Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

. Jest to podstawowa informacja o stanie kolektora gruntowego i doborze sprężarki - to też wie nawet niedouczony serwisant, a zjawisko wynika z ograniczonej pojemności cieplnej gruntu

Nie mozna dowolnie zwiekszać ilości pętli w parowniu bezpośrenim z powodu spadku prędkości przepływu i problemów z olejem, któych zdaje się zupełnie nie przyjmujesz do wiadomości. Zwiększenie wydajności sprężarki w celu zwiekszenia mocy grzewczej to podstawowy błąd - wydajność sprężarki dobieramy do wydajności źródła a nie odwrotnie. Efektywnośc pompy ciepła z odparowaniem bezpośrednim zależy mocno od właściwości gruntu bo mozliwości manipulowania wielkościa kolektora są ograniczone. .Wiem, wiem że sie nie zgadzacie , ale trudno tak juz jest i przywykłem.

.

i tutaj zgadzam się z Tobą w całej rozciąglości :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szanowny kolego - to do hydrol-a.Mam dwa pytania zwiazane z Twoim cytatem:

"Nie mozna dowolnie zwiekszać ilości pętli w parowniu bezpośrenim z powodu spadku prędkości przepływu i problemów z olejem, któych zdaje się zupełnie nie przyjmujesz do wiadomości. Zwiększenie wydajności sprężarki w celu zwiekszenia mocy grzewczej to podstawowy błąd - wydajność sprężarki dobieramy do wydajności źródła a nie odwrotnie. Efektywnośc pompy ciepła z odparowaniem bezpośrednim zależy mocno od właściwości gruntu bo mozliwości manipulowania wielkościa kolektora są ograniczone. "

 

1. Kto napisał, że jest inaczej? Bo ja nie.

2. Czy my piszemy o tym samym? Bo jesli o mnie chodzi, to piszę o prawidłowo dobranych i zainstalowanych PC. I uściślając. Pisząc "PC" mam na myśli zarówno "jednostkę" jak i DZ i GZ - to dla jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli z powodów gruntowych nie można zastosowac kolektora w systemie bezpośrednim, to moim zdaniem system pośredni też nie wydoli - no chyba, że zwielokrotnić długość kolektora - ale to samo mozna powiedzieć w stosunku do kolektora "bezpśredniego" z zastrzeżeniem, że wieksza będzie moc PC w tym drugim przypadku.

coś innego miałeś na myśli? nie piszesz o zwielokrotnieniu długości kolektora w słowach "ale to samo można powiedzieć"? A która moc będzie i czego większa? Jeśli chodziło o co innego to nie zrozumiałem i przepraszam za podejrzenia. A wielkość kolektora glikolowego dobiera sie właśnie do warunków gruntowych. Im lepsze tym mniejszy.Sprężarka ma określoną wydajność objętościową i odpowiada jej pewna maksymalna liczba rur kolektora bezpośredniego. Nie trzeba byc wybitnym inzynierem renomowanej firmy aby ustalić pole przekroju rurki i prędkośc przepływu,które jest kryterium powrotu oleju.Wieksza długość bez zmiany ilości rur to wieksze opory - sprężarka będzie pracowała na większym sprężu i mniejszym przepływie - efekt negatywny podobny. Można dać wtedy większą sprężarkę o większym sprężu ale COP pogorszy się z powodu zwiększenia mocy silnika. Można zawsze zmniejszyć ilość rur ale zwiekszenie zawsze zwiększa problemy.nie odkrywam tu ameryki , to samo powie każdy chłodniarz pracujący z rozłegłych instalacjach sprężarkowych - warto czasem ich posłuchac bo maja duże doświadczenie i wiedzę popartą eksploatacją znacznie dłuższą niz oferowanie PCi. instalacje te z technicznego punktu widzenia niczym nie różnią sie od pompy ciepła z parowaniem bezpośrednim za wyjątkiem temperatur.

Popularność tych pomp w Szwecji czy Finlandii wynika nie tylko ze wsparcia państwa , ale również z korzystnych często warunków gruntowych i wodnych. Polska przy nich to posucha a w skalistym gruncie dawno nauczyli sie kopać.

Konkludując :p COP pompy ciepła z parowaniem bezpośrednim bardziej zależy od właściwości gruntu niz innych bo możliwości rozbudowy kolektora są ograniczone. W słabym gruncie może nastąpić wyczerpanie energii i nagłe pogorszenie COP , znam kilka takich przypadków - pomogło zmniejszenie sprężarki - ale dopiero latem. Nie piszę tego aby zniechęcić kogokolwiek , ale aby dobrze zbadać sprawę swojej lokalizacji.

