Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, koledzy jakie przełacze elektryczne do PC 10kW o ile pisac do zakladu energetycznego

Na samą pompę ciepła, o ile nie będzie musiała być wspomagana grzałkami wystarczy ~3,5kW. Decydujące znaczenie mają inne odbiorniki : pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, czajnik, odkurzacz.

Przeważnie ze znacznym zapasem wystarczy przyłącze trójfazowe o mocy 14kW z zabezpieczeniami 20A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_der

Witam,

Parę osób pytało, więc ogólnie na początek:

 

Jestem po pierwszym sezonie Niebe 1245 8kW

500 m kolektora poziomego,

Powierzchnia ogrzewana 160m2

Przy temperaturze w domu przez całą zimę 21oC i temp. CWU 50oC koszty wyniosły na dzień 31.03.2011 niecałe 1200 zł

Ani razu nie korzystałem z grzałek. Dodam, że budynek nowy i cały czas wietrzony.

Jeśli kogoś interesuje więcej informacji piszcie na priw. [email protected] bęzie szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samą pompę ciepła, o ile nie będzie musiała być wspomagana grzałkami wystarczy ~3,5kW. Decydujące znaczenie mają inne odbiorniki : pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, czajnik, odkurzacz.

Przeważnie ze znacznym zapasem wystarczy przyłącze trójfazowe o mocy 14kW z zabezpieczeniami 20A.

 

od 13kW dają zabezpieczenie przedlicznikowe 25A więc nie ma potrzeby zgłaszać 14 czy nawet 17 bo i tak zabezpieczenie będzie miało 25A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
od 13kW dają zabezpieczenie przedlicznikowe 25A więc nie ma potrzeby zgłaszać 14 czy nawet 17 bo i tak zabezpieczenie będzie miało 25A

Jeśli tak to nie wszędzie,Vattenfall 25A daje od 17,3kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Parę osób pytało, więc ogólnie na początek:

 

Jestem po pierwszym sezonie Niebe 1245 8kW

500 m kolektora poziomego,

Powierzchnia ogrzewana 160m2

Przy temperaturze w domu przez całą zimę 21oC i temp. CWU 50oC koszty wyniosły na dzień 31.03.2011 niecałe 1200 zł

Ani razu nie korzystałem z grzałek. Dodam, że budynek nowy i cały czas wietrzony.

Jeśli kogoś interesuje więcej informacji piszcie na priw. [email protected] bęzie szybciej

 

Masz podlicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym zasięgnąć opinii ,wybudowałem sobie domek i jestem na etapie wyboru instalacji na 99% jestem zdecydowany na pompę ciepła jednak nurtuje mnie jedna sprawa.

Domek 220 m2 z poddaszem użytkowym , cały parter w podłogówce i znaczna część poddasza. Praktycznie wszędzie poza sypialniami. Niestety instalator od podłogówki na 170m2 położył tylko 850m Peksy. Co sądzicie, czy pompa ciepła przy dużych mrozach utrzyma temperaturę?

Czy mogę również wykorzystać w tej sytuacji tanią taryfę? Dodam tylko, że dom bardzo dobrze ocieplony, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Z góry dzięki za posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy masz pompe kolego ?

 

Zerknij do arkusza zużyć ze stopki kolegi :-)

 

Jacek150

Jakie utrzymujesz temp w domu?

Ja takie zużycie w marcu (478 kWh,100% II taryfa) mam dla 160m kw pow ogrzewanej z garażem,więc twój wynik jest interesujący

Edytowane przez wit74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta przyjemnosc kosztuje za okres 01/10/2010 - 31/03/2011 1 359 zl. - bez kosztow stalych za en. elektryczna.

Powyzsze dotyczy co + cwu, wychodza 182 dni.

Najwiecej zuzylem w grudniu 2010 (902 kWh) a pozniej w lutym 2011 (751 kWh), trzeci na podium zalapal sie styczen 2011 (644 kwh)

 

* pow. podlog ogrzewanych: 215m2

* pow.uzytkowej: 175m2

* srednia temp. wewnatrz: 22*C

Wychodzi mi zuzycie I / II taryfa: 30% / 70%

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierająć moc PC tak jak ja, to trzeba liczyć się z takim zużyciem w 1T - żeby PC pracowała tylko w 2T to trzeba ja sporo przewymiarowywac (i DZ też) a to dodatkowo kosztuje...no ale można policzyc 100% w 2T, to nic nie kosztuje :p

.....

to w koncu temat o PC P-W...

Patrzysz na pompę ciepła przez pryzmat swojej instalacji.

Przy gruntowych pompach ciepła rzeczywiście nie byłoby ekonomiczne znaczne przewymiarowanie instalacji, tak aby PCi mogła pracować tylko w 2 taryfie (pompa ciepła o większej mocy nie jest co prawda dużo droższa, ale konieczne jest bardziej wydajne dolne źródło).

Przy pompa powietrznych, zwłaszcza takich, jak miałem okazje oglądać w Pucku, jest to zupełnie inna bajka.

Zamiast PCi o mocy 7kW (4900zł, chociaż można ją kupić jeszcze taniej, np. http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1507278440.html ; przy okazji zobaczcie, kto tą pompę ciepła za taką cenę kupił - nikt inny tylko j...j ;) ), która w zupełności wystarczyłaby na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody, można dać PCi o mocy 12kW (7900zł), czy nawet 18,4kW (11 000zł).

Trzeba się wtedy liczyć z minimalnie gorszym COP, ale za to można wykorzystywać prawie w 100% 2 taryfę.

 

Takie PCi nie sprawdzą się może w każdym rejonie Polski, ale na pewno są alternatywą wartą rozważenia w stosunku do ogrzewania "czystą" energią elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałowałem ciepła na pomieszczenie gospodarcze gdzie jest PC a okazało się że po dogrzaniu spadło mi zużycie jak i wzrósł procent pracy w II taryfie. Raz że zbiorniki CWU tak szybko się nie wychładzały a dwa że czujnik temperatury od podłogówki zaizolowany tylko otuliną z pianki miał błędne wskazania.

Nie żałujcie ciepła na pomieszczenia z PC, to tylko kilka metrów (przynajmniej u mnie;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żałujcie ciepła na pomieszczenia z PC, to tylko kilka metrów (przynajmniej u mnie;))

 

Nooo,mnie to nieżałowanie w I sezonie kosztowało i nerwów i PLN bo PCi w garażu miała zimą 18oC :-) a garaż wyciąga.Podocieplałem,poregulowałem.

Teraz utrzymuje tam 8oC(zimą) i 15oC( wiosną) i też to pewnie kosztuje.....ale Twoja obserwacja ciekawa jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...