Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, na podanej str wyliczone koszty nie dają możliwości porównania, proszę dane uzupełnić o ilość zużytych kWh en elektrycznej (można z podziałem na taryfy I i II) oraz mp zużytego drewna, bez tego trudno jest ocenić tą technologię a na podstawie podanych kosztów nie ma możliwości ustalenia podstawowych danych budynku tj jego energochłonność.

 

Ludzie zwykle pytają o złotówki, a nie o kilowaty. Ale pewnie ze 20% osób spojrzałoby na te kilowaty z chęcią, więc zamieścimy to na pewno po zebraniu danych z tego sezonu.

 

Zawsze można porównać, ale do tego potrzeba trochę więcej danych, chociaż podstawowy wynik z OZC, bez tego to takie twierdzenie jest bez jakiegokolwiek uzasadnienia - taka mała przechwałka marketingowca-naganiacza.

 

kbab, "marketingowca-naganiacza" to dość pejoratywne określenie. Mam nadzieję, że użyłeś go niezamierzenie.

Widzisz, problem w tym, że każdy wynik z OZC to czysta teoria. Niektórzy tutaj piszą "dom miał być trzylitrowy, a wychodzi pięcio- i koniec".

I tak samo jest z tym porównaniem:

Licząc ogólnie - zbuduj dom murowany, ocieplony 20 cm wełny i identyczny dom szkieletowy, ocieplony 20cm wełny. Wg wyliczeń będziesz miał to samo zapotrzebowanie na ciepło, tak? Tylko, że ktoś mieszkający w szkielecie powie Ci, że za ogrzewanie szkieletu zapłacisz ze 40% mniej niż murowanego. Długo by gadać i mogę to wytłumaczyć, ale to nie jest ten temat, więc jeśli Cie interesuje to moge wysłać mailem.

 

A swoją drogą: masz dom 130m2 ogrzewany gazem, tak? Garaż jest w tych 130m2 czy oprócz?

Chodzi mi o to, ile masz metrów ogrzewanych? I ile zużywasz kW czy złotówek, jak wolisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Co do "po ósme" to ładniejszego modułu dotykowego nie widziałem jeszcze nigdzie...i nie jest to Zirius"

 

Heheheh. Nie od dziś wiadomo co tak naprawdę działa na facetów ;). Ja dla odmiany mam plan podłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne do jednego sterownika PLC spiętego z serwerem WWW, co po pierwsze daje dodatkowe możliwości integracji (np. temp. ogrzewania w zależności od tego czy jestem w domu / pomieszczeniu), po drugie będę sobie zarządzał z dowolnego palmtopa, netbooka czy komputera, po trzecie będę sobie zmieniał kolory i czcionki kiedy tylko będę miał na to ochotę ;). Aż wreszcie sterowanie temperaturą urozmaicę sobie zdjęciami i filmikami mniej i bardziej ubranych pięknych pań i w cuglach wygram konkurs na najfajniejszy interfejs ;D. Ale rozumiem, że nie każdy ma chęci czy kompetencje - dla mnie takie rzeczy to w sumie zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wreszcie sterowanie temperaturą urozmaicę sobie zdjęciami i filmikami mniej i bardziej ubranych pięknych pań i w cuglach wygram konkurs na najfajniejszy interfejs ;D.

 

Andriuss, jak to już zrobisz, to daj znać.

Specjalnie dla męża założę PC, żeby miał taki sterownik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zwykle pytają o złotówki, a nie o kilowaty. Ale pewnie ze 20% osób spojrzałoby na te kilowaty z chęcią, więc zamieścimy to na pewno po zebraniu danych z tego sezonu.

kbab, "marketingowca-naganiacza" to dość pejoratywne określenie. Mam nadzieję, że użyłeś go niezamierzenie.

Widzisz, problem w tym, że każdy wynik z OZC to czysta teoria. Niektórzy tutaj piszą "dom miał być trzylitrowy, a wychodzi pięcio- i koniec".

I tak samo jest z tym porównaniem:

Licząc ogólnie - zbuduj dom murowany, ocieplony 20 cm wełny i identyczny dom szkieletowy, ocieplony 20cm wełny. Wg wyliczeń będziesz miał to samo zapotrzebowanie na ciepło, tak? Tylko, że ktoś mieszkający w szkielecie powie Ci, że za ogrzewanie szkieletu zapłacisz ze 40% mniej niż murowanego. Długo by gadać i mogę to wytłumaczyć, ale to nie jest ten temat, więc jeśli Cie interesuje to moge wysłać mailem.

