Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

peter12 pompa ciepła da radę na tyle na ile jest dolne i górne źródło pozwoli (jak będzie dobrze dobrana). Jeśli wychodzi za duża/droga to dodając ocieplenia można zmniejszyć jej moc. Taniej wychodzi dodać ocieplenia niż zwiększać moc pompy.

Cytat wyrwany z kontekstu :) Można z buforem, można bez bufora, zależy od rodzaju kotłowni i sterowania. Cena pompy to nie tylko sprężarka, choć nie zdziwię się jeśli za chwilę producenci będą robić tanie pompy ciepła które będą miały tylko jeden wymiennik i sprężarkę a reszta będzie w gestii inwestora :) pozdrawiam adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widze poruszenie sie zrobiło, wiem poziomy duzo taniej jak sie samemu zrobi bo jezeli chodzi o firmę to duzej roznicy nie ma. Koledzy a jak wyliczyć OZC na podstawie projektu? Czekam na odpowiedź biura projektowego w sprawie charakterystyki energetycznej niby do 3 tyg mam otrzymac wiadomosć. Dzialke mam glina moze głebiej jakiś ił pewnie odpowiednia pod poziomy.

Jestem Świerzy na forum tak wiec po poradach postawie na poziomy tylko przy 1200 m2 dzialki zbytnio nie bedzie gdzie drzewek posadzić jezeli zakopie 800mb rury, co wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze jeszcze ze dostałem wstepne koszta z dwoch firm i propozycja jest pompa okolo 10KW DZ poziome 600mb pionowe 180 mb, wytypowali to na podstawie projektu i danych ktore przedstawiłem czyli na 4 osoby,rodzaj gruntu . Piszecie ze trzeba obliczyć OZC aby dobrac PC oraz DZ Edytowane przez peter12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie ze trzeba obliczyć OZC aby dobrac PC oraz DZ

Jak ktos ma np piec gazowy, to wstawienie pieca 2x za duzego, to praktycznie zaden koszt. Wiec mozna to zrobic na oko (bez OZC) solidnie przewymiarowujac ten piec.

 

W przypadku PC 2x wiekszej mocy, to juz jest duza roznica w koszcie, a co wazniejsze, powieksza sie tez kolektor(poziomy badz pionowy), co sprawia, ze cala impreza robi sie solidnie drozsza. Dlatego w przypadku dobory PC warto miec solidnie obliczone OZC.

 

A czy PC da rade jako jedno zrodlo ciepla? Jak bys do domu wstawil 2x za maly piec gazowy,to tez sam nie da rady.

KWh ciepla z pompy i z pieca spalajacego paliwo, "grzeja tak samo".

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty, kosztami.

Przewymiarowanie PCi powyżej zdrowego rozsądku, a to bardzo cienka granica :D niesie ze sobą również zagrożenie skrócenia żywotności samej PCi.

Zbyt mocna będzie się zbyt często włączała (krótkie cykle pracy) co wcale dla niej takie zdrowe nie jest.

Fakt że przy starcie pobiera najwięcej prądu, przez co staje się jeszcze mniej ekonomiczna pomijam.

 

Możesz oczywiście pójść na skróty i zapodać sobie na stan PCi invertorową, której inteligencja wrodzona będzie dobierała moc grzewczą zgodnie z aktualnym zapotrzebowanie na ciepło.

Wtedy na OZC możesz nawet patrzeć z przymrużeniem oka, bo mocy takiej jednostce raczej nie zbraknie (one maja dojść duże spektrum).

Jedyny feler takiego rozwiązania, po za ceną samej PCi to fakt że DZ i tak musisz wykonać praktycznie dla maksymalnej mocy.

Widzisz więc że bez OZC tez można (na leniucha) , ale tanio nie będzie.

Ktoś za inteligencję takiej jednostki musi zapłacić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak koledzy moze i macie racje ale czy firma instalująca potrafi wyliczyc paramtery PC i DZ na podstawie projektu?? Poniewaz piszecie o OZC, moze firmy ktore mi wystawiaja taka kalkulacje juz sobie wyliczyly te OZC, mozliwe??? Bo ja sie nie znam. Wyliczenia wygladaly jak wyżej. Z waszych postow wychodzi ze to nie taka prosta sprawa ale zobaczymy do realizacj jeszcze mam sporo czasu tak wiec bede sledzil forum i wyciągał wnioski. Za 2 tyg podjade do gościa ktory ma PC w mojej okolicy i sie rozeznam, wiem ze on mial problemy z PC ale teraz podobno OK. Edytowane przez peter12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie jak można solidnie obliczyć OZC ?

