Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

znalazłem w necie takie dane klimatyzatora z inverterem

http://img828.imageshack.us/img828/556/capturedpm.jpg

jak odczytać dane cop, pewnie zależne od temp na zewnątrz, ale również od poboru prądu - im mniejsze zasilanie tym wyższy cop?

Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!

Policzmy: zakładam że ma spore zapotrzebowanie (co najmniej 30000kWh rocznie) i jest w taryfie W-3, zatem przy kotle gazowym koszt był 0,1875zł/kWh, co przekłada się na dostarczenie 9600kWh ciepła w tym miesiącu, jeśli to zapotrzebowanie zaspokoić pc przy średnim cop 3,2 potrzeba 3000kWh prądu, przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh koszt w analizowanym miesiącu wyniósłby 1260zł, oczywiście pomijam tu moc pc (musiałaby przekroczyć 15kW aby dać radę, ale pracowałaby niemal bez przerwy co skutkowałoby niższym cop oraz wyższą ceną prądu ok 45-49gr/kWh), w takim układzie koszt mógłby przekroczyć 1400zł. Jak widać jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, ale wówczas również zużycie gazu spadnie, czy pc jest aż tak bardzo konkurencyjna w tym konkretnym przypadku - każdy ocenia sam.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem ceny energi w opolskim ;

G11 zwykla taryfa caly dzień 0,2682 + 0,1688 =0,4370 zł

G12 dzień od 6-13 ,15-22 0,3385 + 0,1763 =0,5148 zł

noc od 13-15,22-6 0,1637+0,0675 = 0,2312zł

G12g dzień 0,3643+0,1790 = 0,5433zł

noc + sobota od 14-7rano pondz 0,1637 +0,0675 =0,2312zł

+ vat wszystko oraz abonamenty

Liczac prace pompy za cały okres grzewczy od wrzesnia do kwietnia łącznie mamy7 m-cy grzania co i c.w.u średnia praca pompy na 24h to okolo 15 godzin

w najwieksze mrozy 23h .

g11 15h x 0,4370zł =6,55zł netto

g12 5h dzień x 0,5148zł=2,57zł netto

10h noc x 0,2312= 2,31zł netto

g12g w zasadzie mniej wiecej to samo ale za dnia parę groszy wiecej ale weekend taniej sobota od 14.00 do poniedzilku 7.00

Decyduje sie na g12 bo g11 za drogie a g12g przekombinowane a itak pradu na zapas nie nalapięv !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyduje sie na g12 bo g11 za drogie a g12g przekombinowane a itak pradu na zapas nie nalapięv !!

Policzyłbym jeszcze raz g12 i g12g, ale pod nieco innym kątem, mianowicie ustaliłbym wskaźnik godzin w tygodniu tańszej taryfy do droższej, większa ilość godzin w tańszej taryfie pozwoli lepiej wykorzystać % tańszej energii - to może się opłacić, zwłaszcza jeśli w duże mrozy dobrze dogrzejemy dom w weckend. Prądu się może nie nałapie, ale podłogówkę można doładować na dłużej.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... pc przy średnim cop 3,2 ...., przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh ... każdy ocenia sam.

 

to chyba taka matematyka z cyklu PO o OFE, nieprawdaż?:)

to rozminiemy się o 20% (COP=4) a tu o 15% (prąd 0,36)

w sumie w ten sposób "zaokrąglając" rozmijasz się o blisko 50% (procent składany)

 

jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%

 

:)

powodzenia w dalszych analizach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba taka matematyka z cyklu PO o OFE, nieprawdaż?:)

to rozminiemy się o 20% (COP=4) a tu o 15% (prąd 0,36)

w sumie w ten sposób "zaokrąglając" rozmijasz się o blisko 50% (procent składany)

 

jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%

 

:)

powodzenia w dalszych analizach!

 

to była moja odpowiedź na zdanie

"Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!"

Przypomnę, może nie czytałeś, chodziło ogrzewanie gazem, przedstaw swoje porównanie systemu ogrzewanego gazem do pc w tym przypadku - rozumiesz, abyśmy mieli jakiś punkt odniesienia, a skoro nie masz takowego to jakieś powyrywane wyrazy z mojego postu możesz sobie poukładać również w inny sposób - będzie bardziej "śmiesznie". Jeśli widzisz jakieś błędy w moim arkuszu to je wskaż, jak będę mógł to poprawię, chyba że masz jakiś swój arkusz - lepszy - pokaż, chętnie skorzystam, może inni też? Jeśli myślisz, że sprowokujesz mnie do wypowiedzi politycznych, to od razu zastrzegam - to nie to forum.

powodzenia w skleceniu jakiejkolwiek analizy.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w necie takie dane klimatyzatora z inverterem

http://img828.imageshack.us/img828/556/capturedpm.jpg

jak odczytać dane cop, pewnie zależne od temp na zewnątrz, ale również od poboru prądu - im mniejsze zasilanie tym wyższy cop?

