Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Viessmann nie jest tani przy domu o pow 105m2 płaciłam

za PC Vitocall 222G 7,7kW, Vitorol 200, napęd mieszacza, bufor Vitocel 200l, jakieś pompy, czujniki, naczynia wzbiorcze - w sumie około 29tyś,

za odwiert 22tyś

to już jest 51tyś, bez podłogówki...

 

A ja za taka samą pompę kolektor pionowy 160 mb, podłogówka na całości ( 170-180 m2 niepamiętam dokładnie), instalacja wod-kan w całym domu i rekuperator z automatycznym baypasem zapłaciłem 73 tys. Oczywiście montaż całości i uruchomienie. Czyli zdecydowanie taniej. No nie mam bufora. Ceny zatem zależą od humoru i chęci współpracy salonu montującego

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

heh no nie wiem może i ze starego rocznika...:) dla zobrazowania napisze tylko że reku z montażem to koszt około 17 tys. tak liczę bo w ofercie tego nie uściślili. A liczę tak dlatego że wówczas widziałem cennik i sam reku kosztował 15 netto. No niestety za to liczą sobie sporo. Czyli w sumie 56 tys - 2 za wod kan w sumie około 54 mogą być jakieś rozbieżności w tych sumach ale raczej nie wielkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.

Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.

Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.

Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.

PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

 

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.

Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.

Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.

Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.

PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

 

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

No Ty tez sie zaliczasz w takim razie do wyznawcow swojego systemu.

Z calej Twojej wypowiedzi wynika jedna rzecz:

- mam gorzej platna prace, nie mialem kasy na PC, wiec lubie nosic opal a PC jest drogim gadzetem.

 

To mala uwaga z mojej strony.

Nie wszedzie mozna palic paliwami stalymi, weglem, drewnem itp.

A budujac dom z kredytu, i wydajac 20.000 wiecej na instalcje PC niz na gazowa, powoduje, ze roczny koszty splaty kredytu (tych dodatkowych 20.000) i ogrzewania jest w przypadku PC..... mniejszy. WIec powtarzam. Wybralem najtanszy system grzewczy jaki moglem. Przy okazji jest super bezobslugowy.

 

 

marcin

 

P.S.

nie pal drewnem. Chodz do lasu chrust zbieraj. Jeszcze mniej Cie ogrzewanie bedzie kosztowac, jeszcze mniej bedziesz musial przy tej tasmie stac.

 

 

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.

(...)

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

Tylko po co.

Każdy trzeźwo myślący człowiek zdaje sobie sprawę że każdy z systemów grzewczych ma swoje plusy i minusy.

Optymalnego dla wszystkich jeszcze nie wymyślono.

Każdy też dobiera taki rodzaj dostarczania ciepła dla domu jaki mu pasuje (czyt. dostępność nośników energii, stać go na niego, podoba się, jest dopasowany do stylu życia)

Jak kto kupuje działkę uzbrojona w gaz to raczej nie montuje PCi, jak musi zrobić przyłącze gazowe ze 100m to raczej z niego rezygnuje.

Są ludzie którzy mają i PCi i solary, i kocioł stałopalny jeszcze do tego. I co z tego wynika?

O żródłach ciepła sie dyskutuje, porównuje, szczególnie jak sie stoi przed wyborem tego źródła.

Ale są też "mesjasze" którzy będą próbować nawracać "zbłądzone owce" na jedynie słuszny system.

Mam nadzieję że nie o taki efekt Ci chodził pisząc swoje porównanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się styczniem i osiągami:

 

PC czyli grzanie i woda : I taryfa - 124KWH II taryfa - 942KWH - czyli stosunek w % 18/82 :)))) koszt 350zł

Zużycie domowe : I taryfa - 114Kwh II taryfa - 155 KWH - czyli stosunek w % 42/58 koszt : 121zł

 

Za prąd zatem w styczniu 471 PLN.

 

Pozdrawiam

 

A jakie masz dolne źródło? poziome czy pionowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy trzeźwo myślący człowiek zdaje sobie sprawę że każdy z systemów grzewczych ma swoje plusy i minusy.

Optymalnego dla wszystkich jeszcze nie wymyślono.

/QUOTE]

 

...zgadzam się, równości nigdy nie było i nie będzie...nie wymyślono idealnego ustroju to i systemu ogrzewania idealnego nie ma... ;)

zawsze jest coś za coś... w systemach grzewczych jeden jest tani inwestycyjnie/mało komfortowy i droższy w eksploatacji, inny droższy inwestycyjnie, ale tańszy w eksploatacji i bezobsługowy....

każdy musi dobrać odpowiedni do potrzeb, oczekiwań, ilości gotówki...

każdy spełni swoją rolę - będzie grzał dom.... i tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.

Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.

Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.

Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.

PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

 

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

 

No racja, ale ta uwaga dotyczy czego? (Czy to takie wolne wnioski?)

Kto tutaj napisał, ze do dupy inne a PC najlepsze?

Temat jest o PC - wymiana uwag, opinii itd.

Czasami pojawi sie jakiś teoretyk, co PC nie ma, ale wszystko wie i zaczyna wyliczać i udowadniać... tylko po co?

