, to stawka jest zawsze taka sama.

Poza tym podałeś u siebie jedną stawkę - jakąś średnią.

Możesz wyjasnic skąd to wziąłeś?

Ja na fakturze mam stawke za kWh I taryfie, stawke za kWh w II taryfie plus jakies opłaty stałe.

 

Byc moze nie mam racji - czekam na fakture już za zużycie, bo podałem stan licznika do energetyki, to wtedy sie dowiem na 100%, ale jakos dziwne dla mnie jest to co piszesz.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wy to liczycie, ale mnie wyszlo tak:

do 8.01.2011 zuzylem na caly dom:

1 taryfa dzienna 1877kWh * 0,695= 1304zł

2 taryfa weekeend 2842kWh * 0,35=995zł

RAZEM 2299/ 3m-ce = 766,50zł - zuzycie dla całego domu( wszystko na prad)

teraz jest mniej bo wyzsze temperatury

 

ja dokładnie tak samo licze u siebie, plus dodaje opłaty stałe, bo tez takie są (chociaż to relatywnie niewielkie kwoty miesięcznie).

inna sprawa, ze masz coś strasznie prądożerny ten dom... no chyba, ze ma 300m2, to wtedy sie nie wypowiadam, bo być moze to norma.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wyjaśnię jeszcze raz, cenę jednostkową należy policzyć z faktury, najważniejsza jest wartość brutto z rubryki ogółem, następnie odszukać w kolumnie ilość zużytych kWh według dziennej i nocnej. Naliczona wartość brutto podzielona przez sumę zużytych kWh da nam jednostkowy koszt za 1 kWh. Oczywiście w interesie każdego jest aby cena ta była jak najniższa (większy % wg taryfy nocnej). Tylko tak wyliczona wartość pokazuje rzeczywiście poniesiony koszt, każda inaczej wyliczona będzie szacunkową (niedokładną) czasem mocno odbiegającą od faktycznie zapłaconej. Każda faktura płacona na bieżąco jest prognozą, dopiero po otrzymaniu następnej faktury korygującej poprzedni okres rozliczeniowy (zawsze ta górna tabela faktury) możemy wyliczyć w/w cenę 1kWh.Często przy zmianie cen energii mamy sporo różnych rubryk, ale wybierając jedynie kwotę naliczoną i zużytą ilość kWh nie popełniamy błędu, w wyliczona wartość będzie zawsze kosztem rzeczywiście poniesionym wg fakrury. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Działka 22 ary, dom pow. użytkowa 284m2, ściana jednowarstwowa Ytong bądż Solbet 42 cm U=0,23W dla obydwóch, działka położona w odległości około 20m od rzeki, różnica poziomów między działką a rzeką wynosi ok 10m.

 

viessmann:

 

NIBE Pompa ciepła Fighter 1250 - 3,9 - 15,9 kW

ogrzewanie podłogowe Viess ViPEX rura 16x2 Pex-Al-Pex 3100mb

Wykonanie dolnego źródła K. pionowy 280m

 

wassermann:

Sredni współczynnik przenikania ciepła G 0,43

Temperatura zewnetrzna: -18

Poziomy:

Parter

Powierzchnia mieszkalna: 184m2

Wysokosc pomieszczen: 2,75m

Zapotrzebowana moc grzewcza: 9767W

pompa SOFATH NATEA typ MT 9,1

Moc oddana: 9500W

 

PODDASZE

 

Powierzchnia mieszkalna: 100m2

Wysokosc pomieszczen: 2,60m

Zapotrzebowana moc grzewcza: 5098W

pompa SOFATH NATEA typ MT 5,1

Moc oddana: 5500W

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE (OP) Parter

Liczba obiegów 5

 

OP zasilanie Srednica rury 5/8'' 25 m

Izolacja 9/16 25 m

OP powrót Srednica rury 1/2'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

Obieg OP Izolacja 9/14 20m

 

Liczba obiegów 3 Poddasze

 

OP zasilanie Srednica rury 1/2'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

OP powrót Srednica rury 3/8'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

Obieg OP Izolacja 9/14 20m

 

czynnik roboczy R410A

POWIERZCHNIA GRUNTU DO ROZŁOŻENIA KOLEKTORA POZIOMEGO 330m2

 

Kwestie finansowe odłóżmy na razie na dalszy plan, jeśli mam inwestować nie małe pieniądze w PC to chciałbym wybrać najbardziej optymalną opcje dlatego liczę na Waszą pomoc.

