Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest nawet osobny wątek o odwiertach na naszym forum jakby co. W każdym razie za 80 zł brutto/mb powinieneś się zmieścić z odwiertami, tylko dobrze popytaj, podzwoń po firmach. Jeżeli chcesz mieć wszystko legalnie - dolicz ok. 1500-2000 zł na dokumentację i kogoś, kto Ci te papiery przygotuje. O tym też było ze 2 miesiące temu na forum. Co do kosztu 10.800 za poziomy 600 mb - zdzierstwo do kwadratu.

 

Zrobisz taniej ,a jak nie to dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC VIESSMANN VITOCAL 222-G 7,7KW 400V VITOTRONIC 200 co myslicie wystarczy na 150m2

Na to pytanie odpowie Ci albo projekt, który podaje (powinien przynajmniej) zapotrzebowanie na ciepło, albo OZC

Jeśli z projektu wynikałoby większe, ale wprowadziłeś zmiany głównie w termoizolacji, to tylko OZC.

Przy tej ilości danych (powierzchnia) to wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy ale mecze co? znalazłem cos takiego tez mi sie rzuciło to w oczy ze PC nie jest jedyny źródłem CO cytat:

"Zapraszam na strone Viessmann'a tam jest pokazana praca pompy "na zywo".

Jakos do niedawna byla tam PC jako jedyne zrodlo ciepla w budynku.

Jakos nie zdawalo to egzaminu (z wyjsciem 65st nie wiele mozna zdzialac sama PC)

Od pewnego czasu pojawil sie piec na paliwo stale i ku zdziwieniu co niekturych przy -15 stopniach PC stala bezuzyteczna gdyz pracowal tylko piec.

 

Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu (podobnie jak kolektory sloneczne) dlatego wydawanie 60k na instalacje nie zwroci sie przez najblizsze 15 lat.

 

Z drugiej strony jest tylko 2 znaczacych producentow sprezarek do PC.

Kosztuja ok 3-4k wiec jest tylko kwestia czasu kiedy ceny PC spadna do 50%.

Moze wtedy przy rosnacych kosztach elektr. gra bedzie warta swieczki.

 

CO WY NA TO, PYTAM UŻYTKOWNIKÓW GDZIE PC JEST JAKO JEDYN ŹRÓDŁO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak pozatym to nie należe do tych co mysla aby to sie zwrocilo bo nic sie nie zwraca, chodzi mi aby koszta byly nie za wysokie, wiadomo nic nie ma za darmo ale aby taka PC byla jedynym zrodlem i wydajny, czekam na odpowiedzi posiadaczy gdzie PC jest jedynym zródl stawiam na PC jezeli bedzie wydajna poniewaz podoba mi sie jej bezobsługowość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten wątek jest właśnie o tym, że PCi się sprawdza.

Może zamiast prosić userów o powielanie swoich wpisów, cofnij się do dowolnie wybranego fragmentu, 10, 20 czy 50 stron wstecz i poczytaj.

PCi jako jedyne źródło ciepła sprawdza się doskonale, ale...

instalacja musi być dobrze zaprojektowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke

To przepraszam, ale co konkretnie kosztuje te 10800 skoro jeszcze trzeba do tego zapłacić za koparkę ? Jeśli jesteś na etapie projektu to bardzo dobrze, że się za to zabierasz. Będziesz miał koparkę - weź sobie poszukaj jakiejś innej ekipy, która Ci przy okazji położy rury w ogródku. Wykonanie fundamentów to idealny moment na założenie dz. Poszukaj wśród lokalnych hydraulików, którzy potrafią położyc rury do wody - kolektor to żadna filozofia.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy ale mecze co? Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu

Bajki piszecie. Dobrze zaprojektowana, dobrana i wykoanana instalacja pc może być jedynym źródlem ciepła w domu. Poczytaj co piszą posiadacze pc w tym wątku. Ja od początku tej zimy zużyłem 4 paczki po 10kg brykietów do kominka, więc nie można tego nazwać wspomaganiem ogrzewania. Grzeję więc tylko pc i dobrze się to sprawdza - do końca lutego rachunek za ogrzewanie wyniósł poniżej 1000zł, więc nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wlasnie o to chodzi, jezeli da sie ogrzać to jestem na tak, czytalem prawie cale forum ale roznie sie wypowiadaja ale i tak duzo sie juz dowiedzialem np. ze tak jak ja w projekcie kominy moge sobie podarowac. Myslalem nad wykorzystaniem koparki odrazu do kolektora poziomego ale duzo czytalem i bardziej wszyscy przemawiają za pionowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhhh .... petr12

