Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

właśnie dzisiaj skończyli mi dolne źródło - wyszło 2 x 103 metry. Pierwsze 30 metrów w każdym otworze była glina, później mokry piach do około 70 metra a na końcu mokry wapień. Myślicie, że takie źródło da radę dostarczyć wystarczającą ilość ciepełka do mojej pompy? Domek około 200 m2, całość w podłogówce, pompa ciepła Stiebel Eltron 10 KW.

Instalator twierdzi, że źródło przewymiarowane a wiertnik odwrotnie, że na styk. Co o tym sądzicie?

pdzr

 

Według tego co napisałeś to będzie spokojnie 40 W/mb, więc razem 8 kW z okładem, a Stiebel 10 kW potrzebuje właśnie niecałe 8 kW mocy z ziemi. Reasumując - jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co napisałeś to będzie spokojnie 40 W/mb, więc razem 8 kW z okładem, a Stiebel 10 kW potrzebuje właśnie niecałe 8 kW mocy z ziemi. Reasumując - jest OK.

Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że mój post utknął gdzieś pomiędzy "mądrościami" kolegi Arturro i nikt nie zwrócił na niego uwagi.

Różne są opinie co do wydajności odwiertów. Słyszałem gdzieś, że pierwsze 10 metrów trzeba pomijać w obliczeniach, ale nie wszyscy to potwierdzają. Pierwsze 30 metrów gliny pewnie można by i więcej niż te 40 W policzyć. Następnie piasek, ale mokry. U sąsiada właśnie na tej głębokości skończyli kopać studnię głębinową. No i wapień też okazał się mokry. Wiertnicy mówili, że w przypadku suchego wapienia nie nadążają z dostarczeniem wody do płuczki a w moim przypadku nic nie ubywało. Podobno z takiego wapienia można więcej ciepełka odebrać niż z gliny. Zobaczymy za rok. Po pierwszej zimie może coś napiszę.

Pozdrawiam.

kris_ST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puk, puk - ja w temacie grzejników drabinkowych w przypadku pompy ciepła. Macie takie w łazienkach zasilane wodą "podłogówkową"? Czy taki grzejnik nagrzewa się chociaż trochę coby przynajmniej ręcznik wysuszyć na nim?

 

pozdrawiam

 

Bardzo słaby pomysł!!! Ale po najmniejszej linii oporu można i tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wihajster, nie daj się dalej prosić. Wal śmiało, przyjmiemy na klatę:D

Wadą takiego rozwiązania jest kiepskie działanie właśnie w okresach przejściowych. Drugą wada wiąże się ze słabym grzaniem tak podłączonych grzejników w czasie przerw w pracy pompy ciepła, a tych przy wykorzystaniu 2 taryfy jest całkiem sporo.

U siebie ten problem rozwiązałem podpinając grzejnik pod płaszcz podgrzewacza ciepłej wody - oczywiście powoduje to częstsze podgrzewanie ciepłej wody, ale grzejnik jest praktycznie cały czas ciepły i jest podgrzewany przez pompę ciepła a nie przez grzałkę, czyli jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne.

Dodatkowo do tego podgrzewacza mam też podłączone kolektory słoneczne, ale to już inna bajka ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK - uprzedziłeś mnie, dodam tylko że w takim właśnie układzie drabinki na osobnej pompce można dowolnie konfigurować w sterowniku, czasy pracy itd. Najlepsze jest to że pracują autonomicznie i na żądanie, nawet latem bo ciepłą wodę użytkową utrzymujemy non-stop niezależnie od pory roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadą takiego rozwiązania jest kiepskie działanie właśnie w okresach przejściowych. Drugą wada wiąże się ze słabym grzaniem tak podłączonych grzejników w czasie przerw w pracy pompy ciepła, a tych przy wykorzystaniu 2 taryfy jest całkiem sporo.

U siebie ten problem rozwiązałem podpinając grzejnik pod płaszcz podgrzewacza ciepłej wody - oczywiście powoduje to częstsze podgrzewanie ciepłej wody, ale grzejnik jest praktycznie cały czas ciepły i jest podgrzewany przez pompę ciepła a nie przez grzałkę, czyli jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne.

 

Bardzo bym z tym polemizował. Skoro grzejesz grzejnik w drogiej taryfie to jesteś świadom wyższych rachunków. Po dwóch latach nie widzę żadnych niedogodności z takim rozwiązaniem jakie mam ja i kilku innych. Jedynie te krótkie okresy przejściowe, ale grzałkę włączam naprawdę sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro grzejesz grzejnik w drogiej taryfie to jesteś świadom wyższych rachunków.
Ciepła woda jest podgrzewana tylko w 2 taryfie. Grzejnik wykorzystuje część tej zakumulowanej w podgrzewaczu energii. Za energię do tego grzejnika płacę więc cenę za 2 taryfę z uwzględnieniem COP pompy ciepła przy podgrzewie ciepłej wody (COP ~3,0). Ponieważ podłączenie grzejnika jest w dolnej części podgrzewacza, nie ma obawy o to, że zabraknie mi ciepłej wody, której zasobnik jest w górnej części podgrzewacza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim właśnie układzie drabinki na osobnej pompce można dowolnie konfigurować w sterowniku, czasy pracy itd.

Pisałem już o tym, ale powtórzę. Przez cały sezon grzewczy pompka obiegowa pracowała cały czas. W tej chwili jest wyłączona, bo do tego, żeby grzejnik był ciepły wystarczy obieg grawitacyjny. Latem pewnie trzeba będzie zamknąć zawór przy grzejniku, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Robiłem próby ze sterowaniem czasowym, ale ... na próbach się skończyło :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie są opory "po drodze" do grzejnika, jeśli grzejnik jest na piętrze a zasobnik na parterze, to grzać czasami będzie.

Miałem taki przypadek że grawitacyjnie grzała drabinka w łazience na piętrze a na parterze już nie.

>>Liwko

Jeśli Tobie i innym działa i jesteście zadowoleni, to fajnie. I jeśli okresy przejściowe nie przeszkadzają oraz to że drabinka ciepła tylko gdy PC pracuje, to super...

Ja montuję zasilanie drabinek z zasobnika c.w.u. bo jest bardziej komfortowe i drabinki maja wyższą temperaturę niż równolegle z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montuję zasilanie drabinek z zasobnika c.w.u. bo jest bardziej komfortowe i drabinki maja wyższą temperaturę niż równolegle z podłogówką.

Jest to rzeczywiście ciekawy pomysł i może się spodobać, choć do tej pory nie widziałem potrzeby dogrzewania drabinek i gdybym budował jeszcze raz to bym zrobił tak jak mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...