Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Budujemy domek 130m i jesteśmy zdecydowani na PC. Wątek "męczę" od paru miesięcy, niestety całego nie ogarnęłam :p. Jesteśmy na etapie poszukiwania instalatorów PC w obrębie Dolnego Śląska. Rozważamy na razie dwie oferty firm instalujących PC Viessmanna oraz Nibe. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Chętnie podzielę się proponowanym nam wycenami. W poszukiwaniach na razie ograniczamy się do firm, które instalują PC na naszych terenach, z polecenia itp. Zastanawiamy się także nad wentylacją mech. z rekuperatorem. Niby pięknie ładnie, jedno pobiera ciepło z ziemi drugie odzyskuje, ale boję się co będzie jak to wszystko zacznie ciągnąć prąd...może sobie odpuścić i skupić się tylko na PC??

Pozdrawiam

 

Może trochę nie ten wątek, bo jest osobny dział na forum o wentylacja, ale:

1. Kosztu nie liczyłem, ale kolega pisze, że to 20-30 zł miesięcznie, więc myślę, że więcej ciepła odzyskasz, niż wydasz na prąd potrzebny do napędu wiatraków w rekuperatorze.

2. Możesz zrezygnować całkowicie z kominów, albo ograniczyć do jednego małego dla potrzeb kominka. Zalety - mniejszy koszt budowy - od fundamentów, aż po wykończenie komina klinkierem, obróbki, itp i mniejsze straty ciepła przez dach, bo każdy komin jest dużym mostkiem cieplnym.

3. Można zrezygnować z niektórych otwieranych okien i zostawić samo przeszklenie bez możliwości otwierania, oczywiście w miejscach, gdzie będzie to możliwe. Przy WM (went.mech.) generalnie nie trzeba wietrzyć domu (choć można) i jeśli są w projekcie blisko siebie np. 3 okna, to spokojnie jedno-dwa można zamienić na nieotwierane, o ile to nie zmieni wyglądu elewacji. Zalety - mniejszy koszt i nieco większy dopływ światła przez takie "okno" z cieńszymi ramami.

4. W lato można się praktycznie całkowicie odciąć od komarów i much oraz od hałasu, szczekających po nocach psów, itp., bo nie trzeba otwierać okien, żeby mieć chłodne świeże powietrze.

5. Można, a nawet warto, wykonać wymiennik gruntowy do WM, dzięki czeku w lato mamy namiastkę klimatyzacji, no może przesadzam, ale na pewno dużo chłodniejsze, świeże powietrze kierowane do domu nawet w największym upale.

To tak w skrócie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorki, że tak wyskoczyłam z tą went. niemniej dzięki za porady. Mam trochę mało czasu aby poczytać dokładniej o reku, więc wykorzystuję wiedzę tych bardziej oczytanych:) Rekuperacji początkowo nie braliśmy pod uwagę, dlatego nie bardzo się orientuję kosztach. Hmmm te 20-30 zł raczej pociągniemy ;) Temat pompy jest oczywiście priorytetem. Planujemy sondy pionowe. Ponoć odwierty taniej wykonują Czesi, może uda się nam z nimi dogadać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za komentarze w sprawie włazu, tudzież wyłazu :)

jakoś mi sie do tej pory wydawało, że skoro bedzie komin - a bedzie - to i wyłaz musi być, ale widze że Liwko nie ma i żyje :jawdrop:

Liwko rozumiem ze w razie potrzeby przebywania na dachu po prostu drabina?

 

Ja nie widzę potrzeby przebywania na dachu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pepików mam niedaleko. Dlaczego mam się bać ich odwiertów, przecież każdy wie skąd się Krecik wywodzi :D A tak na poważnie, to może i mam teren na kolektory poziome, nikt nas do nich specjalnie nie namawiał i to jest nasz świadomy wybór.Pomińmy koszty, bo są one niezaprzeczalnie największym mankamentem tego rozwiązania.Trudno,trzeba gdzieś zaoszczędzić i szukać taniej choćby u krecików.Może się uda. Czy są jeszcze jakieś argumenty przeciw?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz już w tym kierunku, to rozważ przewymiarowanie kolektora (sond pionowych) na potrzeby GWC.

