Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Komu firma Ecopol dosyłała mocniejszą pompę obiegową bo jak zaczynała działać jedna "strefa grzewcza" to temperatura na zasilaniu "szalała"????????

 

Opisz problem bez jeszcze raz bez jadu tylko to na pewno pomożemy, bo jak próbuje czytać to co jest pod linkiem to mnie odrzuca od zrozumienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Nie mamy ochoty na publicznym forum na osobiste i firmowe złośliwości "kto z kim i za ile ..."!?! popieram orko i nie będę oceniał innych aby nie zadrażniać i nie stawać po czyjejś stronie. Ja staje po stronie merytorycznej dyskusji!! Buduję DZ jako kolektor poziomy położyłem 4 nitki po 150mb PE40na głębokości od 2 do 2,5 m. Jak wykonać kolektory ssawny i tłoczny jaka średnica jaką pompę wydajność ile razy obracacie zawartości DZ na godzinę raz czy dwa, oglądałem polską pompę z Leszna LFP; z komutowanym silnikiem elektrycznym 9-35W, 4m sześcienne /h i 6 m wysokość wznoszenia, pompa ma przyłącze 1" -25mm czy ktoś samodzielnie wykonywał kotłownie(maszynownię pompy ciepła?) - na co zwrócić uwagę???

Dzięki za trafne i życzliwe podpowiedzi!

Kazjan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pańskim miejscu nie liczyłbym na fachową pomoc. Tak samo z tym COP rzędu 3.8-5.6 To wartości nominalne, czysto teoretyczne, w praktyce nie do osiągnięcia nawet w laboratoriu bo nie opierają się na rzeczywistych parametrach silników, a nominalnych. Jedynym który ew. może pomóc rzeczowo, to właściciel firmy Solis. Kiedyś z nim rozmawiałem i nawet sam lekko śmiał się z głupoty naiwnych którzy wierzą w oczywiste nawet dla laika absurdy.

 

Ja na razie celuję w pompę o znamionowej 1,84 kW (znamionowa x COP = grzewcza) dla powierzchni ogrzewanej prawie 350 m2. Za 5 KPLN. Wtedy, IMHO, ma to sens. Abstrahując od grubości izolacji.

 

Taka pompa nie wystarczy na dom 350m2 gdyż w ciągu 10 godz. trybu nocnego dostarczy max 70 kW ciepła. Chyba że dom nowy, rzeczywiście a nie wg planów, spełniający normę 55W. Wtedy można by nawet spróbować ogrzać 1250m.Warunkiem tego jest jednak idealna temp robocza. Łączne zużycie prądu razem z pompą obiegową może Pan liczyć 25-30 kWh/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka pompa nie wystarczy na dom 350m2 gdyż w ciągu 10 godz. trybu nocnego dostarczy max 70 kW ciepła. Chyba że dom nowy, rzeczywiście a nie wg planów, spełniający normę 55W. Wtedy można by nawet spróbować ogrzać 1250m.Warunkiem tego jest jednak idealna temp robocza. Łączne zużycie prądu razem z pompą obiegową może Pan liczyć 25-30 kWh/dobę.

 

Gwoli ścisłości, to 70 kWh, a nie kW. Ale tyle to ona dostarcza dla temp. zew. +7, wystarczy jak średniorocznie dowiezie 50 kWh - to powinno pokryć obliczeniowe zapotrzebowanie na jakieś 11 miesięcy w roku. Bo z takimi pompami jest jak z samochodami - ludzie raz w roku jadą całą rodziną na wakacje po niemieckich autostradach, więc na wszelki kupują sobie Audi A6 Avant z 250KM pod maską, którym przez większość czasu stoją sami w korkach. A mnie w tej analogii wystarczy coś wielkości Smarta. To oczywiście odnośnie pomp ciepła, bo upodobania motoryzacyjne mam całkiem inne i nie mają one nic wspólnego z ekonomią i zdrowym rozsądkiem ;).