 

Policzmy: zakładam że ma spore zapotrzebowanie (co najmniej 30000kWh rocznie) i jest w taryfie W-3, zatem przy kotle gazowym koszt był 0,1875zł/kWh, co przekłada się na dostarczenie 9600kWh ciepła w tym miesiącu, jeśli to zapotrzebowanie zaspokoić pc przy średnim cop 3,2 potrzeba 3000kWh prądu, przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh koszt w analizowanym miesiącu wyniósłby 1260zł, oczywiście pomijam tu moc pc (musiałaby przekroczyć 15kW aby dać radę, ale pracowałaby niemal bez przerwy co skutkowałoby niższym cop oraz wyższą ceną prądu ok 45-49gr/kWh), w takim układzie koszt mógłby przekroczyć 1400zł. Jak widać jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, ale wówczas również zużycie gazu spadnie, czy pc jest aż tak bardzo konkurencyjna w tym konkretnym przypadku - każdy ocenia sam.

 

Witam,

COP jest to stopniń wykorzystania energii elektrycznej w stosunku do wytworzonego ciepła/chłodu.

Jak pobierzesz 2000W energii elektrycznej a otrzymasz 4000W energii cieplnej to COP=2;

COP zależny jest od temperatury DZ i od temperatury GZ oraz temperatury powrotu z GZ

Nie wiem jak załącznik z rozszerzeniem mapa bitowa?

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re kazjan, to jest klimatyzator czyli pc p-p, w instrukcji podano cop 2,28 - 3,61 - 4,89, nigdzie nie doszukałem się dla jakich warunków są podane wartości, najprawdopodobniej najniższy jest dla temp -15stC, podobno w takiej jeszcze działa, ale reszta zwłaszcza 4,89 - może w okresach przejściowych od -5 do +5? To jest inverter, pobór mocy podano dla grzania 245, 760 i 1400 (W) - najprawdopodobniej cop również będzie zależał od poboru prądu, ale szczegółów nigdzie nie mogę znaleźć. Dodam, że w testach przy temp na zewnątrz -2, -3stC (niżej już nie było) w pomieszczeniu 16m2 pobór energii spadał do tej podanej najniższej już po kilku minutach, w tym czasie podnosił temp w pokoju o 5/6stC, po ok 15min klimatyzator przechodził do stanu czuwania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widzisz jakieś błędy w moim arkuszu to je wskaż, jak będę mógł to poprawię, chyba że masz jakiś swój arkusz - lepszy - pokaż, chętnie skorzystam, może inni też? Jeśli myślisz, że sprowokujesz mnie do wypowiedzi politycznych, to od razu zastrzegam - to nie to forum.

powodzenia w skleceniu jakiejkolwiek analizy.

 

Hejka

 

Nie miałem zamiaru cie obrażać :) ani tym bardziej prowokować do jakiś dyskusji politycznych :)

Chodziło mi o to, że wiele osób starając się przeforsować swój punkt widzenia naginają trochę założenia pod swoje teorie.

 

Nie jestem specjalistą od ogrzewania ale wiem, że nieprofesjonalnie wykonane DZi GZ dają efekt cop=4,0 i grzanie w 90% czasu w taryfie nocnej.

Podejrzewam, że profesjonalnie wykonany system grzewczy na PCi mógłby dać efekty o te 10% lepsze więc chyba lepiej przyjąć takie założenia :)

 

Jeszcze raz pozdrawiam i przepraszam jeśli cie uraziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że profesjonalnie wykonany system grzewczy na PCi mógłby dać efekty o te 10% lepsze więc chyba lepiej przyjąć takie założenia :)

Wydane 1800zł w miesiącu na gaz przeliczyłem na 9600kWh zapotrzebowania na energię - proszę wykaż się i zaproponuj coś "bardziej profesjonalnego". Moje wypociny oceniłeś tak

"jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"

Zauważ, że w moim kalkulatorze każdy może podstawić swoją cenę, sprawność kotła, zapotrzebowanie, lub tak wstawiać dane, aż uzyska swój poniesiony koszt (np z faktury) lub ilość nośnika energii - tu nie ma dowolności i błędu, jak takie widzisz to wspólnie je poprawmy - wszyscy na tym skorzystają. Odnośnie przyjętego w mojej analizie cop to i tak go zawyżyłem, bo średnia pc pracując przez ponad 20 godz na dobę mocno wychłodzi DZ i może podanej sprawności nie osiągnąć, zwłaszcza w przypadkach np zwiększonego zużycia cwu, kiedy GZ musi pracować w wyższej temperaturze.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że w moim kalkulatorze każdy może podstawić swoją cenę, sprawność kotła, zapotrzebowanie, lub tak wstawiać dane, aż uzyska swój poniesiony koszt (np z faktury) lub ilość nośnika energii - tu nie ma dowolności

 

To jak to w końcu jest.

