Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jakoś oczszczędnie sie myjecie :D , ale tak powaznie to nalezy uwzględnic fakt że w bojlerze elektrycznym wode ogrzewa sie do 70-80 C , z w pompie ciepła nie przekraczam 45-46C - to i więcej jej potrzebuję. Co oczywiście nie znaczy że codziennie wylewam 0.5 tony wody . Poza tym każdy zasobnik ma swoja sprawnośc , czy inaczej mówiac pojemność uzyteczną < 500.

straty ciepła są minimalne bo izolacja doskonała z pianki gr 10 cm, w pomieszczeniu gdzie stoi pompa jest zimno - czyli prawie nie ma strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydaje że 500 litrów wody to dla 3-4 osobowej rodziny za dużo i nie potrzebnie się marnuje energię na jej zagrzanie. Do tej pory użytkuję bojler elektryczny 100 l i nie powiem żeby jej brakowało, fakt że zagrzewa się chyba do trochę większej temperatury niż 50 stopni.

 

marnujesz tylko na zagrzanie, później to już tylko podtrzymujesz temp. Przy pompie ciepła im większy zbiornik tym lepiej. Dłużej pracuje i rzadziej się włącza. Oczywiście zbiornik musi być dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydaje że 500 litrów wody to dla 3-4 osobowej rodziny za dużo i nie potrzebnie się marnuje energię na jej zagrzanie. Do tej pory użytkuję bojler elektryczny 100 l i nie powiem żeby jej brakowało, fakt że zagrzewa się chyba do trochę większej temperatury niż 50 stopni.

 

Te 500 litrów nie ma NIC wspólnego z CWU. Jest to typowy "bufor "(zbiornik akumulacyjny) dla potrzeb CO. W opisywanym zbiorniku CWU ogrzewana jest "przepływowo". Opisywany zasobnik współpracuje z PC z bezpośrednim parowaniem i bezpośrednim skraplaniem. Upraszczajac mozna powiedzie, że w tym zasobniku ogrzewa sie wode za posrednictwem CWU 8) . Taka sprytna konstrukcja. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

340l wody "kaloryferowej" i 160 l cwu. Nie ma to nic wspólnego z buforem c.o. i nic wspólnego z samym c.o. , oprócz tego że płynie w nim ta sama woda - raz w c.o. raz w mamce - jeśli o mamce mówimy. Jaki byłby sens gromadzna ciepła w cwu po to aby je oddac do co? Możliwości gromadzenia ciepła nawet w 500 l zbiorniku są niewielkie i nie ma sensu, a juz tzw. bufor "na drodze" do co jest zupłęnym nieporozumieniem. Jak instalacja jest dobra (podłogówka 35C) to jest zbedny , a jak marna (kalafiory 60C) to i i tak jej nie naprawi.

mamka wcale nie jest dedykowana tylko do pomp z bezpośredni odparowaniem, tak samodobrze pracuje z każdą inna pompą jak i ze zwykłym kotłem "na wszystko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że tam nie ma "mamki" (mówimy o wspomnianym zbiorniku 5ool).

I nie dyskutujemy wszkże o celowosci bufora dla potrzeb CO.

Te 500 litrów to tylko akumulator, bufor itp. i to tylko dla CO.

W tym rozwiazaniu (ZIRIUS i jeszcze jednej firmy) CWU ogrzewana jest "przeciwprądowo" bezpośrednio skraplaczem PC.

Innymi słowy - upraszczajac - można powiedziec, że CWU jest wymiennikiem z PC i za jej pośrednictwem jest ogrzewana woda w zasobniku dla potrzeb CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno temu, nie pamiętam juz czy w tym temacie czy innym obiecałem że podzielę sie wrażeniami na temat pompy ciepła.

 

pompę zamontowali mi kilka dni temu. Mowa o pompie Sirius z Thermogolv. Zbiornik 500l. Woda podgrzała sie z temp. 10 stopni do 40 w zaledwie 1,5-2h. Maksymalnej temp. nie sprawdzałem jeszcze ale spokojnie do 70 stopni powinno dojść, gdyż rurki zasiilającej nie szło dotknąć. Grzałka awaryjna oczywiście była wyłączona. Byłem mile zaskoczony że temp. tak szybko została osiągnięta. Jeżeli chodzi o COP i inne tego typu rzeczy to będę w stanie dopiero powiedzieć co nieco po sezonie grzewczym.

 

Cały czas chodzi o ten zbiornik - od tego sie zaczeła dyskusja " o zbiornikach".