No przeciez Ci pisza forumowicze, ze nie zawsze pionowe DZ jest najlepsze (finansowo) :) Zrob OZC dla domu, sprawdz warunki glebowe, rozwaz co i jak wstepnie planujesz na dzialce a potem podejmij decyzje co do DZ. Moze jednak pomyslisz o powietrznej PCi? A co do czytania FM to jakos cienko :) Bo zwolennikow i przeciwnikow DZ w postaci odwiertow jest tyle samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy ale mecze co? znalazłem cos takiego tez mi sie rzuciło to w oczy ze PC nie jest jedyny źródłem CO cytat:

"Zapraszam na strone Viessmann'a tam jest pokazana praca pompy "na zywo".

Jakos do niedawna byla tam PC jako jedyne zrodlo ciepla w budynku.

Jakos nie zdawalo to egzaminu (z wyjsciem 65st nie wiele mozna zdzialac sama PC)

Od pewnego czasu pojawil sie piec na paliwo stale i ku zdziwieniu co niekturych przy -15 stopniach PC stala bezuzyteczna gdyz pracowal tylko piec.

 

Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu (podobnie jak kolektory sloneczne) dlatego wydawanie 60k na instalacje nie zwroci sie przez najblizsze 15 lat.

 

Z drugiej strony jest tylko 2 znaczacych producentow sprezarek do PC.

Kosztuja ok 3-4k wiec jest tylko kwestia czasu kiedy ceny PC spadna do 50%.

Moze wtedy przy rosnacych kosztach elektr. gra bedzie warta swieczki.

 

CO WY NA TO, PYTAM UŻYTKOWNIKÓW GDZIE PC JEST JAKO JEDYN ŹRÓDŁO

 

Matko jedyna

Mam tylko PC (kominek rekreacyjny) i przy -27 było w domu +22oC. PC jeśli chodzi o grzanie nie różni się niczym od pieca na bele co, kociołka na gaz, na olej, na prąd, na....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzo czytalem i bardziej wszyscy przemawiają za pionowym.

Zacznij od ozc - będziesz znał potrzebną moc. Sprawdź jaki masz grunt (glina, piach itd.). Na podstawie tych danych będziesz mógł obliczyć wymaganą długość kolektorów poziomego i pionowego. Jeśli nie masz miejsca na poziomy, chcesz działkę inaczej zagospodarować, to trudno - pozostaje pionowy. Mając te dane poszukaj ofert na oba rodzaje kolektorów (o ile możesz mieć poziomy) i porównaj o ile się różnią. Zastanów się na czym polega ta "lepszość" kolektorów pionowych. Jeśli mają dawać większe cop pompy, to policz sobie za ile czasu różnica w cenie dz się zwróci. Jeśli będzie to coś w okolicach 100 lat lub więcej, to w ten sposób dowiedziesz, że ta "lepszość" jest mitem. Zerknij do archiwum forum i poszukaj jakie temperatury dz mają właściciele kolektorów poziomych i pionowych. Koniecznie odszukaj te posty, gdzie właściciele pionowych narzekali na -6 stopni na dz. Przeczytaj artykuł w numerze 3 (151) marzec 2011 cyt. za Henokiem:

"W ostatnim numerze Magazynu Instalatora, można poczytać jak można zamrozić dolne źródło"

Wyciągnij samodzielne wnioski nie kierując się teoretycznymi rozważaniami marketingowców. Na tej podstawie, a nie naszych czy innych opowieści podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq nie torpeduj pomyslow peter12 Najpierw musi i tak zrobic OZC a potem bedzie dopiero liczyl :) Jak mu wyjdzie 300mb odwiertu bo takie warunki glebowe to podejdzie do DZ z innej strony. A moze juz wie, ze same piaski i tylko odwiert da rade. A moze ma znajomosci i zrobia mu odwierty "po kosztach" :) peter12 zrob rozeznanie co do kosztow DZ poziomego i pionowego zebys potem sie nie rozczarowal bo w praktyce roznice beda znaczne (finansowo) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...