Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

re niedowiarek, masz koszt 2 domów, jeśli odejmę pozostałe drewno to mój koszt jest równy z kosztem HenoKa, oczywiście dostarczyłem więcej kWh, ale za to taniej, bo 17gr/45gr przy 18500/7237 - w tym jest wszystko (również pompki i sterowniki), najważniejsze jest to, że to koszt faktyczny nie teoretyczny, u mnie na 3 osoby dom jak w stopce. Wydałeś mniej, więcej czy tak samo - możesz porównać. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Naturalnie, że mam wysoki koszt, bo nie wszystko jeszcze ocieplone, chałupa w trakcie budowy. Ale żeby dwa razy drożej? Jakie Ty masz wobec tego koszty wyprodukowania 1 GJ, albo 1 kWh energii cieplnej? Jakoś nie mieści mi się w głowie, żeby można było to zrobić dwukrotnie taniej niż ja za pomocą ogólnie dostępnych źródeł ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie Ty masz wobec tego koszty wyprodukowania 1 GJ, albo 1 kWh energii cieplnej?

dokładne dane kosztów z mojego domu podawałem w temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

najtaniej bo 0,0667zł/kWh mam z kominka, 0,2302zł/kWh z gazu i 0,5400zł/kWh z prądu

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale wytłumacz mi w jaki sposób wynika z tego, że mam u siebie koszt dwóch domów. Przecież mój koszt kWh jest niższy niż u Ciebie, a nie dwukrotnie wyższy.

 

O właśnie, widzisz i tu jest "pies pogrzebany", wyliczony sobie koszt z tylko wybranych pozycji faktury nie jest adekwatny do zapłaconej kwoty, temat chyba znasz, bo był ostro "wałkowany". Jeśli np HenoK policzy swoją pc po 25gr/kWh, to wcale nie znaczy że tyle go kosztuje ogrzewanie, skoro z faktur wynika średni koszt 45gr/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli np HenoK policzy swoją pc po 25gr/kWh, to wcale nie znaczy że tyle go kosztuje ogrzewanie, skoro z faktur wynika średni koszt 45gr/kWh.
Liczyłem po 40gr/kWh. Oszacowałem, że 80% energii do pompy ciepła zużywam w 2 taryfie. Dla całego domu wychodzi 62,5% energii w 2 taryfie.

Nie widzę najmniejszego powodu, żeby liczyć wg Twojej metody. Jeżeli zamieniłbym pompę ciepła na kocioł elektryczny wykorzystałbym 2 taryfę w 100% (wystarczyłby do tego kocioł o mocy ~10kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja nie obliczam. To nie są teoretyczne rozważania. Pomierzyłem ilość energii do zasilania pompy i pomierzyłem ilość energii wypuszczonej przez pompę. Nie ma tu miejsca na "pogrzebanego psa". Całkowity brak możliwości interpretacji. Pomiar, czysty pomiar i wyniki. Zapewniam, że odczytywane rzetelnie. Zapraszam na kontrolę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, tu nie chodzi o kontrolę, od tego są inkasenci i wystawiają papier z adekwatną kwotą, która to " Pomiar, czysty pomiar i wyniki" odpowiednio zbilansuje, a zapłacona kwota może mieć niewiele wspólnego z naszymi kalkulacjami. Ale lepiej nie wracajmy do tego tematu, niech sobie każdy liczy jak chce, ważne jest aby nie zapominać o podawaniu ilości zużytej energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę najmniejszego powodu, żeby liczyć wg Twojej metody.

Metody liczenia nie są aż tak ważne, jeśli w ub roku wydaliśmy dokładnie tyle samo, domy są również porównywalne, o kosztach inwestycyjnych nie mówmy bo moje były poniesione ok 10 lat temu i były naprawdę "niewielkie" w stosunku do dzisiejszych wycen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy,

 

 

Na podstawie zużycia z poprzedniego roku policzyłem średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Wyszedł mi roczny koszt energii elektrycznej (na wszystkie potrzeby) ~3500zł. Płacę więc co dwa miesiące stałą kwotę 600zł, co daje mi niewielką nadpłatę w ciągu roku, którą praktycznie zniwelują podwyżki cen energii.

Teoretycznie mógłbym płacić np. 2 razy po 400zł (poza sezonem grzewczym) i 3 razy po 900zł (w sezonie grzewczym).

 

HenoK, ja o gazie piszę z tymi zabijającymi rachunkami, nie o prądzie z PC. Jeśli chodzi o prąd, to można spać spokojnie, bo nie przewiduję, żeby w średnim domu dobrze ocieplonym przekraczać 400 zł za CO+CWU nawet w najzimniejsze miesiące z -20 C na dworze. Ale już przy gazie można się nieźle naciąć. Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab

 

Co daje Twoje porównywania kosztów utrzymania zupełnie różnych domów,z różną ilością ludzi z różnymi przyzwyczajeniami,trybami życia?

