Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

No niestety opis tej pompy 7 kW z allegro niezupełnie odpowiada rzeczywistości. COP = 2 osiąga przy około -10 stopniach, przy zerze ma około COP = 2,5 a przy +5 COP przekracza 3. Wszystko to bez uwzględnienia odszraniania więc w rzeczywistości będzie jeszcze gorzej. Odszranianie jednak następuje poprzez odwrócenie obiegu.

Pozdrawiam.

 

P.S. Najprawdopodobniej wyższe modele osiągają COP=2 przy -15.

Edytowane przez ja14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

No niestety opis tej pompy 7 kW z allegro niezupełnie odpowiada rzeczywistości. COP = 2 osiąga przy około -10 stopniach, przy zerze ma około COP = 2,5 a przy +5 COP przekracza 3. Wszystko to bez uwzględnienia odszraniania więc w rzeczywistości będzie jeszcze gorzej. Odszranianie jednak następuje poprzez odwrócenie obiegu.

Pozdrawiam.

 

To i tak lepiej niż grzanie prądem. Przy bardzo dobrze ocieplonych małych domach taka pompa za takie pieniądze ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,dnia 14 .10.2010 r. uruchomili mi pompę ciepła NIBE Fighter 10 kw . I jak na razie nie ma z nią problemu grzeje i w tęgie mrozy dawała sobie radę .Odwierty mamy wykonane trzy na głębokości 70 m. Pionowo razem łącznie około 210 m.b. .Dom jest wielkości 200 m2 wybudowany w technologi trójwarstwowej cegła Max styropian 15 cm . Poddasze użytkowe ze skosami ocieplone 25 cm wełny .Jesteśmy na etapie wykańczania i temperatura zadana to 20 stopni C. Muszę powiedzieć , że gdy mróz utrzymywał się na poziomie -25 i więcej , to nic się nie działo i temperatura nie spadała w domu .Kominka nie posiadamy na razie brak funduszy , może kiedyś . Koszty tej inwestycji podłogówka ,kaloryfery do łazienek 3 szt. odwierty +pompa ciepła instalacja kotłowni i podłączenie wody ,hydraulika domu 78 tys. złotych ,trochę sporo . Za przyłącze gazu krzyknęli mi ponad 9 tys. więc myślę sobie ( chrzanić ruskich i cały ten gaz z tego tylko rak , koklusz i szkorbut ;).Zużycie na pod liczniku prądu przez pięć miesięcy to jakieś 2300 kw. licząc prąd budowlany po 0,57 za kilowat wychodzi jakieś 1311 pln. Będzie taniej jak zrobią nam przyłącze .Chciałem jeszcze dodać że na parterze jest położony gres zaś na poddaszu podłoga drewniana szweckiej firmy Karhs tak zwany parkiet trójwarstwowy . Bardzo dobrze oddający ciepło klejony do podłoża na klej elastyczny .Mam w tej dziedzinie nie małe doświadczenie bo kilka lat kleję takie podłogi i nic a nic się nie dzieję w dobrym słowa tego znaczeniu .Pozdrawiam W. Edytowane przez wlodek.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrwacam sie z zapytaniem do doswiadczonych monterow oraz posiadaczy PC a mianowicie jestem na etapie projektu ale juz teraz chcialbym wybrac ogrzewanie, wiadomo zmiany projektu i eliminowanie kosztow z zbytecznymi kominami. Sprawa przedstawia sie tak mam zamiar zainstalowac PC, dzialka 1200 dom bedzie mial 160m2 z poddaszem uzytkowym. teraz pytanie PC+ odwiert pionowy mysle ze najlepiej i zastanawiam sie nad wentylacja mechaniczną z rekuperatorem- co myslicie jest sens tej wentylacji? Czekam na jakiegokolwiek porady w sprawie takiego zestawu i ewentualnych kosztow od firm instalujących. Ma byc to jedyne źródło CO oraz CW.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapotrzebowanie 30-50kWh/m2 chyba troche ciezko uzyskac u nas ale wtedy i tak wentylacja mechaniczna musi byc, przy takim zapotrzebowaniu PC jest nie oplacalna? W jakis sposob trzeba ogrzewac dom ktory ma zapotrzebowanie powiedzmy 80kWh.

Moze cos nie tak ale jestem narazie w tych sprawach nowicjuszem, poprostu mam zamiar zbudowac dom aby kwestia ogrzewania nie byla zbyt droga i powiedzmy prawie jak PC bez palenia w piecu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapotrzebowanie 30-50kWh/m2 chyba troche ciezko uzyskac u nas ale wtedy i tak wentylacja mechaniczna musi byc, przy takim zapotrzebowaniu PC jest nie oplacalna? W jakis sposob trzeba ogrzewac dom ktory ma zapotrzebowanie powiedzmy 80kWh.

Moze cos nie tak ale jestem narazie w tych sprawach nowicjuszem, poprostu mam zamiar zbudowac dom aby kwestia ogrzewania nie byla zbyt droga i powiedzmy prawie jak PC bez palenia w piecu :D

 

Napisz coś więcej o swoim domu. Pokaż projekt. Napisz też jakie masz warunki gruntowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ża przyłącze gazu krzyknęli mi 9 tysia więc myślę sobie ( chrzanić róskich i cały ten gaz z tego tylko rak , koklusz i szkorbut ).