 

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Działka 22 ary, dom pow. użytkowa 284m2, ściana jednowarstwowa Ytong bądż Solbet 42 cm U=0,23W dla obydwóch, działka położona w odległości około 20m od rzeki, różnica poziomów między działką a rzeką wynosi ok 10m.

 

viessmann:

 

NIBE Pompa ciepła Fighter 1250 - 3,9 - 15,9 kW

ogrzewanie podłogowe Viess ViPEX rura 16x2 Pex-Al-Pex 3100mb

Wykonanie dolnego źródła K. pionowy 280m

 

wassermann:

Sredni współczynnik przenikania ciepła G 0,43

Temperatura zewnetrzna: -18

Poziomy:

Parter

Powierzchnia mieszkalna: 184m2

Wysokosc pomieszczen: 2,75m

Zapotrzebowana moc grzewcza: 9767W

pompa SOFATH NATEA typ MT 9,1

Moc oddana: 9500W

 

PODDASZE

 

Powierzchnia mieszkalna: 100m2

Wysokosc pomieszczen: 2,60m

Zapotrzebowana moc grzewcza: 5098W

pompa SOFATH NATEA typ MT 5,1

Moc oddana: 5500W

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE (OP) Parter

Liczba obiegów 5

 

OP zasilanie Srednica rury 5/8'' 25 m

Izolacja 9/16 25 m

OP powrót Srednica rury 1/2'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

Obieg OP Izolacja 9/14 20m

 

Liczba obiegów 3 Poddasze

 

OP zasilanie Srednica rury 1/2'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

OP powrót Srednica rury 3/8'' 25 m

Izolacja 9/14 25 m

Obieg OP Izolacja 9/14 20m

 

czynnik roboczy R410A

POWIERZCHNIA GRUNTU DO ROZŁOŻENIA KOLEKTORA POZIOMEGO 330m2

 

Kwestie finansowe odłóżmy na razie na dalszy plan, jeśli mam inwestować nie małe pieniądze w PC to chciałbym wybrać najbardziej optymalną opcje dlatego liczę na Waszą pomoc.

 

Pozdrawiam :-)

 

przepraszam mała pomyłka:

odległość od rzeki nie 20m a około 200 sorki:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokażę to na prostym arkuszu, którego używam do obliczeń, za ostatnie 2 lata, w nim nie wpisuję składników cen z taryfy - są dla mniej ważne, ale wartość jednostkowa jest rzeczywistym kosztem dokładnie wyliczonym z 4 miejscem po przecinku. Dodam, że obliczając cenę jednostkową dodając jej poszczególne składniki z faktury możemy otrzymać wynik mniej dokładny, a to dlatego że ceny podawane są netto, jak również koszty stałe mocno zmieniają wynik

 

http://img715.imageshack.us/img715/5008/captureiea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wyjaśnię jeszcze raz, cenę jednostkową należy policzyć z faktury, najważniejsza jest wartość brutto z rubryki ogółem, następnie odszukać w kolumnie ilość zużytych kWh według dziennej i nocnej. Naliczona wartość brutto podzielona przez sumę zużytych kWh da nam jednostkowy koszt za 1 kWh. Oczywiście w interesie każdego jest aby cena ta była jak najniższa (większy % wg taryfy nocnej). Tylko tak wyliczona wartość pokazuje rzeczywiście poniesiony koszt, każda inaczej wyliczona będzie szacunkową (niedokładną) czasem mocno odbiegającą od faktycznie zapłaconej. Każda faktura płacona na bieżąco jest prognozą, dopiero po otrzymaniu następnej faktury korygującej poprzedni okres rozliczeniowy (zawsze ta górna tabela faktury) możemy wyliczyć w/w cenę 1kWh.Często przy zmianie cen energii mamy sporo różnych rubryk, ale wybierając jedynie kwotę naliczoną i zużytą ilość kWh nie popełniamy błędu, w wyliczona wartość będzie zawsze kosztem rzeczywiście poniesionym wg fakrury.

