Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hm...

Sciana zewnetrzna BK 400 36cm, styropian 20cm o lambda 0,04 klejony np. EOS-em, siatka z klejem i tynk silikatowy. Jaki to taka sciana moze miec wspolczynnik?

Dach z 30cm PUR o lambda 0,035 w podlodze 30cm styropianu o lambda 0,04 a okna pionowe z szybami 0,6 i roletami zewnetrznymi, okna polaciowe o lambda calego okna 0,09.

Moze sie myle ale moim skromnym zdaniem da sie za 'rozsadne" pieniadze cos poprawnego uzyskac.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy podgrzewaniu basenu trzeba brać pod uwagę nie tylko grzanie wody ale również powietrza które wymaga dogrzania do temperatury dosyć wysokiej. Uzyskanie wysokiej temp. na nagrzewnice powietrza może się sprawdzić wiosną i latem przy dogrzewaniu ale zimą nie da rady. Obawiam się że pompa ciepła 11 kW może nie dać rady dogrzać wody i powietrza jednocześnie. Wszystko zależy jeszcze od tego czy basen z roletą czy bez i wielu innych czynników (przeszklenia). pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku jest za mało danych, mianowicie dla pomieszczenia z basenem trzeba zrobić osobne wyliczenie w OZC, gdzie temperatura wody i pomieszczenia ma największe znaczenie, najważniejsze będą straty ciepła przez basen, ściany, dno, jeśli będzie spora różnica temperatury wody w basenie i powietrza w pomieszczeniu to tony wody mogą być zarówno grzejnikiem jak i pobierać ciepło z pomieszczenia, również należy dokładnie policzyć straty ciepła na wentylacji takiego pomieszczenia - ta musi spełniać odpowiednie warunki (więcej wymian na godzinę). Najprawdopodobniej w takim domu powinno się zastosować dwa osobne systemy ogrzewania, dla domu i basenu, moc 11Kw może być dobra dla domu, ale pomieszczenie z basenem może wymagać dużo większej mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi, w związku z tym jak bardzo basen jest energochłonny, oraz że ma być w piwnicy, planuję dlań 30 cm styro na ścianach zewnętrznych i podłodze. Roleta jak najbardziej, z roletą czy bez należy utrzymywać temp. powietrza o 2 stopnie wyższą niż wody (W27 / A29) - wtedy parowanie jest najmniejsze. Ogrzewanie to tylko gęsta podłogówka, zarówno dla basenu jak i hali. Najtrudniejsza sprawa to przeszklenia, i tutaj chyba nie ma co kombinować, tylko dać elektryczne nagrzewnice powietrzne pod okna i włączać je na czas kąpieli. Pociesza mnie to, że energię zarówno z ponadnormatywnej temperatury jak i parowania odzyskam na reku, choć nie mam pewności, czy to takie proste jak mi się wydaje. No i nie wiem co oznaczają takie temperatury dla niskotemperaturowej podłogówki. Są jakieś niekorzystne zależności w związku z niewielką deltaT? Gwoli ścisłości ja liczyłem dla pompy 16kW, a nie 11, a jak będzie trzeba, to z powodu 20 kW też się nie potnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@puzondm

 

Dziękuję bardzo za wskazówki, najbardziej się obawiam mitów o basenie, że to zawsze musi kosztować 10 razy tyle co grzanie domu, jednak nijak nie wychodzi to z obliczeń. Nie wiem czy się dobrze rozumiemy - ja pisałem o pompie, która pobiera 4,6 kW prądu z gniazdka, a nie o jej wydajności grzewczej. Taka pompa w opisie ma 16 kW mocy grzewczej, przypuszczam, że przy A7/A35. Pompa 11 kW nominalnej przy COP = 4 dawałaby 44 kW mocy grzewczej, a chyba nie o to Ci chodzi?

źle zrozumiałem 16 stka jest ok, liczyłeś ile średnio trzeba będzie dopłacać w sezonie grzewczym ze względu na spadki temperatur poniżej zaleceń dla pompy? bo jestem ciekaw ile ci wyszło, chyba trzeba przyjąć do takich wyliczeń ostanie 10 lat co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe co prawisz.

Co według Ciebie jest dziwactwem, styropian o lambdzie 0,032W/mK, czy pakiet szybowy U-0,5W/mK?

