Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jesli "niedomiar" wynika z "właściwości" gruntu, to wariant A, jeśli z z braku "mocy PC", to B.

Tak na marginesie. A co na to CK? Nusisz pamietać, ze "wieksza" PC to wiekszy pobór prądu (wyższa moc spreżarki).

Wybor "mniejszej" PC będzie skutkował tylko tym, że istnieje prawdopodobiństwo, że cześciej bedzie chodziła na II biegu. Oni tak "wymiarują" PC aby gro pracy pracowała na I biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli "niedomiar" wynika z "właściwości" gruntu, to wariant A, jeśli z z braku "mocy PC", to B.

Tak na marginesie. A co na to CK? Nusisz pamietać, ze "wieksza" PC to wiekszy pobór prądu (wyższa moc spreżarki).

Wybor "mniejszej" PC będzie skutkował tylko tym, że istnieje prawdopodobiństwo, że cześciej bedzie chodziła na II biegu. Oni tak "wymiarują" PC aby gro pracy pracowała na I biegu.

 

Dzieki.

 

No wlasnie to jest propozycja CK. Ja bym na to nie wpadl...

 

Propozycja ta wynika raczej z "niedomiaru". Gruntu jeszcze nie badalismy. Niedlugo zamierzam zrobic ukop probny ( :o ). Wtedy bedzie wszystko wiadomo.

 

Co ciekawe Pan z CK twierdzi, ze wieksza pompa nie bedzie wplywala na wiekszy pobor mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli "niedomiar" wynika z "właściwości" gruntu, to wariant A, jeśli z z braku "mocy PC", to B.

Tak na marginesie. A co na to CK? Nusisz pamietać, ze "wieksza" PC to wiekszy pobór prądu (wyższa moc spreżarki).

Wybor "mniejszej" PC będzie skutkował tylko tym, że istnieje prawdopodobiństwo, że cześciej bedzie chodziła na II biegu. Oni tak "wymiarują" PC aby gro pracy pracowała na I biegu.

 

Dzieki.

 

No wlasnie to jest propozycja CK. Ja bym na to nie wpadl...

 

Propozycja ta wynika raczej z "niedomiaru". Gruntu jeszcze nie badalismy. Niedlugo zamierzam zrobic ukop probny ( :o ). Wtedy bedzie wszystko wiadomo.

 

Co ciekawe Pan z CK twierdzi, ze wieksza pompa nie bedzie wplywala na wiekszy pobor mocy.

 

Zgadzam się z Panem z CK, większa pompa to oczywiście większa moc i większy pobór prądu ale jednocześnie krótszy czas działania, co suma sumarum powinno dać pobobne zużycie prądu dla wytworzenia tej samej ilości ciepła !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli "niedomiar" wynika z "właściwości" gruntu, to wariant A, jeśli z z braku "mocy PC", to B.

Tak na marginesie. A co na to CK? Nusisz pamietać, ze "wieksza" PC to wiekszy pobór prądu (wyższa moc spreżarki).

Wybor "mniejszej" PC będzie skutkował tylko tym, że istnieje prawdopodobiństwo, że cześciej bedzie chodziła na II biegu. Oni tak "wymiarują" PC aby gro pracy pracowała na I biegu.

 

Dzieki.

 

No wlasnie to jest propozycja CK. Ja bym na to nie wpadl...

 

Propozycja ta wynika raczej z "niedomiaru". Gruntu jeszcze nie badalismy. Niedlugo zamierzam zrobic ukop probny ( :o ). Wtedy bedzie wszystko wiadomo.

 

Co ciekawe Pan z CK twierdzi, ze wieksza pompa nie bedzie wplywala na wiekszy pobor mocy.

 

Zgadzam się z Panem z CK, większa pompa to oczywiście większa moc i większy pobór prądu ale jednocześnie krótszy czas działania, co suma sumarum powinno dać pobobne zużycie prądu dla wytworzenia tej samej ilości ciepła !!!

