Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

reraham, muszę się odnieść do tego co napisałeś bo jak komuś temp. dolnego źródła spadnie poniżej 5oC a większości spada, to mogą być jakieś nieporozumienia.

 

masz racje, to, ze temp. DZ spada ponizej 5C, to nie jest tragedia. Aczkolwiek, dobrze jest miec instalacje tak zaprojektowana i tak dobrana do domu, zeby jednak nie spadala. Tak na marginesie polecam strone:

 

www.wpz.ch

 

Instytut pomp ciepla - Szwajcaria. Testuja tam rozne pompy i robia fajne zestawienia. Miedzy innymi oni testuja pompy dla temperatury dolnego zrodla 5C

 

https://institute.ntb.ch/fileadmin/Institute/IES/pdf/WPZ%20Bulletin%2001-2010%20DE.pdf

 

Po pierwsze.

Grzejesz od 5 grudnia więc o dwa miesiące krócej niż większość. Grzejąc przez cały okres miałbyś na pewno niższą tą temperaturę.

 

tak, ale wygrzewalem w tym czasie posadzki i suszylem dom. Przez pierwsze dwa tygodnie pompa chodzila na pelen gwizdek bez przerd. Pozniej tez grzalem zdecydowanie mocniej, niz normalnie z ostrym wietrzeniem budynku. Musialem go wysuszyc - a wszyscy wiemy, jaki mielismy przelom grudnia i stycznia. Wiec pompa chodzila naprawde duzo w tym okresie, chyba wiecej, niz w przecietnym domu.

 

Po drugie.

Dom masz nad rzeką więc zapewne regeneracja DZ następuje szybciej.

 

Nie wiem, dlaczego dolne zrodlo mialoby sie szybciej regenrowac, ale zapewne chodzi Ci o wody gruntowe. No wiec u mnie takich NIE MA do glebokosci 65m, a dalej nie wiem, bo glebiej nie wiercilismy. Chcialem miec studnie wiercona - niestety nie da sie! :( przynajmniej nie do takiej glebokosci. Mam pierwsze 2-8m piasek, a pozniej glina.... glina... glina...

 

Po trzecie.

Mieszkasz we Wrocławiu a to najcieplejszy rejon w Polsce.

 

zgadza sie, mieszkamy we Wroclawiu i jest tutaj cieplo! ;) z czego sie oczywiscie ciesze. Natomiast nie zgodze sie, ze dzieki temu mam dobre parametry temperaturowe na powrocie z DZ. Po prostu, jakbym mieszkal w Bialymstoku, musialbym miec wieksze dolne zrodlo, zeby mialo wieksza wydajnosc.

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

masz racje, to, ze temp. DZ spada ponizej 5C, to nie jest tragedia. Aczkolwiek, dobrze jest miec instalacje tak zaprojektowana i tak dobrana do domu, zeby jednak nie spadala.

Pewnie że się da, tylko jest jeden problem, to kosztuje. Ja mam 120m odwiertów i 2oC na wejściu po kilku godzinach pracy. Żeby mieć powyżej 5 musiał bym zrobić odwierty około połowę dłuższe (strzelam) więc wydałbym 5tyś więcej by mieć rachunki o 100-200zł mniejsze. Trzeba po prostu znaleźć ten złoty środek.

 

Nie wiem, dlaczego dolne zrodlo mialoby sie szybciej regenrowac, ale zapewne chodzi Ci o wody gruntowe.

Przez wody gruntowe można się co najwyżej przebić i blisko rzeki czy jeziora można o nich pomarzyć. Ale pod rzeką i w jej okolicy w tej glinie zmagazynowane są olbrzymie ilości ciepła i dlatego osiągnięcie tych temperatur nie wiąże się ze znacznie większym DZ. Prawdę mówiąc mógłbyś je wykonać nawet nieco mniejsze.

Wiem że masz w dzienniku wiele informacji na ten temat ale opisz tutaj swój dom, DZ, PC, GZ, ile kosztowało, jakie temperatury, zużycie. Tu jest dobre miejsce na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pod rzeką i w jej okolicy w tej glinie zmagazynowane są olbrzymie ilości ciepła i dlatego osiągnięcie tych temperatur nie wiąże się ze znacznie większym DZ.

 

Wiesz, nie jestem geologiem, wiec nie bede tutaj kwestionowal tego, co piszesz, bo po prostu sie na tym nie znam. Nie mam tez pojecia, jak daleko siega (jesli w ogole) strefa oddzialywania rzeki. Niemniej, Ty tez nie wiesz, jak mam daleko do rzeki i jaka dokladnie jest struktura gruntu na mojej dzialce, wiec to co piszesz, to bardziej gdybanie.

 

Prawdę mówiąc mógłbyś je wykonać nawet nieco mniejsze.

 

przez przypadek wyszly wieksze ;) w kazdym razie mnie to wiecej nie kosztowalo :)

 

Wiem że masz w dzienniku wiele informacji na ten temat ale opisz tutaj swój dom, DZ, PC, GZ, ile kosztowało, jakie temperatury, zużycie.

