Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

że do ogrzania 170m2 powierzchi domu muszę zakopać w moim piachu 600m rury kolektora. Czy ktoś może zweryfikować poprawność tych obliczeń ?

20W x 600m =12 kW mocy chłodniczej. Dużo i bezpiecznie, ale grunt piaszczysty i suchy to raczej nie warto zmniejszać. Piszesz o wykopie 300 m , ale rury są krótsze ? 300 m to za długa pętla .

Co do drenażu nawadniającego to ma sens , ale jest tez ryzyko zamarzania - pomysl o jakiejś alternatywia na taki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.... chcę w ten wykop trochę nad kolektor wrzucić dreny odprowadzające wodę z rynien czyli deszczówkę oraz dreny z przydomowej oczyszczalni ścieków. Co sądzicie o tym pomyśle, czy dzięki temu " podgrzeję " trochę kolektor przez co zwiększy się sprawność układu.

Pomysł może nie jest zły, ale skomplikowany w realizacji i w użytkowaniu.

O ile woda z oczyszczalni prawdopodobnie będzie zawsze cieplejsza od gruntu, to z deszczówką nie zawsze tak musi być. W sytuacji gdy grunt ma temp. wyższą od zera, a deszczówka pochodzi np. z topniejącego śniegu obniżysz temperaturę dolnego źródła. Musiałbyś w takiej sytuacji deszczówkę kierować w inne miejsce.

Trzeba się też liczyć z tym, że grunt nad kolektorem dolnego źródła zamarznie - to jeszcze jeden argument na uwzględnienie alternatywnego odpływu deszczówki.

Generalnie jednak wilgotny piasek będzie miał większą pojemność cieplną niż piasek suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłbym że gaz będzie drożał bardziej niż energia elektryczna.

 

Ponawiam pytanie o koszty projektu prac geologicznych do kolektora pionowego.

To zakładając wzrost cen prądu o 5% i gazu o 7% rocznie po 10 latach wygląda to następująco:

PC->gaz butla - oszczędność 28 472 pln

PC->gaz sieć - oszczędność 4032 pln

 

A kosztów prac geolog. niestety nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o koszty projektu prac geologicznych do kolektora pionowego.

rząd wielkości 4-6 tys zł , zależy od głębokości i gruntowych warunków lokalnych ( potrzebny odwiert badawczy). Najlepiej odwiert zlecic wykonawcy, który ma równiez takie uprawnienia. Drogo i dlatego wierci sie do 30 m bo wtedy wystarczy zgłoszenie, ale prawde móieąc nie słyszałem aby ktoś zgłaszał :oops: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Skąd wziąłeś średnią cenę instalacji PC na poziomie 60.000. Ja mam zestawienie z 10 firm i średnia wychodzi mi max 45.000 ( z podłogówką). Przy tym mam dwie oferty za 35.000.

Zestawienie z 12 firm, po odrzuceniu 2 skrajnych (najdroższa i najtańsza) średnia wychodzi 44202 pln brutto - tu założyłem, że te 10% da się jeszcze urwać, czyli ok. 40 000 pln brutto. Przy moim domu (pow. do ogrzania 215m2), podłogówka wahała się w okolicach 20 000 pln.

Także stąd moje dane. Nie wiem, jaki system tobie oferowali, do jakiego domu.

A już wiem,: moje 181 mkw użytkowej, twoje 90, stąd pewnie różnica :wink:

A na poważnie, z Wassermanna też mam ofertę na Natea z podłogówką za ok. 54kpln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, sprawdź jeszcze raz wyliczenia, bo piszesz:

"...Założenia:

PC inwestycja: 60 000 pln z podłogówką (srednia z kilku ofert, odrzucone skrajne: najdroższe i najtańsze)

Gaz butla inwestycja: 25 000 pln (część podłogówka, część grzejniki)"

i take wyliczenia były w kalkulacji, a niżej napisałeś:

"...Przy moim domu (pow. do ogrzania 215m2), podłogówka wahała się w okolicach 20 000 pln. "

Tylko z tej "zbitki" wychodzi, że kocioł gazowy, komin, koszty instalacji "butli" , koszt doprowadzenia gazu do budynku, itp wynosi 5.000,- i róznica do wyliczeń inwestycyjnych gotowa w kwocie 35.000,-

Przyznasz chyba, że to nie tak :oops:

Pozdrawiam

Ps. Robiąc takie wyliczenia należy przyjąc takie same założenia np. podłogówka na całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc takie wyliczenia należy przyjąc takie same założenia np. podłogówka na całości.

