Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie sprawdzi?!? jak nie? - wystarczy spojrzeć jaką moc ma PC i jak ma np 10kw, to oczywiste jest że te 2 odwierty po 30m na pewno nie mają - tylko np po 90m

a jak będzie trzeba, to rzeczoznawce zatrudnią - koszty i tak ty pokryjesz (np, jak sprawa oprze się o sąd)

 

W sprawie odwiertów i ich legalności - koszty dokumentacji sukcesywnie spadają i teraz można papiery zrobić już za 1500-2000 zł. Nie jest to jakiś straszny koszt, choć korci, żeby nie płacić. Jest jednak pewne ryzyko, np. "uczynny sąsiad" zadzwoni, gdzie trzeba. Pamiętajcie, że nawet krótkie odwierty trzeba zgłaszać, ale na głębsze jakieś inne papiery są potrzebne, szczegółów nie znam. Jest jeszcze inne ryzyko - przewiercenie napiętej warstwy wodonośnej i przez to powstanie szkód u sąsiada lub w mieniu państwowym. Jak mamy dokumentację, to jesteśmy kryci, zdarzyć się może, ale przynajmniej projekt i pozwolenie jest, a tak to jak jazda samochodem bez ważnego OC i badań technicznych. Sto razy się uda, sto-pierwszy - nie. Są też miejsca, gdzie wiercić w ogóle nie można, np. chronione ujęcia wód, czy coś w tym rodzaju. Jak w takich miejscach zaczniemy grzebać, może to słono kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - to w czym moc PCi przewyższa moc jakiegokolwiek innego kotła, w czym tkwi różnica doboru mocy kotła???? Moje zdanie jest - w niczym....

 

Masło maślane, przecież możesz sobie kupić pompę ciepła nawet 1 MW (kaskadę), co tanie oczywiście nie będzie i ogrzać całe osiedle... Zgodzić się muszę z jednym - czym większa PC i dolne źródło tym bardziej rośnie dysproporcja w koszcie inwestycyjnym w stosunku do np. gazu, ale z drugiej strony - późniejsza różnica w kosztach grzania domu mocą np. 25 kW będzie ogromna na korzyść PC. Każdy musi to sobie sam przeliczyć.

A co do doboru mocy kotła gazowego, czy na paliwo stałe - przeważnie robi się to na wyrost. Np. do domu o zapotrzebowaniu 8kW i tak wstawia się kocioł na ekogroszek 17, czy nawet 24 kW, co nie znaczy, że z taką średnią mocą on będzie pracował. Podobnie jest z gazem, choć tu pomaga modulacja mocy w lepszych kociołkach. Nikt się nie przejmuję, bo różnica w kosztach kotłów między 15, czy 20 kW jest niewielka, a czasem żadna. W PC jest inaczej. Choć różnice w cenach urządzeń nie są porażające, to już dolne źródło (odwierty) dla PC załóżmy 25 kW może zabić cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do doboru mocy kotła gazowego, czy na paliwo stałe - przeważnie robi się to na wyrost. Np. do domu o zapotrzebowaniu 8kW i tak wstawia się kocioł na ekogroszek 17, czy nawet 24 kW, co nie znaczy, że z taką średnią mocą on będzie pracował.

To "na wyrost" wynika przeważnie z możliwości zapewnienia dostawy dużej ilości ciepłej wody w krótkim czasie lub z przepływowego podgrzewania ciepłej wody.

Na potrzeby ogrzewania domu wystarczyłaby moc wielokrotnie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym nie produkuje się chyba kotłów na paliwa stałe poniżej 15kw...

 

proszę - 5kW,

http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-piece-5kw-spala-wszystko-okazja-i1552615735.html

mogą być jeszcze mniejsze, najważniejsza różnica w kotłach na paliwa stałe i pc to temperatura pracy przy nominalnej wydajności, pc nie ma szans uzyskać nominalnej mocy na grzejnikach panelowych (90/70stC), w takim systemie się nie sprawdzi. Z tym przewymiarowaniem kotłów na paliwa stałe to też nie tak, ponieważ kocioł zbyt duży nie pracuje z nominalną mocą co jest powodem jego niskiej sprawności i "przepału". Dzisiaj nowoczesny kocioł na paliwo stałe w dobrze zaprojektowanym systemie nie jest przewymiarowany a koszt eksploatacji jest konkurencyjny do pc, powiem więcej jest niższy, nie mam tu na myśli rocznych wydatków użytkowników porównywanych systemów (tu zwykle różnice wynikają z zapotrzebowania), ale koszt 1kWh. Możemy to porównywać w moim kalkulatorze - czy ktoś ma inne zdanie???

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masło maślane, przecież możesz sobie kupić pompę ciepła nawet 1 MW (kaskadę), co tanie oczywiście nie będzie i ogrzać całe osiedle... Zgodzić się muszę z jednym - czym większa PC i dolne źródło tym bardziej rośnie dysproporcja w koszcie inwestycyjnym w stosunku do np. gazu, ale z drugiej strony - późniejsza różnica w kosztach grzania domu mocą np. 25 kW będzie ogromna na korzyść PC. Każdy musi to sobie sam przeliczyć.

Może najpierw porównaj koszt inwestycyjny takich kotłowni następnie koszt eksploatacji, jestem przekonany o Twoim błędzie. Jeśli miałbyś rację to nie budowano by elektrociepłowni na węgiel ale na pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego piszę, że każdy musi to sobie sam przeliczyć włączając oczywiście aspekt eksploatacji (węgiel, popiół, żużel, dodatkowa powierzchnia, spędzony czas w kotłowni, sprzątanie, transport opału, itp., itd., a przy gazie - przyłącze, projekt, opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy, obsługa kotła przez serwisanta - też jakiś koszt, kominiarz, itp). Nie zawsze musi być taniej, primo to wygoda, brak zmartwień i bezpieczeństwo. Liczcie i decydujcie sami.

