Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po lekturze Waszych doświadczeń z pompami ciepła dalej celuję w to rozwiązanie, ale jeśli dalej będę tutaj czytał na temat 1 kWh, to będę zmuszony wybrać ekogroszek i pozostanie mi założyć grzejniki na piętrze i faktycznie przerzucić kilka forumowych kartek na temat zagospodarowania działki... Proszę, zlitujcie się nad biednym niedowiarkiem!

 

@lukasza: dlaczego przyjąłeś 36 tys? COP dla PC p/w przyjmij sobie lepiej 2,3 (chyba że liczysz Zubadana, bo wtedy to może i 3,0 albo i lepiej), bo zapewne i tak nie zmieni to Twojej decyzji. A średnia cena 1 kWh...

Na forum motoryzacyjnym spieraliśmy się w temacie średniego spalania, czy do kosztu przejechania 1 km wliczać koszt oleju, który żre (tudzież gubi) nasz samochód...

Dobra, lepiej już nie zaczynam...

Edytowane przez Tom OP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Wszystkim czytelnikom tego wątku przenieść się na wątek z Ogrzewania "Ogrzewający elektrycznością WYSTĄP", i dla odwetu po zaśmiecajmy im o PC. Pisze to w pełni złośliwie!

 

Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.

POLSKA MASAKRA PIŁĄ , ups PIŁKĄ OD BRZESZCZOTA!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.

POLSKA MASAKRA PIŁĄ , ups PIŁKĄ OD BRZESZCZOTA!!

 

No niestety, ludzie piszą jaka to PC droga a sami łączą kilka systemów często w wyższej cenie. Nie dość że wszystko komplikują to często mają wyższe rachunki i mniejszy komfort:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ludzie piszą jaka to PC droga a sami łączą kilka systemów często w wyższej cenie. Nie dość że wszystko komplikują to często mają wyższe rachunki i mniejszy komfort:(

Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .

Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .

Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).

Henryk - Ty masz chyba blisko do Pucka. Jezeli rzeczywiscie przy -15 COP wynosi 2 to ma to chyba szanse ogrzac niewielki dom.

Gdyby Ci sie chcialo to sprawdzic bylbym bardzo wdzieczny:-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .

Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).

 

Hmmm... HenoK, nic tylko czekamy na relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk - Ty masz chyba blisko do Pucka. Jezeli rzeczywiscie przy -15 COP wynosi 2 to ma to chyba szanse ogrzac niewielki dom.

Kawałek mam, ale tak się składa, że w najbliższych dniach wybieram się tam "służbowo" :).

Przy pompach ciepła PW oprócz COP istotna jest też moc grzewcza, którą PCi osiąga przy tak niskiej temperaturze zewnętrznej. Podejrzewam, że dla tej PCi może ona spadać nawet do 4kW.

Do tego dochodzą problemy z oszranianiem parownika, no i zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w wymienniku przy przerwie w dostawie energii elektrycznej (kbab pisał, że chce dać dodatkową wężownicę w buforze, ale to już komplikuje i podraża cały układ; prościej byłoby już wypełnić cała instalacje CO glikolem).

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proponuję Wszystkim czytelnikom tego wątku przenieść się na wątek z Ogrzewania "Ogrzewający elektrycznością WYSTĄP", i dla odwetu po zaśmiecajmy im o PC.

Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.

:)

Spróbuję:)

Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.

Trzeba coś do tego podpiąć.

a) piecyk elektryczny+bojler=3tys.zł

Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.

Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU

b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) =8tys.zł

Inwestycja większa ale niższe rachunki.

c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU=30-40tys.zł

Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z porad praktycznych - może nie stricte dot PC, ale podłogówki juz tak.

Z badania termowizją wyszło mi, że od zewnątrz mam spory mostek w miejscu, gdzie ściana zew łączy się z kostką chodniczka i płytkami na tarasie itd.

 

 

Budującym zwracam uwagę na to, żeby to miejsce odpowiedni styropianem zaizolować i odgrodzić od kostek i płytek.

 

Proszę mi nie pisać tutaj, że to oczywista oczywistość, bo jak sie okazuje nie jest. Również dla fachofcuf. ;) :D:D:D

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą ceny i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co wybierze.

Zakładając Twój dom,Twoje zapotrzebowanie na ciepło,Twoje zużycie to gdybyś nie zainwestował 45tys.zł w PCi a w opcję a to przy COP 3((1100co+500cwu)x3=4800-1600=3200)

To dopiero za 13lat osiągnął byś amortyzację PCi

 

Arturo pogadamy za rok jak URE uwolni ceny energii elektrycznej dla prywatnych odbiorców. Zobaczymy jak wtedy z tą amortyzacją będzie. Do tego trzeba będzie doliczyć kilka wizyt u kardiologa i psychologa.

 

http://img508.imageshack.us/img508/3198/2161863cenypradu1.jpg

Tak się kształtują ceny energii w ostatnich latach w zł/MWh

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że to cała inwestycja,na powieszenie na ścianie piecyka i bojlera i wpięcie do instalacji nie trzeba dużo kasy,myślę,że 500zł z pieczątkami.

Co do opłacalności nie chcę mi się już po raz któryś tam pisać.Wystarczą ceny i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co wybierze.