 

A to, że COP odnosi się do samej pompy (bez obiegów), to powszechnie wiadomo i chyba nikt nie traktuje tego jak próby ukrywania prawdy. Opory obiegów są przeróżne i indywidualne, i np. jeśli będę miał tego obiegu 4 metry (pompa - bufor) na tej samej wysokości, pompa obiegowa nie zużyje nawet dziesiątej części podanej wyżej różnicy. COP dla całej instalacji grzewczej to zupełnie inna bajka.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla +7? To śmieszne. Przecież nawet PN reguluje badanie dla temp.-20! Przynajmniej nasze reaktory spełniają te wymogi. A COP nie może być taki wysoki, gdyż jeśli sprężarka ma silnik 1.8 kW, to faktyczne obciążenie wynosi 75% czyli 1.35 kW, przy najlepszej sprawności60%, oznacza to pobór prądu=2.25 kWh. Odnosząc to do produkcji ciepła 7.2 (przy+7), oznacza to sprawność 320% Ale przy -20, sprawność spadnie do 1/3 nawet tej wyliczonej wyżej. Czyli rzeczywisty koszt ogrzania 100m2 wyniesie zimą ok 225 Pln (przy 33gr/1 kWh G12).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla +7? To śmieszne.

 

Kurcze, mam poczucie humoru, a akurat z tego się nie uśmiałem. Może za mało miałem do czynienia z PN dla reaktorów (atomowych??). Większość producentów zagranicznych mówiąc o mocy grzewczej podaje COP np. dla A7/W35, wszyscy też wiedzą, że to są dla pompy warunki bardzo korzystne. Dla -15 COP spada powiedzmy do 1,2, jednak wciąż jest to powyżej jedności. Co do samego COP, zakładam jednak, że nie mamy do czynienia z wielkim globalnym spiskiem cyklistów i masonów, a co za tym idzie, prund z gniazdka razy COP równa się ciepło (w kWh), tak więc a-priori dziękuję uprzejmie za dyskusje z zakresu budowy maszyn (kilka osób tutaj ma już wiedzę empiryczną). A ile wyniesie uniwersalny i prawdziwy dla wszystkich koszt ogrzania w zimie, to najstarsi górale nie wiedzą, tak więc to aż żal komentować. Tak więc nie wiem co próbuje Pan udowodnić, ale na pierwszy rzut oka bardziej pasuje wątek "jakie ogrzewanie wybrać?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andriuss cos Ty sie tak nakrecil? :)

Pewnie oczekujesz ze ktos pochwali Cie za Twoje pomysly, ale moze dla Ciebie bedzie lepiej jak wezmiesz pod uwage wszystkie zastrzezenia.

Po prostu zweryfikuj to. Wiem ze czasem jak czlowiek nastawi sie na cos to ciezko pozniej cokolwiek jest przyjac do wiadomosci ale postaraj sie wyciagnac z tego jakies pozytywne wnioski. Moze to pozniej zaprocentowac.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andriuss cos Ty sie tak nakrecil? :)

Pewnie oczekujesz ze ktos pochwali Cie za Twoje pomysly, ale moze dla Ciebie bedzie lepiej jak wezmiesz pod uwage wszystkie zastrzezenia.

Po prostu zweryfikuj to. Wiem ze czasem jak czlowiek nastawi sie na cos to ciezko pozniej cokolwiek jest przyjac do wiadomosci ale postaraj sie wyciagnac z tego jakies pozytywne wnioski. Moze to pozniej zaprocentowac.

 

Pzdr.

Po prostu ani on ani inni nie chcą,a jak już mają PC to nie mogą, przyjąć do wiadomości, że takiej efektywności całkowitej nie ma. To tak jak "węglowcy i gazowcy" przyjmują za pewnik 90-107% sprawności swoich pieców, z tym że później zamiast 4kG czy 2.5m3/100m2 pow. trzeba zużyć w czasie mrozu 4-5x więcej. Tak jak PC zużywają nie 100zet prądu, tylko więcej, nawet tyle ile wyliczyłem wyżej. Nie jest tak?;-) Panie HenoK, prosimy o komentarz;-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ani on ani inni nie chcą,a jak już mają PC to nie mogą, przyjąć do wiadomości, że takiej efektywności całkowitej nie ma.

 

Nie bardzo rozumię o co Ci chodzi. COP jest zmienna w czasie i w zależności od rozwiązań. Jakiej efektywności według Ciebie nie da się osiągnąć i przy jakich warunkach?

 

Witam

Koledzy czy to prawda ze COP ze studni jest wiekszy niz z sondy pionowej???

