Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

k

Mi sie osobiscie po malu juz nie chce. Jak kiedys napisalem, ku wielkiemu oburzeniu anty-pompiarzy, na ogrzewanie domu150m wydaje rocznie mniej niz na piwo. Lub mowiac inaczej, kolo dupy mi lata, czy ktos se to policzy tak czy inaczej i czy mu wyjdzie 200PLN wiecej, czy mniej.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dokładnie tyle ile wyliczyłeś w 1 wariancie. Jakoś nikt nie ma pretensji do dostawcy energii o to, że jako średni odbiorca (ponad 3000 kWh) drożej płaci za energię w godzinach szczytu od drobnego odbiorcy z G11, a to dlatego ze ma możliwość odrobić z nawiązką tą różnicę większym zużyciem energii poza szczytem. Kończąc temat wyjaśnij po co masz kombinować z cenami i proporcjami zużycie w 1 i 2, skoro nic nie zmieni tego, że za 1kWh zapłacisz i tak w końcu średnią z faktury (którą wyliczy nawet laik bez problemu, a który miałby problem w przeliczaniu na 1 i 2 oraz % zużycie), poza tym równie prawidłowa cena energii to średnia wyliczona bezpośrednio z kalkulatora dostawcy, dzieląc kwotę końcową przez ilość energii, przy okazji liczy oszczędności jakie można osiągnąć powiększając zużycie w tańszej taryfie. Ktoś już próbował z zejściem z ceną poniżej 30gr/kWh wykorzystując G12 i G11 w jednym gospodarstwie - i niestety nic nie wyszło. Ostatecznie każdy niech liczy po swojemu, ale w takim przypadku powinien oprócz kwoty podać zużycie kWh, bo samo stwierdzenie, że np za cwu płaci 50zł, a za ogrzewanie 150 - jest nieporozumieniem, a podane kwoty obarczone sporym błędem.

http://www.eprad.pl/01,04

zachęcam użytkowników pc do wyliczenia zwrotu z inwestycji przy zastosowaniu różnych nośników energii, wystarczy w H2 wpisać roczne zapotrzebowanie na kWh, w dolnych rubrykach koszt inwestycji w pc i alternatywny w inny kocioł, zapraszam na str mojego kalkulatora

 

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

 

Miałem zamiar nie wdawać się w tą dyskusję, ale skoro wywołałeś...

 

Wydaje mi się, że rozumiem dokąd kbab zmierzasz z tym sposobem liczenia, ale nie do końca się z tym zgadzam. Racja, że przyjmowanie 0,28PLN w kalkulacjach ekonomiczności pompy ciepła jest nadużyciem (chyba, że ktoś rzeczywiście w 100% grzeje w taniej taryfie co jest raczej wyjątkiem, a nie regułą patrząc na wypowiedzi na FM), ale wrzucanie energii zużytej na cele bytowe do tego samego worka również wypacza koszta ogrzewania. I tak byś oglądał telewizję, czy oświetlał dom niezależnie od tego czy grzejesz prądem, czy innym nośnikiem energii. Według mnie powinno się liczyć osobno średnią cenę kWh na te dwa cele. Osobno średnią ważoną podlicznikiem PC oraz osobno średnią ważoną różnicą między licznikiem głównym a podlicznikiem PC.

