Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...

Odszranianie realizuje sterownik pompy ciepła. Z tego co mówił odszraniannie ma ustawione co 99 minut, no chyba, że zaszronienie jest na tle duże, że wentylator ma za duże opory, to włącza się częściej.

 

...

Nie znam się za bardzo wieć przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania - to znaczy, że odszranianie realizowane jest przez odwrócenie obiegu? Czy jakieś maty grzewcze sterowane sterownikiem pompy?

I czy taka pompa może dostarczać wodę lodową w lecie gdyby mi się klimy zachciało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Brzmi zachęcająco, oferta konkurencyjna do Hewalexu. Właśnie ostatnio pojawiło się na rynku sporo ciekawych ofert na pc pw, z czego to wynika, z braku chętnych na te produkty, czy może ucieczka przed wejściem na rynek konkurencyjnego wyrobu? Jeśli tak to może warto z decyzją poczekać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za bardzo wieć przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania - to znaczy, że odszranianie realizowane jest przez odwrócenie obiegu? Czy jakieś maty grzewcze sterowane sterownikiem pompy?

I czy taka pompa może dostarczać wodę lodową w lecie gdyby mi się klimy zachciało?

Aż tak głęboko nie wnikałem w ten proces odmrażania.

Niestety, ta pompa ciepła posiada jednie funkcję grzania. Nie można w niej odwrócić obiegu chłodniczego, więc jako klima się nie nada. No chyba, że jednostkę zewnętrzną wstawisz do pomieszczenia, a ciepłą wodę skierujesz do basenu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś u siebie HenoK dwie sztuki takie powiesił. Nie lepiej by było?

Ja nie mam takiej potrzeby. Moja pompa ciepła doskonale sobie radzi. W którymś momencie zimy obawiałem się, czy dolne źródło nie jest zbyt małe, ale obecnie obawy te minęły - temperatura ustabilizowała się i od ok. miesiąca, pomimo silnych mrozów nie spada, a nawet zauważyłem już oznaki jego regeneracji - wiosna się zbliża :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś przybliżyć to "słyszałem w działaniu"? Czy to szum letniego powiewu czy też startujacy F-16? :-)

Miałem wcześniej do czynienia z klimatyzatorem firmy Abatronic (przerobionym później na pompę ciepła PW, GW). Wrażenia słuchowe były podobne.

Nie postawiłbym tego bezpośrednio przy oknie sypialni, ale trochę dalej spokojnie może funkcjonować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio pojawiło się na rynku sporo ciekawych ofert na pc pw, z czego to wynika, z braku chętnych na te produkty, czy może ucieczka przed wejściem na rynek konkurencyjnego wyrobu?

Też się nad tym zastanawiałem. Niska cena jest wynikiem pewnych kompromisów:

- pogodzeniem się z tym, że taka pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ciepła,

- zastsosowaniem tańszych sprężarek rotacyjnych,

- rezygnacją z funkcji chłodzenia.

Niska cena może też być wynikiem masowej produkcji (jest to technologia podobna do tej, w jakiej masowo produkuje się klimatyzatory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam takiej potrzeby. Moja pompa ciepła doskonale sobie radzi. W którymś momencie zimy obawiałem się, czy dolne źródło nie jest zbyt małe, ale obecnie obawy te minęły - temperatura ustabilizowała się i od ok. miesiąca, pomimo silnych mrozów nie spada, a nawet zauważyłem już oznaki jego regeneracji - wiosna się zbliża :).

 

No ja tak czysto hipotetycznie :)

Mamy dom 150m. Nie mamy działki na poziomy a odwierty drogie. Dwie takie pompy chyba nie były by głupim rozwiązaniem za taką cenę? Właśnie o takiej cenie myślałbym w moim przypadku by zrezygnować z G-W na rzecz P-W. Hipotetycznie oczywiście:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle, ze odszranianie musi byc jednak realizowane bez odwracania obiegu bo groziloby to zamrozeniem wody/glikolu w obiegu grzewczym w warunkach duzych mrozow. Zatem nawet przy zblizonym COP taka pompa bedzie chyba mniej "efektywna" niz typowy split.

