Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwrócono mi uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym (najczęściej robionym na całości podłóg przy ogrzewaniu pompą ciepła, o ile mi wiadomo) na oknach połaciowych na poddaszu użytkowym występuję efekt skraplania pary, kapanie i ogólnie syf :( czy możecie powiedzieć z Waszego doświadczenia, czy faktycznie efekt ten występuje zawsze, czy też można go uniknąć - jeśli można, to w jaki sposób? zdaję sobie sprawę, że ten problem mógł zostać już rozgryziony na przykład na 117 stronie, ale bądźcie ludźmi i powiedzcie jeszcze raz :)

 

Tak jak napisał rwxw, wentylacja jest w tym przypadku najważniejsza i najlepiej mechaniczna. Po kąpieli dosłownie po paru minutach para znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie przenieść dwa posty 1950

 

pompy ciepła powietrze-woda Hewalex o mocach od 5,6 kW - do 18,5 kW

na przykład WBC-5,6 H_B2P o COP 3,8 kosztuje 7118 zł z VAT 23%

 

solankowe pompy ciepła o mocach od 10 kW - 16.0 kW

przykładowo WKE-10,0 H-A-P z COP 4,1 cena brutto z VAT 23 %12791 zł

 

zgodnie z obietnicą, podaję rodzaje sprężarek i czynnik chłodniczy

 

pompy ciepła do grzania cwu PCWU 3,8H-A3 sprężarka Toshiba, czynnik chłodniczy R407C,

 

powietrzne pompy ciepła serii WBC,

do mocy 7,8 kW sprężarka rotacyjna Toshiba, czynnik chłodniczy R407C,

od mocy 9,5 kW, sprężarka spiralna (scroll) Toshiby, czynnik chłodniczy R407C,

 

basenowe pompy ciepła, do grzania i chłodzenia wody w basenie, serii WBR,

do mocy 10,5 kW rotacyjna Sanyo, czynnik R410A,

od mocy 12,8 kW, spiralna (scroll) Sanyo, czynnik R410A,

 

gruntowe pompy ciepłą (solanka-woda) serii WKE,

2 sprężarki rotacyjne Toshiba, czynnik R410A,

 

Co można o tych PC powiedzieć? Rozłoży ktoś to na czynniki pierwsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktos nie planuje tego typu rozwiazan?

 

Wentylacja tak czy siak być musi. Czy to mechaniczna czy grawitacyjna. Jak grawitacyjna będzie dobrze działać to też nie będzie problemu z tym że grawitacyjna nie zawsze dobrze działa. Szkoda że nie myślisz o mechanicznej bo można ją zrobić w podobnych pieniądzach a komfort nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to forum o pompach ciepła ale chciałbym poznać wasze zdanie jak się ma PC do pieca gazowego jeżeli gaz jest w drodze 8m od granicy działki. Gratuluję wszystkim co posiadają PC. Pozdrawiam Markus_II

 

Markus II ja mam podobna wycena z eco-pol. Też się zastanawiam czy jest sens montować PC skoro gaz mam przed działką 2metry ale muszę powiedzieć, że mnie strasznie kusi :). Kotłownia gazowa to w sumnie ok 10k. Jak liczyłem pod siebie to stosunek gaz a pompa - różnica ok 10K. Dolne żródło i tak bym wykonał sam pytałem się parę postów wyżej jak to jest z kolektorem spiralnym.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich dotychczasowych doświadczeń - nie wyobrażam sobie mieszkania w domu bez wentylacji mechancznej.

W dużym domu rodziców, w moim pokoju na piętrze zawsze miałem zaduch - nie działała wentylacja grawitacyjna. W mieszkaniu na blokach - podobnie.

Teraz jestem bardzo zadowolony, zresztą nie tylko ja, cała moja rodzina :)

 

Na pewno went mechaniczna to jest to.

Aczkolwiek ja nie byłem na tyle przewidujący i pozostałem przy grawitacyjnej.

Mało tego - na odbiorze kominiarskim pan kominiarz mi pokazał, ze ta moja wentylacja nie działa w zasadzie wcale....

(Teraz się zaczynam zastanawiać, czy przypadkiem ten wiatraczek do mierzenia nie był taki, żeby pokazywać, ze nie działa, co by mogło mieć przełożenie na gratyfikację za odebranie kominów, ;)) )

Jednak życie jak to życie idzie swoim torem i jak na razie, ta "nie działająca wentylacja" działa całkiem sprawnie.

W łazienkach po kąpieli pary w zasadzie nie ma (kratka jest nad prysznicem - nie wiem, czy to pomaga, czy nie, ale tak jest).

Na oknach połaciowych skroplin tyle, ze przez tydzień to by sie może łyżeczka ze wszystkich uzbierała (a może i nie) i to tylko w duże mrozy.

Wilgoci nie ma, zaduchu też nie.

Mogę tylko wspomnieć, ze w oknach ma zainstalowane higrocos (higrowentylacja?, ale taka marna, bo braliśmy najtańszą) tam ;) i być może to robi jakąś dobrą robotę.

Oczywiście w całym domu podłogówka (parter i poddasze).

 

To tak w kwestii odpowiedzi na pytanie Tatarak i maysee.

