Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Stawianie systemu grzewczego na takich parametrach wymaga dużo odwagi :D

Bez przesady. Wystarczy uzupełnić go nagrzewnicami elektrycznymi o podobnej mocy i nie ma się czego bać.

Tylko, że wtedy zużycie energii elektrycznej nie będzie 4705kWh, ale jakieś 6000-7000kWh.

No i jeszcze jedno - pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzator kanałowy) wymaga do ogrzewania energii przez całą dobę.

Raczej nie da się tu wykorzystać w 80% 2 taryfy. A to już ekonomie tego rozwiązania kładzie na plecy :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ekonomia odnośnie taryfy G-11 i G-12 jest prosta - np przy zużyciu 5000kWh rocznie przy wykorzystaniu NT/WT w 50% zapłacimy ok 330 zł mniej od G11. To od inwestora zależy w jaki sposób ogrzewania wybierze, przy całodobowej może ogrzewać się farelką wtedy kiedy chce i nie inwestować w drogie akumulatory ciepła, jak również może ogrzewać bufor czy podłogę w taniej taryfie, ale w taki system musi włożyć więcej kasy, przy wykorzystaniu powyżej 60% energii droższej G12 przestaje być korzystna, bo niestety stawka w 1 jest wyższa niż w G11.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest jeszcze jedna fajna firma, ktora robi bardzo ciekawe rzeczy! co wiecej, jest to polska firma i chlopaki naprawde znaja sie tam na rzeczy. Moze to zabrzmi jak "reklama", ale niestety nie znam innego producenta, ktory ma w swojej ofercie podobne rozwiazanie.

 

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

 

jest to firma Pro-Vent :) i ma w swojej ofercie centrale wentylacyjne z pompa ciepla! wspolpracujace z GWC (GWC jest niezbedny do pracy takiej centrali). Bylem w budynku ogrzewanym wlasnie taka centrala i musze przyznac, ze jest to fantastyczne. Caly bajer polega na tym, ze im bardziej sie taki budynek wietrzy/wentyluje, tym bardziej jest on ogrzewany ;) albo moze inaczej.... jesli chcemy go bardziej ogrzac, musimy wiecej wentylowac ;) Na chwile obecna maja dostepne dwie takie centrale, niestety tylko przemyslowe, o wydajnosci 2000 i 3000m3/h, ta wieksza o mocy grzewczej ok 20kW. Natomiast obecnie jest przygotowywana do wprowadzenia na rynek w tym roku na wiosne (marzec, kwiecien) centrala dla domkow jednorodzinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś

DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś

Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.

 

...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?

już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....

jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????

jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????

DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....

bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratujcie! Firma Ekoinstalcje z Zielonej Góry zainstalowała mi pompę ciepła GSH21 powietrze-woda. Koszt miesięczny zużycia energii elektrycznej kształtuje się na poziomie około 2000zł!!! A miało być oszczędnie.... Gdzie tkwi błąd, bo przecież niemożliwe jest ażeby poprawnie zainstalowana pompa tego typu "żarła" tyle prądu!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tkwi błąd, bo przecież niemożliwe jest ażeby poprawnie zainstalowana pompa tego typu "żarła" tyle prądu!!!

 

 

czesc,

 

tu jest specyfikacja tej pompy.. nie wiem, jakie zapotrzebowanie na cieplo ma Twoj budynek, ale to co piszesz, jest bardzo prawdopodobne. Przy temperaturach panujacych tej zimy, ta pompa ma kiepska sprawnosc... i sadzac po jej mocy, a w zwiazku z tym, zapotrzebowaniu Twojego budynku na cieplo, rachunek za prad 2000PLN jest realny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś

DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś

Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.

 

...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?

już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....

jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????

jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????

DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....

bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....

 

Po pierwsze nie wiem czy kolega Liwko zauważył, iż ceny na tej stronie są z 2008 roku, więc firma dba o rzetelność i wizerunek

 

Dziś za 20tyś to można dostać samą PC firmy Galmet (11kW), wg mnie średnia półka produktów.

2 tyś za kotłownię - podaj namiary na fachowców tak tanio to w całej Polsce nie ma.

Sam zbiornik na ciepłą wodę kosztuje więcej. Pompy obiegowe to koszt ok 500zł a trochę ich musi być.

Mało kto ma możliwość zabudowania kolektora poziomego a ile pionowe kosztuję każdy wie, a do w/w pompy chyba nikt by się nie odważył na odwierty 2x50m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re hydrauli, pc z Hewalexu byłaby głównie do cwu, ale moc 3,8 kW to sporo, dlatego nadwyżką ogrzewałbym podłogi, które w trym systemie jedynie stabilizowałyby temperaturę w domu. Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).

re Liwko, Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC.

 

Jeżeli chcesz brać ciepło z domu do ogrzewania domu to wnioskuję o NOBLA wtedy wystarczy na jakąś szkołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re Henok, dzięki, ok przyjmujemy pc o mocy 8kW, ustalmy jej cenę - zaznaczam od razu - cena pc + DZ (całość do uruchomienia), bez podłogówki i zbiornika cwu.

 

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś

DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś

Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.

 

...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?

już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....

jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????

jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????

DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....

bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....