Każdy może podstawić swoje ale dowolności nie ma? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu jest.

Każdy może podstawić swoje ale dowolności nie ma? :-)

Tu chodzi o wyniki z arkusza, jeśli dobrze wstawisz sprawność kotła, cenę a w rubryce koszt, lub ilość pojawi się liczba zgodna z fakturą to w polu zapotrzebowanie na energię musi się zgadzać z rzeczywistym, a nie jak Elstir zarzucił mi

"Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"

to prosty arkusz i ma spore powodzenie, chociaż często ktoś go psuje a nawet ktoś go zupełnie skasował - myślę , że nieumyślnie

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze wstawisz sprawność kotła, cenę a w rubryce koszt, lub ilość pojawi się liczba zgodna z fakturą to w polu zapotrzebowanie na energię musi się zgadzać z rzeczywistym, a nie jak Elstir zarzucił mi

"Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"

to prosty arkusz

 

Oczywiście wiem.

Ale Twoje przełożenie zużycia i kosztów, z gazu na PCi mnie nie przekonało.Bo Ty nie wiesz jaki mógłby być COP,jakie % zużycie w taryfach, cenę kWh w taryfach.A do tego Ty inaczej liczysz znane nam użytkownikom PCI zużycia w taryfach w godz szczytu i poza.Tobie wyszło 1400PLN nawet, innemu mogło wyjść 840 PLN.

Analiza ta ma ten plus,że nie narzuciłeś swojego toku myślenia a dałeś dowolność w podstawianiu. Wyniki dają ogólny pogląd ale mogą się sporo różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re adiqq, uważam że pc pracująca ciągle przez 24 godz na dobę, przez 30 dni będzie osiągała niższą sprawność. W analizowanym przypadku 9600kWh potrzeba dostarczać przez cały miesiąc prawie 14kWh/godz - jaki system z pc to wytrzyma ile musi być DZ przewymiarowane? Chociaż pc 18-20kW z odwiertami 500m dałaby radę, ale koszt takiej inwestycji w stosunku do kotła gazowego byłby nieuzasadniony, tak że jak zwykle powinno się zacząć od zmniejszenia zapotrzebowania.

re wit74, tylko przewymiarowana pc i DZ może pracować tylko w tańszej taryfie, w tym przypadku miała by moc 2x większą o DZ lepiej nie mówić.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tylko przewymiarowana pc i DZ może pracować tylko w tańszej taryfie, w tym przypadku miała by moc 2x większą o DZ lepiej nie mówić ...

 

I tu jest sporo racji. Nie zgodzę się natomiast z 2x większą mocą. Jeżeli zapotrzebowanie budynku wynosi np. Y to przy jednotaryfowej energii wcale nie potrzebujemy pompy o mocy Y. Zapotrzebowanie jest określone dla warunków maksymalnych (najczęściej -20/+20). W znakomitej większości czasu trwania sezonu grzewczego moc wystarczająca do ogrzania budynku jest znacznie mniejsza. Na czas, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie można się wspomóc źródłem biwalentnym (kominek, grzałki elektryczne) i to się opłaci w końcowym rozrachunku, nawet przy grzałkach na prąd. Tym bardziej nie musi być 2x więcej mocy PCi do eksploatacji w taryfie dwuczłonowej. Nawet jeżeli weźmiemy nieznacznie mocniejszą pompę (żeby nie przepłacać) to i tak w większości czasu będzie pracować w taniej taryfie. A jak jest bardzo zimno, to dodatkowo w drogiej - ile potrzeba. Kwestia nastaw sterownika. Ja mam zapotrzebowanie na poziomie 7 kW + ciepła woda, a pompa ma 8,8 kW i spokojnie wystarcza. Nie pracowała w drogiej taryfie wcale. Jak zacznę mieszkać, być może trzeba będzie sporadycznie pogonić grzanie dodatkowo też za dnia, ale dawanie pompy 14 kW byłoby bez sensu. A dz mam dobrane do mocy pompy i też tylko z niewielkim zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...