Poprawnośc doboru jest często pojeciem względnym co pokazują fora internetowe pełne niezadolowlonych , też obsługiwanych kompleksowo przez renomowane firmy. Są juz firmy nie tak renomowane ale gwarantują w umowie COP , instaluja licznik energii i ciepłomierz na okres gwarancji - wtedy to juz żadne fora nie są potrzebne , a pracą pompy mozna się pochwalic w internecie.

Ja nie brałem u siebie pod uwagę żadnego kolektora bo instalowałem w istniejącym budynku a rozkopanie ogrodu nie wchodziło w grę w oczywistych powodów. Miałem studnię, pobrałem próbkę wody , zapłaciłem w sanepidzie 100 zł i wiedziałem wszystko. Z gruntem jest duzo trudniej bo i nie zawsze jest jednorodny i stosunki wodne często sie zmieniają ( naturalnie lub np w wyniku robót górniczych).

Przy okazji : amoniak wcale nie jest w odstawce , nadal jest bardzo popularny w USA w klimatyzatorach okiennych - zainstalowanych jak u nas grzejnik. Wprawdzie COP chłodniczy ma tak ze 3 ale za to jest zupełnie bezgłośny bo to wyparka , no ewentualnie szumek wentylatorka. Kosztuje grosze i nie ma serwisu , a widziałem pracujące całe lata - wyrzucane były z powodów estetycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie zdaje,ze z tym amoniakiem w klimach okiennych to przesadziles.

Amoniak byl stosowany w duzych chodniach,np.zaklady miesne,albo chlodnicowce.Na poczatku lat -90 bedac w USA zajmowalem sie m.in.AC i to nie tylko okiennymi i juz wtedy nie byl on stosowany(jesli w ogole byl w nich stosowany)Najstarsze klimy jakie przyszlo mi robic chodzily na R22,potem przeszli niby na lepszyR12.

Ale to juz sie tez skonczylo,od konca lat 90-tych jest zakaz stosowania R12. Zaczeli przechodzic w miare mozliwosci na R409a ,R134a.(ktory niby jest ozon friendly???)

R12 skonczyl sie samoistnie,bowiem tak cene wysrubowali,ze przestalo sie to kompletnie oplacac.Za 1lbs R12 placilo sie prawie $50, kiedy butla 30lbs R409a lub 134a tyle kosztowala.Tak bylo w okresie przejsciowym,teraz nawet juz sie go nie kupi.

Tak wiec amoniak to "prehistoria",i nie tylko on.Juz nawet R134a ma nastepcow,bo sie okazalo ze wcale on nie byl taki"ozon friendly".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet dzis możesz to kupić w Polsce ( do 50% ceny sprężarkowego ale moc do 2kW), poszukaj w necie. Amoniak jest jak najbardziej ekologiczny i degradowalny, nie powieksza dziury ozonowej. Wyparki są słabe energetycznie ale proste w budowie i ciche. Sam mam w biurze współczesną mini lodówke wbudwaną w szafkę , która jest wyparką amoniakalną :) .

amoniak jest naturalnym czynnikiem chłodniczym, podobnie jek CO2( mniej ekologiczny od amoniaku). Oczywiście tylko do małych mocy i w niszowych zastosowaniach bo sprawność energetyczna marna. Natomiast w zastosowaniach przemysłowych ( w tym oczywiście wielkie pompy ciepła) faktycznie to nadal czynnik niezastąpiony , ostatnio w tandemie z CO2.

Uznawany za ekologiczny R407C (nastepca killera ozonu R22) składa sie m.in z R134a , więc chyba nie zostanie długo wycofany skoro jest właśnie wprowadzany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amoniak jest i pewnie długo jeszcze bedzie czynnikiem chłdzącym (R 717) stosowanym w przemysłowych urządzeniach chłodiczych (ma dobre właściwości termodynamiczne), oraz w agregatach do zamrażania górotworu - i tutaj ciekawostka - agregaty takie sa wykonywane w wersji bezpośredniej, oraz z zastosowaniem solanki dla działań długoterminowych lub stałych.

Ze wzgledu na właściwości toksyczne i wybuchowe (około 20% objetościowo) stosowanie go (amoniaku) w "domowych" instalacjach jest nieopłacalne ze wzgledu na wymogi kosztownych zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys widziałem odwierty 120 m pod kolektor pionowy i zastanawiałem się czym wymrażali kurzawke na którą natrafili przy wierceniu , patrz Pan a to pewnie był amoniak :o

Faktycznie jest toksyczny i palny , ale palny jest chyba każdy czynnik a i łyknąć je to chyba nie na zdrowie? Poza tym a urządzeniu absorpcyjnym jest go niewiele i w roztworze z wodą. Obcniepoza przemysłem stosuje sie głównie w kempingowych chłodziarkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o sadzicie o pompach stiebel eltron? mam mala dzialke ze wzgledu na jej powierzchnie musza byc wykonane odwierty pionowe.powierzchnia domu do ogrzania 300m2(dwa poziomy+piwnica, porotherm grubosc sciany 44,ocieplone welna 22cm). chce zamontowac pompy glikolowe..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno się skłaniałem ku PC. Pokusiłem się o prostą analizę finansową i niestety wyniki nie przemawiają za PC :cry:

Trochę długo będzie.