 

Hmmm... wciąż nie rozumiem, po co mam szukac i dzielic, skoro wartośc za kWh mam podaną na fakturze?????

Może nie napisałem doładnie - w momencie przejścia z taryfy C na G dostałem fakture rozliczającą C, ale również - na tej samej fakturze, załapało się kilka kWh zuzytych juz w nowej taryfie G, przez co mam dokładnie podaną stawkę za kWh w I oraz w II taryfie.

Robiąc tak jak piszesz otrzymuje dokładnie te same wartości za kWh, ktore mam na fakturze.

Poza tym zupełnie nie interesuje mnie srednia wartość (z I i II taryfy) z kWh, bo zuzycie rozliczane jest wg faktycznego stanu licznika dla I i II taryfy.

 

Z drugiej strony, nawet jak by liczona była jakaś średnia wartość za kWh z tych dwóch taryf, to i tak wartość końcowa MUSI być taka sama, jak by policzyć zużycie w I taryfie x koszt jednostkowy I taryfy + zuzycie w II taryfie x koszt jednostkowy II taryfy.

 

 

Odnosze wrażenie, ze rozmawiamy o dwóch róznych rzeczach, tylko ja nie rozumiem co do mnie piszesz. :((

Nie chcę się spierać - poczekam na fakture - powinna byc na dniach to sprawdzę, ale przyznaję, ze się zdziwię maksymalnie, jezeli ceny za kWh beąda inne (oczywiście uwzględniając podwyżkę cen prądu, która miała ostatnio miejsce).

 

pzdr

k

 

[edyta]

Niestety nie widze co załaczyłeś. Być moze to wina sieci w firmie - sprawdze po powrocie do domu.

Koszty stałe doliczyłem i nie są one tak znowu znaczace.

 

Generalnie napiszę jeszcze, ze wyliczenia, które zrobiłem w zasadzie do 20 PLN zgadzają się z tym, co naliczyła energetyka w nowej fakturze, której jeszcze nie dostałem, ale której wartość pani podała przez tel (przy kwocie calkowitej, podanej w poscie wyzej).

 

Jeszcze jedna edyta:

napisz prosze, jeżeli mozesz, jakie masz ceny brutto za kWh na fakturze za I i II taryfe.

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest cytat z poprzedniej str

"Mój całkowity pobór prądu w domu za okres od października do 26 stycznia (z licznika w skrzynce energetyki), to 3260 kWh, z czego I tar - 1081, a II 1903. - kwotowo jakieś 1160 pln.

PC z tego to 652 PLN"

jak otrzymasz fakturę to przelicz to i zobaczysz różnice, przynajmniej zniknie słowo "jakieś", do tego cena będzie z faktury a nie z "(z licznika w skrzynce energetyki)", bo nasz odczyt nie musi być zgodny z odczytem inkasenta. Cen brutto poszczególnych składników faktury nie mam, jest wyliczona całkowita wartość netto w rubryce "ogółem" i do niej doliczony jest VAT, kolumna "wartość brutto" jest wyliczona tylko dla naliczonej opłaty należnej za rozliczany okres

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczę na pewno, bo mnie zaintrygpowałeś.

co do odczytu - :) - na 100% bedzie taki sam, bo sam odczytałem licznik, po czym zadzwoniłem do energetyki, podałem wyniki i na tej podstawie pani wystawiła mi fakture. ;)

 

odezwę się jak już bede miał fakture.

 

pzdr

k

 

ups - własnie zauważyłem, coś namieszałem w tym co napisałem.