 

przykro mi, ale kosztow nie podaje na forum. Jest to tajemnica handlowa. Podalem tylko nazwe firmy, ale tylko dlatego, zeby przestrzec przed nia innych.

 

jesli natomiast chodzi o podanie parametrow domu itd... zdecydowanie lepszym miejscem jest dziennik budowy. Tutaj to rzuce i zaraz utonie w potoku roznych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam odmienne doswiadczenie z firma MIR Pompy ciepła. W zeszlym roku w okolicach Polkowic MIR wykonywał dwie inwestycje. Dla mnie i dla kolegi oddalonego o 700 metrów. Wykonywali podłogówke w domu , odwierty , dostarczenie i montaż pompy ciepła . Dla mnie NIbe 1245 12kw na 320m2 podłłogi a dla kolegi Nibe 1245 8kw na ok 150 m2 podłogi. Jak miałbym jeszcze raz z tą firmą współpracowac to bym to zrobil ponownie. Szwagier w okolicach Lubina będzie w tym roku montowal pompe u siebie i na pewno skorzysta z usług firmy MIR. Nie powiem , że wszystko bylo tip top lecz wszystko zostało poprawione i działa bez zarzutu ( bardzo drobne estetyczne sprawy) Z Twoich zdjęc zamieszczonych w dzienniku widziałem iz ci sami wiertacze wiercili u mnie odwierty. Ekipa Pana Adama z okolic Łodzi. Wcześniej rozkladali u mnie podlogówkę. Moze miałem szczęście ale awarii wiertnicy u mnie nie było , a prąd do wiertnicy uznalem jako koszty które mogę ponieśc. Nie wiem za ile Tobie wykonywali DZ ale mnie naprawde bardzo korzystnie. Mialem miec 4x60 ale zrobili 6x50 za kase jak 4x60 (nawet kiedys obiad im postawiłem ;) I nawet wiem skąd klucz francuski znalazł sie w beczce z glikolem.... U mnie instalowali pompę 3-6 listopada a więc przed Tobą:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieli wywiercić 240mb, wywiercili 200mb, a zadowolony klient nie upomina się o marne 3,5 klocka :D

Bo tak mi wychodzi,i że stuknęli Cię na 3200-4400zł, skoro za ta samą kasę brakuje 40m odwiertów.

Ale prawdziwi mężczyźni podobno o pieniądzach nie dyskutują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to strzeliłem babola. Musiałem źle przetrzeć to oko którym normalnie lepiej widzę. :D

Teraz za to przecieram oba.

Ze zdziwienia że zrobili Ci dwa dodatkowe odwierty (przestawianie maszyny, podłączanie), ale mniejsza o ilość :), ważne że wywiercili za free 60m.

Ale podobno cuda się zdarzają i wiertacz wpadł w trans przy borowaniu, że zanim udało się go przywołać do rzeczywistości z rozpędu klepnął CI dodatkowe 60m odwiertu,

albo...

i tu następuje śmiech na sali :lol2:

Coś mi to zalatuje kryptoreklamą grubymi nićmi szytą :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie rzeka, tylko jakaś wyjątkowo korzystna struktura ziemi i duży stopień geotermiczny. Tak, czy inaczej nic tylko się cieszyć.

Tereny na północ od Wrocławia to obszar o największym strumieniu energii geotermalnej w Polsce, gdzie jeszcze dodatkowo występują ogniska o podwyższonym strumieniu cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tereny na północ od Wrocławia to obszar o największym strumieniu energii geotermalnej w Polsce, gdzie jeszcze dodatkowo występują ogniska o podwyższonym strumieniu cieplnym.

Ciepło docierające z wnętrza ziemi nie przekracza 1W/m2. Praktycznie 99% ciepła wykorzystywanego przez pompy ciepła z gruntu pochodzi ze Słońca (latem słońce ogrzewa powierzchnie ziemi z mocą nawet 1000W/m2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kolektorach płaskich i owszem.

Rożne źródła różnie podają, ale między 10-15m ppt wpływ promieniowania słonecznego na zmiany temperatury gruntu zanika.

Fakt że strumień cieplny górotworu jest mały, ale na mapie geotermalnej Polski obszar o którym pisałem jest wręcz gorący :), choć wartości tech strumieni nawet nie osiągają 1W/m2 :)

Mapa Geotermalna..jpg

Z ciekawostek z kolei mamy w naszym kraju na Suwalszczyźnie wieczną zmarzlinę zalegającą na głębokości niecałych 360m ppt.

Jest to jedyne takie miejsce w Europie środkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru reklamowac firmy MIR. Co do odwiertow to bylo tak. Koniecznie chcialem miec głęgokie odwierty , przynakmniej do 60 m. Ale podczas wiercenia nie mozna bylo głębiej jak 50 metrów wywiercic. Może sprzęt nie domagal albo skala:D Więc wiertacz zaproponował , że zrobi plytsze ale za to wiecej odwiertów o większej lącznej długości. A cena dalej bedzie obowiązywala jak za 240m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicho coś dzisiaj. Może przez ten mróż :yes:

 

No to może ja - nieśmiało...

Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...