Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze się tak zastanawiam czy nie lepiej w tym układzie będzie można wykorzystać tanią taryfę. Ustawiamy pracę tylko w taniej taryfie i gdy jedna nie daje rady załącza się druga. Hmm...

Na takiej zasadzie działają PCi z inverterem - dostosowują swoja moc do aktualnych potrzeb grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc za 2x5tyś mamy coś co normalnie kosztuje dużo dużo więcej. Powiem szczerze że jakbym dzisiaj miał robić odwierty chyba bym się nad tym mocno zastanowił.
Nie wiem jak ty to liczysz :(.

U tego samego sprzedawcy PCi PW 7kW kosztuje 4900zł, czyli 700zł/kW, PCi 12kW 7900zł, czyli 658zł/kW, a PCi 18,4kW kosztuje 11 000zł, czyli 600zł/kW.

Im większa PCi, tym niższy koszt, więc dwie pompy, wykonane w podobnej technologii, będą droższe od jednej większej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie mniejsze wyjdą prawdopodobnie drożej niż jedna duża.

Ale za to maja zalety, o których pisałem wyżej.

 

Dwie mniejsze zamiast jednej większej to rozwiązanie stosowane np. w przemyśle w chillerach, gdzie nie ma bata - musi w razie awarii chodzić chociaż jedna, żeby podtrzymać produkcję. Wyobrażam sobie takie rozwiązania również przy zbiorczych "kotłowniach" obsługujących ileś domków, czy mieszkań. Tam nie można sobie pozwolić na całkowite wyłączenie ciepła i stąd redundancja urządzeń - dwie pompy ciepła, po dwie pompy obiegowe, które można przełączać między sobą, itp. Wtedy koszt inwestycyjny to sprawa drugorzędna i robi się urządzenia z więcej jak jedną sprężarką lub dwa całe urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP w ten sposób nie oszukasz. Co z tego, że każda z pomp będzie miała COP=4,0, jeżeli razem zużyją do "przepompowania" tej samej ilości ciepła 2 razy więcej energii.

Całkowity COP będzie dwukrotnie niższy, czyli ~2,0.

Czyżby?

Nie są to pompy invertorowe, ale w jakimś małym zakresie moc pobierana przez sprężarkę zależma jest od obciążenia.

Pierwsza pracująca na znacznie niższych parametrach GZ powinna pobierać mniej prądu osiągać COP powyżej 2.

Druga przy wysokiej temperaturze DZ powinna osiągać COP deklarowany.

Sumarycznie może rzeczywiście jakiegoś znaczącego wzrostu by nie było,

ale za to układ będzie (powinien) w całym zakresie osiągać moc deklarowaną (7kW), co w przypadku pojedynczej jednostki jest niemożliwe.

Zasadność ekonomiczna takiego układu to już inna sprawa :)

 

PS

Dziękuje za poparcie i gratulacje.

Tytuł jest zaszczytny i bardzo sobie go cenię.

Obym tylko Go udźwignął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ty to liczysz :(.

U tego samego sprzedawcy PCi PW 7kW kosztuje 4900zł, czyli 700zł/kW, PCi 12kW 7900zł, czyli 658zł/kW, a PCi 18,4kW kosztuje 11 000zł, czyli 600zł/kW.

Im większa PCi, tym niższy koszt, więc dwie pompy, wykonane w podobnej technologii, będą droższe od jednej większej

 

Liczę się z tym że będą droższe ale jak wyglądać będzie ich praca jeśli chodzi o rachunki w stosunku do jednej? COP, taryfy i ilość kWh

Załóżmy dom 150m2, 80W/m2

Bardzo mnie to ciekawi ponieważ kolega zaczyna budowę i mam coś mu poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 11tys pompa 18.4kW to naprawdę dobra cena.To już przyzwoitą chałupę ogrzeje.Jeśli nie ma gazu na działce,nie chcemy węgla i boimy się prądu a dodatkowo nie mamy zbyt wiele kasy do wydania to naprawdę warto się zastanowić.Pytanie,czy i gdzie jest haczyk.Kocioł kondensat sam kosztuje też ze 7tys pewnie.Jeśli jak powiedziałem nie ma gazu na działce,a przy tej pompie koszt ogrzewania wyszedłby tyle co gazem to w/g mnie jest b.dobrze.

