Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hm...

Mnie materialy i robocizna, tj. geoTHERM plus VWS 62-2 (5,9kW) z Vaillant'a ze sterownikiem pokojowym i pogodowym, z dostepem przez internet vrnetDialog , kompletny osprzet, montaz i uruchomienie, DZ - dwierty (100 mb), zalanie glikolem, GZ (kompletna podlogowka), 3 szt. grzejnikow drabinkowych z dodatkowymi grzalkami elektrycznymi, szczelnie polozony styropian w calym domu i garazu (30cm parter,10cm poddasze,10cm garaz,30cm pom.ogrodowe za garazem -razem ponad 240m2), folie, siatka stalowa i kompletny hydrfor (pompa glebinowa,zbiornik,dodatkowa pompka ccwu) i wylewki z miksokreta w calym domu (w garazu rowniez) wyszly cos ok. 77 k zl.

Powierzchnia podlog w domu 215 m2 a w garazu i ogrodniczym ok. 27m2 (uzytkowa 175m2).

Moze nie jest to najmniej, ale sam nie musialem nic robic -nie mialem wogole na to czasu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm...

Mnie materialy i robocizna, tj. geoTHERM plus VWS 62-2 (5,9kW) z Vaillant'a ze sterownikiem pokojowym i pogodowym, z dostepem przez internet vrnetDialog , kompletny osprzet, montaz i uruchomienie, DZ - dwierty (100 mb), zalanie glikolem, GZ (kompletna podlogowka), 3 szt. grzejnikow drabinkowych z dodatkowymi grzalkami elektrycznymi, szczelnie polozony styropian w calym domu i garazu (30cm parter,10cm poddasze,10cm garaz,30cm pom.ogrodowe za garazem -razem ponad 240m2), folie, siatka stalowa i kompletny hydrfor (pompa glebinowa,zbiornik,dodatkowa pompka ccwu) i wylewki z miksokreta w calym domu (w garazu rowniez) wyszly cos ok. 77 k zl.

Powierzchnia podlog w domu 215 m2 a w garazu i ogrodniczym ok. 27m2 (uzytkowa 175m2).

Moze nie jest to najmniej, ale sam nie musialem nic robic -nie mialem wogole na to czasu.

 

Pzdr.

a jak dlugo ty juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki, jak wyglada serwis itp. no i czemu zalozyles pionowe a nie poziome np.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kbab

Dzisiaj czekała na mnie w skrzynce fakturka za zużycie od 13.10.2010 do 26.01.2011.

(Mała niedogodność polega na tym, ze to za okres przejściowy pomiędzy zmiana cen oraz zmianą VAT.)

 

Sprawdziłem jednak cenę jednostkową z przed podwyżki w tar I i II i sa identyczne jak te, wg których liczyłem zużycie prądu przez PC - tak jak myślałem.

Licząc Twoim sposobem - czyli kwota 1215,66 pln dzielone przez całkowite zużycie dla domu czyli 2986 kWh, wychodzi cena średnia za kWh 0,40711... tyle tylko, ze to nijak ma się do liczenia kosztów zużycia przez PC (czy kosztów zuzycia dla innych urządzeń), ponieważ PC (oraz np: pralka, zmywarka) nie chodzą równo przez cały dzień, ale w 80% (a nawet więcej) w II taryfie (zmywara i pralka prawie 100% w II tar), gdzie cena jednostkowa (zsumowane wszystkie składniki, jakie liczone sa dla zużytych jednostek) wynosi obecnie 0,284376 PLN brutto (w I tar 0,610326).

Pomijam na razie koszty stałe, gdyż miesięcznie wychodzi jakieś 14 PLN i akcyzę, która w tym rach za ponad 3 miesiące wyniosła 47 PLN.

 

Reasumując, licząc samemu przed otrzymaniem rachunku, pomijając zmianę ceny po podwyżce, pomijając zmianę VAT oraz nie ujmując akcyzy (bo o tym zapomniałem, a nawet jak bym pamiętał, to bym nie wiedział jak policzyć), wyliczyłem sobie za ten okres od 13.10.2010 do 26.01.2011 kwotę brutto 1159,87.

Na rachunku od dostawcy wyszło 1215,66, czyli machnąłem się o 55 PLN (przypominam - sama akcyza to 47 PLN).

Pozostaję więc przy zdaniu, ze coś kolega kombinuje z tym liczeniem i że można to dokładnie policzyć biorąc dane z faktury.

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa 8KW firmy NATEO z zasobnikiem CWU 300L

kolektor poziomy - 300mb (ale żałuje, że nie położyłem 400. 500 by mi na działkę nie weszło).

