Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Strasznie się to zagmatwało , ale policzmy - po pierwsze 1000zł/rok oszczędności zwróci różnicę w poniesionym koszcie nie po 6 latach, ale po 23

 

No strasznie się to zagmatwało.

Jeżeli nie biorę kredytu,czyli miałem te 23 tys to wg wcześniejszego wyliczenia mniejsze rachunki roczne pozwolą mniej więcej po 6 latach na wyrównanie sumy inwestycji i rachunków pomiędzy dwoma źródłami ogrzewania( nie wnikam czy te 6 lat jest prawidłowo) - to jedno podejście.

Drugie to takie,że od momentu uruchomienia płacę zawsze o X.... mniej miesięcznie/rocznie - jeśli ktoś chce tak sobie zakłada i już.

Ale jeżeli biorę kredyt na 23 tys to nic nie wykładam/wykłada bank,liczę roczny koszt obsługi kredytu plus roczny rachunek w całym okresie kredytowania te 30 lat.W tym przypadku zyskuję 1000 PLN/rok - choć to może nie powalający zysk, ale na plus każdego roku.I tu patrzę po spłacie mam PCi i np: 30 tys w kieszeni,na naprawę lub na nową :-).

Każdy ocenia sam jak na to patrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy ktoś może policzyć mój przypadek?

 

Dom 155 m2 PU.

 

Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh

 

chcę mieć podłogówkę wodną.

 

otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN

 

warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?

 

LOL:D pradem? znaczy grzałką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re wit24, zostaw te banki, kredyty i inne wymyślone koszty w spokoju, musisz policzyć koszt inwestycji, nie zrobisz błędu jak tu właśnie dodasz koszt kredytu. Błędem jest dodawać ten koszt do kosztu eksploatacji - to mocno go zniekształca, ponieważ jest to koszt inwestycji i o tą kwotę powinien być wyższy, ale niestety od razu wydłuży się okres zwrotu przy porównaniu tańszego systemu ogrzewania. Jeśli zakładasz różnicę w kosztach inwestycyjnych np 24kzł (w całości łącznie z obsługą ewentualnego kredytu) to aby zwrot nastąpił do 6 lat koszt rocznej eksploatacji wybranego systemu musi być niższy o co najmniej 4kzł/rok - innej matematyki nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie natchnienie, żeby ciągle debatować i to po nocach, czy się opłaca, czy nie, a tyle razy już o tym pisaliśmy. Wypowiedzi naszych forumowych malkontentów nie ma co brać na poważnie. Niech sobie liczą co chcą. Ja nie mam wątpliwości, że niedroga PC, zwłaszcza glikol-woda bezwzględnie się opłaca, nawet przy odwiertach, nawet przy kredycie hipotecznym, nawet przy dobrze ocieplonym domu, nawet bez jakiegokolwiek dofinansowania jak w Polsce. Przecież to jasne jak słońce, umiem liczyć, to liczę. Załóżmy koszt grzania prądem 6000 zł/rok, czyli przy średnim COP=3 (absolutne minimum) = 2000 zł dla glikolowej pompy ciepła. Różnica inwestycji między prądem, a PC z odwiertami to 30.000 minus 8.000 (cała kotłownia z osprzętem) = 22.000 więcej. Koszt całego kredytu (kapitał+odsetki na 20 lat w PLN) to 1.900 zł rocznie przez 20 lat dla kwoty 22.000. Całość łącznie z kredytem wychodzi zatem 6000-2000-1900 = 2100 zł taniej rocznie za ogrzewanie. Warto ? No chyba tak :) Żeby się nie opłacało, trzeba by zejść z zapotrzebowaniem na ciepło budynku dokładnie o połowę, czyli mamy wtedy: 3000(prąd)-1000(PC)-1900(kredyt)=mniej więcej na zero. Ale żeby wyszło połowę mniejsze zapotrzebowanie, rzędu 8.000 kWh na rok z CWU (!!), trzeba sporo więcej kasy wpakować w ocieplenie i stolarkę. Umiem liczyć, czy może bzdury piszę ?? :)

Bzdury piszesz i to takie że aż głowa boli. Naprawdę ludzie od PCi tworzą własny odłam matematyki, tylko po to żeby usprawiedliwić soje wydatki

Skoro przy oszczędnośći 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh, to żeby oszczedzić 2000zł rocznie względem gazu musiałby zużywać 16000kWh/rocznie!!! ktoś kiedyś powiedział "w dupach wam się poprzewracało" Ale ok dalej tkwijcie w przekonaniu ile to rocznie nie oszczędzacie. jaki dom zużywa 16000kWh/rocznie Chyba posiadaczy PCi, juz specjalnie budujecie energetyczne buble żeby tylko pokazać że opłacało się kupić PCi, hehehe, brawo. macie jeszcze jakies przykłady oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zakładasz różnicę w kosztach inwestycyjnych np 24kzł (w całości łącznie z obsługą ewentualnego kredytu) to aby zwrot nastąpił do 6 lat koszt rocznej eksploatacji wybranego systemu musi być niższy o co najmniej 4kzł/rok - innej matematyki nie znam.