Proszę poprawcie mnie, jeżeli znajdziecie jakieś błędy.

 

Założenia:

PC inwestycja: 60 000 pln z podłogówką (srednia z kilku ofert, odrzucone skrajne: najdroższe i najtańsze)

Gaz butla inwestycja: 25 000 pln (część podłogówka, część grzejniki)

Gaz sieć (teoretycznie, bo nie mam go w tej chwili w okolicy) inwestycja: 35 000 pln (zakładam, że z 10 000 pln doprowadzenie rury do budynku, jakby była w okolicy).

Ogrzewanie elektryczne inwestycja: 15 000 (kable grzewcze cokolwiek, myślę, że w tej kwocie można się zmieścić).

Zapotrzebowanie budynku: roczne zapotrzebowanie CO i CWU ok. 16000 kWh/rok (dołożyłem margines błędu 20% w stosunku do wyliczeń Audytorem OZC).

Założenie co do kosztu jednostkowego:

PC (średnio COP 3,5) i prąd: 1kWh za średnio 35gr

Gaz butla: 2,3/litr, 80 pln/mc za butle, ok. 8 kWh/litra

gaz sieć: 1,3/m3, 8kWh/m3, średnio 50 pln/mc za przesył itp. (abonament stały)

 

Przy takich założeniach wychodzi, że PC w stosunku do gazu z butli wychodzi na 0 po ok. 9 latach. Gaz sieć po ok. 16 latach i prąd 12 lat. różnica kosztów eksploatacyjnych rocznych odpowiednio:

PC-> gaz butla: -3772 pln

PC-> gaz sieć: - 1537 pln

PC-> prąd: -3750 pln

 

Ale pokusiłem się o dołożenie jednego "drobnego" elementu: wzrost zapotrzebowania na gotówkę na początku (patrz: wysokość zaciągniętego kredytu). No i przy 20 latach kredytu (porównanie odpowiednio kredyt z konieczną kwotą na PC i pomniejszonego o różnicę w inwestycji w stosunku do innego sposobu ogrzewania). No i tu zaczął się problem: miesięczna rata kredytu zmniejsza się odpowiednio:

PC->gaz butla różnica w inwestycji 34510 pln, czyli zmniejszenie m-cznych kosztów gazu o rate w wys. 200 pln

PC->gaz sieć różnica w inwestycji 24510 pln, czyli zmniejszenie m-cznych kosztów gazu o rate w wys. 146 pln

PC->prąd różnica w inwestycji 34510 pln, czyli zmniejszenie m-cznych kosztów prądu o rate w wys. 287

I przy takiej zmianie koszty roczne zmieniają się następująco:

roczny koszt gaz butla: 2872 pln (PC 1500 pln)

roczny koszt gaz siec: 1285 pln (PC 1500 pln)

roczny koszt prąd: 1806 pln (PC j.w. Czyli 1500 pln)

No i zwrot z inwestycji w PC zmienia się następująco:

Gaz butla 25 lat,

gaz sieć: 114 lat !!!!!!!

prąd: 145 lat !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Tak jak zaznaczyłem, są to jakieś tam moje wyliczenia. Jakieś pojedyncze wartości można poprawić (np. Zmienić COP, koszt 1 kWh itp.), ale czy to znacząco wpłynie na całość? Chyba nie bardzo. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzetelny rachunek, ale troche za duży przyjąłeś koszt jednostkowy energii elektrycznej. Użytkuje pompe ciepła i bez żadnych dodatkowych zbiorników akumulacyjnych, wykorzystujac jedynie własną akumulacyjność budynku , zużywam rocznie ok 25% w taryfie I ( taryfa weekendowa). W moim układzie daje to wg najnowszej taryfy mniej niż 26 gr./kWh.

Żaden rahunek nie odzwierciedli wygody i komfortu wynikającego z pompy ciepła, gdyby nie ten element to w każdym wariancie zwycięża węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden rachunek nie odzwierciedli wygody i komfortu wynikającego z pompy ciepła, gdyby nie ten element to w każdym wariancie zwycięża węgiel.

Pod tym względem komfort korzystania z energii elektrycznej jest chyba jeszcze lepszy.

Z tego wynika, że prąd wychodzi najtaniej i najbardziej komfortowo.