 

no i ma czesciej "chodzic" na I biegu. To jest tez powod mniejszego zuzycia energii niz mniejsza pompa chodzaca na II biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję temat od dłuższego czasu...Przeprowadziłam selekcję i na "placu boju" została pompa, a właściwie dwie ( do co i cwu) Clima Komfortu...W zasadzie nie widzę w założeniach tego systemu żadnych wad...i to mnie niepokoi...

...no, ma jednak jedną wadę...cenę :(

Ostatecznie muszę się do końca tygodnia zdecydować, bo czas ucieka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję temat od dłuższego czasu...Przeprowadziłam selekcję i na "placu boju" została pompa, a właściwie dwie ( do co i cwu) Clima Komfortu...W zasadzie nie widzę w założeniach tego systemu żadnych wad...i to mnie niepokoi...

...no, ma jednak jedną wadę...cenę :(

Ostatecznie muszę się do końca tygodnia zdecydować, bo czas ucieka...

 

Witaj w klubie! U mnie identyczna sytuacja. Wrecz zaczyna byc nieco nerwowo dla mnie...

Poprosilem jeszcze CK o mozliwosc pogadania z uzytkownikiem (w poblizu Warszawy). Jak chcesz, mozemy tam razem podjechac. Daj znac na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście byli zainteresowani to zapraszam. Mam pompy CK i działają od 15.10.2006. Okolice Czosnowa.

 

Czosnów? To z 50 km na polnoc, prawda? Pasuje! Dzieki. Mozesz podrzucic numer telefonu na priv? I ew. dni, ktore pasuja ci najbardziej (w tym tygodniu).

 

... zrobimy jakiś mały nalot, chyba... :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Panem z CK, większa pompa to oczywiście większa moc i większy pobór prądu ale jednocześnie krótszy czas działania, co suma sumarum powinno dać pobobne zużycie prądu dla wytworzenia tej samej ilości ciepła !!!

A ja się nie zgadzam z Panem z CK - okaleczenie pompy poprzez zmniejszenie ilości pętli to z pewnością pogorszenie jakości źródła dolnego - bo ktoś mądrzejszy niż Pan z CK dobrał ilośc pętli do mocy sprężarki - temperatura parowania wprost zależy od mocy sprężarki i wydajności chłodniczej źródła dolnego -z pewnością ulegnie obniżeniu proporcjonalnie do zmniejszenia ilości rurek. Dodanie pętli do mniejszej niesie inne ryzyko - zmniejszenie prędkości przepływu, ale za to polepszy źródło dolne.

Nie jest też prawdą że krótszy cykl pracy większej sprężarki to mniejszy pobór energii. Jest dokładnie odwrotnie ; krótkie cykle to większy pobór energii z tytułu dużego prądu rozruchu pobieranego przez silnik , a także z faktu że każda pompa ciepła (bez względu na renome firmy i rodzaj źródła) pracuje przez co najmniej kilkadziesiąt sekund jałowo, zanim sie proces nie ustabilizuje i zadziała obieg.

Po to są właśnie 2 biegi aby pompa pracowała długimi cyklami - drugi bieg się włącza dopiero gdy po upływie zadanego czasu nie następuje wzrost temperatury.

Duże pompy ciepła mają sprężarki z płynna regulacją obrotów , dzięki temu pracuja stale ,z mocą dokładnie dopasowaną do potrzeb odbioru - co zapewnia maksymalna sprawnośc w każdych warunkach (podobnie "sopel lodu").

