Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

re Jastrząb - wręcz przeciwnie - zwróci się najszybciej, niektórzy piszą o jej sprawności ponad 75%, co przy kosztach wentylacji bez odzysku może sporo zaoszczędzić

 

Chyba nie załapałem dowcipu...jak wentylacja mechaniczna ma się zwrócić, opłacać ekonomicznie ?? O rekuperacji można już dyskutować ale sama wentylacja mechaniczna ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

..pionowe będzie zawsze bezpieczniejsze - mniejsze prawdopodobieństwo wychłodzenia.

Moim zdaniem to mit. Granica zamarzania w Polsce to koło 1m, a kolektor jest zdecydowanie głębiej, bliżej 2m i tam warunki są wystarczająco stabilne, żeby nie spaść poniżej zera. Jaki wybrać to kwestia rozmiaru działki, planów jej zagospodarowania - a więc posiadania odpowiedniej ilości miejsca na poziomy i wreszcie ceny kolektora. Reszta to opowieści drzewa sandałowego ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.

Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.

Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.

Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło?

 

Mi te 15-20tyś na pewno łatwo nie przyszło ale było warto. Za to na 230m2 to już na pewno by mnie nie było stać. A tak z 10 metrów mniej by ci nie wystarczyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wcześniej jeden z pompiarzy namiętnie udzielał się na forach odnośnie kolektorów słonecznych i na siłę próbował udowadniać jaka PC to wspaniała i nic innego się nie opłaca a reszta to be. Wy jesteście inni i za to pełen szacun dla was. Ten mały off-topic uważam za zamknięty i można przejść dalej do przewodniej myśli tego wątku POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi

 

Trudno nie zgadnąć że do mnie pijesz. Podaj mi choć jeden przykład gdzie napisałem nieprawdę? To że nie mam solarów świadczy tylko o tym że umiałem policzyć sobie ich opłacalność a niestety wielu tego nie robi i pakuje się w kilka systemów które razem często kosztują więcej niż PC!!! Czy nie należy ludziom o tym pisać? Wedle ciebie skoro ktoś ma źle to inny ma tak samo zrobić?

Przez jakiś czas był z tobą spokój ale widzę że toporek odkopujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś próbował zgrać pobór powietrza wewnętrznej pompy ciepła powietrze/woda z wyrzutem powietrza z wentylacji mechanicznej (rekuperacji).

Wiem, że ten wyrzut z rekuperacji to może być (?) od 20 do 30% powietrza pobieranego przez pompę, ale zawsze to coś szczególnie przy temp minusowej.

Mnie by dzieliło i to 3 metry od wyrzutu powietrza z reku do miejsca poboru powietrza dla pompy. Pewnie trzeba dać tam jakiś trójnik z klapą i coś do zasterowania, aby powietrze wyrzucane z rekuperacji szło na pompę ciepła jak ta pracuje a jak nie pracuje to powietrze wyrzucamy poza system.

Tylko ile można zaoszczędzić a ile trzeba na to wydać ... ktoś liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie stoi na przeszkodzie aby wyrzut powietrza z reku zainstalować pod zewnętrznym elementem pc, niewątpliwie pc na pewno je dodatkowo schłodzi poprawiając swój cop, może mieć to pozytywny wpływ na zamarzanie tego skraplacza, tym samym rzadsze włączanie grzałki. Podoba mi się ten pomysł, gdybym miał zainstalować większą pc rozważyłbym taką propozycję Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to mit. Granica zamarzania w Polsce to koło 1m, a kolektor jest zdecydowanie głębiej, bliżej 2m i tam warunki są wystarczająco stabilne, żeby nie spaść poniżej zera. Jaki wybrać to kwestia rozmiaru działki, planów jej zagospodarowania - a więc posiadania odpowiedniej ilości miejsca na poziomy i wreszcie ceny kolektora. Reszta to opowieści drzewa sandałowego ;-)

 

opowieści drzewa sandałowego to jest to co napisałeś... proponuję zagłębić się w problem i trochę poczytać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

v-oko zobacz wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170225-Odwierty-krótkie-i-długie-dolne-źródło Jarobiłem odwierty i niestety musialem w Gminie wyszarpac pozwolenie

 

hehe tak jak przypuszczałem za piękne żeby było prawdziwe wiercić w ziemi kilkaset metrów bez żadnej decyzji , zezwolenia itp. Ciekawe ile procentowo w polsce PC jest zainstalowane z DZ pionowym bez tych wszystkich papierków, i ilu instalatorów nie wspomina o tym aby tylko nie zwiększać i tak DUŻYCH nakładów finansowych po stronie inwestora

 

a można wiedzieć PhantOmas ile Cię to kosztowało?

 

...nie ma to jak fałszywa sympatia ze stron instalatorów i zapewnienia ,że wszystko jest OK. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opowieści drzewa sandałowego to jest to co napisałeś... proponuję zagłębić się w problem i trochę poczytać....

 

Skoro na m2 gruntu przypada w Polsce średnio 1000 kWh pochłoniętej energii promieniowania słonecznego, to wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.

Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.

Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

 

Zrób albo jedno albo drugie bo łączenie tego jest bez sensu. Jak będziesz miał PC to ani kocioł ani kominek do niczego ci nie będą potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...