Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam jeszcze tylko drobny żal do redakcji "Muratora" - piszą, że "...za pompę z instalacją trzeba zapłacić około 50 tys. zł więcej niż za ogrzewanie elektryczne..." Można i 100 tys. więcej, ale można i za 25-30 tys. więcej (licząc z podłogówką). Podejście Muratora trochę zniechęcające potencjalnych inwestorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam jeszcze tylko drobny żal do redakcji "Muratora" - piszą, że "...za pompę z instalacją trzeba zapłacić około 50 tys. zł więcej niż za ogrzewanie elektryczne..." Można i 100 tys. więcej, ale można i za 25-30 tys. więcej (licząc z podłogówką). Podejście Muratora trochę zniechęcające potencjalnych inwestorów.

Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.

Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?

1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?

2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?

jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ja powinienem dodac skoro u mnie temp w tomu śrenio to 22-22,5, a przy wieczorny rozpaleniu w kominku 24 stopnie. Ile kwh więcej zuzywa się na podniesienie temp w domu o 1oC? Liwko nie licytuj się, bo sam powiedziałeś że nastepny dom będziesz ogrzewał wodna podłogówką napędzana kospelem alpo PCi pow-woda, chyba to o czymś siwadczy, potrafisz jednak wyciągac wnioski z błedów jakie popełniłeś przy budowie tego domu.

 

Prawda jest taka, że ciepło z kominka zostaje w około 70% w domu. Te 3000kWh już są policzone z tą stratą. Taką ilością drewna ogrzeję swój dom przez jeden mroźny miesiąc a temperatura będzie wyższa niż przy grzaniu niskotemperaturowym, z tego względu że ogrzewam powietrze a nadmiar akumuluje się we wszystkich przegrodach. To powietrze ogrzewa mi przegrody a nie na odwrót.

Żeby to łatwiej zrozumieć. Żeby ogrzać swój dom przy podłogówce do np. 22oC muszę dostarczyć do rurek wodę o kilka stopni cieplejszą. W przypadku kominka to nagrzane powietrze podgrzewa mi podłogę więc powietrze będzie od niej cieplejsze.

Nie rozumiem tylko Marcin z czym ty dyskutujesz? Z tym że dwoma metrami sześciennymi ogrzejesz dom przez cały mroźny miesiąc???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.

Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?

1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?

2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?

jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

 

Najlepiej i jeden i drugi.

By zlikwidować wszechobecne kominy należy promować i jedno i drugie, najlepiej razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe uproszczenie wzoru się wyłoniło z tej jakże burzliwej dyskusji: pompa oszczędza średnio 1000 PLN / 8000 kWh. Zakładając, że pompa + podłogówka wodna jest tańsza od kabli grzejnych o 30 KPLN, można za to kupić ze 250 m3 styropianu, czyli dać dodatkowe 30 cm na ściany, podłogi i stropy w przeciętnym domu. Ja się nie skuszę, bo, a) prognozuję dość potężne zapotrzebowanie 24+ MWh, b) nie chcę mieszkać w bunkrze, gdzie każde okno będzie przypominało szczelinę strzelniczą. Ale dla niezdecydowanych kierunek na pasywność może być kuszący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem za jakiś czas nie dowiemy się, że przesadnie mikroenergooszczędny budynek jest owszem bardzo pasywny ale posiada całą listę wad? Każda nowinka jest rewelacyjna dopuki nie zweryfikuje jej życie. Klima w aucie była dawniej bardzo cacy, a potem już mniej jak kużden jeden szczęśliwy posiadacz takowej chrypiał jak stary nałogowy palacz. Umiar we wszystkim. Budowa to sztuka kompromisów. Coś mi się zdaje, że i mieszkanie w domu superpasywnym też nakłada jakieś rygory. Pewnikiem nie da się otwierać okien kiej mi się zachce - bo spadnie niskoenergetyczność, albo rozpalić sobie w kominku dla nastroju - bo będzie za ciepło... . Nie mam - to się tylko domyślam, ale ja tam niedowierzam w same zalety (PCi też - chociaż mam i sobie na razie chwalę):cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, mam niedowiarek;) Jednak ta funkcja u mnie super spisuje się jesienią jak jest mniej słoneczka. Wiosną jest go dużo więcej i wystarczająco dobrze mi nagrzewa dom. Wystarczy że jest temperatura powyżej +10 i słońce by ogrzewanie nie było potrzebne. Wiosną wolę przełączyć na "Lato" i ewentualnie gdy przez kilka dni nie ma słońca przepalić w kominku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe uproszczenie wzoru się wyłoniło z tej jakże burzliwej dyskusji: pompa oszczędza średnio 1000 PLN / 8000 kWh. Zakładając, że pompa + podłogówka wodna jest tańsza od kabli grzejnych o 30 KPLN, można za to kupić ze 250 m3 styropianu, czyli dać dodatkowe 30 cm na ściany, podłogi i stropy w przeciętnym domu. Ja się nie skuszę, bo, a) prognozuję dość potężne zapotrzebowanie 24+ MWh, b) nie chcę mieszkać w bunkrze, gdzie każde okno będzie przypominało szczelinę strzelniczą. Ale dla niezdecydowanych kierunek na pasywność może być kuszący.