Ja bym wybrał mniejsza pompe bo z całą pewnością wystarczy , największe zużycia ciepła są w mnie jak jest -10C i duży wiatr. Wtedy potrzeba ok.70-80% mocy obliczeniowej. Jak jest -20C to jest wyżowa pogoda, nie ma wiatru a w dzień świeci słońce - pompa nie produkuje wtedy więcej ciepła niz dla -10C +wiatr ,bo budynek tego nie potrzebuje. Nie warto zatem dobierac pompy na 100% bo nigdy nie będzie syttuacji aby pompa stale pracowała z tą mocą. Chyba że się lubi wydawać i zawyżać koszty eksploatacji , albo planuje sie duże zbiorniki akumulujące ( nie mylic z buforami czy sprzęgłami) i pracę wyłacznie w II taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmę znalazłem na allegro, ich adres to:

http://WWW.SEKUT.PL

Cena jest podejrzana, ale już tam dzwoniłem żeby się upewnić. Na zewnątrz zamontowany jest jest agregat taki jak w klimatyzatorach tak po wyglądzie, a w środku wymiennik całość na allegro 9900 zł. Najbardziej interesuje mnie ile dni w zimie ma temp. mniejszą niż -15 stopni. Dyskusja o PC na drugim forum mówi o cenach 40-50 tyś. Widziałem też dużo droższe PC powietrze woda coś za około 30 tyś w górę.

cena wcale nie jest podejrzana , tyle kosztuje przyzwoity inwerter ( czyli odwracalny klimatyzator ) o mocy chłodnieczej ok 10kW. Tu jednostka zewnetrzna jest identyczna, różnica tylko w tym że wewnąrz budynku jest wymienik wodny zamiast skraplacza powietrzego z wentylatorem.

Przy -15C to będziesz miał COP tragicznie bliski 1 i częste załaczanie odszraniania - wtedy pobiera ciepło z domku !, licz raczej na w miarę poprawna pracę do -5C - pisze tak na podstawie doświadczeń z inwerterami - które są po prostu pompami ciepła powietrze-powietrze. Co do uciążliwości dla sąsiadów - idzie lato ,stań wieczorem, gdzy ustaje ruch uliczny, pod jednostką zewnetrzną stosownej mocy i sam sie przekonasz, że w warunkach sielskich to może być przyczyna sąsiedzkiej wojny! Chyba że sprężarka jest jednak w jednostce wewnętrznej - koniecznie zapytaj - to główne źródło burczenia :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Panem z CK, większa pompa to oczywiście większa moc i większy pobór prądu ale jednocześnie krótszy czas działania, co suma sumarum powinno dać pobobne zużycie prądu dla wytworzenia tej samej ilości ciepła !!!

A ja się nie zgadzam z Panem z CK - okaleczenie pompy poprzez zmniejszenie ilości pętli to z pewnością pogorszenie jakości źródła dolnego - bo ktoś mądrzejszy niż Pan z CK dobrał ilośc pętli do mocy sprężarki - temperatura parowania wprost zależy od mocy sprężarki i wydajności chłodniczej źródła dolnego -z pewnością ulegnie obniżeniu proporcjonalnie do zmniejszenia ilości rurek. Dodanie pętli do mniejszej niesie inne ryzyko - zmniejszenie prędkości przepływu, ale za to polepszy źródło dolne.

Nie jest też prawdą że krótszy cykl pracy większej sprężarki to mniejszy pobór energii. Jest dokładnie odwrotnie ; krótkie cykle to większy pobór energii z tytułu dużego prądu rozruchu pobieranego przez silnik , a także z faktu że każda pompa ciepła (bez względu na renome firmy i rodzaj źródła) pracuje przez co najmniej kilkadziesiąt sekund jałowo, zanim sie proces nie ustabilizuje i zadziała obieg.

Po to są właśnie 2 biegi aby pompa pracowała długimi cyklami - drugi bieg się włącza dopiero gdy po upływie zadanego czasu nie następuje wzrost temperatury.

Duże pompy ciepła mają sprężarki z płynna regulacją obrotów , dzięki temu pracuja stale ,z mocą dokładnie dopasowaną do potrzeb odbioru - co zapewnia maksymalna sprawnośc w każdych warunkach (podobnie "sopel lodu").

