Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakiś czas temu Danfoss zaczął produkować PCi grzejące "bardzo wysoko" bo aż do 90oC ze średniorocznym COP - 4,8

Pojawił się więc konkurent dla Ziriusa który do tej pory był liderem wśród domowych PCi jeśli chodzi o wysokość osiąganych temperatur.

http://instalacjeb2b.pl/produkty/p/11698-DHP-Opti-Pro

http://www.e-instalacje.pl/a/4111,pompy-ciepla-wieksza-wydajnosc

Niestety cena "trochę" :) zaporowa (35-44kzł):p, ale może ktoś się skusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu Danfoss zaczął produkować PCi grzejące "bardzo wysoko" bo aż do 90oC ze średniorocznym COP - 4,8

Fizyki nie przeskoczysz. COP=4,8 te pompy ciepła maja dla parametrów B0W35 i to bez uwzględnienia energii zużywanej przez pompy obiegowe : http://heating.danfoss.com/PCMPDF/DHP-H_OptiPro_ulotka_techniczna.pdf .

Przy takich warunkach pracy mogą produkować niewielkie ilości gorącej wody, ale nie są w stanie dostarczyć takiej temperatury do układu centralnego ogrzewania. Tu wartość ta ograniczona jest do 55 st. C. Powyżej tej wartości używane są grzałki elektryczne (nazwane dodatkowym podgrzewaczem).

 

Swoja drogą nie jest to żadna wielka nowość. Tego typu rozwiązanie od wielu już lat stosuje polska firma z Wadowic - Hibernatus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie przeskoczysz. COP=4,8 te pompy ciepła maja dla parametrów B0W35...

No nie, o co Ty mnie podejrzewasz :D

Zdaję sobie sprawę, że COP -4,8 nie jest uzyskiwany przy tak wysokim grzaniu, dlatego napisałem ( w ślad za za artykułem) że COP średnioroczny, a temperatura 90oC jest uzyskiwana tylko dla układu CWU.

Technologia TGG pozwalająca na równoczesne przygotowywanie gorącej wody na potrzeby CWU jest pewnego rodzaju nowością, ale już "technologia Opti" to nic innego jak zastosowanie inwertera ( ach ten marketing) :D

Ale przyznaję że uległem :) trochę temu marketingowi i nie wpadłem na to ( może ze względu na późną porę) że dodatkowy podgrzewacz to nic innego jak dołożenie do układu CWU grzałki elektrycznej. :D

 

Dzięki za PDF-a ze schematem poglądowym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, tak było przedtem. Obecnie czyli od początku roku odwierty do DZ pomp ciepła wymagają tylko zgłoszenia.

 

To teraz nie trzeba robic projektu prac geologicznych? Wystarczy tylko zgloszenie i juz? Znaczyloby to, ze Starostwo Powiatowe nie musi wystawiac zawiadomienia o "braku sprzeciwu" do wykonania odwiertow. Jezeli tak jest to "pare zlotych " zostaje w kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, tak było przedtem. Obecnie czyli od początku roku odwierty do DZ pomp ciepła wymagają tylko zgłoszenia.

 

Rozmawialem dzisiaj z osoba odpowiedzialna za odwierty u nas w powiecie, i z tego co mnie poinformowal, to potrzeba projek, potem nadzor i po odwiertach dokumentacja... tak wiec watpie zeby cos sie zmienilo. Tak wiec jezeli twierdzisz ze jest inaczej to na podstawie czego? Chetnie bym taka wiedze posiadl, bo po co wydawac tyle kasy na zbedna biurokracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz nie trzeba robic projektu prac geologicznych? Wystarczy tylko zgloszenie i juz? Znaczyloby to, ze Starostwo Powiatowe nie musi wystawiac zawiadomienia o "braku sprzeciwu" do wykonania odwiertow. Jezeli tak jest to "pare zlotych " zostaje w kieszeni :)

 

Tak jak napisałem wcześniej do zgłoszenia dołączamy mapkę-projekt wykonany przez uprawnionego geologa. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie oprotestuje koniec tematu i wiercimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem dzisiaj z osoba odpowiedzialna za odwierty u nas w powiecie, i z tego co mnie poinformowal, to potrzeba projek, potem nadzor i po odwiertach dokumentacja... tak wiec watpie zeby cos sie zmienilo. Tak wiec jezeli twierdzisz ze jest inaczej to na podstawie czego? Chetnie bym taka wiedze posiadl, bo po co wydawac tyle kasy na zbedna biurokracje.

 

Ma trochę przestarzałe informacje. W przypadku odwiertów do "GZ pomp ciepła" (tylko) obowiązuje procedura uproszczona bez nadzoru i dokumentacji powykonawczej. Zresztą firmy wiertnicze mają uprawnienia i ch potwierdzenie powykonawcze wystarcza. Widocznie moje Starostwo jest bardziej na bieżąco :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... do zgłoszenia dołączamy mapkę-projekt wykonany przez uprawnionego geologa. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie oprotestuje koniec tematu i wiercimy.

 

:) No to nic sie nie zmienilo :) Ja w zeszlym roku robilem odwierty i musialem dostarczyc mapke-projekt od geologa oraz poinformowac "odpowiednie wladze" Dalej trzeba zaplacic geologowi za "projekt-mapke" i dalej trzeba czekac 30 dni az w gminie ktos wystawi zaswiadczenie o "braku sprzeciwow" Wynika z tego ze procedura sie nie zmienila :) jakby tego nie nazywal (pozwolenie czy zgloszenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma trochę przestarzałe informacje. W przypadku odwiertów do "GZ pomp ciepła" (tylko) obowiązuje procedura uproszczona bez nadzoru i dokumentacji powykonawczej. Zresztą firmy wiertnicze mają uprawnienia i ch potwierdzenie powykonawcze wystarcza. Widocznie moje Starostwo jest bardziej na bieżąco :-)

 

Nie no, wszystko cacy, moze i masz racje, ale jak do nich pojde i powiem ze nie trzeba robic dokumentacji i projektu powykonawczego i mnie jegomosc wysmieje, to chcialbym miec jakies konkretne informacje na podstawie czego twierdze ze jest inaczej. Bo to, ze mu powiem, ze Bemek na forum tak mowi to mu raczej nie wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to, ze mu powiem, ze Bemek na forum tak mowi to mu raczej nie wystarczy ;)

Skąd wiesz, może Bamka tam znają ;).

Sejm uchwalił co prawda zmianę ustawy Prawo budowlane w tym zakresie 23 kwietnia 2009 r., ale niestety trafiła ona do Trybunału Konstytucyjnego, i jak wiem to jeszcze nie została rozpatrzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj tez napisze! Unikajcie firmy MIR Pompy Ciepla! ta firma to pomylka! Robia u mnie instalacje i jak na prace za taka kase, jest zbyt duzo bledow, potkniec no i totalna partyzantka!

 

Hej, nam tez robil MIR (hydraulika i PC). Poczytalam sobie Twoj dziennik - faktycznie masakra jakas... Na szczescie rekuperacje robila nam inna firma :) Jestes zadowolony z robionej przez nich podlogowki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...