Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Octopus pisze u siebie na stronie: "Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu (rurek ogrzewania podłogowego) na warstwie chudego podkładu betonowego - bez poziomej izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie jak i te pokazane powyżej umożliwia nam wykorzystanie 8oC, które otrzymujemy w "prezencie" od natury, a które ciągle emituje z gruntu. Odcięcie warstwą izolującą w postaci np. styropianu pozbawia budynek takiej możliwości, a użytkownicy za uzyskanie tych 8 stopni muszą zapłacić." Jak widzicie proponuję nie kłaść styro pod posadzkę na gruncie (!?). Może to trochę nie na temat w wątku, ale zaciekawiło mnie to co goście z Octopusa napisali.
Widzę, że "odgrzałem starego kotleta" (pokazując ogrzewanie podłogowe firmy Octopus) ;).

Niedawno była dyskusja na temat wpływu izolacji posadzki na zużycie energii w dużej hali. Problem ten był tematem jednej pracy dyplomowej. Z wniosków końcowych wynikało, że izolacja taka jest praktycznie nieopłacalna, bo w okresie kilkunastu lat suma kosztów izolacji posadzki i kosztów ogrzewania zrównają się.

Tylko, że w pierwszym roku eksploatacji koszty energii zużywanej do ogrzania hali były kilkukrotnie wyższe i hala, to nie dom jednorodzinny, tu wpływ stref brzegowych jest znacznie większy.

 

Nie jest prawdą, że grunt o temperaturze 8 st. C ogrzewa budynek. Co najwyżej zmniejsza straty ciepła. Im lepsza izolacja posadzki, tym straty do gruntu będą mniejsze, chociaż nie ma tu takiej zależności liniowej jak przy ścianach, czy przy dachu.

Jeżeli dom może mieć zużycie energii na poziomie 150kWh/m2 rocznie, to straty do gruntu nawet niezaizolowanej posadzki (pomijając fakt, że aktualne przepisy nie dopuszczają takiego rozwiązania) będą stanowiły niewielką część strat cieplnych budynku. W domach energooszczędnych, nie mówiąc juz o domach pasywnych taka sytuacja jest nie do przyjęcia.

 

Natomiast można niezaizolowana posadzkę wykorzystać do ogrzewania np. garażu, oczywiście o ile zadowolimy się w nim temperaturami rzędu 0 st. C podczas kilkunastostopniowych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rzeczywiście bardzo stary kotlet, prawda jest taka, że aby wykorzystać ciepło z jakiegokolwiek źródła to zrobimy to tylko w kierunku chłodniejszym. W garażu nie wymagamy wyższych temperatur, wystarczy >0, ale już w mieszkaniu wymagamy więcej, ponad 20. Podłoga na gruncie nie może być chłodniejsza od 8stC (tylko wtedy odbierałaby ciepło z ziemi). Ponieważ ma wyższą temperaturę to jest grzejnikiem ziemi i przekazuje jej ciepło, zatem pytanie ile? Przy dobrze izolowanych fundamentach (niskie straty brzegowe) straty ciepła byłyby niewielkie, wynika to z warstwowego rozkładu temperatur, tzn na jakiejś głębokości ustaliłaby się stała temperatura, która byłaby niezmienna w okresie wielu lat. Teraz pytanie czy to się opłaci, ze względu na niższy koszt inwestycyjny tak, dodatkowo uzyskamy stabilizator temperatury, dom się tak szybko nie wychłodzi bo mielibyśmy ciepło zmagazynowane nie tylko w płycie ale i w gruncie pod nią, oczywiście latem klima za free. Podstawa to niski poziom wód gruntowych, ich przepływ może te korzyści zlikwidować, ogrzewanie ich mogłoby się okazać kosztowne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w odniesieniu do nowoczesnego domu Octopus pisze bzdury o tych "rurkach na piasku". Tak myślałem, ale chciałem się upewnić, bo całe życie człowiek się uczy :)

To nie do końca są bzdury, ponieważ latem można tanio podnieść temp gleby (w tym przypadku poprawniej to nazwać odpowiednio przygotowanym buforem ciepła) pod domem, tam zakumulować ciepło, które wykorzystamy w sezonie grzewczym, ale wówczas ta w/w głębokość przy której temperatury będą się równały będzie miała spore roczne wahania, tj to przygotowane złoże pod domem wykorzystamy jako spory bufor w tym przypadku sezonowy. Ale jak wcześniej wspomniałem warunki glebowe mają tu decydujące znaczenie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie, ile, za co, na jakich warunkach, czy to się opłaci?????? Ja zwykle najważniejsze są szczegóły, szybka odpowiedź to - jeśli ktoś skorzysta to będą wyłącznie "wybrańcy", dla reszty tekst jeden " Gmina na to wyczerpała już fundusze"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie, ile, za co, na jakich warunkach, czy to się opłaci?????? Ja zwykle najważniejsze są szczegóły, szybka odpowiedź to - jeśli ktoś skorzysta to będą wyłącznie "wybrańcy", dla reszty tekst jeden " Gmina na to wyczerpała już fundusze"

 

No jest na tym forum trochę ludzi którzy otrzymali od gmin dofinansowanie do kolektorów słonecznych. Teraz gmina nie będzie miała przynajmniej wymówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jednak nic nie będziesz musiał "odszczekiwać" :no:

Jeszcze się taki urzędnik nie urodził który by chętnie dopłacał.

