Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Ja w praktyce posiadam PCi i na dodatek opomiarowane zasilanie i wyjście tego ustrojstwa. O wynikach pomiarów i kosztach pisałem w tym wątku (post #15627). A teraz się dowiaduję, że popełniłem życiowy błąd, bo jako posiadacz PCi nie przyjmuję do wiadomości, że to wszystko ułuda i omamienia gdyż faktycznie to jest niemożliwe. Chyba nie umiem czytać kwot na fakturach za prąd, ani odczytywać liczników energii cieplnej i elektrycznej. Wogóle to muszę być jakimś popaprańcem, że dałem sobie wcisnąć takie dziadostwo... . Ale zanim wywalę to z chałupy chętnie bym się dowiedział ile energii cieplnej produkują krytycy pomp ciepła i ile płacą za wsad do wyprodukowania tej ilości. Jak do tej pory jeszcze żaden z Was tego nie podał zarzucając jednocześnie posiadaczom pomp, że im się to nie opłaci. Ja podałem faktyczne dane poparte pomiarami i zanim porównam to z innym rozwiązaniami chciałbym wiedzieć jak w warunkach rzeczywistych kształtuje się faktyczny koszt wyprodukowania jednostki energii. Pozdrawiam i czekam na konkrety.

 

Proszę bardzo: Dom ok. 120 m2 plus niegrzana piwnica, 25 cm w dachu, 15 cm wełny w ścianach, 10 cm styro pod posadzką i na ścianach piwnicy, trochę mostków termicznych, ale generalnie nie najgorzej z ociepleniem, choć mogło by być lepiej. CWU zużywana w rozsądnych ilościach - przeważnie prysznic. Chcecie znać koszty ? Proszę bardzo - przez dwie zimy z rzędu około 2 tony ekogroszku plus około 12 metrów drewna w kominku, czyli minimum 3500 zł rocznie, a w domu od 19-22 stopnie. Macie odpowiedź, dlaczego przeciwnicy PC jakoś niechętnie podają koszty grzania węglem, czy dobrym drewnem w kominku :) Doliczyć do tego trzeba babranie się z żużlem, targanie worków z węglem i ciągły niepokój, czy podajnik znowu się nie zablokuje i zerwie zabezpieczenia, co równa się 2 godzinom walki z kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby miał Pan COP=4, czyli jak słusznie i w dodatku nieliczny, określa Pan Niedowiarek, czyli stosunek mocy cieplnej wyprodukowanej, a włożoną pracę (pobór prądu), to przy tym poziomie COP wydałby Pan max. 600 Pln. To jeśli jak sądzę dom ma pow. 170m2 Można zmniejszyć te wydatki, całkowicie pokrywając potrzeby cieplne przez powiększenie objętości zbiorników i wykorzystanie układu tylko w taryfie nocnej. Wystarcza 2x300L. Wtedy 2godz. taryfy po południu, posłużą do uzupełnienia ubytku porannego. PC jest zbyt kosztowna by nie zadbać o to by niewielkim kosztem podnieść jej całkowitą sprawność ekonomiczna. Przec. COP dla PC to faktycznie 130-150% ale przez podany wyżej sposób można go podnieść o 30-40 do ok 200% rzeczywistej efektywności, czyli do 7x nad gazem i 10 nad węglem.

 

Co to za bzdety kosmiczne ? Czy nawet na urlopie w Zakopanym muszę się denerwować, jak ktoś nie znając się na sprawie zaśmieca forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za bzdety kosmiczne ? Czy nawet na urlopie w Zakopanym muszę się denerwować, jak ktoś nie znając się na sprawie zaśmieca forum ?
Olej. Gociu po 20 postach zostal na forum zbanowany. To ze gadal bzdury to raz, a dwa ze jego wypowiedzi tracily faszyzmem, czy nienawiscia rasowa. Dodac do tego ze twierdzi ze wynalazl i sprzedaje domowe urzadzenia do zimnej fuzji i mamy obraz niezlego oszoloma a pewnie i potencjalnego pensjonariusza Tworek. TB wymiekka przy nim ;-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za bzdety kosmiczne ? Czy nawet na urlopie w Zakopanym muszę się denerwować, jak ktoś nie znając się na sprawie zaśmieca forum ?

 

Na szczęście większość "mądrości" już zniknęła. Odpoczywaj dalej i nie waż się zaglądać na forum do końca urlopu! Dwa razy dziennie Giewont i nazad, a wieczorem duże pyfko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Co powiecie na ofertę jaką dostałem od jednej z firm we Wrocławiu (dom 240m2):

 

http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2898_maciejka-ii

Szukam obecnie firmy ktora zrobi dobrze i w rozsadnej cenie.. PORADZCIE PROSZE..

 

Ja tez jestem z północy Wrocławia - Szymanów, mogę polecić ekipę mątująca Zirusa np dom 200 m2 - 75 tys z cała instalacja z podłogówka, u mnie możesz ogladnac jak to hula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz polecić tą firmę która Ci to zrobi? Podejrzewam że będziesz robił sam, więc jak możesz się porównywać do firmy.

 

PS. O twojej instalacji już czytaliśmy na forum naście razy. Czy za każdym razem musisz wkładać swoje pięć groszy, które nic nie wnosi do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj rume-wybierasz sobie moje pojedyńcze słowa ;)

 

...ja tylko wyraziłem szacunek i podziw na inwestora,który wpakował 75tys.zł w instalację grzewczą do domku ;)

 

jest to koszt z podłogówka a jest jej 250m2, czyli PC z kotłownia i DZ 50tys brutto, zaofertowałem wszystkie firmy sprzedające PC i nikt mi nie przesłał tańszej oferty poza polskim Ecoblabla co ma 10 instalacji w Polsce, następna oferta była 54+ i do 65 (ochsner- oczywiście maja ceny z kosmosu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt mojej robocizny instalacji grzewczej to 2tys.zł

Koszt mojego sprzętu do grzania to 3tys.zł

Koszt materiałów do podłogówki wodnej 4-5tys.zł

Paniał ???