A na mrginesie tez tam nie ma wymiennika płytowego. Jesli mozna zakwalifikować to jako "wymiennik", to rurowy bedzie najbliższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, chcę założyć pompę IVT. Urządzenie ma wbudowany zbiornik 160l. Pytanie dlaczego taki mały(do tej pory wydawał mi się ogromny tak nawiasem mówiąc), jak z dyskusji wynika że większe są lepsze. Oszczędność producenta, czy dokładne wyliczenia zapotrzebowania na wodę,czy może jeszcze jakiś inny powód?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zużywamy dziennie średnio 100 l ciepłej i 190 zimnej wody, więc zakładam że wbudowany zasobnik 160 l w zupełności nam wystarczy.

 

Czyzbyscie mysleli o IVT?

 

Owszem, mamy bardzo sensowną ofertę firmy będącej ich autoryzowanym instalatorem, zrobią kompleksowo PC, podłogówkę, instalację wodną i oczyszczalnię drenażową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZIRIUS faktycznie dostarcza takie "dziwne" zbiorniki. Ale można też coś w sumie zbliżonego kupić niezależnie. Nie będzie to idealnie to samo, ale za to podłączyć można do każdego źródła ciepła. Chyba najlepszy "firmowy" przykład takiego zbiornika to Vitocell 353 firmy Viessman. To praktycznie bufor w którym CWU grzana jest przepływowo bez bezpośredniego udziału źródła ciepła. No a służy oczywiście do tego, żeby przesunąć w czasie sam moment pracy PC tak aby działała ona jak najwięcej w tańszej nocnej taryfie.

Co do magnetyzerów, to wiem, ze niewiele one warte, dlatego napisałem, że pomogą jedynie przesunąć w czasie moment kiedy trzeba będzie oczyścić instalację z kamienia. A samo oczyszczenie nie jest znowu aż takie trudne. Wystarczy użyć zwykłego spoźywczego kwasku cytrynowego. Jeśli tylko dobrze zaplanować instalację (wsadzić trójniki przed/pod i za/nad zbiornikiem z jedną odnogą zamkniętą zaworem przy normalnej pracy), to oczyszczenie sprowadzi się do ok. półgodzinnej robótki.

 

Pozostaje pytanie, czy warto się w takie coś ładować. Takie zbiorniki nie są tanie (Vissman to akurat najwyższa chyba półka cenowa), a zyski nie porażające... Każdy musi wybrać sam. Ja to już zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym kupowaniem niezależnie to trzeba sie dobrze uważać. Zakup wymienika pojemnościowego z wężownica , ale przeznaczonego do kotłów wcale nie oznacza że będzie dobry dla pompy ciepła. Podwyższenie o 5 czy 10C temperatury na kotle ( z powodu osadów kamienia na wężownicy) nie ma praktycznie znaczenia , a juz dla PCi jest tragiczne. Sądzę że renomowani dostawcy maja jakies patenty , które utrudniają osadzanie sie kamienia, jak np juz wspominane rurki karbowane.

Co do czyszczenia wymieników kwaskiem cytrynowym to radzę poczytać materiały producenta wymieników - wymienik to nie tylo stal nierdzewna ale i luty. Można ładnie oczyścić wymiennik i rozlutowac go, żartów nie ma bo w skraplaczu są duże ciśnienia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym kupowaniem niezależnie to trzeba sie dobrze uważać. Zakup wymienika pojemnościowego z wężownica , ale przeznaczonego do kotłów wcale nie oznacza że będzie dobry dla pompy ciepła. Podwyższenie o 5 czy 10C temperatury na kotle ( z powodu osadów kamienia na wężownicy) nie ma praktycznie znaczenia , a juz dla PCi jest tragiczne. Sądzę że renomowani dostawcy maja jakies patenty , które utrudniają osadzanie sie kamienia, jak np juz wspominane rurki karbowane.

Co do czyszczenia wymieników kwaskiem cytrynowym to radzę poczytać materiały producenta wymieników - wymienik to nie tylo stal nierdzewna ale i luty. Można ładnie oczyścić wymiennik i rozlutowac go, żartów nie ma bo w skraplaczu są duże ciśnienia !

 

jeżeli zbiornik działa na zasadzie przepływowego podgrzewacza wody to kamień może się osadzać tylko na części CWU, gdyż CO stanowi obieg zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich kolegów.

 

Zaczynam od dziś przygodę z tym forum.

Problem. Myślę o domu około 110 m2. Ogrzewanie wodne podłogowe z pieca elektrycznego CO ma być wszędzie plus kominek jako alternatywa gdyby było za drogo. Dom nie specjalnie ocieplony tak wg dzisiejszych norm. W przyszłości do tego układu ma być wpięta pompa ciepła aby było taniej. Myślałem o pompie z Termogolv 9 kV, ale ostatnio na allegro wypatrzyłem pompę powietrze woda za około 10 kPLN i odnalazłem ich stronę w internecie. Pompa działa do -15 stopni. Za taką kwotę to być może opłacało by się ją zainstalować jako wspomaganie ogrzewania elektrycznego i można by było mocno obniżyć rachunki za prąd. Do tej pory widziałem takie pompy co najmniej 2 x droższe.

