Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwróć uwagę na wilgotność gleby. Jakbym miał do wyboru suchą jak pieprz glinę na górce albo pokłady piasku z ciągle płynącą wodą to na potrzeby dz wolałbym to drugie. To tylko tak dla "ułatwienia" ;).

 

W moim odczuciu glina była wilgotna, na tyle wilgotna, że mogłem ulepić z niej gałkę i nie rozpadała się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy, dostalem wlasnie wyliczone zapotrzebowanie na energie dla mojego przyszlego domu i wychodzi ze bedzie to okolo 17000 kW na rok. Jaką moc PC musiałbym instalowac nie ukrywam ze to zapotrzebowanie zmaleje bo liczone bylo na wentylacje grawitacyjna a ja mysle o WM . Tak wiec czeka na info jaka moc PC wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostalem wlasnie wyliczone zapotrzebowanie na energie .. 17000 kW

17000kW, czy kWh ? Czy to zapotrzebowanie na rok, czy maksymalne (17kW) w czasie 20 stopniowych mrozów ? Jeśli 17MWh/rok (czyli 17000kWh/rok)to na oko daje koło 5MWh zużytego prądu. Tyle jest w stanie zużyć 8-10kW pompa, skoro moja 8kW zużyła 4MWh w ciągu roku. Sprawdź potrzebną maksymalną moc grzewczą w czasie mrozów.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17000kW, czy kWh ? Czy to zapotrzebowanie na rok, czy maksymalne (17kW) w czasie 20 stopniowych mrozów ? Jeśli 17MWh/rok, to na oko daje koło 5MWh zużytego prądu. Tyle jest w stanie zużyć 8-10kW pompa, skoro moja 8kW zużyła 4MWh w ciągu roku. Sprawdź potrzebną maksymalną moc grzewczą w czasie mrozów.

 

I to się nazywa wykład. Sorki, że włożyłem kij w mrowisko, ale musimy się trochę pilnować, bo od mylenia pojęć powstaje sporo zamieszania. Tak dla przypomnienia: moc wyrażamy w jednostkach mocy W, najczęściej kW=1000 W, czasami MW=1000 kW. Energię w kWh, ciepłownicy częściej operują GJ lub MJ. Często czytamy o piecach c.o. - ja jeszcze nie widziałem takiego ustrojstwa. No chyba, że jakiś system nadmuchowy z centralnym piecem by się pod to dał podciągnąć. Jak coś grzeje wodę - to jest to kocioł. Piece miały nasze babcie do wypieku chleba, gotowania na blasze i kaflowe w pokojach. Obecnie częściej spotykamy elektryczne - akumulacyjne. No dobra. Dość wymądrzania się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzieki za odpowiedzi moze co nie tak podalem tak wiec jeszcze raz Roczne zapotrzebowanie na energię końcową przez system grzewczy i wentylacyjny do ogrzewania i

wentylacji Q{K,H}17102,09 [kWh/rok]

Mysle ze to zapotrzebowanie moze troche zmalec poniewaz mysle o WM a liczone bylo na grawitacje oraz mam zamiar wstawic okna ponizek U=1,5

W/(m2K) a takie byly liczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowo podał Ci adiqq. W obliczeniach powinno być również zapotrzebowanie na moc szczytową. Dla przykładu w mojej chałupie przy rocznym zapotrzebowaniu na energię 21,8 MWh obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyniosło 7,7 kW. Ew. do tego jeszcze trzeba uwzględnić zapas mocy na cwu. "Na oko" budynki o średnim standardzie budowane dzisiaj nie przekraczają zapotrzebowania 50W/m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze czasem w nocy się włącza (nastawione 22 na górze), ale już nie za wiele. Dziś uzupełniłem arkusz i wyszło mi do dziś niecałe 80kWh wraz z obiegówkami za kwiecień, więc trudno to nazwać grzaniem

 

Niezly wynik.

Ja zuzylem w kwietniu juz 122 kWh na co + cwu.

Byl czasem mroze delikatny w nocy a i w dzien po kilka stopni na plusie nie pomaga w oszczedzaniu

Temp. wewnetrz ustawoiona mam caly czas na 22*C - gora i dol.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...