Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tzn że jeśli będę miał kocioł kondensacyjny i kominek to wystarczy w zupełności, to powiedzcie jeszcze czy lepiej do tego zestawu kupić bufor czy nie?

 

Przy gazie nie, przy kominku tak.

Ogólnie jestem przeciwnikiem łączenia systemów bo często inwestycyjnie wychodzą podobnie co PC więc po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na m2 gruntu przypada w Polsce średnio 1000 kWh pochłoniętej energii promieniowania słonecznego, to wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%...

 

...rozumiem, że sugerujesz, że kolektor poziomy jest the best, bo posiada taki zapas mocy, że jest nawet sprawniejszy niż pionowy ???

taka wydawałoby się prosta i zwykła matematyka nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq...jeszcze raz powtórzę: nie jestem przeciwnikiem kolektorów poziomych i nikogo na siłę nie namawiam na pionowy (nie mam wiertnicy jeśli o to chodzi hehe, chociaż nie ukrywam, że chciałbym mieć)

zawsze staram się przedstawiać wady i zalety jakiegoś rozwiązania - chyba tutaj zgodzimy się, że nie ma rozwiązania pozbawionego wad...

nie lubię też zwykłego przekłamywania i nieścisłego przekazywania jakiejś informacji (dla mnie to jest manipulacja klientem)...

stąd też moja riposta na post a&zb, no bo jak laik zrozumie zdanie? : cyt "wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%"

ja jako laik uznałbym ,że to rozwiązanie doskonałe, mało tego jego sprawność jest niewyczerpalna - przecież ma jeszcze 97 % zapasu... idąc tym tropem to może ograniczyć długość tego kolektora do tych 3 % to wtedy energii pozyska tyle ile potrzeba a koszty wykonania będą w zasadzie darmowe (na wkopanie 10-15 m rury to i koparka niepotrzebna...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdury . prawdziwa geotermia w Polsce wystepuje tylko w kilku rejonach, na 99 % pow. Polski nie ma geotermi, sa tylko temperatury powierzchniowe od +12 do +7C .

Odwiert jest idealny , ale tylko jeśli wykonawca go nie zaniży ze względu niską propozycje ceny .

Stąd w zeszłą zimę 60% odwietów w Polsce zeszła na nawet -8C , a nawet zamarzła gdyż nie była wstanie odebrać mocy chłodniczej.

Klient ma mało kasy , organizuje konkurs ofert i wybiera najtańszy i krótki odwiert, dostaje np. 6KW PC na dom 200MKW + 9KW grzałka elektryczna i myśli że jest super.

Potem wstydzi sie wyjść z domu.

Płaski jeśli jest odp. przewymiarowany osiąga te same temperatury co odwiert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam płaski, piach na działce i 2400 zł. za zeszły rok w sumie za cały prąd( dom 168m). mieszkam w najzimniejszej częsci Polski i jak na razie jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. kolektor mam oczywiście przewymiarowany i tu dostałem po dupie, ale jakie to ma znaczenie skoro porównując koszt koparki i odwiertów i tak pewnie by wyszło na 0.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pokusiłem o coś takiego. Ogrzewam pompą dopiero od 18 stycznia, zatem wyników nie ma wiele, można je zobaczyć tutaj https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en#gid=0

Jest tam zużycie prąduw kWh, produkcja ciepła w GJ, i COP. Jeżeli przydatne są jakieś inne informacje, to postaram się je uzupełnić.

 

Te COP co podajesz to jest z udziałem pomp obiegowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te COP co podajesz to jest z udziałem pomp obiegowych ?

 

Tak. Jednak mam świadomość, że tak dobrze w normalnych warunkach to nie będzie :no:.

A to z kilku powodów.

- instalacja odpalona 18 stycznia, zatem dz dziewicze,

- temp. gz ograniczona do 25C - w praktyce dochodzi do 27C ( muszę rozgryźć algorytm sterownika, bo na razie nie mam pewności dlaczego tak jest),

- dom w budowie, brak wentylacji no to i mniejsze zapotrzebowanie na ciepełko ( częściowo, mam nadzieję, skompensuje się osuszeniem wilgoci budowlanej).

 

Wpływ pomp obiegowych na cop widać ładnie w ostatnich dwóch dobach. Mimo krótszej pracy sprężarki cop poleciał poniżej czwórki :(, bo Pompa c.o. pracuje non stop. Niby tylko sto parę watów, a robi różnicę :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno bank ochrony środowiska rozważa dopłaty do pc, ale wtedy trzeba będzie wszystkie formalności załatwiać co do joty - włącznie z pnb, projektem odwiertów i innymi szykanami.