Pytałem i nie odpowiada nikt ,co zrobić przy takiej pompie na poddaszu??Podłogówkę też czy jak.Jak grzejniki to Ile trzeba przewymiarować ?50%?Ile spadnie COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście zamiast 18 wybrałbym 12 i 7, a to dlatego, że można byłoby wykorzystywać moc układu niemal idealnie wg nominalnych możliwości obu pc tj 7 lub 12 albo 19 w zależności od zapotrzebowania. Przy pc zawsze podłogówka, dodatkowo nawet ścienne - im większy grzejnik tym wyższy cop - co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji układu. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście zamiast 18 wybrałbym 12 i 7, a to dlatego, że można byłoby wykorzystywać moc układu niemal idealnie wg nominalnych możliwości obu pc tj 7 lub 12 albo 19 w zależności od zapotrzebowania. Przy pc zawsze podłogówka, dodatkowo nawet ścienne - im większy grzejnik tym wyższy cop - co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji układu.

 

No nie zawsze wyższy COP to mniejsze koszty. Czasami lepiej jest mieć niższy COP a lepiej wykorzystaną tanią taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 11tys pompa 18.4kW to naprawdę dobra cena.To już przyzwoitą chałupę ogrzeje.Jeśli nie ma gazu na działce,nie chcemy węgla i boimy się prądu a dodatkowo nie mamy zbyt wiele kasy do wydania to naprawdę warto się zastanowić.Pytanie,czy i gdzie jest haczyk.Kocioł kondensat sam kosztuje też ze 7tys pewnie.Jeśli jak powiedziałem nie ma gazu na działce,a przy tej pompie koszt ogrzewania wyszedłby tyle co gazem to w/g mnie jest b.dobrze.

Pytałem i nie odpowiada nikt ,co zrobić przy takiej pompie na poddaszu??Podłogówkę też czy jak.Jak grzejniki to Ile trzeba przewymiarować ?50%?Ile spadnie COP?

 

spadnie też moc pompy .18 kW to moc w pewnych warunkach

Najlepsza jest podłogówka ,ale grzejniki też dobre ale (nie przewymiarować )dobrać wg tabel na parametry jak najniższe, ale możliwe do zamontowania.

Ideałem są te samie parametry dla podłogi i grzejników.Warunek -dobra izolacja termiczna - 40cm w dachu .Naprawdę dział super.

Nie wiem jak zachowa się PC P-W w niskich temp .sprawdź dane techniczne.Mogą być problemy z odszranianiem , ale są czasem dobre metody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego mają być przewymiarowane? najlepiej je dopasować zgodnie z zapotrzebowaniem pomieszczenia na ciepło przy zakładanej temperaturze nośnika na zasilaniu i powrocie, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że grzejniki nie akumulują ciepła jak podłogówka, zatem potrzebują zasilania przez całą dobę, albo z pc lub z bufora, co niewątpliwie wpłynie na koszt eksploatacji takiego systemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raczej grzejniki ma większość na poddaszu.To o ile je przewymiarować trzeba?50% 100% .Nie chce zaczynac dyskusji czy podlogowka w sypialniach to dobry pomysl.....

Większość z tych, którzy mogą się pochwalić niskimi kosztami eksploatacji domu z pompą ciepła ma podłogówkę na całości. Wyjątek stanowią dodatkowe grzejniki w łazienkach.

 

Tomaszu, opisz w skrócie założenia swojego domu i umieść je w stopce (np. tak jak ma to zrobione kbab, albo ja). Łatwiej będzie dyskutować :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomieszczenie z pompą ciepła (zwane czasami kotłownią), nieposiadające żadnego innego źródła ciepła (piec węglowy, gazowy, inny, nie ma tam też żadnego komina) nie musi mieć drzwi otwieranych na zewnątrz ?

To zależy od mocy kotłowni. Dla kotłowni w domu jednorodzinnym nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak idziemy torem kaskad to moze 3 takie?:

http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

 

w sumie maja razem moc grzewcza 12,6kW, plus razem dodatkowo - 6kW grzalek, kosztuja 15 600, ale maja cos ciekawego czyli zbiorniki wody, w taniej taryfie podgrzeja w sumie razem 900 l bufor, z ktorego mazna czerpac nastepnego dnia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...