 

Gaz to akurat chyba jedno z najzdrowszych źródełek energii, za to prąd potrzebny do napędu naszych pomp ciepła wytwarza się głównie z węgla :) i tak będzie jeszcze przez długie długie lata. A co do kosztów przyłącza - faktycznie "sporo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak pisalem na wstepie jestem na etapie projektu dom bedzie mial 150 160 m2 bedzie to prawdopodobnie dom w chabrach 2 lub w kokosach ze znanej firmy projektowej.Zakladajac temat chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC i moze kontakt jakiejs firmy instalacyjnej co do kosztu oraz porade od uzytkownikow tych technologi. Budynek jest oceniany przez projektanta w podstawowej wersji 140 kWh(m2 rok) bez pakietu energooszczednego. Jak wspomniałem wczesniej jestem nowicjuszem tak wiec kazda porada jest dla mnie wazna . Wiem ze jesli sie zdecyduje to w projekcie nie potrzebuje kominów i jeden koszt odchodzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie nie będą to rozumie przeciez za darmo domu nie ogrzeje ale czy aby nie beda duzo wieksze od tradycyjnego ogrzewania ? Jezeli tak to trzeba by bylo sie zatsanowic poniewaz inwestycja w PC i WM jest spora wlasnie dostalem pierwsze kalkulacje i troche mnie to szokuje ale nie rezygnuje szukam dalej.

Koledzy a jezeli montujac PC i WM to do wentylacji potrzebny jest GWC? Tak jak pisalem wczesniej jestem zielony? Czy lepsze odwierty pionowe?

Czekam na porady kazda na wage zlota:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie nie będą to rozumie przeciez za darmo domu nie ogrzeje ale czy aby nie beda duzo wieksze od tradycyjnego ogrzewania ? Jezeli tak to trzeba by bylo sie zatsanowic poniewaz inwestycja w PC i WM jest spora wlasnie dostalem pierwsze kalkulacje i troche mnie to szokuje ale nie rezygnuje szukam dalej.

Koledzy a jezeli montujac PC i WM to do wentylacji potrzebny jest GWC? Tak jak pisalem wczesniej jestem zielony? Czy lepsze odwierty pionowe?

Czekam na porady kazda na wage zlota:D

 

Mało czytasz.

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

 

Do wentylacji mechanicznej nie jest potrzebny GWC. Czy będzie ci on potrzebny, możesz w późniejszym czasie zadecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM to przede wszystkim komfort i sterowalność wymianą powietrza.

Dopiero ją mając przechodzisz do kolejnych wersji "wyposażenia

- rekuperacji

- GWC.

Im "wyposażenie dodatkowe" bogatsze, tym więcej możesz od niej oczekiwać.

Odwierty pionowe są (powinny być) lepsze, bardziej wydajne, ale wcale, po pierwsze nie jest to regułą,

a po drugie, nie zawsze uzasadnione, choćby ekonomicznie.

Kolektor poziomy jeśli jest ułożony w odpowiednim gruncie, i dobrze wyliczony, będzie dawał taki sam efekt, jak znacznie droższy odwiert.

Kolejny warunek jaki musi być spełniony w przypadku kolektora poziomego, to odpowiednia wielkość działki, no i psychicznie :) musisz się przygotować na dosyć poważna jej dewastację przy zakopywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Poczytam wiecej , tak pytalem poniewaz wczesniej czytalem o zamarzaniu a z GWC powietrze niby ma byc cieplejsze zimą

 

To prawda, ale to jeszcze zależy od umiejscowienia rekuperatora. Są jeszcze inne czynniki. O GWC zadecydujesz później, chyba że chcesz go zrobić pod budynkiem.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co sadzicie o cenie kolektora pionowego 2x 90 za 18 0000 a cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke, tak jak wspominalem jestem na etapie projektu moze za wczesnie mysle kolektorach ale jak zrobie projekt domu pod PC i WM to nie bedzie odwrotu.

Ktoś moze zna firma ktora wieci taniej pionowe, myslicie ze na 90 m uda sie bez pozwolenia ?podobno tylko do 30 m mozna wiercic

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co sadzicie o cenie kolektora pionowego 2x 90 za 18 0000 a cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke, tak jak wspominalem jestem na etapie projektu moze za wczesnie mysle kolektorach ale jak zrobie projekt domu pod PC i WM to nie bedzie odwrotu.

Ktoś moze zna firma ktora wieci taniej pionowe, myslicie ze na 90 m uda sie bez pozwolenia ?podobno tylko do 30 m mozna wiercic

Pozdrawiam

 

Jest nawet osobny wątek o odwiertach na naszym forum jakby co. W każdym razie za 80 zł brutto/mb powinieneś się zmieścić z odwiertami, tylko dobrze popytaj, podzwoń po firmach. Jeżeli chcesz mieć wszystko legalnie - dolicz ok. 1500-2000 zł na dokumentację i kogoś, kto Ci te papiery przygotuje. O tym też było ze 2 miesiące temu na forum. Co do kosztu 10.800 za poziomy 600 mb - zdzierstwo do kwadratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...