Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Ja w praktyce posiadam PCi i na dodatek opomiarowane zasilanie i wyjście tego ustrojstwa. O wynikach pomiarów i kosztach pisałem w tym wątku (post #15627). A teraz się dowiaduję, że popełniłem życiowy błąd, bo jako posiadacz PCi nie przyjmuję do wiadomości, że to wszystko ułuda i omamienia gdyż faktycznie to jest niemożliwe. Chyba nie umiem czytać kwot na fakturach za prąd, ani odczytywać liczników energii cieplnej i elektrycznej. Wogóle to muszę być jakimś popaprańcem, że dałem sobie wcisnąć takie dziadostwo... . Ale zanim wywalę to z chałupy chętnie bym się dowiedział ile energii cieplnej produkują krytycy pomp ciepła i ile płacą za wsad do wyprodukowania tej ilości. Jak do tej pory jeszcze żaden z Was tego nie podał zarzucając jednocześnie posiadaczom pomp, że im się to nie opłaci. Ja podałem faktyczne dane poparte pomiarami i zanim porównam to z innym rozwiązaniami chciałbym wiedzieć jak w warunkach rzeczywistych kształtuje się faktyczny koszt wyprodukowania jednostki energii. Pozdrawiam i czekam na konkrety.

 

Mysle ze po miom poscie w innym temacie, ma Pan ju pewnośc, ze inne rozwiązania mają całkowita sprawność min. 5 x mniejszą od PC.

A krytycy tego nie rozumieją, gdyż teraz nawet uczeni w mowie i piśmie zatwierdzają sprawnosci własne piecy na poziomie 90% jako całkowite. To ze póżniej te dane nie zgadzają się z normą ocieplenia budynków, to już mały szczegół. W końcu, i tak ten ustrój przez każdego jest przepłacony 4-5x. Gdyby tak nie było, zarobki nie byłyby na poziomie prawie jak w Unii, tylko że liczone w PLN.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam forumowiczów.

Mam pytanie dotyczące pompy ciepła a konkretnie pionowego kolektora i gleby.

Zastanawiam się nad zakupem pompy ciepła z kolektorem pionowym,wcześniej wykonywałem oczyszczalnię ścieków i były robione badania geologiczne do głębokości 3m. Z badań tych wynika:

 

od głębokości 0-0,3m - grunt próchniczny

0,3m-0,8m - piasek średni, żółty, wilgotny, średnio zagęszczony

0,8m - 2,1m piasek pylasty, jasnożółty, wilgotny, średnio zagęszczony

2,1m-3m piasek pylasty przewarstwiony pyłem piaszczystym, jasnożółty, wilgotny, średniozagęszczony

 

Moje pytanie - ile można uzyskać z takiego gruntu?

Czy te badania geologiczne mogą być wytycznymi dla odwiertu kolektora?

za odpowiedź dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załamka, drodzy Państwo. Dołączam się do niedowiarka - za ten sezon zapłaciłem 1700 zł, mimo że mieszkam na Podhalu. Czemu nie można uzyskać określonego COP. Czemu wciskacie, że pompa ciepła to perpetuum mobile, czyli ściema?

Przecież pompa pobiera ciepło z ziemi - widać to z różnicy temperatur z dolnego źródła (cirka 5 na wlocie do wymiennika pompy, cirka 1 na wylocie). Ciepło to energia - pompa "pompuje" ją tylko z ziemi do domu - a tam sprężarka podwyższa tylko poziom temperatury. jest pobór energii TEŻ, a może przede wszystkim z ziemi ? JEST. I git, a ile się traci na smarowaniu pompy i innych takich szpejach to mi zwisa. Ma być tanio i jest, ma być bezobsługowo i jest. W domu jest 21 stopni? jest. Zapłaciłem 1700 zł za sezon? zapłaciłem. I koniec pieśni :)

 

Gdyby miał Pan COP=4, czyli jak słusznie i w dodatku nieliczny, określa Pan Niedowiarek, czyli stosunek mocy cieplnej wyprodukowanej, a włożoną pracę (pobór prądu), to przy tym poziomie COP wydałby Pan max. 600 Pln. To jeśli jak sądzę dom ma pow. 170m2 Można zmniejszyć te wydatki, całkowicie pokrywając potrzeby cieplne przez powiększenie objętości zbiorników i wykorzystanie układu tylko w taryfie nocnej. Wystarcza 2x300L. Wtedy 2godz. taryfy po południu, posłużą do uzupełnienia ubytku porannego. PC jest zbyt kosztowna by nie zadbać o to by niewielkim kosztem podnieść jej całkowitą sprawność ekonomiczna. Przec. COP dla PC to faktycznie 130-150% ale przez podany wyżej sposób można go podnieść o 30-40 do ok 200% rzeczywistej efektywności, czyli do 7x nad gazem i 10 nad węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby miał Pan COP=4, czyli jak słusznie i w dodatku nieliczny, określa Pan Niedowiarek, czyli stosunek mocy cieplnej wyprodukowanej, a włożoną pracę (pobór prądu), to przy tym poziomie COP wydałby Pan max. 600 Pln. To jeśli jak sądzę dom ma pow. 170m2 Można zmniejszyć te wydatki, całkowicie pokrywając potrzeby cieplne przez powiększenie objętości zbiorników i wykorzystanie układu tylko w taryfie nocnej. Wystarcza 2x300L. Wtedy 2godz. taryfy po południu, posłużą do uzupełnienia ubytku porannego. PC jest zbyt kosztowna by nie zadbać o to by niewielkim kosztem podnieść jej całkowitą sprawność ekonomiczna. Przec. COP dla PC to faktycznie 130-150% ale przez podany wyżej sposób można go podnieść o 30-40 do ok 200% rzeczywistej efektywności, czyli do 7x nad gazem i 10 nad węglem.