Arturo, załóż wreszcie swój "dziennik budowy" i opisz w nim swoje założenia domu, planowane instalacje i planowane koszty eksploatacyjne. Łatwiej będzie z Tobą dyskutować, a sam dziennik i oczywiście komentarze do niego, będą dla innych pomocą w podejmowaniu trudnych decyzji.

No i oczywiście liczę na to, że nie zaprzestaniesz pisać swojego dziennika wraz z zamieszkaniem w nowym domu, ale podzielisz się też wrażeniami i kosztami z jego użytkowania.

Przy okazji zobaczysz też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim kupiłem PC ofertowałem prawie wszystkie firmy w Polsce miałem na to czas bo przyszła zima i następne prace planowałem dopiero od marca, zadziwiła mnie sprawa dotycząca tego co mówią sprzedawcy PC jako laik w temacie (było to ponad 2 lata temu teraz coś wiem:D) byłem nieustannie straszony przez sprzedawców że wybrałem złą PC, bo np. "ta pompa ma chińskie części" (o danfosie), "miedź w DZ się Panu rozłoży i zatruje grunt" (glikolowcy o bezposrednim parowaniu), "pionowe DZ jest zawsze niedowymiarowane i co rok gorzej się regeneruje" (to ci co mieli koparkę), "DZ poziome to jak kopanie 3 basenów, potem Panu dom siądzie jak za blisko wykopią" (to ci od pionowego DZ) ale na szczyty wspięła się pewna wrocławska renomowana firma po tym jak oświadczyłem że wybrałem Ziriusa, dostałem maila który miał mnie przekonać do zakupu PC wartej 65 tys. oto ta argumentacja niech będzie dla wszystkich przestroga by używac rozumu a kierować się brendem.

Pisze sprzedawca do mnie:

"Po dokładnym zapoznaniu sie z pompami Thermogolv wskazuję zasadnicze różnice które swiadczą o konkurencyjności.

 

1. Rozdzielony system CO i CWU. Jeśli system jest rodzielony to ukłąd będzie pracował około 1900h/rok. Przy układzie wspólnym czas pracy pompy ciepła wydłuża sie i może osiągać do 2500h/rok.

 

2. Współczynnik COP wyższy dla pompy Ochsner 4,7. Thermogolv z racji ukłqadu współnego 3,38.

 

3. Koszt eksplotacji wynikajacy z 2 powyższych punktów. Ochsner 1900h x 2,2kW x 0,49 PLN = 2048 PLN/ rok

Thermogolv 2500 x 2,77 x 0,49 PLN = 3393 PLN/ rok

 

4. Wymiennik gruntowy w pompie Thermogolv moim zdaniem jest za mały. Przewidziano tam 4x70m co daje 280mb pętli. Ochsner daje 7x70mb. Pętle mają za zadanie odebrać ciepło z gruntu. Pompa musi odebrać przynajmniej tyle ciepła ile wynosi jej moc chłodnicza. Moc Chłodnicza Thermogolv to około 8kW. Uzysk z gruntu dla warunków w Szymanowie 20W/m więc wymiennik Thermogolv odbierze 5,6kW. Wniosek jest taki że wymiennik jest za mały a dodatkowow wykonawca chce go zainstalowac na głębokosci 0.9m co spowowduje ze pompa bedzie dizłąc nieefektywnie. Ochsner 490mb wymiennika gruntowego co daje uzysk 9,8kW i pokrywa zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Wymiennik na głębokości 1,8m co daje gwarancje stabilności ddolnego źródła.

 

5. Thermogolv posiada 6kw grzałkę elektryczną która napewno sie uruchomi. Oczywiscie mozna grzałkę wyłączyc recznie ale z powodu wspólnego układu CO i CWU oraz zbyt małego wymiennika grzałka napewno będzie sie uruchamiac generując dodatkowy koszt do powyższej kwoty 3393 PLN. Ochsner nie posiada w ogóle grzałek .

 

6. Cena. Pompa Thermogolv wg strony internetowej 30612 PLN netto + 1153 regulator + 336 sterownik pokojowy + 2186 sterwonik wewnętrzy + 420 Ethernet = 34 707 PLN netto. A gdzie koparka? studzienka zbiorcza? robocizna prac ziemnych? wykonanie węzłą i rozprowadzenia ciepła wraz pompami obiegowymi ? izolacje przewodów ? rury wymiennika gruntowego? napełnienie i uruchomienie ?

Myślę że wymienione powyżej argumenty świadczą o atrakcyjności oferty."

 

niesamowite jak inaczej ta oferta wygląda po 2 latach skomentuje ją w następnym poście (bo mnie zona goni) odnosząc do rzeczywistości po pierwszym sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozondm - podłogówkę naprawdę można taniej zrobić niż za 100/m2...mi robili znajomi fachowcy i wyszło sumarycznie około 60/m2 - podłogówki około 215m2. Jak ktoś zamierze zrobić sam(a naprawdę znam sporo takich ludzi), to można jeszcze taniej - i tutaj dochodzimy już w pobliże kwot które podaje Arturo

 

tak jest to możliwe, ale nie jak się chce mieć fakturę, gwarancje na 10 lat, i jak sie nie czasu bo od 8- 17 się jest w pracy:D teraz się chyba ze mną zgodzisz:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...