Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A czy szanowne towarzystwo mogloby sie odniesc do PC z Exothermu --> EXT12G HITACHI/Siemens, czy to wlasnie jest wspominana wczesniej chinszczyzna? Przyznam, ze dostalem od nich najtansza na razie wycene. Dom ok 200m2, wspomniana PC + zbiornik CWu 300L + 210m odwiertow pionowych ponizej 40tys (przed negocjacjami!).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy szanowne towarzystwo mogloby sie odniesc do PC z Exothermu --> EXT12G HITACHI/Siemens, czy to wlasnie jest wspominana wczesniej chinszczyzna? Przyznam, ze dostalem od nich najtansza na razie wycene. Dom ok 200m2, wspomniana PC + zbiornik CWu 300L + 210m odwiertow pionowych ponizej 40tys (przed negocjacjami!).

 

Tak to jest chińszczyzna w bardzo dobrym wykonaniu. Drugi sezon użytkuję ich pompę tylko, że taką

W środku same markowe elementy, jakoś wykonania na wysokim poziomie. Pompa bez wodotrysków,ale podstawowe funkcje ma (włącznie z komunikacją przez internet) oraz co ważne ma czujnik zaniku faz a z tego co wiem niektóre pompy tego nie mają . W porównaniu z pompą sąsiada (NIBE FIGHTER 1240), pomijam zintegrowany zbiornik, to uważam, że stosunek ceny do jakości wykonania jest tutaj zdecydowanie na korzyść chińszczyzny.. Z ciekawostek powiem,że jest cichsza od NIBE.

Co do firmy EXOTHERM to się nie wypowiem bo nie wiem. Ja tylko od nich kupiłem samą pomę bez montażu.

Pozdrawiam

Edytowane przez plusz730
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja też jestem zainteresowany pompami sprzedawanymi przez firmę z gdańska EXOTHERM. Jakby ktoś był z okolic gdańska to chętnie bym zobaczył gotową instalację.

Coś nie mogę się zdecydować czy warto w to wchodzić. Posiadam zbiornik ze stali nierdzewnej od Viessmana z jedną wężownicą(160l) i tylko ta firma zgodziła się aby go wykorzystać. (że ich pompa ciepła da spokojnie radę).

 

Ekopol twierdzi że by musiała byc weżownica ok 3m2 aby odebrać moc. -Nic mi to nie mówi ale można by było to przez jakis wymiennik płytowy puścić??

PPC- Oni z kolei twierdzą że potrzena jest wężownica ok 1,5m2 to o połowę mniej i tego nie rozumiem.

Jestem laikem ale chciałbym wykorzystać posiadany zbiornik, może jakieś sugestie??

Mógłbym dokupic jeszcze jeden taki zbiornik ale dwupłaszczowy i spiąć razem co o tym sądzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, nam tez robil MIR (hydraulika i PC). Poczytalam sobie Twoj dziennik - faktycznie masakra jakas... Na szczescie rekuperacje robila nam inna firma :) Jestes zadowolony z robionej przez nich podlogowki ?

 

czesc,

 

wiesz, ciezko powiedziec. Bo nie jest do konca zrobione tak, jak byc powinno. Mielismy zrobiony porzadny projekt wykonawczy podlogowki, MIR go oczywiscie dostal, ale jak to bywa w przypadku tej firmy: "oni wiedza lepiej!" no i zrobili po swojemu... ja wtedy jeszcze nie bylem do konca swiadom, z czym to sie wiazalo, bo zaczalem o tym czytac dopiero, jak skonczyli... o rozkladlach petli, wplywie na temperature w pomieszczeniu itd... skutek ich wolenej amerykanki jest taki, ze podlogowka nam nie grzeje rowno. Mozna to latwo sprawdzic pirometrem laserowym w roznych pomieszczeniach. No i odczowalna temperatura w pomieszczeniach tez jest rozna. kazalem sobie w zwiazku z tym zrobic dokuemntacje powykonawcza do podlogowki i tym wzbudzilem poploch w tej firmie, bo oni nie byli w stanie odtworzyc rozkladu rur ;) heh, mistrzostwo swiata ;) kazalem sobie zrobic dokumentacje powykonawcza z policzeniem przeplywow na poszczegolnych petlach. Pomine juz fakt, ze w chwili obecnej mam smiesznie male, bo oczywiscie oni nie wpadli na to, ze pompa obiegowa gornego zrodla w mojej pompie ciepla, ktora mi sprzedali, nie bedzie w stanie przetloczyc wody z odpowiednia predkoscia przez 2200m podlogowki w 23 petlach, jakie mamy.

