Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ocieplenie-ogrzewanie-pompa ciepła - spostrzeżenia - uwagi.

Ktoś tam pisze, że przy grubej izoloacji możnaby zrezygnować z ogrzewania lub tylko dogrzewać. Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh. Licząc po normalnym prądzie czyli ok. 0,55 pln za kWh daje nam ok. 380 pln na miesiąc, przy jakimś tam COP pompy choćyby tylko 3. Czyli 6 miesięcy grzania po 380 pln daje nam 2300 pln. Niby tanio ale gdybym zdecydował się tylko na dogrzewanie lub proste ogrzewania elektryczne to kosztowałoby mnie to na rok już 6900 (nie licząc pozostałego pół roku gdzie zużywałbym cwu). Czyli rocznie z grubsza licząc jestem do przodu 4600 rocznie (nadal nie liczę cwu bo to już będzie mocno dyskusyjne kto ile zużywa). Ile więcej musiałbym jeszcze zapłacić dając mniej ocieplenia ? np. tylko 20 cm ? Powiedzmy, że tysiąc złoty rocznie, co przy dzisiejszych cenach styropianu pokazuje, że warto dać więcej ocieplenia. To wszystko to są tylko takie luźne przemyślenia bez żadnych obliczeń, tylko wskazania licznika elektrycznego. Cenę źródła ciepła każdy może sobie podstawić dowolną. Praktycznie brak jest u mnie zysków bytowych które są dosyć istotne ale to co wychodzi to czyste ogrzewanie, czyli nie można dyskutować co komu dogrzewa dom :)

Podsumowując, w moim przypadku jednak pompa ciepła jako ogrzewanie może się przydać. Tym bardziej jeśli nie ma gazu, gdy jest gaz szkoda bawić się w wykopki :) Przy gazie i kotle kondensacyjnym zakładnie pompy ciepła jest bez sensu. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym gazem to bym tak jednoznacznie nie przesądzał. Ja np. miałem gaz przy drodze, jednak nie zdecydowałem się na doprowadzenie do swojej posesji. Zdecydowałem się na pompę powietrze-woda i kuchenkę indukcyjną. Następnym razem wybrałbym tak samo, no może bardziej poważnie bym rozważył grzanie czystym prądem.

Co do zysków bytowych i dogrzewania rekreacyjnego kominkiem (takie u mnie występuje), to miałem okazję zweryfikować ich wpływ na ogólne koszty grzania. Cały poprzedni tydzień dom był niezamieszkały, wiec nie było kominka i zysków bytowych (poza lodówką). Ustawiłem temp na PC 30C. Czas grzania 22-06 i 13-15 (tania taryfa).

Po przyjeździe temperatura pomieszczeń to 20C. Przy normalnym zamieszkaniu i takich warunkach pogodowych grzałbym 22-04 temp 32C i 13-14:30 temp 33C. (w pozostałym czasie taniej taryfy grzeję CWU). To plus zyski bytowe plus kominek daje mi ok 23C w pomieszczeniach. Zważywszy, że podczas wyjazdu obniżyłem temp zasilania o 2-3C (przy lekkim wydłużeniu czasu) widać, że spadek temp otoczenia jest niewielki, zatem zyski bytowe i kominek nie wpływają wyraźnie na całokształt grzania. Dla ciekawości dane z ostatniego rachunku za okres 03.11.2010-10.01.2011:

I taryfa - 251kWh

II taryfa - 1641kWh

Rachunek całkowity 703,08 zł

Z moich szacunków wynika, że z tego na CO poszło 1000kWh, na CWU 400kWh wszystko w tańszej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh.

O kurcze, gdzie Ty mieszkasz, na syberii?

 

Ja z dziurawym domem, ocieplonym 15/15/30, z WM, spalilem PC na ogrzewanie 2100KWh tej zimy. Owszem, jestesmy zimnolubni, jak ostatnio bylo +5. to zona cala noc przy otwartym oknie spala. Ale po za sypialnia mamy 20-21C. Dom 150m2.