Zakładając Twój dom,Twoje zapotrzebowanie na ciepło,Twoje zużycie to gdybyś nie zainwestował 45tys.zł w PCi a w opcję a to przy COP 3((1100co+500cwu)x3=4800-1600=3200)

To dopiero za 13lat osiągnął byś amortyzację PCi

Nie muszę chyba pisać,że gdybyś zainwestował "tylko" w dodatkowe 5cm ocieplenia,wynik byłby bardziej odległy.

Twój wybór :)

 

Po pierwsze. Kto ci powiedział że zainwestowałem 45tyś???

A po drugie ile kosztowało by doprowadzenie mojego domu do stanu by rachunki za CO i CWU były identyczne z grzaniem prądem???

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem Twoje zużycie przy obecnym stanie termoizolacji x3...

 

x3? Ty chyba sam nie wiesz co piszesz. Z Marcinem Cetera wyliczyliśmy różnicę w inwestycji na poziomie 18tyś. Ja na same lepsze okna i drzwi bym wydał minimum 10tyś więcej. Do tego drogi montaż. Następnie styropiany i lepszy reku. Wydał bym bez problemu te 18tyś a dom nadal by nie zszedł do poziomu Marcina!!! Chyba wiesz dlaczego? I jeszcze jedna uwaga, Marcin ma większe rachunki ode mnie więc powinien jeszcze zainwestować by do takich zejść. Pytanie ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)
Cytat Napisał Liwko Zobacz post

Spróbuję

Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.

Trzeba coś do tego podpiąć.

a) piecyk elektryczny+bojler=3tys.zł

Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.

Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU

b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) =8tys.zł

Inwestycja większa ale niższe rachunki.

c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU=30-40tys.zł

Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

 

 

czyli jak ja mam potrzeby w domu na CO i CWU 12000 kwh, to za grzenia prądem płacę 6000 zł rocznie a za PC 2000 zł. Oszczędzam 4000 zł rocznie.

inwestuję w prąd 3 tys, w PC 35 tys (moje wyceny z dni ostatnich). Rożnica 32 tys. Zwrot niby po 8 latach - wynik przyzwoity! bo jak policzę wzrost stawki ceny prądu na poziomie z ostatnich 5 lat, to zwrot nastąpi po 5 maks 6 latach. Zwrot po 6 latach to niby długo??

 

coś pomyliłem? gdzieś kłamię? Ty dajesz ceny inwestycji za prąd - 3 tys, ja za PC -35 tys bo takie mam. Jakbym Ci doliczył to maks ocieplenie domu to bym mi się ta PC jeszcze szybciej zwróciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stawiam na energooszczędność przy budowie a z tym uwolnieniem to nie do końca tak będzie :)

 

Nie zauważyłem tego w twoich kalkulacjach co do inwestycji - pływasz jak Ci wygodniej. A jak się odniesiesz do domu w którym drzwi są otwierane kilkadziesiąt razy dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś pomyliłem? gdzieś kłamię? Ty dajesz ceny inwestycji za prąd - 3 tys, ja za PC -35 tys bo takie mam. Jakbym Ci doliczył to maks ocieplenie domu to bym mi się ta PC jeszcze szybciej zwróciła.

Pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu, do tych założeń (cop3 zapotrzebowanie 12000kWh), jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach, bo Twoim marzeniem będzie zapłacić za kWh po 42gr/kWh, wówczas koszt to 1680zł, natomiast w drugim przypadku bez problemu cena wyniesie 32gr/kWh przy koszcie 3840zł, zatem różnica to nie 4k a jedynie 2160zł, ale to nie problem bo tylko okres zwrotu się nieco wydłuży - policzyłem 15lat.

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu, do tych założeń (cop3 zapotrzebowanie 12000kWh), jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach, bo Twoim marzeniem będzie zapłacić za kWh po 42gr/kWh, wówczas koszt to 1680zł, natomiast w drugim przypadku bez problemu cena wyniesie 32gr/kWh przy koszcie 3840zł, zatem różnica to nie 4k a jedynie 2160zł, ale to nie problem bo tylko okres zwrotu się nieco wydłuży - policzyłem 15lat.

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

 

Ach to ja przepraszam, że wszystkich wprowadziłem w błąd! Pan Kbab twierdzi, że piecyk za 3 tysiące, sam obniża cenę energii z 42 gr do 32 gr (no i jest w tej cenie też zbiornik na wodę bo jak inaczej. Chyba, że koledzy niedoszacowali inwestycji w prąd). No bo przecież skoro w obu układach jest podłogówka jako bufor - taka sama, to pozostaje jedynie ten magiczny piecyk za 3 tys co tak magicznie zatrzymuje ciepło tylko w II taryfie. Swoją droga cała inwestycja w kotłownie 3 tys :)

 

No i w ogóle ekspert od prądu Kbab policzył sobie na 15 lat 1 stawkę, niezmienna za prąd (choć sam wstawia tabelki jak to na jego przykładzie i wyliczeniach prąd w ostatnich 5 latach (chyba) zdrożał o 40% (coś koło tych danych). Sam zainwestował jeszcze w PC do CWU, i o ile dobrze pamiętam ma kominek (czyli i komin, czyli i kliknkier, czyli i wkład, czyli to jakoś wykończył w domu itp).

 

może dobrze, że kończy mi się zaległe wolne, wracam do pracy. Zaoszczędzę na kalwiaturze

 

pozdrawiam wszystkich serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...