 

dlaczego poziomy? w sumie nie brałem pod uwagę innego, ale nawet jak bym brał, to przy tych cenach odwiertów bym się nie zdecydował.

poza tym ma dosyć wysoko wody gruntowe, a kolektor jest zakopany na 1.80, wiec całość daje rade i nie było potrzeby wydawać fortuny na wiercenie).

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dlugo ty juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki, jak wyglada serwis itp. no i czemu zalozyles pionowe a nie poziome np.?

 

Ja mam PCi drugi sezon ale pierwszy juz jako zamieszkaly.

Jak dotad nie mialem zadnych problemow z instalacja czy tez sama pompa ciepla. Serwis? Nie wiem co to jest :) (zartuje oczywiscie) Nie mialem zadnego serwisu bo niby po co?

Pionowy kolektor poniewaz:

1-mala dzialka

2-stabilne jako dolne zrodlo

Sprawdzam sobie i zmieniam ustawienia przez internet i nie zauwazylem zadnych problemow do ktorych bym nie przylozyl reki :) tzn.. caly czas delikatne zmiany zeby znalezc optimum ustawien.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kejti30 - bardzo Ci dziękuję za odpowiedź :) czy już masz to wszystko zrobione, czy tylko wycenę na papierze? wentylację masz z reku? a nie masz zbiornika buforowego? ile miejsca działki zajmie/zajął Ci ten kolektor?

 

u nas będzie 142 m powierzchni użytkowej plus 32 pomocniczej (garaż, pralnia itp). działkę mamy sporą ale zastanawiamy się nad kolektorem pionowym, który ma być wydajniejszym tylko cenowo zabija :(

 

jak na razie wszystko na papierze :) ale zebrałam sporo ofert, przeczytałam cały wątek i doszłam do wniosku ze wybiorę między ziriusem a PPC. Pierwszy sprawdzony, wiele osób z forum go mai kosztuje koło 60k zł ze wszystkim (też z podłogówką) a PPC też ma kilka osób z forum i generalnie hula a cena naprawdę zachęcająca. Decyzję podejmę po wizycie u przedstawiciela PPC na wielkopolskę- zobaczę jakie zrobi na mnie wrażenie, może uda się odwiedzić kogoś kto to ma. Dla mnie b ważne jest tzw zaufanie do instalatora - chcę mieć pewność ze mi dobrze poustawia i w razie problemów zjawi się i naprawi co trzeba.

wentylacja będzie z reku, kolektor spiralny ale nie wiem ile zajmie miejsca z pewnością mniej niż normalny poziomy- mam dużą działke wiec nawet nie myślałam o tym. Nie chcę zbiornika buforowego bo zgadzam się, że podłogówka ma wystarczające możliwości akumulacji ciepła, ale widzę ,że wielu dystrybutorów go oferuje - wiadomo z jakich powodów ;-). Jak macie możliwość to ja bym po prostu przewymiarowała poziomy - pewnie i tak wyjdzie duzo taniej niz pionowy - a na pionowy generalnie namawiają bo to większy zarobek dla dystrybutora.

 

czytałam ze pisaliscie o viessmanie - ja sie bardzo zraziłam do nich - napisałam do 2 przedstawicieli na wielkopolske i obydwaj namawiali mnie na wizyte - ja ze spoko na pewno sie wybiore ale najpierw niech cos przyslą zebysmy mieli o czym rozmawiac - no i sie obrazili :o jeden przysłał oferte jakąs z kosmosu na jakies 90k (z podłogówką) i z elaboratem dlaczego powinnam mieć kolektory pionowe, a drugi mi napisał że potrzebuje 1,5 tygodnia na przygotowanie oferty - i czekam od 2 tyg i nic - wiec mam ich gdzies, raczej mnie nie zachęcili do spotkania. Moje wrażenie jest takie , że lepiej rozmawiać z dystrybutorem, który jednocześnie wie jak przeprowadzić instalacje (tak ogólnie mówiąc) niz z przedstawicielem który w większości nigdy nie widział instalacji na oczy i wykorzystuje niewiedzę inwestora. Pewnie to mało odkrywcze, ale lepiej pozno niż wcale :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek...

 

nie, domek dopiero będzię, masz jakieś lepsze rozwiązanie co do współczynnika i ściany jednowarstwowej?