U mnie okna w pokojach mają wymiar 200x150cm a w salonie sa dwa 300x230cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprężarek Viessman. Może być Coopeland itp. Jak Cię ciekawi ile kosztuje sprężarka od Twojej pompy, to znajdź typ i poszukaj w necie. Takiej samej lub zamiennika. Cena firmowej nie powinna przekroczyć 1000E.

 

Tak się domyślam, że Viessmann nie produkuje sprężarek :) Pisałem o cenach w kontekście naprawy pompy za 20k, nie wiadomo jakiej :) Podałem cenę Viessmana dla sprężarki jako części zamiennej. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.

Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?

1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?

2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?

jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

 

Wszystko zależy jaki jest "trend" w danej chwili. Teraz jest parcie (Muratora m.in.) na domy energooszczędne i pasywne. Wcześniej było na PC, potem - kolektory, jeszcze kiedyś - na kanadyjczyki. O czymś muszą pisać. Czasem zdarzają się im błędy w artykułach i niedomówienia, jak z tymi 50 tys. zł, tak bywa. Zobaczymy, co będzie za rok..., może wiatraki albo inne średnioopłacalne cuda. Co do rozwoju "myśli budowlanej":

Ad.1. Czemu niby ma służyć "zwiększanie" instalowanych pomp ciepła ? PC dobiera się do danego budynku i mają być takie "duże", jak wymaga tego OZC i doświadczenie instalatorów.

Ad.2. Jak najbardziej, ale w granicach zdrowego rozsądku i kalkulacji kosztów. Dodać do tego trzeba estetykę i praktyczność domu. W wielu przypadkach nie warto popadać w "ociepleniową paranoję" i ładować np. 30 cm EPS na ściany, czy obniżać skosy o pół metra, żeby zyskać więcej na izolacji dachu. Wszystko ma swój umiar i ja zacznę od drugiej strony - założę koszt ogrzewania, jaki chcę wydać rocznie na dom i tak dostosuję stolarkę, ocieplenia i przegrody, żeby dążyć do upatrzonych powiedzmy 2000 zł rocznie łącznie z CWU. Nie mam zamiaru wywalić dodatkowo kilkadziesiąt tys. na stolarkę i ocieplenia (np. XPS, wypasione pianki poliuretanowe, czy okna "pasywne"). Wszystko z rozsądkiem, a kasę wolę włożyć w nieco dłuższe odwierty, porządną podłogówkę również w piwnicy i garażu z dobrym sterowaniem, porządny reku z wymiennikiem gruntowym i wypasioną kuchnię, żeby małżonka była szczęśliwa. A jak będzie rosła cena energii (a będzie), to mam nadzieję, że również nasze dochody z biegiem czasu wzrosną :)

3. Jestem przekonany, że za kilka do 10 lat połowa nowo budowanych domów w Polsce będzie miała jako podstawowe lub jedyne źródło ciepła właśnie PC. I nie chodzi tu o modę czy marketing, a o kalkulację kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moj wynik w postaci niecalych 7000kWh jest niezly :)

chocby ze wzgledu na to ze na poczatku sezonu nie mialem jeszcze drzwi wejsciowych (atrapa)

ocieplenie poddasza i karton gipsy kladzone do kwietnia

okna 1,1

sciana 15cm styro

poddasze 30cm - 40cm welny

posadzka 5+5 cm styro

na calosci podlogowka

170m2 + niogrzewane poddasze

1 sezon

pompa powietrze -woda 11kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moj wynik w postaci niecalych 7000kWh jest niezly :)

chocby ze wzgledu na to ze na poczatku sezonu nie mialem jeszcze drzwi wejsciowych (atrapa)

ocieplenie poddasza i karton gipsy kladzone do kwietnia

okna 1,1

sciana 15cm styro

poddasze 30cm - 40cm welny

posadzka 5+5 cm styro

na calosci podlogowka

170m2 + niogrzewane poddasze

1 sezon

pompa powietrze -woda 11kW

 

czy twój wynik jest dobry to zależy jeszcze od dodatkowych nie podanych przez ciebie czynników,

od kiedy do kiedy liczone,

temperatura zadana w domu,

ilość osób do CWU,

jak doprecyzujesz to będzie można porównać,

na czuja powiem, że 2K za dużo, ale typ pompy którą masz zależy od klimatu w którym się ona znajduje, więc jak mieszkasz w górach to twój COp dostał w dupsko i dlatego ci pociągnęło, a jak na pomorzu to musisz sobie powiedzieć ze to pierwszy sezon grzewczy albo wyjątkowo mroźna zima od 13 lat (bo taka była) i COp też dostał w dupsko, generalnie chociaż o 1k mogłoby być mniej (no chyba że was w domu jest 12scioro i wszyscy biora prysznic pasjami:D), ale pomyśl sobie że przynajmniej nie płaciłeś za DZ wielkości mogiły zbiorowej. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...