Ja bym wybrał mniejsza pompe bo z całą pewnością wystarczy , największe zużycia ciepła są w mnie jak jest -10C i duży wiatr. Wtedy potrzeba ok.70-80% mocy obliczeniowej. Jak jest -20C to jest wyżowa pogoda, nie ma wiatru a w dzień świeci słońce - pompa nie produkuje wtedy więcej ciepła niz dla -10C +wiatr ,bo budynek tego nie potrzebuje. Nie warto zatem dobierac pompy na 100% bo nigdy nie będzie syttuacji aby pompa stale pracowała z tą mocą. Chyba że się lubi wydawać i zawyżać koszty eksploatacji , albo planuje sie duże zbiorniki akumulujące ( nie mylic z buforami czy sprzęgłami) i pracę wyłacznie w II taryfie

 

Bez uszczypliwosci, mysle, ze dodawanie/odejmowanie petli jest stosowane przez Neuratherm, a Pan z CK to tylko przekazuje. Sam by tego nie zrobil!

 

Kwestia II biegu i doboru na 100% przez CK (pisze w skrocie, wiecie o co chodzi). Fakt CK dobiera na 100%, ale dlatego wlasnie, ze ich pompy posiadaja dwa tryby/biegi pracy. Tweirdza, ze ok. 70-80% czasu pompy maja pracowac wlasnie na I biegu. Przez to zalozenie (podobno fakt) wieksza pompa wcale nie bedzie drozsza w uzytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez uszczypliwosci, mysle, ze dodawanie/odejmowanie petli jest stosowane przez Neuratherm, a Pan z CK to tylko przekazuje. Sam by tego nie zrobil!

a nie możesz mnie niczym uszczypnąć :D , bo napisałem wyłacznie jak jest i choćby sam Renomowany Inżynier to robił to skutki wyznacza termodynamika bo jej sie nie obejdzie , a ja tylko jestem tej nauki drobnym wyrobnikiem i zycie nauczyło mnie szacunku do niej. Oczywiście skutki nie muszą byc w katastrofalnej ( czytaj zauważalnej prze uzytkownika) skali - niemniej są takie jak napisałem bo tego nie wymysliłem tylkom wielokrotnie i na różne sposoby spraktykował - czego i Wam bez uszczypliwościi z sympatia życzę. Czasem warto wydac mniej, a tu mniej to w dodatku mądrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przypomnienia:

1. Opisywana PC, to pompa z bezpośrednim parowaniem.

2. Posiada falownik.

3. Ilośc wiązek zależy również od "wydolnosci" DZ (od 10 do 50W/m2 powierzchni kolektora - tutaj długości). - a nie tylko od mocy.

4. Z tego co mi wiadomo konstrukcja TYCH PC pozwala (jest obliczona) na "margines" ilości wiazek, i ilosci te sa "konstrukcyjnie" podane przez fabrykę - tj. "od - do" - oczywiście wpływa to równiez na ilośc czynnika w układzie (w tym przypadku propanu) - co też jest okreslone "konstrukcyjnie".

 

Natomiast zgadzam sie ze stwierdzeniem, że lepiej niedowymiarować PC niż ją przewymiarowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwymiarowali potrzeby na 20 kW. Tak "na oko" wystarczyłaby 15 - 17 kW, ale ostateczny wynik wymiarowania PC "wyjdzie" podczas finalizowania. Sądzę, że podali moc PC na podstawie szczatkowych informacji których udzieliłaś podczas zapytania ofertowego.

I jeszcze jedno. Ta moc (20kW) dotyczy pracy na II biegu, a CK wymairuje tak, aby wiekszość czasu PC pracowała na I (i słusznie). Tak wiec PC dobrana została własciwie - tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

1. Opisywana PC, to pompa z bezpośrednim parowaniem.

2. Posiada falownik.

3. Ilośc wiązek zależy również od "wydolnosci" DZ (od 10 do 50W/m2 powierzchni kolektora - tutaj długości). - a nie tylko od mocy.