Ja zdecydowałem parę lat temu źle i teraz się pie.... z ekogroszkiem i kominkiem. W następnym domu, mam nadzieję za 3 lata, będzie PC i ZERO kominów.

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nowoczesny kocioł na paliwo stałe w dobrze zaprojektowanym systemie nie jest przewymiarowany a koszt eksploatacji jest konkurencyjny do pc, powiem więcej jest niższy, nie mam tu na myśli rocznych wydatków użytkowników porównywanych systemów (tu zwykle różnice wynikają z zapotrzebowania), ale koszt 1kWh. Możemy to porównywać w moim kalkulatorze - czy ktoś ma inne zdanie???

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

U mnie koszt ogrzewania nie przekracza 1200zł rocznie. Zużyłem w sezonie grzewczym na ogrzewanie 3063kWh energii.

Mój dom spokojnie mógłby ogrzać kociołek węglowy o mocy 5kW. Przy ogrzewaniu węglem zapłaciłbym o 200-300zł więcej (zgodnie z Twoim kalkulatorem).

Rozumiem, że chciałbyś mi dopłacić te 200-300zł i jeszcze przez prawie 200 dni sezon grzewczego obsługiwać kocioł ;).

Dopiero wtedy mógłbym powiedzieć, że koszt jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie koszt ogrzewania nie przekracza 1200zł rocznie. Zużyłem w sezonie grzewczym na ogrzewanie 3063kWh energii.

Mój dom spokojnie mógłby ogrzać kociołek węglowy o mocy 5kW. Przy ogrzewaniu węglem zapłaciłbym o 200-300zł więcej (zgodnie z Twoim kalkulatorem).

Rozumiem, że chciałbyś mi dopłacić te 200-300zł i jeszcze przez prawie 200 dni sezon grzewczego obsługiwać kocioł ;).

Dopiero wtedy mógłbym powiedzieć, że koszt jest taki sam.

"Diabeł" jak zwykle tkwi w szczegółach tj cena prądu, węgla i sprawność kotłów - przy prawidłowo wypełnionych komórkach pc wypadnie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy,

Na podstawie zużycia z poprzedniego roku policzyłem średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Wyszedł mi roczny koszt energii elektrycznej (na wszystkie potrzeby) ~3500zł. Płacę więc co dwa miesiące stałą kwotę 600zł, co daje mi niewielką nadpłatę w ciągu roku, którą praktycznie zniwelują podwyżki cen energii.

Teoretycznie mógłbym płacić np. 2 razy po 400zł (poza sezonem grzewczym) i 3 razy po 900zł (w sezonie grzewczym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Diabeł" jak zwykle tkwi w szczegółach tj cena prądu, węgla i sprawność kotłów - przy prawidłowo wypełnionych komórkach pc wypadnie drożej.

OK. Wypełnij prawidłowo komórki. Możesz założyć COP PCi 4,0, bo tyle u mnie wychodzi.

Za różnicę w kosztach (może uda Ci się zejść do 1000zł w sezonie grzewczym) zgadzasz się przez 200 dni obsługiwać mój kocioł, wyczyścić 2 razy w roku komin i zadbać o porządek w kotłowni ?

Nie biorę tu pod uwagę przygotowania ciepłej wody przez pozostałe ponad 5 miesięcy (załóżmy, że dostarcza ją w tym okresie kolektory słoneczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re HenoK, 3,5k za ile kWh i jaki rozkład I/II? O ile nie jest to tajemnicą...Wydałem w 2010r podobnie 3474zł (prąd G11, gaz drewno) , ale zużyłem mniej drewna, zostało ponad 1mp. Do swojego komfortu zużyłem ok 18500kWh (po odliczeniu kosztu pozostałego drewna wypada ok 17gr/kWh).

Odnośnie wyliczenia podstaw tylko sprawność nowoczesnego kotła np 0,9 - tyle mogą osiągnąć przy wykorzystaniu nominalnej mocy - i co???

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re HenoK, 3,5k za ile kWh i jaki rozkład I/II? O ile nie jest to tajemnicą...

Z ostatni rok wyszło mniej :).

2713,1kWh w I taryfie, 4524,3kWh w II taryfie przy cenach 0,58792/0,64760 0,30793/0,31857 (ceny w ubiegłym roku i po podwyżce styczniowej), co daje kwotę 3 072,67 zł. Do tego dochodzą koszty stałe 194zł rocznie. Roczny koszt energii elektrycznej wynosi 3266,67 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już te dane mają być bardzo prawidłowe, to do ogrzewania kotłem trzeba doliczyć zużycie prądu na zasilanie pompki obiegowej i sterownika. W PCi na podliczniku mam wszystko. Mam też opomiarowaną produkcję ciepła. Jak wyliczę koszt (teoretyczny) zakładając bardzo wysokie wartości opałowe wsadu i nominalne sprawności kotłów ( a wiadomo, że nominalne są tylko w warunkach zakładanych do testów) to wychodzi, że mam taniej. Nie teoretyzuję. Mierzę i udostępniam wyniki w arkuszu. Chętnie dowiedziałbym się jakie są wyniki pomiarów w domach z gazem, węglem, ekogroszkiem. To by było porównanie w warunkach rzeczywistych. A tak to zawsze będzie przekonywanie, że moje na pewno jest lepsze bo inni to naciągają w obliczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...