To się da spiąć w całość przy dobrym zaplanowaniu, a robota jedna.

Właściwie pozostaje tylko kwestia ceny.

 

No właśnie niby tak ale

Pc wychładza dość znacznie kolektor jaki by nie był. Latem super bo dostarczamy do niego ciepło ale zimą chyba lepiej jak to jest osobna nitka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w niczym nie powinno przeszkadzać.

Na potrzeby wentylacji zimą potrzebujesz dodatkowo do 1kW mocy kolektora żeby zapewnić brak szronienia na wymienniku.

Przypomnij sobie jakie temperatury miałeś na zasilaniu PCi.

Przewymiarowanie DZ aby glikol po wyjściu z gruntu miał dodatnią temperaturę nie powinno też zabić kosztowo.

Wystarczy tylko nie iść w oszczędności, a kasę z GWC przerzucić na DZ

Za to latem mamy GWC o niesamowitej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważamy na razie dwie oferty firm instalujących PC Viessmanna oraz Nibe. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Chętnie podzielę się proponowanym nam wycenami. W poszukiwaniach na razie ograniczamy się do firm, które instalują PC na naszych terenach, z polecenia itp. Zastanawiamy się także nad wentylacją mech. z rekuperatorem. Niby pięknie ładnie, jedno pobiera ciepło z ziemi drugie odzyskuje, ale boję się co będzie jak to wszystko zacznie ciągnąć prąd...może sobie odpuścić i skupić się tylko na PC??

 

Witam

Od prawie 2-ch miesięcy jesteśmy użytkownikami pompy ciepła firmy Alpha-Innotec. Rozważaliśmy dużo ofert różnych firm.

Firmę Alpha-Innotec polecił nam dystrybutor Viessmanna, firma Nibe jest na pewno dobra z doświadczeniem i gdyby nie polecenie dystrybutora wybrałbym NIBE ewentualnie myślałem o firmie Ochsner lub Vaillant . Alpha-Innotec wg. nas ma znacznie lepszy sterownik, więcej możliwości, główny jednak czynnik to lepsze parametry. Alpha jest dość drogą firmą, ale otrzymaliśmy dość duży upust i cena praktycznie zrównała się z ceną firmy NIBE na którą również zaproponowano upust, ale mniejszy.

Jednak bardziej polecił bym się zastanowić nad DZC - wykonaniem projektu przez geologa ( długości, ilości sond oraz z czego wykonane są sondy ). W naszym przypadku po opracowaniu obliczeń do projektu w prowadziliśmy kilka zmian. Sondy zaś wykonane są z rur firmy mouvitech - turbulence co znacznie poprawia wydajność dolnego źródła. Za projekt z zatwierdzeniem w starostwie zapłaciłem ok 1600 zł - na pewno warto było to przy tak dużej inwestycji uczynić. Dzisiaj cieszymy się bardzo dobrym współczynnikiem COP 5,38. Radzę porównywać wydajności pomp ciepła i dobrze dobrać DZC zanim podejmą Państwo decyzję.

Zaprosiłbym państwu sprawdzenie jak funkcjonuje nasza PC, ale niestety mieszkamy na wybrzeżu.

Życzę dobrego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wynik COP to mam wraz z PC zainstalowany licznik energii cieplnej.

COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni. Ciepłą wodę użytkową mam z innego źródła. Przyznam, że sam zaskoczony jestem wynikiem, i sprawdzałem czy wszystko jest ustawione jak powinno tz. załączone odpowiednie opcje pomiarowe. Wszystko jest w jak najlepszym porządku i tak faktycznie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wynik COP to mam wraz z PC zainstalowany licznik energii cieplnej.

COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni. Ciepłą wodę użytkową mam z innego źródła. Przyznam, że sam zaskoczony jestem wynikiem, i sprawdzałem czy wszystko jest ustawione jak powinno tz. załączone odpowiednie opcje pomiarowe. Wszystko jest w jak najlepszym porządku i tak faktycznie jest.

DZ 5-6 C

DG 25 C(podłogówka teraz)

To realne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...