Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też śledzę ten wątek od dłuższego czasu i stwierdzam, że PC powietrze-woda to strzał w kolano. Niby taniej o kolektor, ale przy niskich temperaturach (u nas aktualnie -18*C) to COP wygląda mizernie a grzałka elektryczna weryfikuje te pozorne oszczędności.

PC solanka - woda będzie grzała dużo sprawniej bo grunt tak drastycznie się nie wyziębia.

 

Były już wątki gdzie właściciele PC powietrze woda płakali, że mają po tysiąc złotych za prąd miesięcznie do płacenia a przy takich rachunkach to nawet gazem taniej wychodzi (jak się ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

powietrzna pompa ciepła to taka maszyna że jeśli dobra - nie może być tania. Niestety jak ktoś chce aby nie załączała grzałek przy byle mrozie, to musi wyłożyć więcej pieniędzy i kupić jakiś markowy sprzęt. Takie pompy robi np. Mitsbishi. I jeśli np. nie miałbym możliwości na kolektor poziomy, to taką pompę bym sobie właśnie kupił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Porządna PC powietrzna z prawdziwego zdarzenia kosztuje tyle, co tanie, a dobre polskie pompy ciepła glikolowe. Jak nam np. Viessmann zrobił ofertę na porządną PC pow-woda, to wyszło mniej więcej tak samo co (również ich) Vitocal glikolowy (!) Świadczy to o tym, że co dobre, przeważnie kosztuje sporo, zwłaszcza, jak ma mieć jeszcze jako taki COP przy powiedzmy minus 10. Ja już przestałem wierzyć w pompy pow-woda po ostatniej i obecnej zimie. Normą stają się temperatury rzędu -25 (np. wczoraj i dzisiaj, a jutro rano ma być jeszcze zimniej). Jaka jest gwarancja, że przez następne parę lat będą łagodne zimy ? Przy glikolowej przynajmniej można orientacyjnie przewidzieć, ile zapłacimy za prąd. Reasumując - przy pompie pow-woda oszczędzamy jedynie da instalacji dolnego źródła - powiedzmy 5 tys. dla poziomego i 15 tys. dla odwiertów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam do was pytanko, dotyczące mojej ITV 7015, może ma tu ktoś taki zabytek?

W związku z obszernością wątku, a małym pojęciem na temat obliczeń, COP-ów itp itd, interesuje mnie Wasze zdanie na temat częstotliwości uruchamiania i pracy PC. Moja uruchamia się prawie co 2 godziny (różnica 5 - 10min.) na około 20 - 27min. Interesuje mnie co z tego wynika ... I proszę o wyrozumiałość ...

pozdrawiam i dziękuję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam do was pytanko, dotyczące mojej ITV 7015, może ma tu ktoś taki zabytek?

W związku z obszernością wątku, a małym pojęciem na temat obliczeń, COP-ów itp itd, interesuje mnie Wasze zdanie na temat częstotliwości uruchamiania i pracy PC. Moja uruchamia się prawie co 2 godziny (różnica 5 - 10min.) na około 20 - 27min. Interesuje mnie co z tego wynika ... I proszę o wyrozumiałość ...

pozdrawiam i dziękuję ...

Jest to całkiem przyzwoita częstotliwość załączania, a wynika ona ze znacznego przewymiarowania Twojej PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania.

Moja uruchamia się praktycznie 2 razy na dobę, ale ja mam zupełnie inną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam (po raz pierwszy w tym wątku),

 

Czy macie może jakąś (prostą) receptę, jak w dużym przybliżeniu ustalić średnie COP do dalszych wyliczeń?

Przy pompach z kolektorem pionowym jest to zdecydowanie łatwiejsze.

Wejsc na strone:

wunderground.com.

 

Znalezc dane historyczne o temperaturach dla miasta z Twojej okolicy W bazie sa duze miasta, lotniska. Temperatura zapisana co pol godziny.

I bedziesz wiedzial ile srednio u ciebie jest dni z -5, z -10 itd.

A jak znasz COP zazleznie od temp powietrza, znasz zapotrzebowanie domu na cieplo, to w pare minut w excelu wyliczysz ile by Cie grzanie zima kosztowalo.

Co to KWh nie policzysz, ale jakis poglad sobie wyrobisz.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to całkiem przyzwoita częstotliwość załączania, a wynika ona ze znacznego przewymiarowania Twojej PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania.

Moja uruchamia się praktycznie 2 razy na dobę, ale ja mam zupełnie inną instalację.

 

... i dużo większe pojęcie ... niestety ... tzn .. stety ... :)

tylko, czy zechcesz się podzielić wiedzą ... :)

może jakaś podpowiedź ... podsumowanie ... co można by lepiej ... cokolwiek .... :)

pozdrawiam serdecznie .. i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakaś podpowiedź ... podsumowanie ... co można by lepiej

Z tego co pamiętam z opisu Twojej instalacji, to zbyt wiele tam nie poprawisz. Masz instalację wysokotemperaturową z buforem.

