Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to może ja - nieśmiało...

Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

 

Fajny temat do pogadania.

60tyś to tak z palcem w d... instalacja na 250m2 domu. Kable na ten metraż to około 25tyś plus klima około 10tyś=35tyś. Rzeczywiście taniej. Moja średnia za kWh przy COP=4 to 10gr. twoja 27gr.

Teraz, działkę mamy w Suwałkach i większość okien od strony północnej. Do tego jeszcze 4 balkony bo taki akurat projekt nam się spodobał. Od strony południowej mamy las a od północnej pole. Zużywamy bardzo dużo CWU bo jest nas ośmiu. Mamy dużą wannę z jakuzzi i basen.

Jak uważasz kbab, kto jest sprite a kto pragnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeśli chcesz podjąć temat to proszę bez "kilkudziesięciu tv, pralek, mikrofalówek i innych dupereli" zacznijmy od rzeczy najważniejszej tj, ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię w kWh - potem możemy podyskutować o alternatywnych nośnikach energii i jej cenie, w końcu o kosztach inwestycyjnych, bo w ten sposób jak to do tej pory przedstawiasz to do niczego nie doprowadzi oprócz chaosu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja - nieśmiało...

Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

 

A czy to nie jest chaos???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że cała instalacja DZ, PC, GZ i kotłowni to 30tyś. Kable + klima 20tyś. PC=10gr/kWh, prąd=27gr/kWh. Nie mam więcej pytań.

 

po prostu nie mieszaj tylko podaj moc pc, nie zrozumiałeś tak prosto postawionego pytania, mam je powtórzyć??? Pomijam fakt, że już o tym wspominałeś na tej stronie

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu nie mieszaj tylko podaj moc pc, nie zrozumiałeś tak prosto postawionego pytania, mam je powtórzyć??? Pomijam fakt, że już o tym wspominałeś na tej stronie

 

No powtórz bo nie zrozumiałem. Po co ci moc PC?

16000kWh przy PC COP4=1600zł (średnia za kWh 40gr)

kable = 4320zł (27gr/kWh)

Nie liczę klimy bo po co.

4320-1600=2720

Czas zwrotu większych nakładów o 10tyś zł = niecałe 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wyjaśniam - moc pc jest mi potrzebna aby odpowiednio dopasować moce alternatywnych pieców, zakładam że moce mogą być podobne lub nawet większe aby zapewnić większy komfort, na razie nie powtarzaj tych wyliczeń - do tego też dojdziemy - trochę później jak ustalimy podstawy do tych wyliczeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wyjaśniam - moc pc jest mi potrzebna aby odpowiednio dopasować moce alternatywnych pieców, zakładam że moce mogą być podobne lub nawet większe aby zapewnić większy komfort, na razie nie powtarzaj tych wyliczeń - do tego też dojdziemy - trochę później jak ustalimy podstawy do tych wyliczeń

Czyżbyś nie potrafił na podstawie takich danych dobrać urządzenia grzewczego?

 

Instalacja grzewcza z pompą ciepła będzie najbardziej ekonomiczna, gdy zostanie dobrana "na styk", to znaczy, że powinna pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania przy założonych warunkach. Warunki te wynikają temperatur założonych w pomieszczeniach i warunków klimatycznych zależnych od lokalizacji budynku.

Jeżeli założymy średnią temperaturę w pomieszczeniach 21 st. C, a dla konkretnej lokalizacji sezon grzewczy będzie trwał np. 200 dni, w czasie których średnia temperatura powietrza zewnętrznego wyniesie np. 4 st. C, zaś temperatura obliczeniowa powietrza zewnetrznego w tym miejscu wynosi -18 st. C, to obliczenia te mogą wyglądać następująco:

12000 kWh / 200 dni / 24h / (21 st. C - 4 st. C) = 147W/K

O tyle musimy zwiększyć moc grzewczą, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i środowiskiem zewnętrznym wzrośnie o 1K.