 

nadmierne koszty lub dziwactwa... tak brzmiało ta cześć zdania, należy je odnieść do kontekstu postu, nie chodziło o to że się nie da, ale o to że to robiąc nie zaoszczędzisz w relacji do wspomnianej pompy, bo trzeba będzie zapłacić za spadek COPu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego przez nagrzewnicę wysokotemperaturową może byc konieczne. Obawiam się, że nawet 20 kW nie da rady obrobić i domu i basenu, jestem prawie pewien. Nagrzewnice powietrzne uruchamiane okresowo musiałyby być dużej mocy. Pozostaje jeszcze skraplanie na zimnych elementach. Dużo tych rzeczy trzeba brać pod uwagę. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@puzondm

 

Liczyłem dla 4 tysięcy iluś tam dni i jestem wewnętrznie przekonany, że mamy na tyle ciepły klimat w centralnej Polsce, że w domach energooszczędnych instalowanie pomp glikolowych mija się z celem - w życiu nie zwróci się różnica w cenie i koszcie. Nie wspominając już o kombinacjach typu glikol do ogrzewania + powietrzna do CWU. Nie wspominając już o mojej charakterystyce zapotrzebowania na ciepło przez ten basen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku jest za mało danych, mianowicie dla pomieszczenia z basenem trzeba zrobić osobne wyliczenie w OZC, gdzie temperatura wody i pomieszczenia ma największe znaczenie, najważniejsze będą straty ciepła przez basen, ściany, dno, jeśli będzie spora różnica temperatury wody w basenie i powietrza w pomieszczeniu to tony wody mogą być zarówno grzejnikiem jak i pobierać ciepło z pomieszczenia, również należy dokładnie policzyć straty ciepła na wentylacji takiego pomieszczenia - ta musi spełniać odpowiednie warunki (więcej wymian na godzinę). Najprawdopodobniej w takim domu powinno się zastosować dwa osobne systemy ogrzewania, dla domu i basenu, moc 11Kw może być dobra dla domu, ale pomieszczenie z basenem może wymagać dużo większej mocy.

 

Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego przez nagrzewnicę wysokotemperaturową może byc konieczne. Obawiam się, że nawet 20 kW nie da rady obrobić i domu i basenu, jestem prawie pewien. Nagrzewnice powietrzne uruchamiane okresowo musiałyby być dużej mocy. Pozostaje jeszcze skraplanie na zimnych elementach. Dużo tych rzeczy trzeba brać pod uwagę. pozdr adam

 

ja bym to zrobił na jednej pompie lub kaskadzie i na jednym buforze ale z dwoma mieszaczami, czyli CO na jednym mieszaczu a basen na drugim, na stronie thermogolfa masz pokazany taki zbiornik buforowy, jest na nim tez CWU, tylko zamiast 500 l trzeba by było dac 700l lub 1000l wiec do tego tylko trzeba policzyć jaka moc pomp będzie potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi, w związku z tym jak bardzo basen jest energochłonny, oraz że ma być w piwnicy, planuję dlań 30 cm styro na ścianach zewnętrznych i podłodze. Roleta jak najbardziej, z roletą czy bez należy utrzymywać temp. powietrza o 2 stopnie wyższą niż wody (W27 / A29) - wtedy parowanie jest najmniejsze. Ogrzewanie to tylko gęsta podłogówka, zarówno dla basenu jak i hali. Najtrudniejsza sprawa to przeszklenia, i tutaj chyba nie ma co kombinować, tylko dać elektryczne nagrzewnice powietrzne pod okna i włączać je na czas kąpieli. Pociesza mnie to, że energię zarówno z ponadnormatywnej temperatury jak i parowania odzyskam na reku, choć nie mam pewności, czy to takie proste jak mi się wydaje. No i nie wiem co oznaczają takie temperatury dla niskotemperaturowej podłogówki. Są jakieś niekorzystne zależności w związku z niewielką deltaT? Gwoli ścisłości ja liczyłem dla pompy 16kW, a nie 11, a jak będzie trzeba, to z powodu 20 kW też się nie potnę.

 

pewien facet ma chatę 500 m2 i do tego basen 5/10 w zimie basen zjadał mu dokładnie 2 X tyle energii co dom, ma koleś kaskadę 3 pomp 11stek, jakbyś potrzebował dam ci do niego namiar ogrzewał basen już 3 sezony więc może ci pomóc spostrzeżeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalowanie pomp glikolowych mija się z celem - w życiu nie zwróci się różnica w cenie i koszcie

 

ja mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Jakbym robił ogrzewanie za pomocą ekogroszku, bo gazu nie mogę mieć to również robiłbym podłogówkę, wiec ten koszt odpada. Za system PC zapłaciłem 53 tys minus 20 za podłogówkę to jest 33 tys. Dobry piec z zasobnikiem na groszek to koszt około 10 tys. Powiedzmy ze już z kotłownia, aby nie naciągać za bardzo. Wiec nadpłaciłem 23 tys...max 6 lat i te pieniądze wracają do mnie.