 

Pozdrawiam :-)

 

..uważam, że nie opłaci Ci się taka ściana jak planujesz...

pobuduj z jakiejś ceramiki i daj dobre ocieplenie to uzyskasz bez problemu ścianę w granicach 0,15 a to spowoduje znaczne zmniejszenie zapotrzebowanie budynku na ciepło a co za tym idzie znacznie mniejszą pompę czyli mniejsze koszty eksploatacyjne, mniejszą ilość odwiertów.....

czyli krótko mówiąc będziesz miał o wiele taniej.... nie wiem kto Ci doradził ścianę 1W...chyba ten kto ma Ci robić CO za 100 klocków, hehe....

z jakiego rejonu jestes?

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a moze ty mogl bys napisac mi jaka masz pompe chodzi mi bardziej o DZ i dlaczego akurat takie wybrales?

 

..pionowe będzie zawsze bezpieczniejsze - mniejsze prawdopodobieństwo wychłodzenia - niżej są bardziej stabilne warunki temp i nie zależą one od pogody...

przy poziomym chłodny rok może spowodować niedostateczną regenerację źródła a co za tym idzie kłopoty w zimie... to tak w skrócie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kurm28

licz energię dokładnie jak wyliczyłeś, nie kombinuj w rozliczanie procentowo wg 2 i 1, przecież ja w G11 oglądam tv i mam światło teoretycznie taniej od ciebie (twoja 1), ale tak nie jest bo za każdą kWh zapłaciłeś nieco ponad 40gr, jeśli uda ci się zejść z ceną poniżej 40gr to już sukces. Różne taryfy dostawców to ich kombinacje aby w pełni wykorzystać swoje moce, niższa średnia cena w G12 od G11 to nic innego tylko rabat dla większych odbiorców (ponad 3000 kWh rocznie), a średnia cena zmusza odbiorcę do kombinowania aby była niska jednocześnie lepiej była wykorzystana moc dostawców energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na myśli to, że niektórzy ludzie mają 12cm styro na ścianie i uważają że mają dobrze ocieplony dom ( a w rzeczywistości ledwo mieszczą się w normie U<0,3)

Dla mnie standard to 20cm na ścianie i 30cm na dachu, 15cm pod podłogą - mam na myśli izolacje.

Dobre izolacje to wszystko więcej niż to co napisałem ;)

 

jak byś miał takie izolacje o jakich mówisz to nie miałbyś zapotrzebowania 12 k na 130 m powierzchni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazasz ze to zbyt malo?

 

czy masz PC , jaki duzy dom i jakie zapotrzebowanie jesli mozna wiedziec?

 

nie mało i nie dużo, dla dobrze ocieplonego domu o tych gabarytach w sam raz przy dobrym komforcie cieplnym (ok21/22stC). Dopracowuję swój wskaźnik EF (energia zużyta z faktur), to nie prognozy, obliczenia teoretyczne, ale energia zużyta i udokumentowana fakturami, za ostatnie lata wychodzi mi ok 21000 kWh rocznie, w tym energia elektryczna początkowo 3600, ostatnio ponad 2200 kWh w roku, dom 130m2, zresztą wszystko jest tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

Temat pc interesuje mnie wyłącznie kasowo, jeśli mi się opłaci to wejdę w pc ale w klimie lub odzysk ciepła do cwu (jak na razie), ale dla mnie decydującym warunkiem będzie opłacalność, bo mam dostęp do wielu nośników energii, a przy cenie podanej przez ciebie od razu zapaliła mi się "żółta lampka" i najprawdopodobniej przekalkulowałbym dokładnie porównując z ogrzewaniem elektrycznym, chociaż pc to również system elektryczny ale z większa sprawnością, chociaż ta sprawność nie jest do końca udokumentowana (COP gwarantowany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtarzasz slogany instalatorów namawiających na odwierty - przy dobrych warunkach glebowych nie ma przeciwskazań dla kolektora poziomego...a koszty wykoniania nieporównywalnie niższe...

Powiedzcie mi jedna rzecz. Od czego sie regeneruje kolektor pionowy?

Poziomy ponoc potrzebuje slonca i lata zeby sie gleba zregenerowac. Czemu to pionowy nie potrzebuje sie regenerowac?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jedna rzecz. Od czego sie regeneruje kolektor pionowy?

Poziomy ponoc potrzebuje slonca i lata zeby sie gleba zregenerowac. Czemu to pionowy nie potrzebuje sie regenerowac?

 

marcin

 

oba układy regeneruje ciepło z wnętrza ziemi, słońce nie regeneruje temp gleby na tych głębokościach. Aby się o tym przekonać (warstwowy rozkład temperatur) wystarczy postawić włączone żelazko na stosie np z cegieł, przy której od góry gorące żelazko nie podnosi temperatury? A to są nie te same różnice temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtarzasz slogany instalatorów namawiających na odwierty - przy dobrych warunkach glebowych nie ma przeciwskazań dla kolektora poziomego...a koszty wykoniania nieporównywalnie niższe...