 

Pomocy! Czy ktoś nadąża. Bo ja nie. Może dlatego, że nigdy nie parałem się polityką. Dużo słów, mało treści, sprzeczne twierdzenia w poszczególnych postach i postawa wyższości. Jakim cudem można ogrzać mały domek pompą ciepła za 600 PLN na sezon? No chyba, że da się gdzieś kupić prąd po 10 gr z kWh. Albo dom jest w standardzie lepszym niż pasywny. Może wróćmy do realiów i merytorycznej dysputy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok Ci podam faktyczne zużycie,narazie matematykę masz wyżej a ona prawdę powiada :)

P.S.

Ja mam(będę miał) trochę więcej bo 118m2x60kWh=7080kWhx0,33=2336zł ;)

 

Ja tam lepiej się obracam w rachunkach niż w matematyce:). Dlatego jak w projekcie budynku przeczytałem, że ogrzewanie elektryczne zmieści się w 400 zł/sezon (115 m2) to poprosiłem o wyliczenia. Teraz już wiem jak to można porachować. Papier wszystko przyjmie. A w realu nie da się naciągnąć. Policzyłem po swojemu i wyszło na moje. Tyle, że z niecałych 3 kW zapotrzebowania wyszły nici....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy! Czy ktoś nadąża.

 

Arturo72 niczym nie grzeje, pisze tylko o tym co mu się wydaje, że będzie miało miejsce. Reszta to zbitka niezrozumienia tematu i powielanych mitów. Jedno jest pewne - każdy dom w tym klimacie ma jakieś potrzeby ciepła, a dla osób, które nie mogą lub nie chcą (bo tak!!!) mieć gazu ani węgla, GJ z pompy jest kilkukrotnie tańszy od GJ z kabli grzejnych albo bojlera. A czy opłaca się inwestować w pompę - chyba wszyscy są przemęczeni tematem i dla niektórych temat może już być niesmaczny. Jedyny w pełni słuszny wniosek: niech każdy robi co chce i nie uszczęśliwia swoją mądrością innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co Pan powyżej pisze, ale Arturo pierwszy w Polsce (oprócz Tadeusza B.) powiązał w sposób istotny normę cieplną z wydatkiem faktycznym. I to mimo że jest ze Śląska. Przy standardowym ociepleniu 250W/m2, Wasze PC mając faktyczny COP 1.3-1.5 są wysoce ekonomiczne. Jednak podnosząc wykonanie cieplne budynku już nie, bo nawet zmniejszając odpowiednio moc samej pompy a tym samym jej koszt, nadal pozostają duże koszty odwiertów. I to abstrahując od faktu, że koszt orientacyjny inwestycji rzędu 50.000 jest poza zasięgiem 90% domostw indywidualnych. Nawet w kredycie.:-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Przy standardowym ociepleniu 250W/m2,.:-(

 

:confused: To by oznaczało, że mój bydynek ma zapotrzebowanie niemal 30 kW !!!!!! No w takie cuda to już na pewno nie uwierzę. Wg jednej teoryji 3 kW, wg innej 30 kW, Chyba pozostanę przy swoich rachunkach (ok. 6 kW) zwłaszcza, że w praktyce się to potwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...), ale Arturo pierwszy w Polsce (oprócz Tadeusza B.) powiązał w sposób istotny normę cieplną z wydatkiem faktycznym. I to mimo że jest ze Śląska

 