Moje pytania do znawców tematu:

- ile jest dni w roku z temp mniejszą niż -15 stopni

- czy to może przeszkadzać sąsiadom chodzi o decybele.

- czy to ma sens.

Ten dom nie będzie zasiedlony od razu. Ma to być docelowy dom dla 2 osób a na razie jako wypoczynkowy na dużej działce. Dlatego nie przewiduję dużego zużycia CWU i w początkowym okresie też dużego CO. Stąd wybór padł na prąd. Gazu tam nie będę miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

sprawdziłem stan licznika. Licznika pokazuje zurzycie 320 kWh. Wygrzewam podłogę więc temp. na zbiorniku cały czas utrzymywana jest na poziomie 40 stopni od 8 dni. Nie ma ogranicznika w postaci regulacji pokojowej. Po prostu cały czas do podłogówki wpada 40 stopni. Wiem że to zurzycie na razie nie wiele mówi, ale w sumie można przyjąć je za wariant najbardziej pesymistyczny. W późniejszym urzytkowaniu raczej tak nie będzie bo gdy temp. w pomieszcz. osiągnie zadaną temp. to pompka wyłączy obiegi.

 

Reasumując: 320 kWh za 8 dni daje 1280 kWh za miesiąc. x 0,36 zł/kWh = 460 zł/miesiąc. Podkreślam nie ma na razie zużycia CWU i jest to pierwszy rozruch. Pompa włącza sie średnio co 1-2 h. Tak często bo nie ma ograniczenia. Temp. w pomieszczeniach dla mnie nie do wytrzymania. Ostatnio jak sprawdzałem to w nieogrzewanym pom. wyniosła 20 stopni. W ogrzewanym nie sprawdzałem ale pewnie ze 23.

 

Jak skończę wygrzewanie podłogi to wyziębię zbiornik i sprawdzę jakie jest zurzycie prądu aby podgrzać wodę z 12 do 40 czyli delta t=28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich kolegów.

 

Zaczynam od dziś przygodę z tym forum.

Problem. Myślę o domu około 110 m2. Ogrzewanie wodne podłogowe z pieca elektrycznego CO ma być wszędzie plus kominek jako alternatywa gdyby było za drogo. Dom nie specjalnie ocieplony tak wg dzisiejszych norm. W przyszłości do tego układu ma być wpięta pompa ciepła aby było taniej. Myślałem o pompie z Termogolv 9 kV, ale ostatnio na allegro wypatrzyłem pompę powietrze woda za około 10 kPLN i odnalazłem ich stronę w internecie. Pompa działa do -15 stopni. Za taką kwotę to być może opłacało by się ją zainstalować jako wspomaganie ogrzewania elektrycznego i można by było mocno obniżyć rachunki za prąd. Do tej pory widziałem takie pompy co najmniej 2 x droższe.

Moje pytania do znawców tematu:

- ile jest dni w roku z temp mniejszą niż -15 stopni

- czy to może przeszkadzać sąsiadom chodzi o decybele.

- czy to ma sens.

Ten dom nie będzie zasiedlony od razu. Ma to być docelowy dom dla 2 osób a na razie jako wypoczynkowy na dużej działce. Dlatego nie przewiduję dużego zużycia CWU i w początkowym okresie też dużego CO. Stąd wybór padł na prąd. Gazu tam nie będę miał.

 

a może pochwalisz sie co to za firma ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmę znalazłem na allegro, ich adres to:

http://WWW.SEKUT.PL

Cena jest podejrzana, ale już tam dzwoniłem żeby się upewnić. Na zewnątrz zamontowany jest jest agregat taki jak w klimatyzatorach tak po wyglądzie, a w środku wymiennik całość na allegro 9900 zł. Najbardziej interesuje mnie ile dni w zimie ma temp. mniejszą niż -15 stopni. Dyskusja o PC na drugim forum mówi o cenach 40-50 tyś. Widziałem też dużo droższe PC powietrze woda coś za około 30 tyś w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 95% zdecydowalem sie na firme CK. Wg nich parametry mojego domu sa na styku dwoch pomp, a posrednich niestety nie ma.

Te dwie pompy to 7/14 i 9/18. Ta druga oczywiscie drozsza o ok. 3 tysie.

Proponuje wiec dwa rozwiazania:

A) do pompy 7/14 dolozyc jedna wiazke, tak zeby bylo 8/14

B) pompe 9/18 zredukowac o jedna wiazke, tak zeby bylo 8/18

 

Pytanie:

Co jest lepszym rozwiazaniem: opcja A czy opcja B?

 

 

Z gory dziekuje za szybkie odpowiedzi. Decyzje niestety dla mnie musze podjac w jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...