PCi właściwie współpracuje z buforem, a grzejniki pracują niezależnie.

Tak jak napisałem wyżej ponad 2 godzinny cykl pracy PCi nie jest cyklem wadliwym.

Najlepiej PCi współpracuje z podłogówką (wysokie COP), co nie znaczy, że nie można jej wykorzystać inaczej, w zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona jedynym źródłem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z opisu Twojej instalacji, to zbyt wiele tam nie poprawisz. Masz instalację wysokotemperaturową z buforem.

PCi właściwie współpracuje z buforem, a grzejniki pracują niezależnie.

Tak jak napisałem wyżej ponad 2 godzinny cykl pracy PCi nie jest cyklem wadliwym.

Najlepiej PCi współpracuje z podłogówką (wysokie COP), co nie znaczy, że nie można jej wykorzystać inaczej, w zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona jedynym źródłem ciepła.

 

U mnie jeszcze nie ma bufora, tzn jest ale jeszcze nie przerobiony i nie wpięty ... pompa chodzi tylko na podłogówce pracuje 30min i 2 godz. przerwy i tak w kółko ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Nick" niedowiarek" jest już zajęty, a szkoda, bo najlepiej opisuje moje spostrzeżenia w temacie średniorocznego COP pompy powietrze-woda na poziomie 3.

Dzięki linkowi podanemu przez @Jastrząb (dziękuję bardzo :)), mam już podgląd średnich/najwyższe/najniższe historyczne temperatury zewnętrzne i inne niezbędne dane - m.in. wykres sprawności pompy (niestety dane producenta), jestem w trakcie obliczania zapotrzebowania na ciepło mojego budynku (nie jest to łatwe za pierwszym razem). Nie jestem biegły w tym temacie i mam problem z tym, że zapotrzebowanie to jest funkcją temperatury zewnętrznej (Temperaturę GZ przyjąłem stałą - na poziomie 30oC, ale zastanawiam się, czy to nie za nisko, mimo że będzie podłogówka w całym domu).

Jestem w trakcie obliczeń i jeśli czas pozwoli oraz znajdę tyle samozaparcia, by sprawdzić ten współczynnik do końca (danych do podstawienia naprawdę jest sporo), to na pewno wkleję stosowny arkusz do opiniowania.

Dobra, spytam wprost:

Może już ktoś to liczył?

Pozdrawiam,

Tom

Edytowane przez Tom OP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środnioroczny COP-3 wydaje się możliwy.

Przy PPC może osiągać wartość "6" w "bardzo" ciepłych dniach okresu grzewczego (10-15oC), choć w ekstremalnych warunkach będzie oscylował w okolicach "2", a nawet sporadycznie może spaść (kilka dni w roku) do "1,0"

GZ raczej nie zaniżaj do 30oC bo możesz się później niemiło zdziwić.

Temperatura 35oC wydaje się bardziej adekwatna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K., ale zapotrzebowanie na ciepło w zimie jest nieporównywalnie wyższe niż w lecie.

Jestem jeszcze na początku swojej drogi, ale już teraz wydaje mi się, że COP w okolicach 3 to średnia zmierzona wydajność takiej pompy, ale w funkcji czasu, a nie zużytej energii. Tym bardziej, jeśli rzeczywiście podstawię temp GZ = 35 stopni (taka była moja pierwsza myśl i tak zrobię). Mam nadzieję, że się mylę, więc w wolnych chwilach postanowiłem liczyć dalej.

Pozdrawiam,

Tom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K., ale zapotrzebowanie na ciepło w zimie jest nieporównywalnie wyższe niż w lecie.

Jestem jeszcze na początku swojej drogi, ale już teraz wydaje mi się, że COP w okolicach 3 to średnia zmierzona wydajność takiej pompy, ale w funkcji czasu, a nie zużytej energii. Tym bardziej, jeśli rzeczywiście podstawię temp GZ = 35 stopni (taka była moja pierwsza myśl i tak zrobię). Mam nadzieję, że się mylę, więc w wolnych chwilach postanowiłem liczyć dalej.

Pozdrawiam,

Tom

 

Licz, licz i jeszcze raz licz a potem podziel się swoimi wynikami. Ja o to samo co Ty pytałem i mi odpowiedzieli, że COP policzony dla energii. Tak być winno bo w czasie to mnie mało interesuje. Jeśli mam to policzyć sam z 3 ostatnich lat to będę miał na to czas w sierpniu podczas urlopu (jak będę miał urlop). . Weź może 7 miesięcy grzania: 4 miesiące po 32 st GZ, a 3 miesiące (XII, I, II) po 35 st. (a jak można to i 1 miesiąc bym liczył po 38 st GZ). Dorzuć do tego wodę na 48 st (ja lubię taką cieplejszą).

 

good luck!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...