@Arturo72 - gratuluję serdecznie :). W ferworze dyskusji nie zawsze ma się świadomość obcowania ze ścisłą awangardą naukową ciepłownictwa w tym kraju. I to pomimo że ze Śląska :). Co do meritum - niech każdy robi sobie co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do p. Niedowiarka: a czego Pan nie rozumie z mojego tłumaczenia? Przecież to proste. Posiadacze PC łatwo mogliby powiększyć ich całkowitą efektywnosc, używając ich wyłącznie w trybie akumulacyjnym, tylko na taryfie nocnej. Wymaga to stosowania zbiorników o większej niż praktykowana pojemności, funkcjonujących w układzie naprzemiennym przy wykorzystaniu termozaworów. Tzn. najpierw napełnieniu podlega 1 zbiornik do temp. roboczej, a po jej osiągnięciu najlepiej przez mieszacz ulega rozprowadzeniu. W tym czasie dopływ zostaje zamknięty i napełniamy 2gi zbiornik. W ten sposób można znacząco podwyższyć efektywność całkowitą układu, nawet o kilkadziesiąt %%. Taki sposób magazynowania i rozprowadzania ciepła jest standardowy dla naszego NSBRJ200 (wcześniej: DRJ200). Czyli mówiąc jeszcze krócej: należy oddzielić fazę produkcji ciepła od jego dystrybucji. I wszystko. ;-] (A tak przy okazji: wie Pan co to buta NS, albo inaczej duma narodowa?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused: To by oznaczało, że mój bydynek ma zapotrzebowanie niemal 30 kW !!!!!! No w takie cuda to już na pewno nie uwierzę. Wg jednej teoryji 3 kW, wg innej 30 kW, Chyba pozostanę przy swoich rachunkach (ok. 6 kW) zwłaszcza, że w praktyce się to potwierdza.

 

Musi być ten dom ocieplony wg starej normy 250, bo jeśli nie, a jest nowy wg 70,to znaczy nic innego że faktyczny COP Pańskiej PC jest na poziomie pieca gazowego 0.3(30% całkowitej sprawności).;-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę tego forum. O akumulacji piany było tu nabite sporo. Każdy, kto poważnie rozważa zastosowanie PCi z wykorzystaniem dwutaryfowego prądu stosuje taką metodę, tyle, że najczęściej o większej akumulacyjności niż równowartość 2x300l wody. Naprawdę warto najpierw posłuchać (poczytać) zanim się zacznie krytykować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę tego forum. O akumulacji piany było tu nabite sporo. Każdy, kto poważnie rozważa zastosowanie PCi z wykorzystaniem dwutaryfowego prądu stosuje taką metodę, tyle, że najczęściej o większej akumulacyjności niż równowartość 2x300l wody. Naprawdę warto najpierw posłuchać (poczytać) zanim się zacznie krytykować.

 

Przecież prosiłem w innym temacie, by podał Pan sposób swoich obliczeń. Ja podam jak najłatwiej to sprawdzić. Prąd wiadomo, z licznika przez godzinę działania PC. Ciepło, przez określenie przyrostu temp. na zbiorniku o określonej pojemności, przy zamkniętym zaworze wylotowym, również przez godzinę. I to wszystko. Proste?;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież prosiłem w innym temacie, by podał Pan sposób swoich obliczeń. Ja podam jak najłatwiej to sprawdzić. Prąd wiadomo, z licznika przez godzinę działania PC. Ciepło, przez określenie przyrostu temp. na zbiorniku o określonej pojemności, przy zamkniętym zaworze wylotowym, również przez godzinę. I to wszystko. Proste?;-)

 

:bash: Polecam lekturę forum raz jeszcze. Najlepiej ze zrozumieniem. O tym też już było. A ja napisałem wyraźnie, że mierzę moc i energię zarówno na wejściu jak i wyjściu PCi. Takie urządzenie do pomiaru energii cieplnej zowią ciepłomierzem ;). Proste? Co tu jeszcze sprawdzać? Klasę dokładności urządzenia? Prawidłowość montażu? Zapewniam, że zadbałem o te sprawy. Sposób obliczeń również podałem. Najłatwiej to sprawdzić odczytując wyniki pomiaru! Nie ma lepszej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to abstrahując od faktu, że koszt orientacyjny inwestycji rzędu 50.000 jest poza zasięgiem 90% domostw indywidualnych. Nawet w kredycie.:-(

 

Można i 70.000, można nawet 100. Ale i można i 30. Czy to jest dużo w porównaniu do innych systemów? Wielokrotnie było to liczone i jak się okazywało, koszty były porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki. Jakoś się uparłem na to chłodzenie pasywne. Mam pompę NIBE i producent proponuje dwa rodzaje modułów dla tego rozwiązania. Mam chęć zastosować ten bez dodatkowej pompy obiegowej - sterowanie układu chłodzenia w Nibe jest przewidziane dla obu wariantów.

Mam pytanko czy warto wydać te trochę pieniędzy więcej czy zostać przy wariancie bez dodatkowej pompy.

Wariant pierwszy to koszt materiałów około 600 zł. Wariant drugi to około 1100 zł.

 

Wklejam schematy. Pozdrawiam

http://img813.imageshack.us/img813/8641/capture3uj.th.jpg

http://img813.imageshack.us/img813/8641/capture3uj.jpg

 

http://img846.imageshack.us/img846/4889/capture4r.th.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/4889/capture4r.jpg

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...