 

...nie powtarzam sloganów - takie są fakty.... nikogo nie chcę odwracać od kolektorów poziomych jednak muszą sobie zdawać sprawę z ryzyka...

niestety co byśmy nie mówili, to chyba nie da się podważyć faktu, że przy odwiertach warunki temp na głębokościach o jakich mówimy są względnie stałe.... na głębokości -1,8m mogą się wydarzyć anomalie.... tutaj regeneracja źródła niestety zależy od temp powietrza/nasłonecznienia/ilości opadów w okresie wiosna-jesień....

co do Twojego budynku to może i Ci tak wyszło przy piwnicy... pewnie sama piwnica generuje dość spore zapotrzebowanie, do tego garaż...

jeżeli tak Ci wyszło to widocznie tak jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba układy regeneruje ciepło z wnętrza ziemi, słońce nie regeneruje temp gleby na tych głębokościach. Aby się o tym przekonać (warstwowy rozkład temperatur) wystarczy postawić włączone żelazko na stosie np z cegieł, przy której od góry gorące żelazko nie podnosi temperatury? A to są nie te same różnice temperatur.

Dla żelazka tak, ale dla warstw powierzchniowych gruntu już nie :D

Na każdy metr2 powierzchnie gruntu przypada w skali roku około 1000kWh energii z promieniowania słonecznego.

Wynik sumaryczny zależy tu od np intensywności roślinności jaka występuje na danym terenie.

Warstwy powierzchniowe nagrzewają się od promieniowania słonecznego nawet do 18oC dla głębokości -0,5m ppt).

Ponieważ ciepło zawsze przenika od ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze, część tego ciepła przedostaje się w głębsze warstwy gruntu.

Ale głównym transporterem tego ciepła jest woda, która przenikając podczas opadów z warstw płytszych do głębszych transportuje ciepło w głąb gruntu.

Proces ten odbywa się że tak powiem w cyklu półrocznym.

Głębokość na której ustają zmiany temperaturowe zależne od temperatury zewnętrznej to około 10m ppt.

 

W przypadku sond głębinowych ciepło jest pobierane z ciepła górotworu przez promieniowanie (radiacje) i konwekcję.

Grunt jako akumulator (zasobnik) ciepła dąży samoistnie do wyrównania stanów temperaturowych zakłóconych odbiorem tego ciepło przez sondę DZ.

Tutaj regeneracja gruntu następuje znacznie szybciej niż w przypadku warstw płytszych (do 5-7m ppt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kurm28

licz energię dokładnie jak wyliczyłeś, nie kombinuj w rozliczanie procentowo wg 2 i 1, przecież ja w G11 oglądam tv i mam światło teoretycznie taniej od ciebie (twoja 1), ale tak nie jest bo za każdą kWh zapłaciłeś nieco ponad 40gr, jeśli uda ci się zejść z ceną poniżej 40gr to już sukces. Różne taryfy dostawców to ich kombinacje aby w pełni wykorzystać swoje moce, niższa średnia cena w G12 od G11 to nic innego tylko rabat dla większych odbiorców (ponad 3000 kWh rocznie), a średnia cena zmusza odbiorcę do kombinowania aby była niska jednocześnie lepiej była wykorzystana moc dostawców energii.

 

To co piszesz ma znaczenie jedynie dla całości zużytej energi.

Natomiast aby policzyć faktyczne zuzycie np PC musze opierac sie na T1 iT2, ponieważ wyciągając średniią cenę za jednostkę (tak jak pisałem u mnie - te 0,40 (na około) wyjda mi bzdury.

Patrz:

Zużycie całkowite PC w badanym okresie wg średniej ceny za kWh - 1890 * 0.4711 = 870,379PLN

 

Zuzycie całkowite PC liczone wg faktycznej pracy w taryfach I oraz II:

- Tar I - 378 kWh * 0,610326=230,70 PLN

- Tar II - 1512*0,284376 = 429,98

Suma Tar I i II = 660,68 PLN

 

Wg Ciebie za ile PLN PC zuzyla prądu?

 

Napisałem już w poprzednim poście, że licząc tak jak liczę otrzymałem w 99% wynik zbiezny z wyliczeniami dostawcy, a bład wynikał z niedoliczenia akcyzy, zmian cen i zmian VAT.

Twój sposób ma zapewne zastosowanie dla G11 gdzie masz jedną stawkę za cały dzień, ale nawet wtedy to co wyliczasz musi być zgodne z ceną brutto za jednostke z faktury - innego wyjscia nie ma (no chyba, ze G11 działa jakoś inaczej).

 

Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...