 

ale w podsumowaniu moge powiedziec, ze chyba sobie na razie z nimi radze. niemniej, moge powiedziec tylko: MIR Pompy Ciepła - UNIKAC JAK OGNIA! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie to objawia , że pompa obiegowa GZ nie radzi sobie z Twoją podłogówka ? Tylko nierównomiernymi temperaturami w pokojach ? Mam pytanie o pompe Nibe. ile masz ustwionych stopniominut ? U mnie serwisant ustawił na 150. Ze zdjęc umieszczonych w twoim dzienniku wynika , że masz chyba ustawione na 250 ? Twoja pompa pracuje ok 2 godzin a później odpoczywa ok 2 godzin? Jak jest ? Ile Kw masz pompe ? u mnie na 300 m2 podlogówki wyliczyli 12 kw 1245 Nibe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reraham jaki pirometr i jak sobie radzi z pomiarami ? pozdr adam

 

mam taki pirometr:

PIROMETR ST-8829

 

tutaj link na allegro:

http://allegro.pl/pirometr-st-8829-do-1000st-c-rozdz-50-1-promocja-i1425999133.html

 

moge o nim powiedziec tyle, ze dziala calkiem przyzwoicie. Moj ojciec potrzebuje go w pracy, a ja przy okazji zabieram go czasem na budowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie to objawia , że pompa obiegowa GZ nie radzi sobie z Twoją podłogówka ?

 

przede wszystkim tym, ze mam zabyt slabe przeplywy na poszczegolnych petlach.

 

ile masz ustwionych stopniominut ?

 

u mnie jest ustawione 220. a cykle pracy sa zalezne od pogody :) wiadomo, ze im cieplej, tym krocej pracuje, a dluzej odpoczywa :) no i w moim przypadku slonce robi jeszcze kawal roboty. Bo jak tylko blysnie, od razu pompa sie wylacza.

 

a pompe mam 10kW. Moj dom dla 22C w srodku i -25C na zewnatrz ma straty ciepla na poziomie 5kW, do tego dochdzi jeszcze 2kW na CWU i 1kW na ogrzanie garazu, zeby nic tam nie zamarzlo. Tak wiec, jak widzisz, moja pompa jest przeszacowana. Ale to akurat nie jest problem, bo dzieki temu chodzi na mniejszej delcie i wyzszym COP :) Mam bardzo przyzwoita temperature z dolnego zrodla. Zwlaszcza, jak na pierwszy rok, gdzie wszyscy strasza, ze bedzie zle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec, jak widzisz, moja pompa jest przeszacowana. Ale to akurat nie jest problem, bo dzieki temu chodzi na mniejszej delcie i wyzszym COP :)
Jest akurat odwrotnie - im większa moc PCi, tym większa "delta" i mniejsze COP (oczywiście dla takiej samej instalacji dolnego i górnego źródła).

Ale zyskuje się w tym wypadku na lepszym wykorzystaniu 2 taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pompa mi sie wlacza, to temperatura z dolu zaczyna sie od powyzej +8C, tuz przed wylaczeniem ma ok +6C. Temperatura podlogowki jest niska, bo grzeje na 1wszej krzywej, wiec na podloge idzie mi cos kolo 25C. COP wyznacza sie dla delty miedzy dolnym i gornym zrodlem. U mnie ta delta jest malutka, wiec COP mam powyzej 5 dla mojej NIBE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na 3 krzywej grzania. Temperatura w domu ok 19.5 stopni. grzeje tylko pompa. Wprowadzam sie za ok miesiąc ale prace wykończeniowe w pełni. Mysle, że COP tez mam powyzej 5 , sa spelnione warunki : temp DZ powyżej 0 stopni a temp GZ poniżej 35 , myslę że to jest najważniejsze. A jaka masz temperaturę w domu przy 1 krzywej grzania ? Tylko pompa grzejesz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze o tym juz bylo ale niestety nie mam czasu na szukanie po calym forum :(

 

napiszcie prosze jakie zabezpieczenia elektryczne macie do PC

i jakie podliczniki energii? czy licznik dwutaryfowy bedzie sie przestawial zgodnie ze zmianami taryfy w rzeczywistosci? czy trzeba jeszcze jakies timery do tego wstawiac?a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze o tym juz bylo ale niestety nie mam czasu na szukanie po calym forum :(

 

napiszcie prosze jakie zabezpieczenia elektryczne macie do PC

i jakie podliczniki energii? czy licznik dwutaryfowy bedzie sie przestawial zgodnie ze zmianami taryfy w rzeczywistosci? czy trzeba jeszcze jakies timery do tego wstawiac?a

 

Jeśli chodzi a zabezpieczenia to co masz na myśli? Rodzaj czy amperarz.

Podliczniki dwutaryfowe są z zegarem wewnątrz lub sterowane zewnętrznie. Na ogół tańsze rozwiązania zegarów trzeba pilnować (przeprogramowywać gdyż mogą sobie nie radzić ze świętami w tygodniu). Wydaje mi się że podlicznik powinien pomóc w optymalizacji pracy dla drugiej taryfy, a że jeden dzień policzy inaczej można to sobie przeliczyć i po kłopocie. Ja osobiście bym za dużo nie inwestował i kupił coś podobnego co ma adiqq, chyba że nie masz miejsca w rozdzielni to coś cyfrowego małego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...