Spadek cen niewatpliwie wywolany jest przez wieksza skale produkcji i zastosowanie ujednoliconych komponentow z tymi stosowanymi w klimatyzacjach.

Ceny pewnie jeszcze beda spadac ale z tego poziomu co w tej ofercie to juz duzego potencjalu do spadku nie ma. No bo ile kosztuje klima o zblizonej mocy? Okolo 3 tysiecy - to jest prawdopodobnie poziom minimalny do ktorego kiedys zejda.

Pozdrawiam.

P.S. Powiem wam, ze lekko sie napalilem.

Na temperatury ponizej -15 mam calkiem sprawny kominek, ewentualnie moge rezerwowo wpiac w uklad przeplywowy podgrzewacz wody;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby spróbować je ostawić w kaskadę?

W takim układzie obie by pracowały z wysokim COP

Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?

Na upartego można jedną dać na zewnątrz z nagrzewnicą umieszczoną np. w garażu, a drugą w tak ogrzewanym pomieszczeniu, dostarczającą ciepło do ogrzewanego domu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?

2 połączone równolegle. Gdy jest potrzebna mała moc - grzeje jedna, gdy duża, bo zimno, grzeją obie. Można by je sterować dwoma termostatami, np. gdy w domu jest +21, grzeje jedna, gdy spadło poniżej 20.5 grzeją dwie. Nie wiem tylko jaki to by miało sens ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?

Na upartego można jedną dać na zewnątrz z nagrzewnicą umieszczoną np. w garażu, a drugą w tak ogrzewanym pomieszczeniu, dostarczającą ciepło do ogrzewanego domu ;).

Właśnie mniej więcej coś takiego..

Pierwsza PCi np. podgrzewa nagrzewnicę umieszczoną bezpośrednio przed parownikiem drugiej lub powiedzmy w garażu i uruchamia się tylko w temperaturach ujemnych.

Pracuje w zakresach B -1-(-15)/W 10-20

Druga grzeje bezpośrednio dom i pracuje w temperaturach dodatnich.

W takim układzie osiągany COP dla każdego stopnia tej "kaskady" powinien być na przyzwoitym poziomie.

Taka myśl mi przyszła do głowy, ale trzeba by się nad tym jeszcze dokładnie zastanowić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 połączone równolegle. Gdy jest potrzebna mała moc - grzeje jedna, gdy duża, bo zimno, grzeją obie. Można by je sterować dwoma termostatami, np. gdy w domu jest +21, grzeje jedna, gdy spadło poniżej 20.5 grzeją dwie. Nie wiem tylko jaki to by miało sens ;-)

Oczywiście, że ma to sens. Na podobnej zasadzie działają pompy ciepła z dwiema sprężarkami.

Umiejętnie włączając pompy ciepła można ich żywotność znacznie przedłużyć, no i w razie awarii jednej zawsze jest druga w rezerwie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma to sens. Na podobnej zasadzie działają pompy ciepła z dwiema sprężarkami.

Umiejętnie włączając pompy ciepła można ich żywotność znacznie przedłużyć, no i w razie awarii jednej zawsze jest druga w rezerwie :).

 

W takim razie lepsza jedna większej mocy czy dwie mniejszej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mniej więcej coś takiego..

Pierwsza PCi np. podgrzewa nagrzewnicę umieszczoną bezpośrednio przed parownikiem drugiej lub powiedzmy w garażu i uruchamia się tylko w temperaturach ujemnych.

Pracuje w zakresach B -1-(-15)/W 10-20

Druga grzeje bezpośrednio dom i pracuje w temperaturach dodatnich.

W takim układzie osiągany COP dla każdego stopnia tej "kaskady" powinien być na przyzwoitym poziomie.

Taka myśl mi przyszła do głowy, ale trzeba by się nad tym jeszcze dokładnie zastanowić. ;)

COP w ten sposób nie oszukasz. Co z tego, że każda z pomp będzie miała COP=4,0, jeżeli razem zużyją do "przepompowania" tej samej ilości ciepła 2 razy więcej energii.

Całkowity COP będzie dwukrotnie niższy, czyli ~2,0.

 

Gratuluję zaszczytnego tytułu :

NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...