Ja w najzimniejszym grudniu zuzywlem na CO 700KWh.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh.

Można by pomyśleć : niemożliwe ;).

Tylko nic nie piszesz o wentylacji Twojego domu i o ... podgrzewanym podjeździe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok podjazd podgrzewany tylko próbnie (50 kWh?) :( bo źle to mam zrobione, wentylacja już poprawiona. Raz przez kilka dni nagrzewałem na maxa czyli do 25 stopni. Może jeszcze będzie trochę zimna i będę miał okazję sprawdzić jakie będzie zużycie. Nawet jeśli brałbym pod uwagę tylko styczeń to i tak zużycie byłoby podobne. Wentylacja robiła jakieś straty ale nie wiem na ile to były duże straty, dodatkowo to pierwszy sezon gdzie podłoga i mury mogą jeszcze trochę schnąć. O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?

Jastrząb te trochę wyższe temp. czyli 22-23 stopnie wymagają już większego zużycia prądu. Chyba się nie odważę sprawdzać ile weźmie przy 20 stopniach :) Przyszły sezon pokaże. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok podjazd podgrzewany tylko próbnie (50 kWh?) :( bo źle to mam zrobione, wentylacja już poprawiona. Raz przez kilka dni nagrzewałem na maxa czyli do 25 stopni. Może jeszcze będzie trochę zimna i będę miał okazję sprawdzić jakie będzie zużycie. Nawet jeśli brałbym pod uwagę tylko styczeń to i tak zużycie byłoby podobne. Wentylacja robiła jakieś straty ale nie wiem na ile to były duże straty, dodatkowo to pierwszy sezon gdzie podłoga i mury mogą jeszcze trochę schnąć. O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?

Przegrody masz praktycznie domu pasywnego. Próby szczelności budynku z tego co pamiętam nie robiłeś. Może tu tkwi przyczyna.

No i niestety pierwszy sezon, to zdecydowanie wyższe zużycie energii, Zwłaszcza w domu budowanym w czasie jednego sezonu.

Zakładając nawet stosunkowo niewielką wilgotność materiałów budowlanych, odparowanie jej wymaga włożenia grubo ponad 1000kWh. Ile jest tej wilgoci, najlepiej widać po wilgotności w pomieszczeniach przy wyłączonej wentylacji.

Przy pompie ciepła ta ilość energii będzie oczywiście pomniejszona w zależności od COP, ale i tak nie jest to mało.

Część tej energii odzyskuje się w rekuperatorze w postaci skroplin. Przy braku rekuperacji wylatuje ona bezpowrotnie przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?

Jastrząb te trochę wyższe temp. czyli 22-23 stopnie wymagają już większego zużycia prądu. Chyba się nie odważę sprawdzać ile weźmie przy 20 stopniach :) Przyszły sezon pokaże. pozdr adam

Ja mam spisywane cotygodniowe zuzycie pradu i srednia temperature w mojej okolicy. Zaleznosc spalonych KWh od roznicy temp. miedzy domem a dworem/polem, biegnie mniej wiecej liniowo.

 

Powiedzmy zae masz srednio 2,5C cieplej w domu.

Jak patrze na swoje uzycie pradu, wychodzi mi ze spalibym 17%wiecej pradu przy wzroscie dT 0 2.5C.

Czyli zamiast 2100 KWh mialby 2450KWh.

 

Nadal twierdze, ze masz bardzo duze zuzcie pradu przy takim ociepleniu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku, od poczatku listopada 2010 do konca stycznia br. zuzylem ok. 2 333 kWh za kwote ok. 900 zl.

Nie jest to malo, ale teraz dopiero widac realne koszty. Obliczeniowo temp. wewn. zalozylem na 20*C a realnie jest ok. 21,5* - 22*C.

Oczywiscie drobne nieszczelnosci stwierdzam dodatkowo a pow. grzana, juz pare razy podawalem ok. 215m2 przy kubaturze ok. 500m3.

went. mam ustawiona na 100m3/h i pracuje non-stop z GWC.