 

A swoją drogą: masz dom 130m2 ogrzewany gazem, tak? Garaż jest w tych 130m2 czy oprócz?

Chodzi mi o to, ile masz metrów ogrzewanych? I ile zużywasz kW czy złotówek, jak wolisz?

Na tym forum zdecydowana większość preferuje dane z OZC oraz zużyte kWh tylko 20% to przesada. Jeśli ktoś ogrzewa prądem i przy systemie konwekcyjnym nie może akumulować ciepła to koszt ogrzewania będzie zdecydowanie wyższy pomimo jednakowego zużycia, dlatego że nie wykorzysta tańszej energii. Stwierdzenie wyższości szkieletu nad murowanym bez podania zapotrzebowania budynków w porównywanych domach niezbyt dobrze świadczy o autorze. Swój dom ogrzewam gazem i drewnem, rocznie zużywam netto (po odliczeniu strat kominowych) 16750kWh, w tym na co i cwu 14450 przy 3 osobach, 130m2 to pow ogrzewana bez garażu, koszt 1kWh średnia z gazu, prądu i drewna to 0,1658zł, brutto po uwzględnieniu sprawności kotła i kominka zużywam 21000kWh/rok, w ostatnich 3 latach koszt nośników energii wyniósł 3400zł/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje posta na temat schładzania podłogi za pomocą pompy ciepła, wiem że paru instalatorów takie rzeczy próbowało robić ale z różnymi skutkami, np w Ochsnerze takie próby na hali podobno zakończyły się mega skraplaniem, w Junkersie mówią że mają to już obcykane, jak różnica temp na sterowniku musi być uwzględniona aby nie doprowadzić do skraplania wody na posadzce, jest jeszcze jedna kwestia zimno z podłogi nie cyrkuluje tak jak ciepło, co z pomieszczeniami gdzie są panele lub drewno.. zapiszczcie co o tym myślicie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz ziemny jest jeszcze gorszą inwestycją niż PCi ;)

 

A uważasz, że pompa ciepła to zła inwestycja? Dlaczego? Koszty eksploatacji p.c. są najniższe na rynku, montaż jest wysoki, zgodzę się, ale ceny z roku na rok spadają. Przypominam, że dom buduje się na dziesiątki lat, więc nawet jeżeli pompa "zwróci się" (nie lubię tego określenia:-)) po 8-10 latach będzie służyć przez kolejne kilka(naście) lat. Przypominam, że sprężarka jest obliczona na 15-20 lat pracy. Co do "zwracania się" pompy mam jedną uwagę. Czy ktoś oczekuje, że "zwróci się" mu np. montaż dachówki?

 

Jacek Walewski

Doradca Klienta

tel. 601096066

Prometeus S.C. Jacek Walewski, Roman Rakoczy

ul. Cieszyńska 367/309

43-300 Bielsko-Biała

http://www.prometeus.co

NIP 547-212-65-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@puzondm,

a musisz schładzać akurat podłogę? ja akurat myślę tylko o PCi powietrznych, tak więc wstępny plan jest taki: powietrze wentylacyjne jest najpierw schładzane w GWC, a później na chłodnicy podłączonej do pompy odwróconej w tryb chłodzenia. powinno to dać dT kilkanaście stopni, tak więc niemałą moc chłodniczą nawet przy cywilizowanych ilościach wymian powietrza. A jak się ma rezerwę na reku, to można podkręcić. W końcu klimatyzatory też hałasują i dmuchają, a są pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@puzondm,

a musisz schładzać akurat podłogę? ja akurat myślę tylko o PCi powietrznych, tak więc wstępny plan jest taki: powietrze wentylacyjne jest najpierw schładzane w GWC, a później na chłodnicy podłączonej do pompy odwróconej w tryb chłodzenia. powinno to dać dT kilkanaście stopni, tak więc niemałą moc chłodniczą nawet przy cywilizowanych ilościach wymian powietrza. A jak się ma rezerwę na reku, to można podkręcić. W końcu klimatyzatory też hałasują i dmuchają, a są pożądane.

przy powietrznych temat jest banalny, ale temat pionierski jest jeśli chodzi o skale - dla podłogówki, niektórzy instalatorzy się chwalą że takie instalacje stworzyli i że śmigają bez problemów, ja osobiście takiej instalacji nie widziałem a z chęcią bym zobaczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policzmy 5200kWh tylko w II taryfie to 1716zł przy COP3=15600kWh=5149zł.Różnica 3432zł.

Ech Arturo. Znowu liczysz tak, zeby wyszlo tak jak chcesz zeby wyszlo - znaczy sie PC jest be.

