Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trochę mnie dziwi jedno. Skoro Niemcy są tak bardzo do przodu w stosunku do nas, to dlaczego sprzedaje się u nich kilka czy kilkanaście razy więcej PC niż u nas? A może mają zapewniony tani prąd do PC? A może wiedzą że CWU też będzie tańsza? A może doświadczenia kilkudziesięciu lat sprawiły, że ludzie pompą po prostu zaufali? Mają w większości przecież klimat łagodniejszy od naszego więc powinni budować w kierunku pasywnych, a jednak...

Maja zapewniony tanszy prad do PC. Moj znajomy ma 2 liczniki. Jeden obsluguje PC i rekuperator jako urzadzenia oszczedzajace energie. Drugi reszte obwodow. Jaka jest roznica w cenie pradu nie potrafie powiedziec, ale moge spytac.

 

A czemu kupuja az tyle pomp ciepla? Bo to tylko Polakom musi sie zwrocic w 5 lat. Tylko polakom padaja sprezarki co chwile.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na moim ziriusie M2-9 wyszło mi 26 kW/m2 przez 7 mcy sezonu grzewczego, druga taryfa w 100% do temperatury -20.00 na dworze z palcem w d... do osiągnięcia, ale przy założeniu 2 stopni w różnicy temperatur w domu czyli jak grzeje 23 to mogę stracić komfort na 21 i w gaciach już nie pochodzę:D na szczęście -20 C to rzadka temperatura w moim rejonie (Wrocław), CWU bez cyrkulacji używam bo mam własna studnie głębinową, na ciepłą wodę czekam do 15 sec nie przeszkadza mi to w ogóle, za szambo nie płace bo mam oczyszczalnie ścieków bezobsługową, teraz planuje zakup "wiatraka" o wydajności w moim terenie 15MW rocznie ale zwróci mi się dopiero po 6 latach i się waham czy mi się chce w to bawić żeby odrobić te stracone KW na PC, ale 2 tys rocznie to na CO to przecież jest nic, za cwu wychodzi mi 80 zł na mc, dzwoniłem do energetyki przez rok nie mogę zmienić taryfy także w grudniu dopiero będę miał IIT. Kiedy mieszkałem w mieście płaciłem 430 zł czynszu miesięcznie za mieszkanie 50M2 plus opłaty, teraz nawet zima nie płace za dom 200m tyle miesięcznie co w mieście i naprawdę się bardzo cieszę, że się wyrwałem z tej komuny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mieszkałem w mieście płaciłem 430 zł czynszu miesięcznie za mieszkanie 50M2 plus opłaty, teraz nawet zima nie płace za dom 200m tyle miesięcznie co w mieście i naprawdę się bardzo cieszę, że się wyrwałem z tej komuny.

 

I chwala Ci za to! Ja sie juz zdecydowalem na Ziriusa M2 od Thermogolva na moje 220m2 po 1.5 roku poszukiwan i porownan roznych ofert. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moim ziriusie M2-9 wyszło mi 26 kW/m2 przez 7 mcy sezonu grzewczego, druga taryfa w 100% do temperatury -20.00 na dworze z palcem w d... do osiągnięcia, ale przy założeniu 2 stopni w różnicy temperatur w domu czyli jak grzeje 23 to mogę stracić komfort na 21 i w gaciach już nie pochodzę:D na szczęście -20 C to rzadka temperatura w moim rejonie (Wrocław),
WIdzisz. Ja jestem mniej tolerancyjny. Dla mnie w domu 23C to tropiki. Optymalna temperatura dla mnie to 21C. Jak by mi w mrozy spadla do 19C, to juz troche za zimno.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też się ciepło zrobiło za późno przestawiłem opcje "lato", i teraz w domu mam 25 C, a mogłem przed latem trochę wyziębić dom, też myślałem o GWC, ale wczoraj mnie olśniło, napisałem posta byście się podzielili informacjami na temat wyziębiania przez podłogówkę pompą ciepła, i w sumie dziś zrozumiałem, że skoro mam studnie głębinową to mam nieograniczony dostęp do zimnej wody 8C+, a tym samym nie trzeba marnować prądu na wyziębianie wody, wystarczy wstawić bajpas na CO z dodatkowym buforem ( zalewanie zimną wodą bufora obecnego wyeliminuje u mnie CWU) istnieje tylko mały problem który nie wiem jak rozwiązać, w CO mam 2 atmosfery a w obiegu wody użytkowej 4 atmosfery, poza tym problemem wystarczy dobrać termostat, mieszacz i jakieś sterowanie żeby nie doszło do skroplenia sie wody na posadzkach, ale na pewno to rozwiązanie będzie mniej kosztować niż GWC , a jeśli nie mnie to na pewno będzie bardziej skuteczne bo nie przepadam za nawiewami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale wydaje mi się że ciekawszym jest kupno wymiennika oraz dwóch elektrozaworów i chłodzić obieg co glikolem z DZ. Takie rozwiązanie ma Henok i ja też planuję przed latem to zrobić. Co do sterowania to moja pompa Nibe przewiduje taki wariant. Należałoby tylko wpiąć w układ dodatkowo czujnik punktu rosy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mam studnie głębinową to mam nieograniczony dostęp do zimnej wody 8C+, a tym samym nie trzeba marnować prądu na wyziębianie wody, wystarczy wstawić bajpas na CO z dodatkowym buforem ( zalewanie zimną wodą bufora obecnego wyeliminuje u mnie CWU) istnieje tylko mały problem który nie wiem jak rozwiązać, w CO mam 2 atmosfery a w obiegu wody użytkowej 4 atmosfery, poza tym problemem wystarczy dobrać termostat, mieszacz i jakieś sterowanie żeby nie doszło do skroplenia sie wody na posadzkach, ale na pewno to rozwiązanie będzie mniej kosztować niż GWC , a jeśli nie mnie to na pewno będzie bardziej skuteczne bo nie przepadam za nawiewami.