albo może prościej pominąc instalację wewnetrzną bo mozna ja zrobic na wiele sposobów i cen. Poza tym bez wzgledu na źródło trzeba ja wykonać i nie będzie błędem jeśli spełni wymagania dedykowane PCi (choćby na wszelki wypadek , jakby co)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy, zmieniłem założenia. Wszędzie podłogówka za 20kpln.

ponadto koszt kotłowni gaz z butlą - 15kpln (tyle mniej więcej zapłaciliśmy swego czasu z instalację kondensata Vaillanta, z rurkami itp., podobna powierzchnia domu)

koszt kotłowni gaz z sieci - 25kpln (w tym 10kpln na podłączenie)

To oczywiście wpłynęło na wysokość raty, któe wynoszą odpowiednio:

PC- 1044 pln

gaz butla: 902pln

gaz siec: 960 pln

prąd: 757 pln

Wynik: PC-gaz butla: zwrot po 9 latach (po 10 latach oszczędność ok. 36kpln)

PC-gaz sieć: zwrot po 15 latach (po 10 latach oszczędność ok. 12kpln).

PC-Prąd bez zmian, po 10 latach oszczędność ok. 6,5kpln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... chcę w ten wykop trochę nad kolektor wrzucić dreny odprowadzające wodę z rynien czyli deszczówkę oraz dreny z przydomowej oczyszczalni ścieków. Co sądzicie o tym pomyśle, czy dzięki temu " podgrzeję " trochę kolektor przez co zwiększy się sprawność układu.

Pomysł może nie jest zły, ale skomplikowany w realizacji i w użytkowaniu.

O ile woda z oczyszczalni prawdopodobnie będzie zawsze cieplejsza od gruntu, to z deszczówką nie zawsze tak musi być. W sytuacji gdy grunt ma temp. wyższą od zera, a deszczówka pochodzi np. z topniejącego śniegu obniżysz temperaturę dolnego źródła. Musiałbyś w takiej sytuacji deszczówkę kierować w inne miejsce.

Trzeba się też liczyć z tym, że grunt nad kolektorem dolnego źródła zamarznie - to jeszcze jeden argument na uwzględnienie alternatywnego odpływu deszczówki.

Generalnie jednak wilgotny piasek będzie miał większą pojemność cieplną niż piasek suchy.

Z 2 jednak strony na dachu może poleżeć określona ilość śniegu i dać stosunkowo niewielką ilość wody pochcodzącą z rozropu, znacznie więcej wody będzie pochodziło z deszczu który będzie miał temperaturę od 0 do kilku stopni w okresie grzewczym a wiosną pod koniec często zdarzają się już cieplejsze. Tak że średnia dostarczona temperatura powinna być rzędu kilku stopni. Fakt istnieje ryzyko że sobie na jesień wychłodzę ziemię zimnym deszczem, ale też jest prawdopodobne że pod koniec zimy uda mi się ją podgrzać. w końcu energia dostarczona ziemi, którą ona magazynuje pochodzi głownie z deszczu, ja tyko kombinuję jak ją wprowadzić od razu na kolektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu energia dostarczona ziemi, którą ona magazynuje pochodzi głownie z deszczu, ja tyko kombinuję jak ją wprowadzić od razu na kolektor.

Energia w ziemi pochodzi głównie ze Słońca. W słoneczny dzień na każdy metr kwadratowy przypada ponad 1000W energii.

Ale oczywiście opady też mają w tym swój udział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam te posty i burzy się mój światopogląd...

 

W projekcie domu mam PC, bo gazu brak, wiec problem z tym czy mieć PC czy nie mieć u mnie nie istnieje.

Pojawił się natomiast problem jaka PC - po różnych długich rozmyślaniach wymyśliłem ze moze być thermogolv bo ma bezpośrednie parowanie, wiec pewnie COP bedzie niezłe, poza tym cena wydawała się niezła itd...

 

Natomiast wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu kilku postów hydrola - nie chodzi mi o obawy o awaryjność takiego zestawu tylko o grunt...

Bo grunt mam raczej piaszczysty niż gliniasty (ze zacytuję: jednorodna warstwa mocno zagęszczonych pospółek żwirowo-piaszczystych) i z tego co tu napisaliście wynika, że może raczej glikolową pompe strzelić z dłuższym kolektorem dla bezpieczeństwa. Jedna taka działa na moim osiedlu i działa dobrze...