idąc za ciosem żeby tak było dom musiałby zużywać astronomiczna ilość 32 000kWh/rok. Chyba tylko domy bez okien tyle zużywają:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rachunek jest prosty jeśli ktoś inwestuje w system swój kapitał to może liczyć koszt systemu, ale ktoś z kredytem powinien przynajmniej zapytać w banku ile do kredytu musi dopłacić w całości, jeśli tą kwotę doda do kosztu (pożyczonego kapitału) otrzyma całkowity koszt inwestycji, niestety podwyższony o koszt kredytu, dopiero taką koszt inwestycji można porównywać do innych systemów, a porównanie kosztów ich eksploatacji będzie pozbawione błędu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab

Zostaw te zwroty. Dobrze wiesz,że budowa dla siebie jest bezzwrotna.

Jeżeli wychodzi miesięcznie i na zawsze mniej w danym rozwiązaniu z mojego budżetu domowego, to choć z kredytem przepłaciłem wartość początkowa czegoś, warte jest to rozważenia. Można było kombinować inaczej albo tak.Wszystko co w obsłudze ogólnej każdego dnia mnie mniej kosztuje, jest dla mnie do rozpatrzenia.Ja tak na to patrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idąc za ciosem żeby tak było dom musiałby zużywać astronomiczna ilość 32 000kWh/rok. Chyba tylko domy bez okien tyle zużywają:)

trochę nie tak - dokładnie policzyłem na poprzedniej str, wystarczy podane cyfry pomnożyć przez 4

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4722532&viewfull=1#post4722532

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD.: Arturo72

Chciałem zauważyć, że branie pod uwagę odsetek w kalkulacji opłacalności PC jest mówiąc delikatnie błędem metodologicznym biorąc pod uwagę kredytowanie całej inwestycji domu, wyjątkiem jest sytuacja kiedy ktoś bierze tylko PC na kredyt a cała reszta jest wynikiem jego pracy i finansowania bez kredytowań wszelakich.

Biorąc pod uwagę czasy w których większość ludzi bierze kredyt na całą inwestycję -dom, i załóżmy jest to te wspomniane 500 tys. to nie możesz generalizując przypinać do każdej pompy przy całej inwestycji odsetek, ponieważ jest taka ilość składowych kosztów gdzie wszyscy zarządzając nimi indywidualnie robią na rożnych rzeczach oszczędności lub ich w ogóle nie robią, dla przykładu czysto hipotetycznie zlecisz budowę i wykończenie domu, zostanie ci np 10 tys wiec kupujesz na co cię stać czyli np jedziesz na gazie (nadmieńmy iż koszty przyłączenia są bardzo różne dla rożnych lokalizacji), a inny będzie cześć robót robił sam, bo albo lubi albo chce albo z innego powodu i zostanie mu nawet 100 tys, i jak będzie chciał to za to wszytko kupi PC, ale proszę zwrócić uwagę że zarządzając całą inwestycją, każdy może robić oszczędności w jakich miejscach chce, niejako zarabiając na te wspomniane odsetki.

 

Z innego punku nie rozumiem twoich negatywnych emocji w stosunku do użytkowników PC, każdy ma rozum i wolno mu instalować co chce bo to jego zarobione czy pożyczone pieniądze, a pisanie takich rzeczy na tym forum przypomina mi wkładanie kija w mrowisko, to tak jak bym ja teraz napisał posta na forum dla użytkowników gazu jadąc tam ostro po bandzie.

 

I przykład z życia: znałem kolesia który obrażał ludzi jeżdżących samochodami marki BMW jeździł chyba jakimś oplem, jak się dorobił to kupił se BMW:D

 

Powracając do tematu gazu pamiętajcie że gaz jest wybuchowy hehehh, odrywamy wężyk od piekarnika i wkładamy gazetę do tostownicy,

co za emocje:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może policzyć mój przypadek?

Dom 155 m2 PU.

Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh

chcę mieć podłogówkę wodną.

otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN

warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?

oczywiście wszystko można porównać, ale trzeba nieco więcej danych, kocioł na prąd to też jakiś koszt - nie podałeś, skoro boisz się kredytu to również powinieneś podać jego ewentualny koszt i dodać go do kosztu inwestycji. To co podałeś może mieć jedynie jakiś pogląd na koszt eksploatacji, wstaw 12000 w moim arkuszu w H2 i jakiś ogólny pogląd wyskoczy, ale musisz przy wyborze nośnika dokładnie oznaczyć sprawność systemu i koszt jednostkowy

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B&pli=1#gid=13

co do ewentualnego zwrotu - bez podania kosztu innych systemów - nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajecie roczny koszt odsetek od kredytu na poziomie około 8% ale zapomnieliście w swoich wyliczeniach podać ile rocznie % występuje wzrost cen energii. Wkładając te niby te zaoszczędzone pieniądze na lokatę zapominacie o inflacji.

