Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mnie od glikolowych odstraszyło DZ, a praktycznie przez ostanie 3 lata zanim kupiłem pompę ziriusa -thermogolf z bezpośrednim parowaniem przerobiłem wszystkie koncepcje, bo w moim środowisku na czele z rodziną wszyscy reprezentują front gazowo-groszkowy, także zakup pompy ciepła był kojarzony ze światem magii heheh, a teraz jak przychodzą na wódkę to jak mówię ile zapłaciłem za sezon ostatni to nie dowierzają, myślą że wkręcam, także problem nawet nie leży po stronie argumentów, to chyba kwestia pokoleniowa, młodzi ludzi są otwarci na nowe technologie a starsi mniej, chociaż takie generalizowanie też nie jest zgodne do końca z prawdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturo72, po pierwsze primo, to jeśli na kredyt, to hipoteczny. Przyjmując dla uproszczenia, że ktoś bierze pod hipotekę 23 tys. nawet na 7%, to za wszystkie sześć lat zapłaci ca. 4900 odsetek. Po drugie to nieistotne, bo gdyby mieć bańkę gotówki, to przy odrobinie szczęścia i ryzyka można by z niej wyciągnąć więcej niż 7% rocznie. Ja w każdym razie gdybym miał, to nie ładowałbym całej w dom, tzw. pojęcie utraconych korzyści. Długo można by opowiadać - ekonomistą jestem.

 

Po drugie primo, rzeczywiście bezsensownie jest porównywać system bezobsługowy do takiego wymagającego codziennej opieki. Jeśli wycenię nieskromnie wartość swojej godziny na 100 PLN i spędzę przy groszku tylko 50 godzin w roku, będę czuł się 5 KPLN w plecy. Na szczęście nie będę musiał ich wydawać na 2 tyg. na nartach lub w Egipcie w grudniu, bo nie będę miał z kim zostawić domu. Tak więc porównujmy ze sobą systemy bezobsługowe. Poza tym to off-topic jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka np. Viessman ok 6 kW cena ok 1000 E katalog, ile kosztuje taka sprężarka na rynku ?

Nie ma sprężarek Viessman. Może być Coopeland itp. Jak Cię ciekawi ile kosztuje sprężarka od Twojej pompy, to znajdź typ i poszukaj w necie. Takiej samej lub zamiennika. Cena firmowej nie powinna przekroczyć 1000E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem dotyczy budowy instalacji którą posiadam......Proszę o trafne spostrzeżenia które pozwolą uratować tę instalację i ograniczą moje wydatki.

Nic nie piszesz co się dzieje z temperaturą w domu. U mnie podniesienie temperatury całego domu o 1 stopień trwa mniej więcej dobę, a jak u ciebie ? Pc ma małą moc - dopasowaną do strat ciepła budynku, a nie do nagrzewania go. Kocioł gazowy tonp. 24kW, więc ma nadmiar mocy, pc zazwyczaj nadmiaru mocy nie ma i trzeba być cierpliwym przy nagrzewaniu domu. Krzywa grzewcza krzywą, ale co się dzieje w domu ?

To, że temperatura wody w podłogówce rośnie do pewnego momentu i potem już nie lub słabo to normalne. Możesz sobie zobaczyć w historii tego wątku moje wykresy temperatury wody GZ:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=3905270#post3905270

U Ciebie wynika to z tego, że podłogówka oddaje tyle ciepła ile wytwarza pc i stan się stabilizuje. Żeby dowiedzieć się, czy układ działa poprawnie zmierz temperatury zasilania i powrotu gz i dz. Jeśli różnice na dz będą poniżej 5 stopni, to działa ok. Jeśli na gz różnice będą koło 5-7 max 10 stopni, to też jest ok. Co do przekroju rur, to nie piszesz, czy masz tylko 1 sekcję, czy wiele. Przy pc ważne jest zachowanie wymaganych przepływów wody gz i dz przez pompę, więc jeśli masz 1 sekcję to rura jest za cienka, jeśli sekcji masz wiele, to rura 22 powinna być dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo pamietaj ze kazdy przypadek jest inny. Ale zalozmy ze dwie osoby wziely kredyt w takiej samej kwocie na swoj dom. Jeden z nich jako ze ma pojecie o budowaniu domow sam byl swoim wykonawca, a zaoszczedzone w ten sposob pieniadze przeznaczyl na pompe ciepla. Drugi niestety nie ma tyle szczescia i cala kase wydaje na budowe wiec i ogrzewanie z nizszej polki, niech bedzie wspomniany groszek czy wegiel. I co teraz wyliczysz?? Ile dluzej ten modny jak to okresliles bedzie splacal, albo o ile wiecej bedzie go kosztowala obsluga kredytu od tego drugiego??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh nie idzie z toba dyskutowac...Skoro tak to przeliczasz to zobacz ile by zaoszczedzi jakby w ogole sie nie budowal...