Jedyną poprawką jaką można by uwzględnić w kosztach ogrzewania jest przypadek gdy koszt energii na cele bytowe będzie wyższy niż by był w taryfie G11 (bo taką pewnie byśmy mieli nie grzejąc prądem). Kwestie abonamentu i opłat stałych dla uproszczenia pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tyle ile wyliczyłeś w 1 wariancie. Jakoś nikt nie ma pretensji do dostawcy energii o to, że jako średni odbiorca (ponad 3000 kWh) drożej płaci za energię w godzinach szczytu od drobnego odbiorcy z G11, a to dlatego ze ma możliwość odrobić z nawiązką tą różnicę większym zużyciem energii poza szczytem. Kończąc temat wyjaśnij po co masz kombinować z cenami i proporcjami zużycie w 1 i 2, skoro nic nie zmieni tego, że za 1kWh zapłacisz i tak w końcu średnią z faktury (którą wyliczy nawet laik bez problemu, a który miałby problem w przeliczaniu na 1 i 2 oraz % zużycie), poza tym równie prawidłowa cena energii to średnia wyliczona bezpośrednio z kalkulatora dostawcy, dzieląc kwotę końcową przez ilość energii, przy okazji liczy oszczędności jakie można osiągnąć powiększając zużycie w tańszej taryfie. Ktoś już próbował z zejściem z ceną poniżej 30gr/kWh wykorzystując G12 i G11 w jednym gospodarstwie - i niestety nic nie wyszło. Ostatecznie każdy niech liczy po swojemu, ale w takim przypadku powinien oprócz kwoty podać zużycie kWh, bo samo stwierdzenie, że np za cwu płaci 50zł, a za ogrzewanie 150 - jest nieporozumieniem, a podane kwoty obarczone sporym błędem.

http://www.eprad.pl/01,04

zachęcam użytkowników pc do wyliczenia zwrotu z inwestycji przy zastosowaniu różnych nośników energii, wystarczy w H2 wpisać roczne zapotrzebowanie na kWh, w dolnych rubrykach koszt inwestycji w pc i alternatywny w inny kocioł, zapraszam na str mojego kalkulatora

 

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

 

Alez kolego szanowny - nie rozmawiamy o całkowitych kosztach za energie, tylko o kosztach jakie przynoszą nam konkretne urządzenia - w tym przypadku PC i tak konkretnie, ze bardziej sie nie da wiem ile PC zuzyła w I ile w II tar i dokładnie tak liczę jej zuzycie.

Co innego, gdybyśmy rozmawiali o kosztach całkowitych prądu w domu, to wtedy mozna policzyć srednią cene itd.

Tutaj rozmawiamy JEDYNIE o kosztach ogrzewania i CWU, więc wrzucanie do tego kosztów generowanych przez inne urządzenia jest w tym przypadku pomyłką.

 

Napisałeś, ze moje wyliczenia zuzycia prądu przez PC są obarczone błędem, co jest nieprawdą, bo sa dokładne.

 

@ManiuF

Mam nadzieję, ze zauwazyłeś, ze w wyliczeniach po pierwsze nie wziąłem 0,28 tylko koszt w II taryfie brutto, a po drugie nie dałem tam 100% zużycia PC w II tar, ale wg faktycznego zuzycia.

Poza tym zgadzam sie w 100%, chociaz wciąz nie rozumiem po co liczyć średnią cenę, skoro ma sie podana dokaldną?

inna sprawa, ze tak jak piszesz musi być to średnia wazona, co w efekcie da dokładnie taki sam koszt, jak uzycie cen tar I i II.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to jak rozliczysz energię którą pobierają sprzęty zasilane ciągle?, np lodówka, inne zasilane całą dobę, będziesz kombinował z taryfami, %zużyciem, wyliczaniem sobotnio-niedzielnym, przecież to sprzęty które rozliczyć powinniśmy tak samo jak pc, jeśli nie to dlaczego pc w tym ma być uprzywilejowana, z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ManiuF

Mam nadzieję, ze zauwazyłeś, ze w wyliczeniach po pierwsze nie wziąłem 0,28 tylko koszt w II taryfie brutto, a po drugie nie dałem tam 100% zużycia PC w II tar, ale wg faktycznego zuzycia.

 

To 0,28PLN nie odnosiło się do twojej kalkulacji, tylko do zarzutu który pojawił się ileś tam postów wstecz, że niektórzy (chyba głównie sprzedawcy) używają takiej stawki. :)

 

z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury

 

Te zyski będą się nam pojawiały niezależnie od nośnika energii i zmniejszają zapotrzebowanie domu na ogrzewanie (dogrzewanie), więc wydaje mi się zasadne pominięcie ich w tych obliczeniach.