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał rwxw, wentylacja jest w tym przypadku najważniejsza i najlepiej mechaniczna. Po kąpieli dosłownie po paru minutach para znika.

 

dziewczyna, która mi opowiedziała, że ma taki problem, ma wentylację mechaniczną i rekuperator. zastanawiam się teraz, z czego mogą wynikać różnice w jej i Waszych doświadczeniach. czy ma tę wilgoć, ponieważ mieszkają i grzeją w domu pierwszy sezon? czy ma źle zrobioną WM? (wszystko robiła jaj polecana na naszej grupie firma - od projektu po regulowanie anemostatów) czy problem może wynikać z nieprawidłowego montażu okien? jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wątek żeby rozwodzić się nad wentylacją, ale sprawy mają się tak:

kurm28, powinieneś sie cieszyć bo jeśli jest tak jak piszesz to znaczy że nasz dobrze zrobiona wentylacje grawitacyjną. Ona zimą zawsze działa sprawnie, powiedziałbym że nawet nadgorliwie :)(wentyluje znacznie więcej niż potrzeba), a swoje niedostatki ujawnia dopiero latem praktycznie zanikając. Ale jeśli masz klamki w oknach to sobie jakoś poradzisz. ;)

Tatarak, przyczyną najpewniej jest tak jak piszesz pierwszy rok użytkowania domu w którym jest bardzo dużo wilgoci technologicznej i WM pracująca ze zbyt małą wydajnością w stosunku do obecnych potrzeb. Higrometr prawdę Ci powie :)

Druga przyczyną może być rzeczywiście niedokładne uszczelnienie okien przy montażu co powoduje przemarzanie wokół ramy.

Jakiś termometr elektroniczny przylgowy pozwoli ewentualnie rozwiać te wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wątek żeby rozwodzić się nad wentylacją, ale sprawy mają się tak:

kurm28, powinieneś sie cieszyć bo jeśli jest tak jak piszesz to znaczy że nasz dobrze zrobiona wentylacje grawitacyjną. Ona zimą zawsze działa sprawnie, powiedziałbym że nawet nadgorliwie :)(wentyluje znacznie więcej niż potrzeba), a swoje niedostatki ujawnia dopiero latem praktycznie zanikając. Ale jeśli masz klamki w oknach to sobie jakoś poradzisz. ;)...ciach..

Pozdrawiam

 

To pewnie jest tak jak mówisz, bo odbiór był latem. czyli jednak panowie kominiarze nie naciągali. ;)

Inna sprawa, że lato tez już przeżyłem i faktycznie klamki w oknach sie przydają, a do tego otwarte higronawiewniki i jest OK.

Zima tylko ciepła szkoda, co kominami spyla. ;)

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktos nie planuje tego typu rozwiazan?

Napisałem sprawnej wentylacji, najlepiej (ale nie napisałem że koniecznie) mechanicznej. Nie planujesz sprawnej wentylacji ? ;-) Problem rosy na szybach może pojawiać się tylko zimą, a grawitacyjna zimą będzie działać pod warunkiem zachowania napływu zimnego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki (czyli dziury w oknach), nieszczelne okna lub jakiekolwiek inne odpowiednio duże nieszczelności. Też polecam mechaniczną, bo miałem grawitaqcyjną ale się jej szczęśliwie pozbyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus, ja rozumiem ze nie chce ci sie czytac wszystkich stron, ale troche rozejrzec to by sie wypadalo....przeczytac kilka ostatnich stron...jest nawet watek o PC z Ecopol...tylko trzeba sie rozejrzec....

 

Trochę czytałem i kilku użytkowników PC Ecopol wychwyciłem, między innymi ciebie HenoK TypeR co do wątku o PC Ecopol to dzięki będę go śledził bo jeszcze chwilę potrwa zanim wybuduję dom i zajmę sie systemem CO i CWU, ale chciałem poznać wasze wrażenia z użytkowania jak również montażu i serwisu, prosiłem również o ocenę oferty nadmienię że brak miejsca na kolektor poziomy bo ten na pewno wykonałbym sam

 

@Markus Zapodaj sobie takie zaklecie w googlach: site:forum.muratordom.pl

Bedzie duzo latwiej.

 

w forum murator wyszukiwarka jest do bani

 

... Też się zastanawiam czy jest sens montować PC skoro gaz mam przed działką 2metry ale muszę powiedzieć, że mnie strasznie kusi :). Kotłownia gazowa to w sumie ok 10k. Jak liczyłem pod siebie to stosunek gaz a pompa - różnica ok 10K. ...

 

Mnie też strasznie kusi też mi wychodzi ok 10k więcej - na samej PC i instalacji przeinwestować trzeba około 20k ale oszczędzam nie wykonując przyłącza gazowego, instalacji gazowej i komina o bezpieczeństwie już nie wspomnę zatrucie czadem czy ekstremalnie wybuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No, interesujące... Co nie znaczy, że są do d... Warto się rozeznać, czego są warte, jakie mają rupiecie w środku, itp. W każdym razie cena interesująca, z tym że minimalna moc jest dość spora - byłaby przewymiarowana w większości nowych domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...