Pozdrawiam

 

Tak ale dochodzą inne problemy.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ani on ani inni nie chcą,a jak już mają PC to nie mogą, przyjąć do wiadomości, że takiej efektywności całkowitej nie ma. To tak jak "węglowcy i gazowcy" przyjmują za pewnik 90-107% sprawności swoich pieców, z tym że później zamiast 4kG czy 2.5m3/100m2 pow. trzeba zużyć w czasie mrozu 4-5x więcej. Tak jak PC zużywają nie 100zet prądu, tylko więcej, nawet tyle ile wyliczyłem wyżej. Nie jest tak?;-) Panie HenoK, prosimy o komentarz;-]

 

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Ja w praktyce posiadam PCi i na dodatek opomiarowane zasilanie i wyjście tego ustrojstwa. O wynikach pomiarów i kosztach pisałem w tym wątku (post #15627). A teraz się dowiaduję, że popełniłem życiowy błąd, bo jako posiadacz PCi nie przyjmuję do wiadomości, że to wszystko ułuda i omamienia gdyż faktycznie to jest niemożliwe. Chyba nie umiem czytać kwot na fakturach za prąd, ani odczytywać liczników energii cieplnej i elektrycznej. Wogóle to muszę być jakimś popaprańcem, że dałem sobie wcisnąć takie dziadostwo... . Ale zanim wywalę to z chałupy chętnie bym się dowiedział ile energii cieplnej produkują krytycy pomp ciepła i ile płacą za wsad do wyprodukowania tej ilości. Jak do tej pory jeszcze żaden z Was tego nie podał zarzucając jednocześnie posiadaczom pomp, że im się to nie opłaci. Ja podałem faktyczne dane poparte pomiarami i zanim porównam to z innym rozwiązaniami chciałbym wiedzieć jak w warunkach rzeczywistych kształtuje się faktyczny koszt wyprodukowania jednostki energii. Pozdrawiam i czekam na konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andriuss cos Ty sie tak nakrecil? :)

 

Ależ skąd, wyjątkowo spokojny człowiek jestem. Po prostu z tego co mi się wydaje firmy takie jak Mitsubishi czy Panasonic nie uczestniczą jednak w wielkim światowym oszustwie, bo w ramach tego wątku wypowiadały się osoby, które w swoich już sprawdzonych instalacjach domowych za każdą kWh prądu otrzymały wielokrotność kWh ciepła. A czy mnożnik średniorocznie wynosił 2 czy 5, to sprawa wtórna. A tu nagle schodzimy na poziom, że to przecież niemożliwe, bo np. tarcie wirnika sprężarki przemnożone przez geometrię łopatek i parametry oleju sprawia, że cała sprawa jest wielką ściemą. Posiadacze pomp z dobrym opomiarowaniem: czy prawdą jest, że ogrzewanie prądem pośrednio przez pompę w odróżnieniu od bezpośredniego daje rocznie kilka tysięcy "darmowych" kWh ciepła? Czy to jeden wielki światowy spisek cyklistów i nie powiem kogo jeszcze zdekonspirowany przez tuzy intelektualne tego forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załamka, drodzy Państwo. Dołączam się do niedowiarka - za ten sezon zapłaciłem 1700 zł, mimo że mieszkam na Podhalu. Czemu nie można uzyskać określonego COP. Czemu wciskacie, że pompa ciepła to perpetuum mobile, czyli ściema?

Przecież pompa pobiera ciepło z ziemi - widać to z różnicy temperatur z dolnego źródła (cirka 5 na wlocie do wymiennika pompy, cirka 1 na wylocie). Ciepło to energia - pompa "pompuje" ją tylko z ziemi do domu - a tam sprężarka podwyższa tylko poziom temperatury. jest pobór energii TEŻ, a może przede wszystkim z ziemi ? JEST. I git, a ile się traci na smarowaniu pompy i innych takich szpejach to mi zwisa. Ma być tanio i jest, ma być bezobsługowo i jest. W domu jest 21 stopni? jest. Zapłaciłem 1700 zł za sezon? zapłaciłem. I koniec pieśni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy czy to prawda ze COP ze studni jest wiekszy niz z sondy pionowej???

Pozdrawiam

Generalnie tak. Ale jak wezmiesz pod uwage moc pompy glebinowej, ktora jest "troche" mocniejsza niz typowa obiegowka DZ, to juz tak rozowo nie jest. Do tego musisz miec wydajna studnie w ktorej wody nie zabraknie oraz wode o odpowiedniej jakosci, bez zelaza. W praktyce ilosc instalacji z studniami jest bardzo mala. Ponizej 1% z tego co gdzies czytalem (nie pamietam dla jakiego kraju to bylo).

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...