 

bez zbędnych wpisów, powinniśmy poza kosztem podawać faktyczne zużycie w kWh i będzie ok

 

Tak będzie najpoprawniej politycznie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to jak rozliczysz energię którą pobierają sprzęty zasilane ciągle?, np lodówka, inne zasilane całą dobę, będziesz kombinował z taryfami, %zużyciem, wyliczaniem sobotnio-niedzielnym, przecież to sprzęty które rozliczyć powinniśmy tak samo jak pc, jeśli nie to dlaczego pc w tym ma być uprzywilejowana, z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury,

 

kbab, to jest watek o ogrzewaniu. MIedzy innymi kosztach ogrzewania. Co ma do tego TV czy lodowka? ROzmawiamy o tym, ile kosztuje nas ogrzewanie, a nie chlodzenie piwa i kielbasy. DLatego wszyscy z uporem maniaka, probuja Ci wytluamczyzc, zeby nie wrzucac lodowki, plazmy i PC do jednego worka z PC.

 

PC moze zuzywac np 80% w taniej i 20% w drogiej taryfie. Koszt KWh wyjdzie wtedy np 40gr. Ludzie maja do tego podliczniki i widza faktyczny, zmierzony podzial na tania i droga taryfe.

Wszystko inne bedzie zuzywac np 60% w drogiej, a 40% w taniej. Koszt 1 KWh na Plazmy, lodowki i swiatelka, wyniesie wiec np 50gr.

 

Majac podlicznik 2taryfowy na PC, do tego licznik glowny 2taryfowy, latwo mozna policzyc (2 odejmowania wystarcza!!), jakie bylo procentowe zuzycie pradu w taniej/drogiej taryfie na cele po-za grzewcze.

 

Jak policzysz srednia z fakury za calosc jak sie upierasz, to sie okaze, ze godzina ogladania TV zima (gdy chodzi pompa) wyjdzie Ci nizsza niz latem, gdy PC nie chodzi. A przeciez ta plazma zawsze zre tyle samo pradu, wiec koszt jej ogladania zima/latem jest taki sam.

 

 

Kolejny przyklad. Ta plazma moze zima chodzic 1h dziennie lub 10h dziennie.

W tym samym czasie pompa chodzi zawsze 10h. Skoro pompa chodzila zawsze taka sama ilosc czasu, to dlaczego koszt ogrzewania ma ( wedlug Twojego sredniego liczenia), zalezec od tego na ile godzin wlaczylem plazme (abstahujac od ilosci ciepla ktore plazma wyprodukowala,). Bo zakladam, ze plazma chodzi glownie w dzien w drogiej taryfie i niejako podbija srednia cena KWh. PC chodzi glownie w taryfie taniej.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to jest chore, wliczac zuzycie AGD do ogrzewania domu przy PCI.

Jak juz wspomniano, KAZDY ma w domu jakies agd i powinien do kosztow ogrzewania czy to gazem czy eko-groszkiem je doliczac.

Przeciez te urzadzenia grzeja kazdy dom a nie tylko domy pompiarzy!!!!!!!!!!

"kurm28" jak najardziej prawidlowo wyliczyl realne koszty a jak widze to "kbab" jest czystym teoretykiem, ot taka teoria matematyki dla samej teorii.

Moze podawajmy zuzycie w [kwh] i jesli ktos ma mozliowsc z podzialem na taryfy I i II.

Te nasze wpisy nie sa po to, zeby doktorat na tym zrobic ale pomoc innym w analizie ich przypadku i "naukowe udowadnianie zalozen jakiejs teorii" nie ma sensu.

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez zbędnych wpisów, powinniśmy poza kosztem podawać faktyczne zużycie w kWh i będzie ok

 

Tutaj sie zgadzam, dlatego też w wyliczeniach podałem faktyczne zużycie w kWh (te które użyłem w przykładzie).