Nikt nikogo nie namawia, nie przekonuje, nie naciąga - chcesz mieć PC - kup PC, chcesz solary i kominek - kup solary i kominek.... itd.

 

Jedna rzecz mi się tylko spodobała bardzo - ktos opisał przykład kolegi, który nie kupił PC bo za drogo i się nie zwróci.

Kupił inny system - zaoszczędził około 40K... po czym wydał to na meble kuchenne :D:D:D:D:D:D

 

Inna sprawa jak ktoś nie ma za co, ale ja też nie miałem za co, ale stwierdziłem, zę inne rzeczy mogą poczekać, a kaska niech idzie na PC.

Z tym, że to nie było na zasadzie - muszę mieć PC bo inni mają, tylko jako alternatywę miałem ekogroszek - odpadał z marszu, albo olej/gaz z butli.

Nawet w sklepie z piecami pukali sie w głowę, jak pytałem o piec na olej i to mi dało do myślenia.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurm28 - u mnie było podobnie(miałem identyczny wybór), wolałem mniej wydać na panele,kafelki ,generalnie wykończeniówkę, a więcej wydać na instalacje. Panele zawsze mogę wymienić niewielkim kosztem, a z instalacjami już tak prosto nie jest...

 

Jakbym cytował siebie :) tez wolę meble wymienic za 5 lat na lepsze jak mnie bedzie stac. A teraz kupie tansze ale wolę miec w domu lepsze instalacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pc to piec jak każdy inny, tylko o wyjątkowej sprawności, ale jeśli ktoś nie zdecyduje się od razu na ten system to po 5, 10 latach możliwości ma ograniczone, chodzi o prace ziemne na zagospodarowanej działce, za to nic nie stoi na przeszkodzie brać pod uwagę pc powietrznej, zwłaszcza ze te nowsze mogą pracować nawet przy -20stC, dodatkowym atutem pc są niższe ceny niż te sprzed 10 lat. W dobrze ocieplonym domu mała pc w systemie MW może załatwić ogrzewanie bez potrzeby DZ, zwłaszcza że jej wydajność może podnieść temperatura zużytego powietrza z reku. Chciałem spytać czy ktoś ma zainstalowany klimatyzator kanałowy w systemie MW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ udało mi się atmosferę podgrzać, bo już jakoś nudnawo się robiło :)

 

A tak (pół)serio - chrustem nie będę palił, bo więcej czasu bym stracił na jego zebranie niż na przepracowanie na drewno w zakładzie pracy ;p

 

U mnie nie ma zakazów co do palenia, mam wszystkie media. Jeżeli chodzi o opłacalność to gdybym miał palić gazem (nawet kondesatem) to bez mrugnięcia oka zamontowałbym PC nawet gdybym miał się dodatkowo zadłużyć, bo stosunkowo szybko by się to zwróciło.

 

Jeżeli chodzi o ogólne wnioski to widzę, że jednak nie jesteście te przysłowiowe bufony i trzeźwo myślicie. Wcześniej jeden z pompiarzy namiętnie udzielał się na forach odnośnie kolektorów słonecznych i na siłę próbował udowadniać jaka PC to wspaniała i nic innego się nie opłaca a reszta to be. Wy jesteście inni i za to pełen szacun dla was. Ten mały off-topic uważam za zamknięty i można przejść dalej do przewodniej myśli tego wątku POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu należałoby podliczyć ile ciepła dostarcza pc - jakoś nie trafiłem na konkretną odpowiedź, w czasie kiedy program OZC wylicza z dokładnością po przecinku zapotrzebowanie domu na ciepło powinniśmy też w miarę przyzwoicie policzyć dostarczane ciepło przez pc. Spotykam w wielu postach, że cwu kosztuje 50, nawet 20zł, ogrzewanie 120 czy 150zł, ale ile kWh (może być inna jednostka) pc dostarczyła - sory, chyba powinienem pójść do okulisty - nie widzałem.

 

Ja się pokusiłem o coś takiego. Ogrzewam pompą dopiero od 18 stycznia, zatem wyników nie ma wiele, można je zobaczyć tutaj https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en#gid=0

Jest tam zużycie prąduw kWh, produkcja ciepła w GJ, i COP. Jeżeli przydatne są jakieś inne informacje, to postaram się je uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pc to piec jak każdy inny, tylko o wyjątkowej sprawności, ale jeśli ktoś nie zdecyduje się od razu na ten system to po 5, 10 latach możliwości ma ograniczone, chodzi o prace ziemne na zagospodarowanej działce, za to nic nie stoi na przeszkodzie brać pod uwagę pc powietrznej, zwłaszcza ze te nowsze mogą pracować nawet przy -20stC, dodatkowym atutem pc są niższe ceny niż te sprzed 10 lat. W dobrze ocieplonym domu mała pc w systemie MW może załatwić ogrzewanie bez potrzeby DZ, zwłaszcza że jej wydajność może podnieść temperatura zużytego powietrza z reku. Chciałem spytać czy ktoś ma zainstalowany klimatyzator kanałowy w systemie MW.

Jestem nie douczony, możesz rozwinąć skrót MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...