Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli chodzi o różnicę między temp. DZ i GZ to jak najmniejsza - ma to kapitalny wpływ na COP. GZ jest uzależnione od parametrów instalacji c.o. DZ natomiast - dobrze jak jest nisko, ale nie kosztem ogromnej pompy obiegowej, bo się nie opłaci. Każda pompa ciepła ma jakieś optimum i najlepiej skonsultować z wytwórcą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i lepiej żeby delta była większa czy mniejsza?

 

to ja jeszcze napisze dwa slowa. Wspolczynnik COP, czyli coefficient of performance jest zalezny przede wszystkim, tak jak tutaj to zostalo wspomniane od tak zwanej "delty", czyli roznicy temperatur pomiedzy dolnym a gornym zrodlem. temepratura dolnego zrodla jest zalezna od zalezna od wlasciwego jego wykonania oraz od sposobu eksploatacji, jesli jest niewlasciwie wykoanane/zaprojektowane. natomiast temperatura gornego zrodla jest zalezna przede wszystkim od systemu ogrzewania w budynku, a mianowicie, czy ogrzewamy dom grzejnikami wysoko temperaturowymi, czy moze nisko, a moze podlogowka. Kazdy z tych systemow ogrzewania wymaga innych temperatur obliczonych dla poszczegolnych obiektow. Wracajac do samej delty i COP, to w zasadzie podaje sie najczesciej dla dwoch delt (wlasnie dla systemow nisko i wysoko temperaturowych):

 

(B0/W35) - co oznacza temperature DZ = 0C, a temperature GZ = 35C

(B0/W50) - co oznacza temperature DZ = 0C, a temperature GZ = 50C

 

ostatnio coraz czesciej mozna sie spotkac z COP podawanym dla B5/W35, co oznacza temperature DZ = 5C, a temperature GZ = 35C. Poniewaz przy prawidlowo wykonanej instalacji DZ z pionowymi kolektorami temperatura DZ nie powinna spasc ponizej 5C.

 

prducenci pomp ciepla czesto podaja COP swojego produktu nie uwzgledniajac przy tym energii zuzytej na prace pomp obiegowych dolnego i gornego zrodla. Wiec trzeba uwaznie przegladac specyfikacje, jesli chce sie porownywac te parametry.

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno duuużo jaśniejsze :)

 

moge jeszcze dodac tyle, ze COP = 5, oznacza sprawnosc pompy ciepla rowna 500%. Co oznacza, ze z 1kW doprowadzonej energii elektrycznej, pompa ciepla "produkuje" 5kW ciepla. W zasadzie przy obecnych instalacjach walka toczy sie o COP powyzej 5, bo w najgorszym wypadku mozna miec np cos kolo 4.5. Napisalem w cudzyslowiu, poniewaz pompa ciepla tak naprawde nie produkuje energii, ale przekazuje cieplo z chlodniejszego srodowiska do cieplejszego. I wlasnie na to zuzywa doprowadzona energie elektryczna. Dla bardziej wtajemniczonych i lubiacych fzyke, zasade dzialania pompy opisuje po prostu Cykl Carnota:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Carnota

 

dla porownania, sprawnosc innych, klasycznych zrodel ciepla, na paliwa kopalne, albo klasycznych piecow elektrycznych, zawsze jest mniejsza od 1, czyli mniej niz 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Istotnie! Życzę Ci COP-u powyżej 6. Pytanie było do reraham-a:oops:

 

czesc,

 

mam dokladniej to opisane u siebie w dzienniku. Natomiast mysle, ze spokojnie osiagam COP powyzej 5. Grzeje na 1wszej krzywej grzania, w domu mam ok. 20C, a dolne zrodlo waha sie miedzy +8 a +5.5C. Zeby policzyc COP trzeba znac straty ciepla swojego budynku i policzyc ilosc ciepla doprowadzonego przez PC. NIe jest to takie trudne. Oczywiscie nie sa to super precyzyjne pomiary laboratoryjne, natomiast mozna to dosc przyzwoicie oszacowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reraham, muszę się odnieść do tego co napisałeś bo jak komuś temp. dolnego źródła spadnie poniżej 5oC a większości spada, to mogą być jakieś nieporozumienia.

Po pierwsze.

Grzejesz od 5 grudnia więc o dwa miesiące krócej niż większość. Grzejąc przez cały okres miałbyś na pewno niższą tą temperaturę.

Po drugie.

Dom masz nad rzeką więc zapewne regeneracja DZ następuje szybciej.

Po trzecie.

Mieszkasz we Wrocławiu a to najcieplejszy rejon w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie oczywiscie rodzaj zabezpieczen a nie ich moc, dzieki za odpowiedzi

 

Jeśli chodzi o rodzaj to posiadam takie:

1. Dzieci i kobiety nie dotykać ;)

2. Mam pompę 3 fazową więc mam kolejność faz. chociaż pompa Nibe ma to w środku dodatkowo.

3. Normalny przeciążeniowy wyłącznik typu S

4. Mam przepięciówkę klasy B ale to też z myślą o innych urządzeniach domowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z kolegą LIWKO. Producent podaje parametry B0W35 wiec mysle że temperatura na wejściu DZ może oscylowac ok. 0 stopni. Więc chyba nijak sie to ma do tego , że może byc cos nie tak z pracą jak temperatura DZ spadnie poniżej plus 5 stopni. Ja mam ok 2 a na wyjściu -2. Jak zaczynałem grzac w LIstopadzie to tez mialem ok 7-5 stopni . Jak sprężarka nie pracuje to mam 8 stopni po 20 minutach lecz podczas pracy spada . Chyba to normalne . Poniżej zera nigdy nie mialem. Kolega sezon temu podczas mrozów mial temperature na wejściu -5 stopni ( pompa Junkers ) podczas dużych mrozów i wszystko było ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki fajny wykład a moc z energią pokręciłeś. ;) Jak już to 1 i 5 kWh.

 

przepraszam, moj blad. Masz racje. Mialem na mysli cos innego, a mianowicie, ze 1kW mocy elektrycznej pompy ciepla, daje nam 5kW mocy znamionowej. Nie chcialem tutaj pisac o kWh, chociaz mozna to ujac w ten wlasnie sposob. Nie ma znaczenia, czy pisze sie o mocy i podaje kW, czy o energii i podaje kWh, bo dochodzimy do tego samego :)

 

ale jak juz powiedzialem, masz racje, bo trzeba byc konsekwentnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...