 

Czy ja dobrze myśle? Niech mi kto podpowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słoneczny dzień na każdy metr kwadratowy przypada ponad 1000W energii.

tak szczegółowo Watt to jednostka mocy ,nie energii :o

W kwestii moczenia kolektora zasiegnąłem języka u światłych ludzi : moczenie jest OK, ale nie zimą . Nawodniony nadmernie grunt nad kolektorem pod koniec sezonu stanie sie skorupą lodową , która znacznie utrudni i wydłyży regenerację wymiennika gruntowego. Cytowali tu pewnego światowej sławy inżyniera gruzińskiego o wymownym nazwisku Tegonieradze :lol: . Ale drenaż nawadniający piaszczysty grunt (tzw.linie kroplujące) - jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale ile się tej energii wydziela bo gdyby to była moc 1000W to współczuje robalom :cry: , uzgodnijmy że to może byc 1000 J na dzień bo 1000 J/s to by było piekło

Chyba nie wydziela, ale pochłania przez grunt.

Zapewne nie jest tego tak dużo. sporo pochłaniają lub odbijają roślin (o ile są na drodze do gruntu). Znaczna część pochłoniętej w ciągu dnia energi zostaje wypromieniowana w nocy. Jednak pozostała część przenika do głębszych warstw gruntu.

Ile energii może pochłonąć nieosłoniety grunt widać np. po topniejących w upałach jezdniach asfaltowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wydziela, ale pochłania przez grunt.
dziwnie znowu pozwalam sobie sie nie zgadzać z przedpiszącym. Można jedynie mówić o wydzielaniu się lub po prostu o docieraniu strumienia energii słonecznej. pochłanianie przez grunt to juz zupełnie inna bajka . Interesujące nas warstwy gruntu nie "widzą" słonka 8) więc z pewnościa nie wchłaniaja go bezpośrednio to i sprawnośc jest mała, ale lato długie :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA widzę to tak, słonko grzeje , grunt się nagrzewa - warstwa kilku centymetrów, przychodzi deszczyk i woda która spadnie nam z nieba przenika wgłąb ziemi odbierając ciepło z jego wierzchniej warstwy i transportując niżej w okolice kolektora, wtedy to działa sprawnie, bo słonko jak będzie świecić to tylko nagrzeje te 10 - 20 cm i tyle , ciepło samo nie powędruje w dół. Wydaje mi się że więcej energii dostarczy ciepły deszcz padający przez 3 dni non stop niż miesiąc słońca na sucho( ale to mi się wydaje).

Co do deszczówki to sprawę trochę podczas kopania kolektora wczoraj przemyślałem, ale potrzebuję jeszcze paru informacji do weryfikacji przemyśleń.

Chce zrobić to tak. Jako że będę miał 2 pętle po 300m to maja one gdzieś swój początek i koniec , kolektor wykopałem prawie wokół działki tak że rurki w jedną stronę wychodzą a z 2 przychodzą. Widziałem gdzieś działającą pompę , fakt że pod koniec zimy już i temperatura wychodzącego z pompy do kolektora glikolu była już poniżej zera bo kawałek nieosłonięty rurki był oszroniony. Wiec jeżeli dobrze kombinuje to początkowy odcinek kolektora będzie bardzo schłodzony, ciepło z niego zostanie najwcześniej odebrane i w zasadzie nie będzie już pracował. Więc jeżeli na niego skieruje się wodę z deszczówki to powinna być zawsze korzyść bo to woda jest i ma temp powyżej 0C. Wiec pomijając sytuację dostarczenia wody z topniejącego śniegu która ma 0C, każdy deszcz powinien poprawić warunki termiczne w kolektorze przynajmniej jego początkowym odcinku.

Poprawcie mnie jak źle myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś przyjąć większe zużycie róry do ułożenia podłogówki przy p.c w porównaniu do ogrzewania gazem z uwagi na potrzebę zwiększenia gęstości ułożenia pętli grzewczych przy indtalacji z p.c

sSiwy, zmieniłem założenia. Wszędzie podłogówka za 20kpln.

ponadto koszt kotłowni gaz z butlą - 15kpln (tyle mniej więcej zapłaciliśmy swego czasu z instalację kondensata Vaillanta, z rurkami itp., podobna powierzchnia domu)

koszt kotłowni gaz z sieci - 25kpln (w tym 10kpln na podłączenie)

To oczywiście wpłynęło na wysokość raty, któe wynoszą odpowiednio:

PC- 1044 pln

gaz butla: 902pln

gaz siec: 960 pln

prąd: 757 pln

Wynik: PC-gaz butla: zwrot po 9 latach (po 10 latach oszczędność ok. 36kpln)

PC-gaz sieć: zwrot po 15 latach (po 10 latach oszczędność ok. 12kpln).

PC-Prąd bez zmian, po 10 latach oszczędność ok. 6,5kpln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...