Wystarczy, że zinterpretuje dokładnie:

- montażu kolektorów słonecznych

- instalacji pompy ciepła

:p

Za całą resztę zapłacisz kartą ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już to pisałem, ale powtórzę - w moją gminę to ja pod tym względem nie wierzę...co z tego że nie będzie miała wymówki, skoro nie będzie miała kasy...ustalą jakieś śmieszne granice na max wysokość dopłaty np. 3tys - oczywiście za samą PC i tak się to skończy...

a do wszystkiego trzeba będzie mieć projekt i masę papierków, tak więc podejrzewam, że papierkologia zje ewentualną korzyść.

No chyba że te kwoty będą dużo wyższe, wtedy jestem gotów to odszczekać ;)

 

Z tego co wyczytałem nie każda pompa ciepła będzie mogła być dotowana. Problemy będą miały w większości pompy P-W ze względu na niższy COP.

I tutaj myślę że najlepszym pomysłem były by dotacje do DZ bo raczej nie miało by to wpływu na ceny pomp a jak już to większe zapotrzebowanie wpłynęło by na większą konkurencyjność firm i te ceny mogły by nawet spaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca są bzdury, ponieważ latem można tanio podnieść temp gleby (w tym przypadku poprawniej to nazwać odpowiednio przygotowanym buforem ciepła) pod domem, tam zakumulować ciepło, które wykorzystamy w sezonie grzewczym, ale wówczas ta w/w głębokość przy której temperatury będą się równały będzie miała spore roczne wahania, tj to przygotowane złoże pod domem wykorzystamy jako spory bufor w tym przypadku sezonowy. Ale jak wcześniej wspomniałem warunki glebowe mają tu decydujące znaczenie.

 

Bzdura w odniesieniu do nowoczesnych domków jednorodzinnych. W innych przypadkach - do rozważenia i przeliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... HenoK, nic tylko czekamy na relację.

Byłem dzisiaj w Pucku, więc odwiedziłem sprzedawcę.

W swoim domu ma rzeczywiście różne "wynalazki". Oprócz pompy ciepła powietrze o mocy grzewczej 18kW dom ogrzewa kotłem na paliwo stałe.

Ma też panele fotowoltaniczne dogrzewające (poprzez grzałkę) ciepłą wodę, a także kolektory słoneczne.

 

PCi PW o mocy 7kW widziałem przy innym, mniejszym domku (100-120 m2).

 

Tą większą PCi widziałem i słyszałem w działaniu.

 

Oczywiście trudno wyrokować po takich oględzinach jak te urządzenia będą sprawdzały się przy temperaturze -15 st. C.

Sprzedawca deklaruje, że przy takiej temperaturze zewnętrznej PCi 7kW powinna działać z COP=2,0, dając moc grzewczą 4,4kW.

Jeżeli by rzeczywiście takie parametry zachowywała, to moim zdaniem jest warta swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Pucku, więc odwiedziłem sprzedawcę.

W swoim domu ma rzeczywiście różne "wynalazki". Oprócz pompy ciepła powietrze o mocy grzewczej 18kW dom ogrzewa kotłem na paliwo stałe.

Ma też panele fotowoltaniczne dogrzewające (poprzez grzałkę) ciepłą wodę, a także kolektory słoneczne.

 

PCi PW o mocy 7kW widziałem przy innym, mniejszym domku (100-120 m2).

 

Tą większą PCi widziałem i słyszałem w działaniu.

 

Oczywiście trudno wyrokować po takich oględzinach jak te urządzenia będą sprawdzały się przy temperaturze -15 st. C.

Sprzedawca deklaruje, że przy takiej temperaturze zewnętrznej PCi 7kW powinna działać z COP=2,0, dając moc grzewczą 4,4kW.

Jeżeli by rzeczywiście takie parametry zachowywała, to moim zdaniem jest warta swojej ceny.

Działanie pompy ciepła raczej trudno ocenić oglądając ją z zewnątrz ale ciekawi mnie jakie wrażenie wywarł na Tobie sprzedawca. Zna się na rzeczy? Ściemnia?

Widziałeś może jak rozwiązanie jest odszranianie? Dzięki za podzielenie się wrażeniami i poświęcony czas.:-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działanie pompy ciepła raczej trudno ocenić oglądając ją z zewnątrz ale ciekawi mnie jakie wrażenie wywarł na Tobie sprzedawca. Zna się na rzeczy? Ściemnia?

Widziałeś może jak rozwiązanie jest odszranianie? Dzięki za podzielenie się wrażeniami i poświęcony czas.:-)

Pozdrawiam.

Sprzedawca ma bardzo szerokie zainteresowania. Zresztą zobacz co sprzedaje a Allegro, to się przekonasz.

Odszranianie realizuje sterownik pompy ciepła. Z tego co mówił odszraniannie ma ustawione co 99 minut, no chyba, że zaszronienie jest na tle duże, że wentylator ma za duże opory, to włącza się częściej.

 

W sumie taka pompa ciepła we współpracy z kotłem elektrycznym może spokojnie pokryć zapotrzebowanie energooszczędnego domu na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody przy niewygórowanym koszcie inwestycyjnym i niskich kosztach eksploatacji (w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym koszty eksploatacyjne mogą spaść minimum 2 krotnie). Z domu 3 litrowego można dojść do domu 1,5 litrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...