Pompy powietrznej nie biorę pod uwagę bo moim priorytetem są jak najniższe rachunki.

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zupelnie inne zdanie na ten temat. Jakbym robil ogrzewanie za pomoca ekogroszu , bo gazu nia moge miec to rowniez robilbym podlogowke, wiec ten koszt odpada. Za system zaplacilem 53 tys minus 20 za podlogowke to jest 33 tys. Dopry piec z zasobnikiem na groszek to koszt okolo 10 tys. Powiedzmy ze juz z kotlownia, aby nie naciagac za bardzo. Wiec nadplacilem 23 tys...max 6 lat i te pieniadze wracaja do mnie.

Pompy powietrznej nie biore pod uwage bo moim priorytetem sa jak najnizsze rachunki.

 

Nie liczysz swojej pracy czyszczenia pieca co 2 tygodnie i noszenia worów, ja osobiście wole się w sobotę zając zoną niż piecem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@photos

Innego ogrzewania niż pompa nie rozważam - nie to forum ;). Twierdzę, że w moim przypadku różnica w rachunkach rocznie na rzecz glikolowej nie przekroczy 500 złotych, jeśli w ogóle wystąpi, i sporo się naliczyłem, żeby do tych wniosków dojść. Oczywiście przy założeniu że klimat się nam nie zmieni. Także ja mam swojego excel-a, Ty swoje przekonania (zapewne że przez 3 miesiące zimowe średnia temp. to -20C), ja kupię dobrą powietrzną za kilkanaście KPLN, Ty na swoją wydałeś prawie 20 KPLN więcej, tak więc rozumiem, że musisz bronić historycznej decyzji. Jakbyś jednak budował się ponownie, polecam serdecznie analizę temperatur dobowych wybranej stacji meteorologicznej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę, że w moim przypadku różnica w rachunkach rocznie na rzecz glikolowej nie przekroczy 500 złotych

Przeliczyłeś to po kilowatach. Ale w gruntowej wykorzystujesz tanią taryfę i różnica może wyjść znacznie większa.

 

Także ja mam swojego excel-a, Ty swoje przekonania

Ja mam takie przekonania bo mnie 53 tys kosztowała instalacja z gruntową :)

 

ja kupię dobrą powietrzną za kilkanaście KPLN

Ja tez zapłaciłem za swoją dobrą pompę kilkanaście tysięcy :)

 

 

Ty na swoją wydałeś prawie 20 KPLN więcej

Nie wiem skąd takie informacje ale ktoś Cie okłamał :)

 

Napisz mi ile kosztuje Cie cały system z tą dobrą pompą PW z podłogówka na całosci z kotłownią, zbiornikiem CWU. W komplecie cały system CO w Twoim domu

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu powracać do odwiecznej dyskusji, czy glikol, czy powietrze. Jednym wychodzi tak, drugim inaczej. Zależy od konkretnego domu, od tego, gdzie się mieszka, od dostępnej powierzchni działki, od tego, czy na kredyt, czy nie, a w końcu od samej chęci posiadania satysfakcji z "dziur" w ziemi o głębokości np. trzech wieżowców :) Na mnie to też robi wrażenie. Po konfrontacji kosztów powietrznej i glikolowej wychodziło mi mniej więcej tyle samo (sumarycznie wszystkich kosztów włącznie z finansowaniem kredytu), więc padło na gruntową z odwiertami i tyle :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu powracać do odwiecznej dyskusji, czy glikol, czy powietrze. Jednym wychodzi tak, drugim inaczej. Zależy od konkretnego domu, od tego, gdzie się mieszka, od dostępnej powierzchni działki, od tego, czy na kredyt, czy nie, a w końcu od samej chęci posiadania satysfakcji z "dziur" w ziemi o głębokości np. trzech wieżowców :) Na mnie to też robi wrażenie. Po konfrontacji kosztów powietrznej i glikolowej wychodziło mi mniej więcej tyle samo (sumarycznie wszystkich kosztów włącznie z finansowaniem kredytu), więc padło na gruntową z odwiertami i tyle :)

 

hehe dobre bardzo dobre coś na kryzys wieku średniego:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...