COP 3?? To jest bez. parowanie a nie P-W. Ma swobodnie COP4. Zuzycie 100% w taniej taryfie jest nierealne.

 

Ja bym to policzyl inaczej:

Tania/Droga taryfa 20/80%. (to dosyc optymistyczne)

Cena 37/63gr.

COP4.

5200kWh = 2195PLN

5200*4KWh = 8777PLN

 

Z Twojej roznicy 3400 zrobila sie moja roznica 6600 PLN. I mi wyszlo ze nie taki straszny diabel jak go malujesz :)

 

NIE NACIAGAJ faktow celem udowodnienia swojej tezy. Idz i w koncu wybuduje ten dom ogrzewany pradem. Wtedy pogadamy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szczęście życie weryfikuje poglądy, wybudujesz się zapłacisz za sezon grzewczy, w drugim już kupisz 10 m drewna do kominka, a temp w domu 20C max bo trzeba będzie oszczędzać, mam sąsiada co mówi że mało za gaz płaci, non stop w swetrze i chodzi zimą do łóżka o 18.oo bo zimno, no ale 18C to podobno zdrowiej, a nawet 16C to nie tragedia wszytko kwestia przyzwyczajenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ego robić.

 

Być może zużycie 100% w II taryfie przez użytkowników PCi jest niemożliwe z uwagi na to,że z reguły posiadają duże zpotrzebowanie domu na ciepło ale grzejący prądem,budujący pod grzanie prądem spokojnie w II taryfie dadzą radę :)

Pierdzielisz az zal czytac. Sam piszesz ze bedziesz budowal dom pod grzanie pradem, "planowanie" zapotrzebowanie 50-60kWh/m2. I to wedlug Ciebie moze grzac 100% w taniej taryfie. Skoro dom z PC, zalozmy srednie COP 3,5 nie daje wedlug Ciebie rady grzac tylko w taniej taryfie, znaczy ze ma zapotrzeboanie na prad wieksze niz 3.5*50-60 czyli ponad 175-210kWh. O ile mnie pamiec nie myli, to takich domow nie wolno budowac w tym kraju. Granica to 135kWh?

 

Twierdzisz ze "z reguly" domy budowane przez uzytkownikow PC maja zapotrzebowanie na energie zdrowo pond to na co przepisy zezwalaja?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko,ja nie buduję pod PCi durszlaka z porothermu z 1W :)

Wolę oszczędzić na przyszłość na zużyciu energii koniecznej do ogrzania domu.

Planowane zapotrzebowanie to 50-60kWh/m2 ;)

Tia. Moj dom wzial tego sezony grzewczego 70kWh/m2. Grzany PC. Chocbym nie wiem jak sie spinal, nie chcial sie wyrobic w 100% w tniaej tarfyie. Bylo to okolo 70% w taniej taryfie. Daloby sie zejsc nizej, zle kosztem komfortu. A schodzic z komfortem za 100PLN za sezon grzewczy ochoty nie mialem.

 

WYBUDUJ TEN DOM!! Pokaz rachunki za pierwsza zime i przestane sie czepiac ;-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia. Moj dom wzial tego sezony grzewczego 70kWh/m2. Grzany PC. Chocbym nie wiem jak sie spinal, nie chcial sie wyrobic w 100% w tniaej tarfyie. Bylo to okolo 70% w taniej taryfie. Daloby sie zejsc nizej, zle kosztem komfortu. A schodzic z komfortem za 100PLN za sezon grzewczy ochoty nie mialem.

 

WYBUDUJ TEN DOM!! Pokaz rachunki za pierwsza zime i przestane sie czepiac ;-)

 

 

 

marcin

 

Prawie się zgadzam. Mi wyszło za sezon 80% w taniej taryfie. Mógłbym grzać w drugiej do wyższych temperatur ale odbiło by się to, jak piszesz na komforcie. Jednak zmniejszając zapotrzebowanie, a więc budując bardziej energooszczędny dom nie trzeba by było tego robić. Pozostał by tylko komfort CWU. Jeżeli cyrkulacja to nie ma szans grzania tylko w tanich godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie dziwi jedno. Skoro Niemcy są tak bardzo do przodu w stosunku do nas, to dlaczego sprzedaje się u nich kilka czy kilkanaście razy więcej PC niż u nas? A może mają zapewniony tani prąd do PC? A może wiedzą że CWU też będzie tańsza? A może doświadczenia kilkudziesięciu lat sprawiły, że ludzie pompą po prostu zaufali? Mają w większości przecież klimat łagodniejszy od naszego więc powinni budować w kierunku pasywnych, a jednak...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...