Arku, dla jakiej powierzchni domu przyjałeś takie założenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym względem komfort korzystania z energii elektrycznej jest chyba jeszcze lepszy.

Z tego wynika, że prąd wychodzi najtaniej i najbardziej komfortowo.

prawie prawda, ogrzewałem sie prądem do czasu aż zainstalowałem pompę. Prąd bije wszystko najniższymi kosztami inwestycyjnymi, nie licząc instalacji c.o. koszt samego źródła wyniósł ok 1000 zł - grzałki +termostat. Mozna pokusić sie o rachunek łaczony kosztów 1 kWh w okresie 10 letniej amortyzacji, eksploatacja + inwestycja , nie wyjdzie najgorzej .

Koszty eksploatacji są ważne - jeśli bardzo wysokie ( przy prądzie najwyższe) to jednak odbierają komfort psychiczny , a wrodzone sknerstwo skłania do oszczędzania i pogarsza komfort cieplny . Przy pompie zupełnie o tym nie myślę . Poza tym rachunek ekonomiczny inwestycji w moim wypadku jest dużo bardziej korzystny : miałem instalację c.o. i studnię, kupiłem tylko pompe ciepła i wymiennik c.w.u. dedykowany do pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol, jak zauważyłeś, nigdzie nie wymieniam w wyliczeniach węgla. Też cenię sobie bezobsługowość. Co do stawki za 1kWh 26gr, ok, może i tak być (zaraz to przeliczę jaki będzie miało to wpływ na total).

HenoK, pow. budynku 215mkw (pow. ogrzewana), kubatura ogrzewana 583m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i żeby była jasność Hydrol, byłem bliski pójścia w rozwiązanie z PC, po prostu próbuję to przeliczyć. No i najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać: jak wysokie opłaty jestem w stanie ponosić bez tzw. uszczerbku na budżecie domowym, a do tego dorabiać na jaką inwestycję mnie stać. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na pompę IVT z pośrednim parowaniem, na działce mam grunt piaszczysty, wody do 3 metrów to nie mam co szukać, ale mam za to dużo tego terenu więc pożyczyłem Białoruśkę i w majowy wekend dla rozrywki zacząłem kopać rów pod kolektor. Firma która wykonuje w moim budynku cały system wyliczyła że do ogrzania 170m2 powierzchi domu muszę zakopać w moim piachu 600m rury kolektora. Czy ktoś może zweryfikować poprawność tych obliczeń ?

Wykopałem 300m rowu o szerokości 0,8-1 m do którego mają być włożone 2 rurki z glikolem. Poza tym mam pewien pomysł, nie konsultowany jeszcze z nikim, jak trochę zmoczyć ten piach. A mianowicie chcę w ten wykop trochę nad kolektor wrzucić dreny odprowadzające wodę z rynien czyli deszczówkę oraz dreny z przydomowej oczyszczalni ścieków. Co sądzicie o tym pomyśle, czy dzięki temu " podgrzeję " trochę kolektor przez co zwiększy się sprawność układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol, policzyłem trochę inaczej, tj. do kosztów rocznych "paliwa" dodałem roczny koszt kredytu. Wychodzi, że rocznie wygląda to następująco:

PC: 13776 pln (z czego 1248 koszt prądu do PC, rata 1044 pln/mc)

Gaz butla: 15688 pln (rata 844 pln/mc)

gaz sieć: 13978 pln (rata 896 pln)

prąd: 13452 (rata 757 pln/mc)

Oczywiście założenia co do okresu spłaty itp. zawsze takie same, zmienia się wysokość kredytu.,

 

Oczywiście, rozkład ogrzewania noc/dzień: 70/30% (PC i elektryczne).

Stawka średnia: 0,2730 pln/kWh przy powyższym rozkładzie.

no i kiepsko to wygląda. Zacząłem się mocniej zastanawiać nad PC: i to i ogrzewanie elektryczne: to i to prąd, tylko inny zysk z 1kWh, ale inwestycja b. wysoka.

Z drugiej strony miesięczne koszty eksploatacji (na które wszyscy wszędzie zwracają uwagę) przy dodaniu rat przestają wyglądać obiecująco.....

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sobie przyjąłem: zmiana cen nośników o 5%/rok

rozkład na 10 lat.

I tak: po 10 latach koszty wyglądają następująco:

PC: 155 540 pln

Prąd: 161 988 pln (PC taniej o 6447 pln)

Gaz butla: 176 759 pln (PC taniej o 21 218 pln)

Gaz rura: 155 473 pln (PC dorżej o 67 pln)

 

Polecam to ćwiczenie, bo fajnie rozkłada się koszt w poszczególnych latach (przypominam, przyjąłem COP 3,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...