I tar + Ii tar nie daje 3260. :(

Musze dokładniej sprawdzić zapiski, odnosnie całości, bo coś namieszałem z wartością całkowitą, aczkolwiek pewien jestem wartości zuzycia w poszczególnych taryfach. ;)

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie żebym się czepiał, dobrze jak ktoś podaje zużycie energii w kWh, czy poda kwotę z rachunku to już jego dobra wola, czy ją prawidłowo wyliczył - to pomijam, ale najbardziej wkurzają mnie posty "za cwu zapłaciłem 40zł, za ogrzewanie 120zł" - dlaczego, bo ktoś ma cudopiec, i nie ważne zapotrzebowanie domu na energię, czy zużyte kWh, cenne są posty z obliczeń OZC, ale czy takie wyliczenia teoretyczne są z praktyką, tego możemy dowieść sami na podstawie rzeczywistych poniesionych kosztów najlepiej za okresy roczne z lat ubiegłych, tylko tu jest problem - niewiele osób chce podać (czy wyliczyć) wyniki na postawie danych z faktur, bo jedni zacytuję z innego tematu np "jest 6 TV, 7 pralek, 11 lodówek, 15 komputerów i do tego jeszcze 20 piekarników i mikrofalówek", nie jest ważne kto ile czego włącza ale jaka cena 1kWh, oraz ile ich zużywa, jeśli potrafi to wyliczyć dla wszystkich swoich nośników energii to można wtedy mówić o EF - energia zużyta na podstawie zapłaconych faktur, taki wskaźnik dla swojego domu przedstawiłem w temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, zużycie na CO i CWU mam z podlicznika(kwh), ceny za 1T i 2T mam faktury. Reszta to prosta matematyka...faktura nie przychodzi mi na podlicznik tylko na licznik główny..a przecież rozmawiamy tutaj o kosztach CO i CWU a nie kosztach lodówek,mikrofalówek etc.

 

przeczytaj co kolega kbab pisze nt wyliczania kosztów za 1T i za 2T (post na dole poprzedniej strony i kilka na tej).

podobno nie mozna policzyć wg cen z faktry, bo to nie oddaje prawdy (przynajmniej ja to tak zrozumiałem, ale jak przeczytasz to moze zrozumiesz inaczej).

 

możesz się do tego jakoś odnieść.

ja musze poczekać az dostane fakture za ostatnie zużycie.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zauważ że wszystkie sprzęty działające w 1 taryfie podnoszą cenę jednostkową energii, natomiast pracujące w 2 taryfie ją obniżają, w każdym bądź razie z faktury najważniejsza jest cena średnia energii i w interesie użytkownika leży aby ona była jak najniższa. Powtarzam się ale systemy taryfowe dostawców są dzisiaj bardzo zróżnicowane, nawet można kilka różnych spotkać u jednego dostawcy (np sobotnio-niedzielne), ale jedynie porównanie średnich cen z kalkulatora energii

http://www.eprad.pl/01,04

pozwala wybrać najkorzystniejszą taryfę, nie jest wykluczone, że możliwe byłoby wynegocjować przy odpowiednio dopasowanej dziennej i kosztach stałych cenę nocnej np 1gr/kWh - ale czy taką będziemy rozliczać koszty ogrzewania, czy będzie ona rzeczywiście poniesionym kosztem? Dokładnie tak samo jest obliczanie kosztu energii po 26czy 28gr/kWh - jeśli ktoś taką cenę płaci w realu - to wielki szacun, ja taką cenę płaciłem może na początku tego stulecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kurm28

poczytaj dokładnie, górna tabela faktury jest rozliczeniową za poprzedni okres (zwykle 6 miesięcy) - na podstawie tych danych obliczamy w/w cenę, dolna jest prognozą, która będzie rozliczona dokładnie w następnej fakturze - dokładną cenę tego okresu możemy wyliczyć na podstawie przyszłej (rozliczeniowej) prognozowany okres (bieżące faktury są jedynie zaliczką bieżącego zużycia energii). Mówiąc krótko, o ile bieżące zużycie kWh jest faktem, to cenę poznamy dopiero po rozliczeniu, każda inna jest obarczona błędem.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups, za energię rozliczam się w EnergiaPro - rocznie licznik jest odczytywany 2 razy i otrzymuję 2 faktury, oczywiście za faktyczne zużycie rozliczany jestem pierwszą fakturą po odczycie licznika, każda następna jest prognozą. Vattenfall jak wynika z kalkulatora ma niekorzystne ceny. Czy Twoja średnia cena jest niższa od 40gr/kWh?

http://www.eprad.pl/01,04

Rozmawiamy tylko o G12 (rozliczam takie mieszkanie), w G11 (całodobowa) ostatnia moja średnia to 0,5523 zł/kWh

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...