 

Więc wzorem kolektorów słonecznych - kompletnie się to nie będzie opłacało, wliczając czas stracony na bieganie za papierkami :) Zarobi jedynie BOŚ na niemałych odsetkach kosztem skarbu państwa (czyli nas). Proponuję dalsze rozważania przenieść do wątku "dofinansowania na PC", czy jakoś tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku producentów Pomp Ciepła doszedł jeszcze jeden i to polski :yes:

Już jakiś czas temu miał w swojej ofercie PCi o małej mocy do grzania CWU,

a teraz rozszerzył swoją ofertę.

Nie znalazłem :( niestety ceny tych produktów.

 

Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.

Masz rację nigdzie nie wspominają, że używają glikolu. Tytuł tej strony też brzmi jednoznacznie "Powietrzna pompa ciepła" ;).

PS. Jest informacja o temperaturze "solanki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz dolne źródło? poziome czy pionowe?

 

Pionowo 150m w odwiertach 5x30m. Dom mam 220m2, wszędzie podlogówka. Ściany 24cm Keramzyt, 10cm Styro. Dach : 30cm wełna. Podłoga : 10cm styro

Także raczej takie nieciekawe ocieplenie. Może i za skąpe odwierty. Ale w domu bezproblemowo ciepło a nawet czasami bardzo ciepło. Koszty mnie nie zabijają.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.

Tytuł strony jest rzeczywiście mylący ;)

Na samym dale strony jest produkt oznaczony symbolem WKE-H-A-P. To ta właściwa. :)

Typoszereg 10- 16kW mocy nie będzie każdemu pasował.

Trzeba by ewentualnie zapytać czy planują słabsze jednostki 6-8kW mocy grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz się - wymagają - jesli odwierty sa powyżej 30m, to trzeba zezwolenie - Prawo geologiczne i górnicze. Inna kwestia jest czy to ktoś sprawdza...

 

Uwierz mi ze czasem sprawdzaja :) Moze Ci sie zdarzyc, ze na odbior domu zjawi sie inspektor i widzac PCi glikol-woda zarzada projektu budowlanego na odwierty zatwierdzonego przez uprawniongo hydrologa, zgloszenia do Okregowego Urzedu Gorniczego oraz zawiadomienia ze Starostwa Powiatowego o zatwierdzeniu ww projektu wraz z informacja dla Urzedu Marszalkowskiego oraz dla Ministerstwa Środowiska. Papierologii troche jest :) Sam na wlasnej skorze to przerobilem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem przeciwnikiem kolektorów poziomych i nikogo na siłę nie namawiam na pionowy ...tutaj zgodzimy się, że nie ma rozwiązania pozbawionego wad

Oczywiście, że nie ma rozwiązań bez wad. Wadą poziomego jest zajmowana powierzchnia, którą trzeba mieć. Kolejna wada, to wzrost powierzchni przy kiepskim gruncie (piach), a więc tym samym wzrost jego ceny, a więc spadek opłacalności w stosunku do poziomego. Jeśli się nie ma tyle placu co trzeba lub chce się tak zagospodarować działkę, że się poziomy nie zmieści, to ten rodzaj kolektora po prostu odpada i nie ma wyjścia, trzeba robić pionowy. Natomiast co do, jak piszesz, "zapasu mocy" to liczy się tylko długość i tyle. Ma być odpowiednia, dobrana do pompy - wtedy zapas mocy będzie wystarczający w każdym przypadku. Tak, że liczenie na większy "zapas mocy" po prostu nie ma sensu, bo w każdym przypadku trzeba mieć odpowiedni rozmiar. Nie ma też sensu liczenie na wyższe temperatury dz, bo trzeba więcej wiercić i koszt pionowego szybko rośnie. Nieco wyższe temperatury dz nie spowodują zwrotu poniesionych nakładów na np. kolejne 100m odwiertów. Niestety ze względu na wysoką cenę odwiertów nie każdy ma odpowiednią długość pionowego rekompensującą wiele większy koszt wykonania, chyba że jak np. Liwko sprytnie wykona tanie odwierty. Poziomy dużo łatwiej jest przewymiarować, bo tak nie bije po kieszeni. Napisz mi gdzie są te moje opowieści drzewa sandałowego ? Ciekaw jestem, czy są na forum osoby, które nie są zadowolone z kolektora poziomego ze względu na jego parametry ? Jeszcze raz powtórzę jaki algorytm wyboru kolektora jest optymalny. Mamy na zbyciu miejsce czy nie. Jeśli nie, to pionowy. Jeśli tak, to wybieramy tańszy o odpowiedniej długości, bo po co przepłacać ? Nie sugerujemy się bajaniem handlowców o lepszych czy gorszych parametrach. Mnie nie zależy na tym jaki kolektor kto sobie wykona. Nie mam też w tym żadnego interesu, bo nie sprzedaję ani nie montuję pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...