Przepuszczenie wody ze studni przez bufor (o ile nie jest to jakiś specjalny bufor, np. ze stali nierdzewnej) spowoduje jego szybką korozję. Może jeden sezon Ci to wytrzyma, ale chyba taka żywotność instalacji Ciebie nie zadawala.

Z tego co pamiętam podobne próby robił ged - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?13523-Dziennik-Ged-a&p=3410280&viewfull=1#post3410280 , ale on podłączył wodę ze studni do samej połogówki (jej raczej nic nie grozi).

Co do ciśnienia, to wystarczy założyć reduktor ciśnienia, np. http://allegro.pl/listing.php/search?string=reduktor+ci%C5%9Bnienia+wody&category=0&order=p&change_view=1 .

Zamiast do bufora lepiej tę wodę wykorzystać np. do podlewania trawnika lub zgromadzić w zbiorniku na deszczówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda ze studni posiada 7000 mgr/l Żelaza jest to taka ilość że po paru latach zatka rury w podłogówce, takiej wody nie zamierzam puszczac mam stacje uzdatniania wody, więc woda po uzdatnieniu jest miękka, bufor planuje zrobić ze zbiornika ocynkowanego hydroforowego 150l, zrobię to dopiero jak znajdę sensowne sterowanie, puszczanie tego ręcznie przez podłogówkę doprowadzi do zroszenia, widzę to na co dzień na stacji hydroforowej która wygląda jak szyba w deszczu non stop, sterownik musi kontrolować mieszacz wody na buforze, inaczej w pokojach powyskakują mi panele

@HenoK - dzięki za reduktor, teraz tylko sterownik, bo zirius tego nie ma, praktycznie krzywe grzewcze po odwróceniu lustrzanym będą się nadawać idealnie do schładzania, ale jest to ingerencja w oprogramowanie sterownia pompy a to już hardcore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ged pisał to efekt żaden z tym chłodzeniem podłogi wodą ze studni.

Po trzech godzinach pracy klimy.

Zasilanie 13 st, w budynku 25 st, na zewnątrz 30 st, zużycie wody około 3 tys litrów.

Spostrzeżeniai: Klima pracuje prawidłowo, eksperyment się udał, pacjent zmarł :D

 

Dziś rano 6.30: na zewnątrz zimno, w budynku 24, włączam klimę w wersji 2 - (otwieram wszystkie okna), po 10 minutach pracy klimy v2 termometry wskazują 20 st, wyłączam klimę v2 (zamykam okna) temp. wewnątrz utrzymuje się na 20.

co jakiś czas wymagana regulacja - zamykanie/otwieranie (okien) temperatura stabilna.

 

Wnioski: klima v2 lepsza od klimy v1.

Wnioski odnośnie klimy może i są poprawne, tylko ile przy okazji w dom pojawiło się much, komarów, os ?

Poza tym klima v2 działa, gdy na zewnątrz jest chłodno (np. w nocy), natomiast klima v1, działa w dzień podczas upału.

Jak już wcześniej pisałem nie należy się spodziewać radykalnego schłodzenia pomieszczeń, ale utrzymanie temperatury na poziomie o kilka stopni niższej niż na zewnątrz jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę z innej beczki. Otóż w instalacji elektrycznej mam zrobione wyjście na agregat prądotwórczy. Głównym celem była pompa, ale coś mi się obiło o uszy że nie jest to wskazane...nie pamiętam jaki był argument, spadki napięcia?? ale w agregacie raczej to się nie zdarza, chyba że jak się zadławi...

Wiecie coś na ten temat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę z innej beczki. Otóż w instalacji elektrycznej mam zrobione wyjście na agregat prądotwórczy. Głównym celem była pompa, ale coś mi się obiło o uszy że nie jest to wskazane...nie pamiętam jaki był argument, spadki napięcia?? ale w agregacie raczej to się nie zdarza, chyba że jak się zadławi...

Wiecie coś na ten temat??

Sprężarce raczej to nie zaszkodzi, ale elektronika PCi może być wrażliwa na wyższe harmoniczne na zasilaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3tys l to masakra, muszę to policzyć wyciągniecie tej wody ze studni do stacji to też prad potem zmieszanie z CWU by uzyskać temp gwarantująca brak zraszania to tez prąd praca PC do ogrzania CWU nie mówiąc o kosztach rozszerzenia instalacji nie chciałbym tak skończyć :D "Klima pracuje prawidłowo, eksperyment się udał, pacjent zmarł "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zirius nie ma sterowania na schładzanie, co do temp DZ to mam czujnik na powrocie gazu z DZ

Taki pomiar jest mało wiarygodny :(.

U mnie przy postoju PCi też jest ~18 st. C, bo ... taka jest temperatura w pomieszczeniu w którym stoi PCi.

Po kilku minutach od uruchomienia pompy obiegowej DZ temperatura spada do 12 st. C (bez pracy sprężarki). Sama PCi pracuje w tej chwili bardzo krótko, 20-30 minut na potrzeby CWU. Pod koniec jej pracy temperatura DZ wynosi +3/+8 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...