Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni.

Dość dobrego ? Masz świetne DZ, 270m odwiertów dla 10kW daje bardzo dobre rezultaty. Jesteś przykładem tego, że podstawą dla pc jest odpowiednie wykonanie instalacji z której na pewno będziesz zadowolony. W takim przypadku jak Twój kolektor pionowy pozwoli na lepszy cop niż kolektor poziomy, jednak zostało to okupione odpowiednią ceną pionowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

Zebrałam kilka ofert od różnych firm na instalację pc z wykonaniem dolnego źródła pionowego. Nie będę się rozpisywać o kwotach. Mój podstawowy wniosek jest następujący: firmy oferujące polskie pompy niestety chyba nie wiedzą o tym, że odpowiedni dobór i wykonanie DZ jest najważniejsze. Mam 152 m powierzchni ogrzewanej, instalatorzy szewdzkich firm proponowali od 170 do 190 mb odwiertów, natomiast instalatorzy polskich 120-130 mb. Żeby było zabawnie, wykonanie 170 mb przez dilera Nibe czy Buderusa kosztuje tyle samo lub mniej niż 120 mb w ofercie Nateo czy PPC :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARS dzięki za podpowiedzi. Prawdopodobnie kupimy pompę Nibe ponieważ instalatorzy dają nam naprawdę dobrą cenę za nią (sprzedają także ITV, ale z firmą Nibe po prostu lepiej im się współpracuje). O pompę tak bardzo się nie martwię, tylko tak jak mówisz najważniejsze DZ. Pomysł z geologiem ciekawy. Proszę wytłumacz mi jak to załatwiałeś? Był to geolog ze starostwa czy wyszukałeś sobie specjalistę od PC?Bo jakoś mi się nie chce wierzyć, że pierwszy lepszy geolog potrafi wyliczyć długość, ilość sond i jeszcze wybierze mi materiały.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatarak tutaj się z Tobą zgodzę. Także odnoszę wrażenie, że niektórzy instalatorzy podchodzą lightowo do kwestii doboru DZ. Słyszałam jak jedna ekipa proponowała zawsze po kilka odwiertów po 30m. Okazywało się, że po prostu nie mieli możliwości sprzętowych aby wiercić głębiej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naevia - projekt wykonał geolog na zlecenie firmy wykonującej odwierty i montaż PC. Po wykonaniu projektu został on z nami uzgodniony i wprowadziliśmy zmiany. Zamiast 2-ch sond po 120 mb wykonano 3 sondy po 90 mb. Oczywiście wykonawca miał możliwość wykonania odwiertów 120 metrowych, wodonośne pokłady były w wyższych partiach ziemi i wiercenie poniżej 100m byłoby mało efektywne. Zatwierdzanie i formalności były po stronie firmy. Dodatkowo zastosowaliśmy sondy turbulencyjne, zwiększają wydajność DZC jak podają niektóre źródła nawet o 15 %, ale myślę, że to trochę przesadzone. Co się tyczy wyboru PC to firma przedstawiła mi pełną gamę prawie wszystkich popularnych producentów. NIBE była faworytem i na pewno Wam się sprawdzi. Jak Pisałem wybraliśmy Alpha innotec bo ma trochę lepsze parametry ( należy porównywać wg. tych samych norm - NIBE podaje wg. starych ) poza tym PC Alpha innotec łatwiej programować celem ewentualnego ustawienia w nocnej taryfie ( każdy dzień tygodnia z konkretną godziną wyłączenia/ włączenia - obniżanie temperatury, kolega ma nibe i tego mu brak - no może teraz już jest. Poza tym na Alphe dostaliśmy większy upust niż na pozostałe co zrównało się z ceną NIBE. Na marginesie na NIBE upust był od oficjalnego cennnika 25%. A co z pozostałymi sprawami? Wszystko już macie? Podłogówka jest?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, super ARS. Dzięki wielkie, chociaż nie wiem czy uda mi się znaleźć takich fachowców :/.Na razie nie mamy tak naprawdę NIC. Jesteśmy na etapie poszukiwania instalatorów, wiertaczy itd.Mamy szczegółową ofertę instalatorów pomp Viessmana i czekamy jeszcze na kosztorys kolesi od Nibe. Pompę Nibe oferują nam w tej samej cenie co Viessmana po rabacie, więc czekamy z niecierpliwością jak nam wycenią podłogówkę, reku. Musimy te dwie oferty porównać, rozgryźć, może szukać dalej. Na pewno podłogówka będzie w całym domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naevia, jedno co wiem na pewno, nie można ufać najlepszemu fachowcowi i najlepszej firmie. Najlepiej wszystko samemu sprawdzić, żądać wyjaśnienia dlaczego tak a nie inaczej. Porównanie cen powinno się odbywać sprowadzając wszystko do jednego mianownika tz: rodzaj używanych materiałów, firmy itd. Nawet drobna różnica może skutkować złą oceną oferty lub odwrotnie a faktycznie może być inaczej. Poza tym jeśli mogę doradzić coś więcej to proponuję:

1.) Podłogówkę wykonać w całości z rurek o średnicy 18 mm - opory znacznie mniejsze a cena nie dużo większa. Ja mam 16 mm i wynikły drobne problemy ( opanowane, ale były )

2.) Nie montować żadnych rozdzielaczy z mieszalnikiem. Przy PC nie ma to sensu.

3.) Myślę, że zamontowanie wszędzie podłogówki to dobry pomysł - ja dodatkowo mam drabinki w łazience do suszenia ręczników- pracują na tej samej temperaturze co podłogówka i dobrze się sprawdzają.

4.) Sprawdzić jak pracuje PC - obiegówki w pompie ciepa, jakiej są wydajności oraz czy stale mielą na okrągło czy tylko w chwili pracy PC a w pozostałym czasie na wolnych obrotach lub całkiem się wyłączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem właśnie po rozmowie z człowiekiem, który zajmuje się odwiertami do PC. Usłyszałem, że w miejscu gdzie chcę się budować gleba to głównie warstwa glinna a pod nią warstwa wodonośna. Średni z metra wychodzi 40 W.

W związku z tym mam pytanie czy to dobre warunki pod PC ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiq - idealne warunki pod kolektor poziomy...troche sie dziwie ze chcesz droższe odwierty (no chyba że miejsca nie ma)

sam mam na większosci dzialki gline i najmniejsze temperatury na zasilaniu miałem 1,5-2C

 

Działkę ma sporą bo 0,5 ha, jak z doświadczenia zachowuje się kolektor poziomy tzn, czy można na nim coś posadzić? czy tylko trawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor nie zajmie ci przeciez całej działki, jak masz 5tysm2 - ja mam coś koło 550mb kolektora - niech bedzie ze to jest 600m2...ja akurat i tak chcialem w wiekszosci trawke posiac ;) kwiaty,krzewy możesz bez problemu sadzic...

 

Dzięki za podpowiedź, zastanawiam się tylko, czy do ogrzania 340 m2 po podłodze poziomy kolektor zda egzamin.....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zda egzamin tak samo jak przy 100m2.

Przy większych obiektach nie wykonuje się kolektorów poziomych z prostego powodu - potrzeba dużej powierzchni. I tylko tyle.

Ty masz tyle wolnego miejsca że spokojnie możesz sobie pozwolić na dość duże oszczędności (poziomy zamiast pionowego).

Nie wiadomo jeszcze czy na pewno masz dobre warunki na poziomy, że jest glina nic nie znaczy, ważne jaki grunt jest na wierzchniej warstwie do 2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jeszcze czy na pewno masz dobre warunki na poziomy, że jest glina nic nie znaczy, ważne jaki grunt jest na wierzchniej warstwie do 2m.

 

Czy w takim razie proponujesz wykonać badania geologiczne?

Kontaktowałem się z jedną z lokalnych firm i robią takie badania za 1200 zł polegające na wywierceniu 3 dziur po 3- 4 m, czy to wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie badanie to możesz we własnym zakresie zrobic - koparka i heja...

 

Koparka już była, ale.....ręczna :) w ostatni weekend wykopałem rowek na około 1,5 m, na glebie się generalnie nie znam, ale pod warstwa humusu była moim zdaniem glina, nie wiem tylko jak głęboko sięga. Może powinienem pokopać głębiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...