Można przy wzroście cen energii tych odsetek dla twojego porównania Arturo72 w ogóle nie brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bezsprzecznie należy przyznać przewagę ogrzewania gazowego nad PC, iż w sytuacji zagrożenia i braku jakiejkolwiek nadziei, w łatwy sposób można skorzystac z opcji auto destrukcji domu i z tym argumentem nie da się dyskutować to fakt.

 

Bzdety Waćpan piszesz! Jak se zrobię elektrolizę wody prądem, to dopiero wszystkich zdziwko jak chałupa bez gazu poleciiiiiiiii w kosmos :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz i to takie że aż głowa boli. Naprawdę ludzie od PCi tworzą własny odłam matematyki, tylko po to żeby usprawiedliwić soje wydatki

Skoro przy oszczędnośći 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh, to żeby oszczedzić 2000zł rocznie względem gazu musiałby zużywać 16000kWh/rocznie!!! ktoś kiedyś powiedział "w dupach wam się poprzewracało" Ale ok dalej tkwijcie w przekonaniu ile to rocznie nie oszczędzacie. jaki dom zużywa 16000kWh/rocznie Chyba posiadaczy PCi, juz specjalnie budujecie energetyczne buble żeby tylko pokazać że opłacało się kupić PCi, hehehe, brawo. macie jeszcze jakies przykłady oszczędności?

 

Sam bzdury piszesz nie czytając uważnie tego co wyliczyłem. Gdzie ja mówiłem o gazie ? Gdzie piszę, że: "...przy oszczędności 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh..." ? Po pierwsze porównuję PRĄD do PC, a nie gaz do PC, a po drugie napisałem, że aby instalacja na prąd się opłaciła na równi z instalacją opartą na PC, musielibyśmy mieć roczne zapotrzebowanie nie większe, jak 8000 kWh, ale ŁĄCZNIE (!) z CWU. I tu się chyba wszystko zgadza, bo jeśli nie - proszę zdementować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bzdury piszesz nie czytając uważnie tego co wyliczyłem. Gdzie ja mówiłem o gazie ? Gdzie piszę, że: "...przy oszczędności 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh..." ? Po pierwsze porównuję PRĄD do PC, a nie gaz do PC, a po drugie napisałem, że aby instalacja na prąd się opłaciła na równi z instalacją opartą na PC, musielibyśmy mieć roczne zapotrzebowanie nie większe, jak 8000 kWh, ale ŁĄCZNIE (!) z CWU. I tu się chyba wszystko zgadza, bo jeśli nie - proszę zdementować :)

Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.

Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.

Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

 

No więc o co chodzi ? Przecież piszę trzeci już raz - poniżej 8000 kWh rocznie łącznie z CWU, czyli tak jak u Ciebie - taniej ma prawo wyjść koszt grzania prądem niż pompą c. Cieszę się, że wybudowałeś z głową i dbasz o koszty grzania i środowisko, ale przyznać musisz, że dom jest ocieplony duuużo "ponadstandardowo", co widzę w stopce pod Twoimi postami. Nic za darmo. Wpakowałeś (i chwała Ci za to) w dodatkową izolację kupę kasy. Wtedy można spokojnie bawić się w kable grzejne, nie zaprzeczam, ale nie wciskaj opowieści z mchu i paproci, że PC jest nieopłacalną inwestycją w porównaniu z np. kablami grzejnymi, policz sobie koszty inwestycyjne dodatkowego ocieplenia, i masz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.

Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

 

Swoją drogą - bardzo fajne pomysły wyczaiłem na podstawie Waszego domu, nawet je sobie wynotowałem - jakiś tydzień temu w Muratorze, np. witryny zamiast otwieranych okien, coraz bardziej też przekonuję się do EPS z grafitem. Musisz jednak oceniać i porównywać porównywalne, a nie bezpodstawnie negować czyjeś analizy i wyliczenia. Ty jesteś elektroenergetykiem, ja chemikiem z dużym doświadczeniem w przemyśle, Ty masz woje racje, ale ja też. Wybacz, ale potrafię liczyć jak też staram się uważnie czytać, co piszą inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin tylko zapomniał podać 3000kWh na drewno do kominka. (2m3)

Taką ilością drewna jestem w stanie ogrzewać swój dom przez jeden mroźny miesiąc. czyli od mojego wyniku mógłbym śmiało odjąć około 800kWh.

A ile ja powinienem dodac skoro u mnie temp w tomu śrenio to 22-22,5, a przy wieczorny rozpaleniu w kominku 24 stopnie. Ile kwh więcej zuzywa się na podniesienie temp w domu o 1oC? Liwko nie licytuj się, bo sam powiedziałeś że nastepny dom będziesz ogrzewał wodna podłogówką napędzana kospelem alpo PCi pow-woda, chyba to o czymś siwadczy, potrafisz jednak wyciągac wnioski z błedów jakie popełniłeś przy budowie tego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...