Stąd proste wyliczenie minimalnej mocy grzewczej urządzenia, które będzie pracowało 24h w ciągu doby :

147 W/K x (21 - (-18 ) ) = 5733 W.

Jeśli urządzenie to ma dostarczyć też ciepło do przygotowania ciepłej wody w ilości 4000kWh rocznie, to przy założeniu ilości dni 335 (30 dni na ew. urlop) otrzymamy dziennie 11,9kWh, czyli przy ciągłym grzaniu dodatkową moc ~500W.

Tak więc np. pompa ciepła o mocy grzewczej 6233W zapewni ogrzanie tego domu jako źródło monowalentne.

W praktyce istnieją typoszeregi pomp ciepła i w tym przypadku przyjęta by była PCi o mocy 7 lub 8kW.

Taki wybór nie musi się wiązać z powiększeniem np. dolnego źródła, w końcu budynek nie zwiększy swojego zapotrzebowania na ciepło.

 

Sposób doboru PCi opisany powyżej ma jedną zaletę - pozwala na wykorzystanie ~80% energii elektrycznej w 2 taryfie, a podczas niskich temperatur zewnętrznych przerwy w ogrzewaniu są stosunkowo krótkie, co wiąże się ze stabilnością temperatury w pomieszczeniu.

 

Przy stosowaniu znacznie droższego w eksploatacji ogrzewania elektrycznego dąży się do działania ogrzewania wyłącznie w 2 taryfie.

Jest to stosunkowo łatwe do osiągnięcia, bo różnice inwestycyjne urządzeń o kilkukrotnie wyższej mocy są niewielkie (myślę tu o ogrzewaniu podłogowym, ściennym lub grzejnikach konwektorowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą do tych wyliczeń jest zapotrzebowanie a nie moc. Kompletnie nie czaję po co ci ta moc?

Masz zapotrzebowanie i to w zupełności wystarczy.

PC-COP=4

Kable=1

Koniec dyskusji.

Rosnące ceny energii wpływają na niekorzyść kabli.

już chcesz kończyć, czemu czepiłeś się jakichś kabli - przecież nawet o tym nie wspomniałem, jak również nie pozwoliłeś mi zaproponować jakiejkolwiek alternatywy dla drogiej pc,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ho ho, jest wiele...

 

kbab zadziwia mnie Twoja indolencja :(

 

podaj jakie, wybierzmy średnią, nie musi być od razu z górnej półki

 

nie wiem, może zasługuję na taką opinię,

"indolencja niedołęstwo, nieudolność, niezaradność, nieporadność; ślmazarność; bierność"

nie zamierzam do tego się odnosić - przyjmuję twoje zdanie po prostu do wiadomości

ale jak już coś napisałeś to podaj coś konkretnego, może skorzystamy z propozycji

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj jakie, wybierzmy średnią, nie musi być od razu z górnej półki

 

nie wiem, może zasługuję na taką opinię,

"indolencja niedołęstwo, nieudolność, niezaradność, nieporadność; ślmazarność; bierność"

nie zamierzam do tego się odnosić - przyjmuję twoje zdanie po prostu do wiadomości

ale jak już coś napisałeś to podaj coś konkretnego, może skorzystamy z propozycji

a gdybyśmy wszyscy na raz przyznali Ci rację i powiedzieli, tak kbab - wychodzimy źle na PC i ta inwestycja była do bani, dałbyś spokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już chcesz kończyć, czemu czepiłeś się jakichś kabli - przecież nawet o tym nie wspomniałem, jak również nie pozwoliłeś mi zaproponować jakiejkolwiek alternatywy dla drogiej pc,

Chyba jednak wspomniałeś na początku

Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? ...

wywołując dyskusję, dla której nota bene właściwszym miejscem byłby wątek

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

Ale posłuchajmy (poczytajmy) też tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re Liwko, te są z tej dolnej półki, inni zachwalają takie

http://vikersonn.pl/kalkulator

http://www.buderus.pl/files/201010121252440.01_pompy_ciepla.pdf

są nieco droższe, ale jak widać są ich zwolennicy

re Jani_63 - masz coś tu o jakichś kablach, nawet nie wspomniałem?

chciałbym, aby posiadacze pc zaproponowali jakąś nowoczesną, odpowiednią o dobrych parametrach jak również z przyjaznym oprogramowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...