Ściągasz sobie programik do liczenia ozc, wpisujesz parametry ścian, fundamentów, dachu, klikasz i sam wylicza. Czym dokładniej wpiszesz dane, tym dokładniejsze wyniki otrzymasz. Jeśli nie masz szczególnie skomplikowanej bryły, to dom możesz uprościć do powierzchni 4 ścian bez okien, podłogi, sufitu oraz powierzchni okien+drzwi. Trochę trzeba się naklikać, ale daje to pogląd na dziłnie ocieplenia domu, więc myslę że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzialke mam glina moze głebiej jakiś ił

To dobry grunt na poziomy. Skoro już mniej więcej wiesz jaki duży ma byc kolektor, to spróbuj go gdzieś upchnąć na działce (na kartce) wraz z planem innych rzeczy, które chcesz mieć. Ty to musisz zrobić, bo ekipy nie wiedzą co i gdzie chcesz mieć na działce. Jak się uda, to szukaj lepszych ofert na poziomy, jak się nie uda, to trudno - pozostanie pionowy. Jedna firma nie musi Ci robić wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku tej zimy zużyłem 4 paczki po 10kg brykietów do kominka, więc nie można tego nazwać wspomaganiem ogrzewania. Grzeję więc tylko pc i dobrze się to sprawdza - do końca lutego rachunek za ogrzewanie wyniósł poniżej 1000zł, więc nie narzekam.

a dlaczego? żeby zniwelować mostek termiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak pisalem na wstepie jestem na etapie projektu dom bedzie mial 150 160 m2 bedzie to prawdopodobnie dom w chabrach 2 lub w kokosach ze znanej firmy projektowej.Zakladajac temat chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC i moze kontakt jakiejs firmy instalacyjnej co do kosztu oraz porade od uzytkownikow tych technologi. Budynek jest oceniany przez projektanta w podstawowej wersji 140 kWh(m2 rok) bez pakietu energooszczednego. Jak wspomniałem wczesniej jestem nowicjuszem tak wiec kazda porada jest dla mnie wazna . Wiem ze jesli sie zdecyduje to w projekcie nie potrzebuje kominów i jeden koszt odchodzi

Pozdrawiam

mam dom rozmiarowo zbliżony i PC PW jako jedyne źródło ciepła i nie narzekam, pompa śmiga elegancko, w domu temperatura taka jaką lubię czyli 22-23st i łazienki 25st, mam również rekuperator i z rozwiązań jakie mi zaproponowano jestem zadowolona ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC

Pc i wm to dwa niezależne układy. Wentylację mechaniczną bardzo, bardzo warto mieć - masz w domu zawsze świeże powietrze, co jest bezcenne. Przy okazji masz odzysk ciepła który jest niewątpliwie miły dla kieszeni, ale dla mnie w tym wypadku komfort i świeże powietrze jest dużo ważniejsze. Żeby oszczędności z wm były sensowne a nie iluzoryczne, to musisz zadbać o wykonanie szczelnego domu. TY musisz zadbać, bo żadna ekipa Ci tego nie zrobi. U nas obowiązuje standard domu-sita z szczelinami/pęknięciami przy drzwiach, oknach, parapetach, gips-kartonach itp. Z tym warto powalczyć stosując np. obklejenie szczelin między ścianą a oknami i drzwiami przed tynkowaniem odpowiednią taśmą i stosując coś innego niż pękające na poddaszu gips-kartony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak taka instalacja się ma do sytuacji gdy sąsiedzi palą śmieciuchami. Należy ją wyłączać czy są jakieś filtry ?

 

Czerpnie należy umieścić jak najdalej od takich niespodzianek. Filtry sprawy nie załatwią. Raz rozpaliłem ognisko blisko czerpni i zapomniałem wyłączyć WM, po kilku minutach w domu było czuć dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...