PCi 5,9kW z DZ 100mb odwiertow wystarcza i na szczescie jej apetyt na prund jest w miare maly bo ok. 1,4 kWh na cele co. dla parametrow 0*/35*C.

 

Pierwszy sezon jest przereklamowany, wcale nie ma tak wielkich roznic jak to "mowia na miescie".

Oczywiscie drobne roznice beda ale mysle ze rzedu 10-15%.

Ja mialem mokre sciany w pierwszym, niezamieszkalym sezonie (BK400 36cm grubosci) a teraz mam zbyt suche powietrze w domu, oznacza to chyba, ze sciany sa juz suche.

Nie chce mi sie odkrecac zraszania GWC - jakos zapominam wieczorem to zrobic i wilgotnosc mam na poziomie ok. 25%. Ciekawe ile czasu musiala by sie "lac" woda na kamienie zeby podniesc wilgotnosc do poziomu chociazby 40% przy wentylacji 100m3/h ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac, ze zona spalila juz ok. 0,5m3 drewna za jakies 80zl zeby sobie popodnosic temp. w salonie na jakies 23-24*C.

Dla mnie jest to raczej rekompensata strat na kominie, no ale dla scisloci ...

 

@Liwko

Przypomniales mi zeby dopisac, ze moje dane dotycza rowniez co + cwu :)

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1.10 do dzisiaj 3000kWh (75%II)na CO i CWU co daje średnią kwotę przed i po podwyżce około 1080zł. Wentylacja z reku ale dalej bez GWC. Do końca grudnia miałem za wysoko ustawioną krzywą i im większy mróz tym było u mnie cieplej. He, he to jest argument dla tych czy pompa ciepła daje radę w duże mrozy:) W łazience miałem 28oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok, jak wykonać próbę szczelności? Gromnicą? Przy włączonej WM?

Wentylację mechaniczną można do tego wykorzystać. Wyłączasz wywiew w centrali, zatykasz dodatkowo wyrzutnię.

Włączasz nawiew i na czerpni mierzysz ile powietrza Ci wlatuje (anemometrem). Sprawdzasz przy tym różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem i atmosferą zewnętrzną (można to zrobić np. za pomocą U-rurki z wodą - 50Pa, to różnica poziomów wody w U-rurce 5mm).

Wykorzystanie nawiewu jest bezpieczniejsze, bo przy wykorzystaniu wywiewu może być problem z uszczelnieniami paroizolacji (na każdy 1m2 paroizolacji przy podciśnieniu 50Pa działa siła 5kg).

 

Nie tyle jednak ważny jest dokładny pomiar (chociaż doje on konkretną ocenę szczelności), co wychwycenie wszystkich nieszczelności - okien, drzwi, dziurek od kluczy, puszek elektrycznych, przejść rur przez przegrody, nieszczelności w przewodach wentylacyjnych (zwłaszcza tych przechodzących przez niezaizolowane poddasze). Wszystkie te miejsca można przy takiej próbie wykryć i po kolei zlikwidować.

Brak szczelności budynku najlepiej widać podczas silnych wiatrów w zimie - taki budynek dużo szybciej się wychładza w porównaniu z dobrze uszczelnionym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 13.10.10 do teraz PC nakręciła 1810,03kWh - dom 105m2, tylko podłogówka, nieszczelności.

 

Odnośnie moich problemów po przeglądzie gwarancyjnym...

Mój protokół niestety zaginął w bezkresnych czeluściach biurokracji... Nie szkodzi, bo dzisiaj pod dyktando innego i bardzo profesjonalnego serwismena - tego który dokonywał pierwszego uruchomienia - poprzestawiałam krzywą... Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko. Czy masz może sterownik Frisko. Jeżeli tak, to która krzywa okazała się właściwa i czy stosujesz współczynnik korygujący do nastaw c.o.??

 

Tak, mam Frisko RX77-S706. Z krzywą zjechałem do 0 i nareszcie jest ok. W zeszłej zimy miałem 1 i było dobrze ale latem dociepliłem kilka miejsc i musiałem ją obniżyć. O jaki współczynnik ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...