Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzisz nie doczytałeś - Calosc robot od A-Z ( hydraulka caly dom,podlogowki,kolektory,pc ,bufor,montaz 63000zl ) Mi chodzi o samą pompę bo tak fajnie porównałeś do jakiegoś śmiesznego multisplita za 3 tyś.

 

Ja się rozglądam za klimą więc poszukaj mi kogoś co mi zrobi za 3 tyś :)

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mówiąc o ogrzewanej podłodze w II taryfie nie wspomniałeś o kablach.

Tylko niejako z automatu wychodzi że jak ma być inwestycyjnie najtaniej to ten właśnie rodzaj dostarczania energii dla podłogówki bierze się pod uwagę.:)

Każdy inny niesie już znacznie większy koszty samego systemu.

Z drugiej strony jeśli jesteś zwolennikiem PCi która ze względu na ~400% sprawność jest najbardziej wydajnym urządzeniem grzewczym jakiej szukasz alternatywy?

Na dzień dzisiejszy nie ma dostępnych urządzeń grzewczych o sprawności rzędu 600-1000% ( choć w necie taki jeden pisał że takie produkuje :lol2:), więc raczej nie w tą stronę zwraca się Twój wzrok.

Ma być taniej ale o podobnej sprawności?

Szukaj używanej PCi z importu. Zejdziesz z ceny o >8000zł za samą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - przyjmujemy średni cop na 4, zatem aby otrzymać założone wcześniej 16000 kWh musimy zakupić 4000kWh energii elektrycznej, bez podawanie ceny, aby nie mieszać. Teraz moja propozycja to Klimatyzator kanałowy McQuay seria C za 2990zł, do tego dodam 1200zł na instalację i uruchomienie

http://allegro.pl/klimatyzator-kanalowy-pompa-ciepla-mcquay-5-3-kw-i1451902272.html

dla niego przyjmuję średni cop na 3,4, do tego mała pc z Hewalexu za 3590zł, chociaż ktoś już pisał, że taką kupił za 2800zł

http://allegro.pl/hewalex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1455250139.html

ta pc byłaby nie tylko do cwu, ponieważ ma sporą moc to nadwyżką podgrzewałbym podłogówkę, chociaż na niej miałbym wyższy cop, ale do wyliczeń przyjmuję również tylko 3,4.

W ostatecznym wyniku ten komfortowy system zużyłby 4705 kWh, czyli 700kWh więcej.

Policzmy różnicę w kosztach inwestycyjnych, mój koszt nie przekroczyłby 8000 zł, ale za to komfort wyższy, rocznie w eksploatacji płaciłbym o 700kWh więcej, teraz porównajmy oba systemy,

Różnica w kosztach to 23 - 8 =15 tys zł na korzyść mojego systemu, policzmy zwrot tj czy kiedykolwiek różnica się zwróci?

do obliczeń zastosowałem swój kalkulator

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

http://img207.imageshack.us/img207/7694/capturehd.jpg

jak wynika z obliczeń zwrot nastąpi po 64 latach,

dodam tylko, że przyjmując do obliczeń cenę 25gr/kWh (niektórzy tak tu liczą) okres zwrotu wydłuża się do 84 lat, natomiast przy cenie 55gr/kWh wynosi 38 lat

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy powietrze woda nie można przyjąć COP 4 -występuje tylko w specyficznych warunkach.

Srednie roczne wynosi 3.Ale dla pomp ogrzwających budynki i cwu.

Hewalex nie popracuje przy ogrzewaniu domu przy niskich temp .Najniższa to 0C

a.niska moc

b niski cop

c.Znaczny spręż drastycznie skraca czas życia sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re hydrauli, pc z Hewalexu byłaby głównie do cwu, ale moc 3,8 kW to sporo, dlatego nadwyżką ogrzewałbym podłogi, które w trym systemie jedynie stabilizowałyby temperaturę w domu. Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).

re Liwko, Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).

Jeżeli nie chcesz mieć w domu wilgotności znacznie poniżej 40% nie masz szans na uzyskanie strumienia wentylacji większego niż 150m3/h. W czasie mrozów będzie to prawdopodobnie jeszcze mniej, bo ~100m3/h. Obniżając temperaturę powietrza z 20 do 0 st. C przy strumieniu 150m3/h odzyskasz ~1kW mocy. Jeżeli pompa Hewalexu ma moc 3,8kW i COP 3,4, to potrzebuje ona z powietrza pobrać 2,7kW mocy. Skąd weźmiesz te dodatkowe 1,7kW mocy?

Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC

Jesteś pewien, że ten klimatyzator MCQUAY będzie pracował do -20 st. C? Bo ja mam wątpliwości, czy wytrzyma -5 st. C.

jedyna pc z jakiej korzystam to - mały przenośny klimatyzator

Możesz się przekonać. Wystaw swój klimatyzator na zewnątrz przy mrozie i sprawdź, przy jakiej temperaturze będzie jeszcze grzał. No i jak długo potrwa, zanim "wyzionie on ducha".

 

Owszem są rozwiązania do -20 st. C (np. Zubadan), ale kosztują wielokrotnie więcej niż 3 tys. zł.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena za kanałówkę, to cena jednostki wewnętrznej.

Zobacz ile kosztują jednostki zewnętrzne.

Do -20st to i owszem ten typ urządzeń może pracować, ale bardzo wątpię żeby ta akurat mogła. :)

Są to produkty dojść zaawansowane technologicznie i na pewno ich bajecznie tanio nie kupisz.

Tu bym stawiał na wydatek przy potrzebnej mocy 5,5kW rzędu 5000-7000zł za jednostkę zewnętrzna klimy (piszę z głowy więc sprawdź).

Dla pompy Hawelexu patrzyłeś (liczyłeś) jaki potrzebny jest strumień powietrza?

Skąd zamierzasz go pobrać? O rekuperacji zapomnij na dzień dobry.

Sam Hewalex pisze że w okresie niskich temperatur trzeba dogrzewać grzałką elektryczną.

Układ który proponujesz do się postawić, ale nie za takie pieniądze jakie myślałeś na niego przeznaczyć.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamontuj taki układ i się pochwal jak ładnie pracuje. Jestem pewien że bez kominka się nie obejdzie i co wtedy z rozprowadzeniem ciepła - koszty rosną ? Żywotność tego sprzętu stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Ja osobiście takiego klamota na zewnątrz nie chciałem mieć dlatego zastanawiam się nad chłodzeniem pasywnym.

Jak myślisz jakie COP ma chłodzenie pasywne?

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie nie ma ani słowa że cena dotyczy kompletu, a jednostki kanałowe sprzedawane są jako oddzielne moduły.

Ale może to dotyczy innych produktów a nie MCQUAY .

Jeśli to cena kompletu, to rzeczywiście jest bardzo niska. Podejrzanie niska :)

Ale dla jasności. Zakres temperatur pracy w trybie grzania dla tego modelu to od -8 do +24 oC.

Stawianie systemu grzewczego na takich parametrach wymaga dużo odwagi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...