 

Po pierwsze nie wiem czy kolega Liwko zauważył, iż ceny na tej stronie są z 2008 roku, więc firma dba o rzetelność i wizerunek

 

Dziś za 20tyś to można dostać samą PC firmy Galmet (11kW), wg mnie średnia półka produktów.

2 tyś za kotłownię - podaj namiary na fachowców tak tanio to w całej Polsce nie ma.

Sam zbiornik na ciepłą wodę kosztuje więcej. Pompy obiegowe to koszt ok 500zł a trochę ich musi być.

Mało kto ma możliwość zabudowania kolektora poziomego a ile pionowe kosztuję każdy wie, a do w/w pompy chyba nikt by się nie odważył na odwierty 2x50m...

Jeżeli już chcecie poddawać pod wątpliwość czyjeś wypowiedzi, to wypadałoby zapoznać się z całością dyskusji, w której one padły.

 

To, że w firmie Galmet można kupić PCi za 20tys. zł, nie znaczy, że gdzie indziej nie można kupić jej taniej.

Nie każda też firma co kilka miesięcy zmienia ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeżeli chcesz brać ciepło z domu do ogrzewania domu to wnioskuję o NOBLA wtedy wystarczy na jakąś szkołę.

Zawsze można wykorzystać wyrzucane ciepło z domu np.z reku,o to chyba chodziło.

Ja mam w zamyśle wyrzut powietrza z reku do garażu a PCi do cwu będzie pobierała sobie to powietrze dla siebie.Przy przepływie 400m3/h PCi nie powinno być wilgotno w garażu a cop byłby wyższy.

Także mam w zamiarze wykorzystać 3,8kW z PCi do podłogówki (jeśli takowa będzie)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie duże musiałoby być gwc aby dało radę obsłużyć powietrzną pompę do cwu ? pozdr adam

 

jeśli tylko do cwu (przy temp powyżej 5stC lepiej chyba zasilić powietrzem bez gwc) to wystarczyłoby kilkadziesiąt m2, ale jeśli miałoby pracować zimą ciągle (częściowo zasilać podłogówkę czy bufor) to ok 250 - 300m2 aby nie zamrozić złoża. Do pc 7,3kW wymagane jest 620m2 DZ poziomego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wykorzystać wyrzucane ciepło z domu np.z reku,o to chyba chodziło.

Ja mam w zamyśle wyrzut powietrza z reku do garażu a PCi do cwu będzie pobierała sobie to powietrze dla siebie.Przy przepływie 400m3/h PCi nie powinno być wilgotno w garażu a cop byłby wyższy.

Także mam w zamiarze wykorzystać 3,8kW z PCi do podłogówki (jeśli takowa będzie)

 

Jeżeli uznamy garaż za swoisty akumulator ciepła dla PC to ok. Garaż ma pojemność około 60 m3 + masa przegród -da sie naładować około 200 l wody na dobę:D A samochód wolniej rdzewieje:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam (po raz pierwszy w tym wątku),

Zamierzałem ogrzać dom rozwiązaniem bezobsługowym i chciałem mieć w domu czysto. Początkowo wybór padł na pompę ciepła powietrze-woda, z uwagi na zdecydowanie niższy koszt inwestycji w porównaniu do pompy z kolektorem pionowym. Założyłem również, że rozwiązanie takie będzie się wiązało z nieporównywalnie mniejszym kosztem eksploatacji w porównaniu do grzania prądem. Z uwagi na warunki gruntowe na mojej działce, kolektor poziomy niestety nie wchodził w grę. Gazu ziemnego w okolicy niet:(.

Po wnikliwej lekturze 742 stron tego tematu (plus zapewne kilku tysięcy po przekierowaniu z pojawiających się w nim linków) dochodzę do wniosku, że...

z uwagi na późną porę oraz proces ciągłego parowania mojego górnego źródła - czacha nie wydala od nadmiaru (przykro mi to pisać, ale czasem sprzecznych ze sobą, niestety) informacji...

muszę jeszcze raz zweryfikować mój wybór.

Powodów jest co najmniej kilka.

Nie będę się teraz rozpisywał, ale gdy obserwuję temperaturę za oknem - aktualnie -10oC, to nie nastraja ona pozytywnie. Gdybym właśnie taką pompą próbował ogrzać mój dom, to zakładam, że teraz grzałka pracowałaby prawie non-stop i z otrzymaniem niskich rachunków za prąd musiałbym poczekać najwcześniej do łagodniejszej zimy, która przybędzie do nas już w 20?? roku.

Porównując szacowane koszty poszczególnych urządzeń, analizując wykresy przedstawiające krzywą COP, próbowałem ustalić średnie roczne COP dla danych PPC, ale nie znalazłem prostej metody, jak to uczciwie zrobić. Początkowo podstawiałem średnią roczną temperaturę (może nawet w sezonie grzewczym), ale to nie dało wyniku zbliżonego do prawdy. Niestety tak się nieszczęśliwie składa, że w okresie największego zapotrzebowania na ciepło, COP pompy powietrze-woda spada dość porządnie a przy z góry określonej ujemnej temperaturze działa tylko grzałka i wtedy COP całego układu spada w okolice 1,0...

Czy macie może jakąś (prostą) receptę, jak w dużym przybliżeniu ustalić średnie COP do dalszych wyliczeń?

Przy pompach z kolektorem pionowym jest to zdecydowanie łatwiejsze.

Edytowane przez Tom OP
Błąd w pisowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...