4. Z tego co mi wiadomo konstrukcja TYCH PC pozwala (jest obliczona) na "margines" ilości wiazek, i ilosci te sa "konstrukcyjnie" podane przez fabrykę - tj. "od - do" - oczywiście wpływa to równiez na ilośc czynnika w układzie (w tym przypadku propanu) - co też jest okreslone "konstrukcyjnie".

 

Natomiast zgadzam sie ze stwierdzeniem, że lepiej niedowymiarować PC niż ją przewymiarowac.

1.zauważyłem że rzecz dotyczy bezpośredniego parowania :D

2. Falownik pracuje płynnie (0-50Hz) i płynnie zmienia moc ,a tu piszecie o dwu biegach więc chyba jakieś uproszczone rozwiązanie? gdyby był falownik to po kiego kastrowac rurki? Wystarczy ograniczyć max częstotliwość a i COP troche wzrośnie. To z pewnścia elektroniczny ale skokowy regulator obrotów (prądu wzbudzenia?) trochę na wyrost nazwany falownikiem. Ten "prawdziwy" jest przekształtnikiem częstotliwości i składa sinusoidę w dowolną częstotliwość. - czego tu z pewnością nie ma.

3.Z ilością wiązek wiąże sie nierozerwalnie moc chłodnicza parownika a sprężarka tworzy tu związek z którego wynika temperatura parowania. Moc parownika zależy równiez od jakości gruntu , to oczywistość. Zmieniejszenie ilości wiązek zawsze prowadzi do pogorszenia jakości dolengo źródła , w tych samych oczywista warunkach gruntowych - uważam zatem że przy koszcie rurki warto zawsze dać ich jak najwięcej - nawet w super gruncie.Nie wiem co tu jest dyskusyjne.

4. Nie kwestionuję że zmiana ilości wiązek jest dopuszczalna, napisałem wyłacznie jakie skutki to przynosi. Podane przeze mnie "niusy" to elementarne zależności , a skutki zmian tym większe im słabszy grunt. TA czy inna pompa ciepła podlega tym samym regułom termodynamiki całkiem podobnie jak zwykła lodówka. Ilości propanu czy innego czynnika ne określa się "konstukcyjnie" lecz "doświadczalnie" : napełnia sie do momentu aż w przezierniku skroplin nie pojawiają się bąbelki , a moc pompy jest maksymalna.

Można się z tym zgadzać lub nie - to tylko fakty. Ale tu lubicie dyskutować.

 

A tak w związku z lodówką to warto zrobić takie małe doświadczenie : kupić w sklepie budowlanym termometr elektroniczny z czujnikiem na kabelku ( tak za ok. 20zł), czujnik zamocować na rurce zasilającej zamrażalnik o obserwować jak zmienia się temperatura parowania zależnie od stopnia wypełnienia zamrażalnika czy jego zaszronienia. To daje pewnien pogląd na działanie pompy ciepła a pozwala równiez ocenić kiedy już trzeba odszronić lodówkę bo "piłuje" strasznie sprężarkę co odpowiada warunkom końca sezonu dla pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w związku z lodówką to warto zrobić takie małe doświadczenie : kupić w sklepie budowlanym termometr elektroniczny z czujnikiem na kabelku ( tak za ok. 20zł), czujnik zamocować na rurce zasilającej zamrażalnik o obserwować jak zmienia się temperatura parowania zależnie od stopnia wypełnienia zamrażalnika czy jego zaszronienia. To daje pewnien pogląd na działanie pompy ciepła a pozwala równiez ocenić kiedy już trzeba odszronić lodówkę bo "piłuje" strasznie sprężarkę co odpowiada warunkom końca sezonu dla pompy ciepła.

 

 

Ja to chyba bezszronowa mam... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...