Ty masz zużycia energii elektrycznej rocznie za 1240 PLN i to po 54 gr - to bardzo mało.Gdyby nawet policzyć Henoka zużycie PCi 3063 kWh po średniej z jego faktur to daje 1380 PLN.Zatem w tamtym domu zużywa się energii na cele nie związane z co i CWU za 1900PLN i to po niższej cenie niz twoja

Ty na światło 1240 PLN czyli 2290 kWh, całość była 3474PLN ,około 2200 PLN na co poszło?

Henok na światło 1890 PLN czyli 4222 kWh, 1380 PLN już wiadomo na co i CWU...

Przy proporcjach 4222kWh do 2290kWh na jeden cel, średnia połączona z pozostałymi celami( co i CWU) wyjdzie jak wyszła.Wniosek jaki z tego płynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... od tego są inkasenci i wystawiają papier z adekwatną kwotą, która to " Pomiar, czysty pomiar i wyniki" odpowiednio zbilansuje, a zapłacona kwota może mieć niewiele wspólnego z naszymi kalkulacjami....

 

Dlatego właśnie w arkuszu do momentu wymiany licznika wychodzi 13 gr za kWh, bo od inkasenta wyszło na fakturze 0,53 zł za kWh. Teraz mam tańszą energię, ale COP gorszy. Średnio za sezon będę miał za rok. I też będzie "od inkasenta". A tak sobie teraz myślę, że jakbyśmy się zebrali w jednym miejscu, to temperatura by tak wzrosła, że trzeba by pomyśleć o jakimś studzeniu.... I to całkiem za friko:)

 

Wszystkim zwolennikom taniego ogrzewania, onergooszczędzania, poszukiwaczom ciekawych sposobów na mieszkanie, ogrzewanie, odpoczynek i całej braci forumowej Zdrowych, pogodnych i bardzo rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab

Co daje Twoje porównywania kosztów utrzymania zupełnie różnych domów,z różną ilością ludzi z różnymi przyzwyczajeniami,trybami życia?

Ty masz zużycia energii elektrycznej rocznie za 1240 PLN i to po 54 gr - to bardzo mało.Gdyby nawet policzyć Henoka zużycie PCi 3063 kWh po średniej z jego faktur to daje 1380 PLN.Zatem w tamtym domu zużywa się energii na cele nie związane z co i CWU za 1900PLN i to po niższej cenie niz twoja

Ty na światło 1240 PLN czyli 2290 kWh, całość była 3474PLN ,około 2200 PLN na co poszło?

Henok na światło 1890 PLN czyli 4222 kWh, 1380 PLN już wiadomo na co i CWU...

Przy proporcjach 4222kWh do 2290kWh na jeden cel, średnia połączona z pozostałymi celami( co i CWU) wyjdzie jak wyszła.Wniosek jaki z tego płynie?

zauważ, że dopiero od 2 lat u mnie zużycie prądu spadło poniżej 3k rocznie, w poprzednich latach zużywałem sporo ponad 3k, o ile pamiętam to w 4 i 5 roku przekraczało 3,6k, ale w końcu udało się zejść nawet poniżej 2,5k w ubiegłym roku. Pozostałe 2200 PLN to koszt gazu i drewna. Jeśli u HenoKa zużycie pc pomnożyć przez cop to wypada 12252kWh +4222=16474kWh. Teraz jeśli ja odejmę od zużytych w tabeli 21000 straty kominowe to przyjmuję 16750kWh netto - tu też wypada podobnie, zatem zapotrzebowanie na energię w obu domach jest niemal jednakowe, tylko systemy różne, za to koszt jest również taki sam. Przyłączam się do życzeń i również

Zdrowych, pogodnych i bardzo rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy i mokrego poniedziałku.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

U mnie wyszło zuzycie 3680kwh od poczatku wrzesnia do 20 kwietnia (w tym jeszcze wygrzewanie jastrychu na etapie budowy) lacznie z c.w.u

na bud.taryfie liczac gdzies po 0,70gr daje =2570zł nastepnie reszta na oswietlenie ,lodowki itd 3320kwh od 20pażdz do 20kwietnia.

Teraz mam podpisywac umowe na prad juz nie budowlany i zastanawiam sie czy brac 1taryfe czy 2taryfy bo ztego co wiem to 2tarfa musi przynajmniej

popracować 35% aby się zaczelo oplacać mi . W domu 4 osoby duzo ledów i halogenow ale sam tv lyka 480w do tego pralka,zmywarka ,lodowka ,mikrowela ,kompy2,no i PC ktore pracowalo przy mrozach po 20-23 godziny (ale dom jeszcze do konca niedocieplony i 2 mostki termiczne duze mialem teraz dopiero je zrobię )

Certyfikat energetyczny wyszedł : Ep 95,40 , Ek 30,34 chyba dobrze ....?????

Także zastanawiam się co bardziej korzystne jak taryfa choc chyba 2 ... bo do Pc mam jeszcze bufor 300l

Pozdrawiam i wesolych swiąt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...