Uwazam jednak również, że należy też podawać koszty poniesione realnie,aby uniknąć manipulacji typu - 1890 kWh po średniej cenie 0,4017. ;) :)

 

Natomiast pytanie o rozliczanie energii TV, lodówki itd akuratnie w tym watku uwazam za bezzasadne, ponieważ tutaj rozmawiamy o kosztach ogzrewania i kosztach zuzycia prądu przez PC i tylko o tym, a nie o prądożerności urządzeń AGD.

 

Jeszcze raz napisze - napisałeś ze moje wyliczenia są błedne, a to nie jest prawda - są prawdziwe, ponieważ pokazują faktyczne zuzycie prądu przez PC w moim przypadku. Zarówno w kWh jak i PLN.

(Ciekawy jestem, czy licząc koszty ogrzewania węglem, gazem itp, dolicza się koszt ciepła z odzysku, o których wspominasz wyżej, czy to tylko dotyczy PC? ;) )

 

OK, widzę, ze dyskusja zaczyna zmierzać w nieśmiertelnym kierunku opłacalności PC (tak z ciekawości kbab - czym grzejesz?), a mnie taka dyskusja nie interesuje, bo mnie sie podoba to co mam i moją wiedzą praktyczną sie dzielę.

Nikogo do PC nie namawiam.

Kazdy ma głowe i mysleć potrafi i wybierze to, co mu najbardziej odpowiada.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym grzeję?, na poprzedniej stronie podałem dokładne rozliczenie z ostatnich kilku lat, ale podam powtórnie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

pc jakiej obecnie używam to mała klima, ale zamierzam zaprojektować hubrydę tj połączenia tunelowego klimatyzatora (oczywiście z pc) z rekuperatorem, jeśli taka inwestycja będzie ekonomicznie uzasadniona to ją zrealizuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej był wklejany artykuł

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,11129/Itemid,255/

ostatni cytat z niego

"Koszty eksploatacyjne w przypadku drugiej inwestycji wyniosły 12 950 zł od 17 grudnia 2007 roku do 23 stycznia 2010 roku (niecałe 3 sezony grzewcze) – przy wcześniejszych kosztach na poziomie 13 800 zł za gaz za jeden sezon!"

czy na tej podstawie można stwierdzić, że średnioroczny COP jest niższy od 3? Już pytałem o średni COP ale nie było odpowiedzi, następnie czy jest możliwość odczytania w programatorze pc dostarczonego ciepła w roku, może innym interwale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu należałoby podliczyć ile ciepła dostarcza pc - jakoś nie trafiłem na konkretną odpowiedź, w czasie kiedy program OZC wylicza z dokładnością po przecinku zapotrzebowanie domu na ciepło powinniśmy też w miarę przyzwoicie policzyć dostarczane ciepło przez pc. Spotykam w wielu postach, że cwu kosztuje 50, nawet 20zł, ogrzewanie 120 czy 150zł, ale ile kWh (może być inna jednostka) pc dostarczyła - sory, chyba powinienem pójść do okulisty - nie widzałem. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

:sleep:

W ogóle to proponuję przenieś tą dyskusję do wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

gdziem miejsce kWh i złotówek za nie. :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re rume

wstaw odpowiednie wartości do mojego kalkulatora, czy cena się zgadza, oraz czy sprawność kotła odpowiednia,

 

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

 

jedno ale, ta średnia PC w roku - chociaż tyle

 

Wiesz co? Zmien se ksywe na forum, z kbab na "srednia". ;-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się styczniem i osiągami:

 

PC czyli grzanie i woda : I taryfa - 124KWH II taryfa - 942KWH - czyli stosunek w % 18/82 :)))) koszt 350zł

Zużycie domowe : I taryfa - 114Kwh II taryfa - 155 KWH - czyli stosunek w % 42/58 koszt : 121zł

 

Za prąd zatem w styczniu 471 PLN.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...