Ja probuje ci uswiadomic ze roznych ludzi dom wyposazony w instalacje z pompa ciepla moze kosztowac nawet mniej niz kogos kto ma kopciucha w piwnicy. I bez sensu jest przeliczanie ze moglo jeszcze mniej jakby pompy nie montowal. Rownie dobrze moglby obejsc sie bez telewizora kanapy, piekarnika, halogenikow przy suficie, terrakoty i parkietu na podlodze...byloby jeszcze taniej. Ale chyba oto chodzi aby zrobic sobie w miare komfortowy, nowoczesny, bezobslugowy i energooszczedny dom za mozliwie jak najnizsze pieniadze. Ale ty zaraz wyliczysz ze mozna taniej i wyliczasz to na podstawie systemu ogrzewania. Twoje taniej moze sie okazac jeszcze o wiele drozej od mojego. I mam tu na mysli cala inwestycja jaka jest budowa domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bład w myśleniu,nie porównuj różnych systemów grzewczych i dwóch sposobów istnienia,bo tak nie można !!

Kedyś zapodałem małe porwnanie,małe ale jakże trafne:

Porównujemy równorzędne systemy grzejne a dom vs mieszkanie ma się jak Insigna do Corsy. (dop.teraz-ekogroch a PCi tak samo)

Jedynie można porównać Insignę 3,2 z Insigną 3,2 z dopłatą za instalację gazową wartą 20tys.zł (obie kupione na kredyt przez "normalnego" użytkownika a nie jako flota) x3

 

Insigna z gazem będzie mniej spalała niż zwykła ale wydane dodatkowe 20tys.zł poprzez spłatę i odsetki będzie wyrównywało tą różnicę do zera a przy tym instalacja gazowa wymaga przeglądów i z czasem może się również zepsuć co oczywiście będzie kosztowało.

Także nie widzę w tym logicznego myślenia,no może patrząc od strony sprzedawcy,który nabierze nas na marketingowy chwyt tańszego gazu ;).

 

 

Kolejny błąd w myśleniu.Wyjaśnienie jw.

 

arturo,

a jak u Ciebie zuzycie?

a moze caly czas teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czlowieku...przeczytaj dokladnie co ja napisalem na dole...mnie interesuje cala inwestycja...a to ze tam siedzi pompa wcale nie czyni tej inwestycji drozsza nawet gdy zamiast pompy bedzie grzane pradem, gazem, czy czymkolwiek innym. Tu jest istota i logika...co z tego ze twoj system ogrzewania bedzie tanszy jak za taka sama budowe, dom zaplacisz sporo wiecej. Czy wtedy bedzie to dla ciebie pocieszajace??? Watpie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poleglem...

Czytanie ze zrozumieniem boli mocno, albo juz za pozno jest i nie kontaktujesz. Skoro przeliczasz to w ten sopsob to ja cie zagne z innej strony. Otoz ja mialem spory wklad wlasny, czyli nie robie calosci na kredyt. Podobnie zreszta jak wiekszosc kredytobiorcow, bo wklad jest wymagany. I za ten wklad wlasnie kupilem pompe. Mozemy tez przyjac ze wiekszosc postapila podobnie...zeby nie placic odsetek za pompe, ot tacy spryciaze :) teraz maja tanszy system ogrzewania :) i co wychodzi ze nie mam odsetek

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz policzmy ile mnie ten kredyt tak na prawdę kosztuje. Wyliczyliśmy z Marcinem że na PC wydałem 18tyś więcej. Ile twoim zdaniem z tych 18tyś musiałbym zainwestować w ocieplenie by móc grzać prądem i mieć takie same rachunki??? NIE STARCZYŁO BY PIENIĄŻKÓW. Na samą stolarkę poszło by minimum 10tyś więcej. Dociepleni wszystkich elementów, drogi montaż okien. Co z wiatrołapem? Itd, itd.

To ile by mnie kosztował rocznie ten kredyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz policzmy ile mnie ten kredyt tak na prawdę kosztuje. Wyliczyliśmy z Marcinem że na PC wydałem 18tyś więcej. Ile twoim zdaniem z tych 18tyś musiałbym zainwestować w ocieplenie by móc grzać prądem i mieć takie same rachunki??? NIE STARCZYŁO BY PIENIĄŻKÓW. Na samą stolarkę poszło by minimum 10tyś więcej. Dociepleni wszystkich elementów, drogi montaż okien. Co z wiatrołapem? Itd, itd.

To ile by mnie kosztował rocznie ten kredyt?

 

Jeszcze raz przeczytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przeczytales to co napisalem wyzej czy nie?? Nie mam odsetek na pompe :)

ale ja napisalem ze 6 lat w stosunku do ekogroszu do innych nie mam pojecia bo nie interesowalem sie :)

ale ocieplenie musi byc bardzo solidne jesli chce sie ogrzewac pradem, stolarka bedzie miala znacznie wyzsza cene...

Nie wiem co chcesz przeliczac, przeciez w kazdym budynku wyjdzie to zupelnie inaczej, mam tu na mysli ilosc okien, drzwi, brama, welna na dachu, styro na scianach, pod podloga itd.

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chce sie ogrzewac pradem, stolarka bedzie miala znacznie wyzsza cene...

Jaką masz stolarke u siebie? Jakie to są wyzsze ceny? wyzsze w porównaniu do czego? jaka jest różnica w cenie między oknami 5-komorowymi z wkładem 2-szybowym, a takimi samymi tylko z wkładem 3-szybowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...