Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No coz moi mili - minal rok od kiedy mam PC. No i jak to wszystko wyszlo? Ano wyszlo, ze w ciagu roku zuzylem: 5450kWh energii elektrycznej (od 30 sierpnia 2010 do dnia dzisiejszego - 19.06.2011). Obecnie ogrzewanie domu jest wyłączone, a dzienne zużycie energii elektrycznej na potrzeby CWU to około 4-5kWh.

W moim przypadku ustawiłem ogrzewanie aby działało od 22-6 i od 13-15. Oczywiście, jeśli poza tymi godzinami było zimno, to PC chodziła i nie było zmiłuj.

W 80% udało mi się wykorzystać energię elektryczną w taniej taryfie, co powodowało, że koszt 1kWh wraz z opłatami to 0,42zł. Oznacza to, że wydałem 5450*0,42 = 2289 PLN na potrzeby ogrzania domu i wody ciepłej (czyli około 255PLN/m-cznie). Moja rodzina to 4 osoby (dzieci w wieku 6 i 8 lat). Temperatura zadana w domu to 21 stopni. Aby było weselej to grzałki elektrczyne były wyłączone i nie zauważyłem, aby kiedykolwiek sterownik mojej PC domagał się włączenia grzałki. Na pewno czeka mnie wyczyszczenie zaworu od obiegu podłogówki, gdyż zauważyłem zbyt wolny przepływ wody co skutkowało dT=10stopni (!). Pominę kwestię tego, że to był 1 sezon grzewczy. Na ścianach mam 15cm styro, w podłodze na gruncie 10cm (nie mam piwnicy), w dachu 30cm wełny. Mam nadzieję, że mój post pomoże nowym w podjęciu decyzji.

 

Bardzo mnie zaciekawiłeś tym postem, szczególnie tym praktyczny wyliczeniem kosztów eksploatacji pompy, Gratuluje tak niskiego zużycia energii!!! Jeśli chodzi o parametry domu (wielkość, ocieplenie, etc.) planuję wykonać to wszystko podobnie, bez względu na koszt. Natomiast, dostałem decyzję z wielmożnej Gazowni z Wrocka i po prostu się pozytywnie zaskoczyłem bo koszt podłączenia (nitka gazu, skrzynka, dokumentacja, odbiór) to 1'570 PLN.

 

Nie mogłem w to uwierzyć (mój sąsiad 2,5 roku temu dostał odpowiedź w stylu "jak Pan chce ten nasz gaz to sobie Pan musisz go poprowadzic na własny koszt" i spodziewałem się podobnej odpowiedzi jak tej co dostał sąsiad.

 

Czy faktycznie warto inwestowaćw pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Faktycznie to warto usiąść z ołówkiem w ręku i policzyć koszty inwestycyjne różnych rozwiązań. Potem porównać koszty eksploatacyjne. Potem zapytać siebie o preferencje i podjąć decyzję uwzględniając te wszystkie czynniki. Nikt nie obiecywał, że to będzie proste. No może oprócz kilku "nieomylnych", ale to już inna bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompę obiegową, to mam instalacje solarną (własna konstrukcja - domek letniskowy), która pracuje tylko w okresie: od połowy kwietnia do końca października. W pozostałym okresie: listopad..połowa kwietnia jest włączana moze 3 razy na 10 minut. Nigdy mi się nie zastała i nie było z nią problemów, a jest już 3 rok jej pracy. Jeżeli chodzi o gaz ziemny, to jest u mnie możliwość za... 5..6 tys zł. Sąsiad wykonał przyłącze i co ciekawe, że jak usłyszał ile będzie płacił za gaz (nie wiem skąd to usłyszał i nie wiem ile to było), to tak się spocił, że kupił piec na wszystko (węgiel, drewno, stare buty, ciuchy itp) a gaz zostawił tylko dla kuchenki do posiłków. Wg mnie to źle wybrał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytacie mnie o gaz. Ja mam gaz w ulicy. Koszt podłączenia to jedynie w moim przypadku było 1700PLN. Mimo to zdecydowałem się na PC bo:

1) bezobsługowo, choć to żaden argument bo gaz też jest bezobsługowy

2) budując dom na kredyt w całości, doszedłem do wniosku, że muszę minimalizować opłaty miesięczne, tak aby nie było kuku. Mimo, że za instalację z PC zapłaciłem około 15-20tys więcej wolę miesięcznie oszczędzać na ogrzewaniu. Po prostu nie rwę włosów z głowy gdy przychodzi rachunek. Ot po prostu spokojnie stać mnie na zapłatę. Nie wiem ile mój dom zużyłby gazu, ale podejrzewam że kosztowałoby to około 2 razy więcej niż grzanie PC (a może i więcej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompę obiegową, to mam instalacje solarną (własna konstrukcja - domek letniskowy), która pracuje tylko w okresie: od połowy kwietnia do końca października. W pozostałym okresie: listopad..połowa kwietnia jest włączana moze 3 razy na 10 minut. Nigdy mi się nie zastała i nie było z nią problemów, a jest już 3 rok jej pracy. Jeżeli chodzi o gaz ziemny, to jest u mnie możliwość za... 5..6 tys zł. Sąsiad wykonał przyłącze i co ciekawe, że jak usłyszał ile będzie płacił za gaz (nie wiem skąd to usłyszał i nie wiem ile to było), to tak się spocił, że kupił piec na wszystko (węgiel, drewno, stare buty, ciuchy itp) a gaz zostawił tylko dla kuchenki do posiłków. Wg mnie to źle wybrał :)

 

Cześć Ferrit!,

Możesz opisać jak wykonałeś instalacje solarna -czy panel słoneczny masz własnej konstrukcji? Jeżeli tak to proszę o szczegóły?

Pozdrawiam Kazjan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mem jedno pytanie :) Otóż mam na poddaszu i parterze mam zamontowane sterowniki ścienne...chyba Eurostery. Za ich pomocą ustawia sie temperaturę dla poszczególnych dni, pór dnia...Moim zdaniem to i tak nie zda egzaminu bo ciężko jest sterować podłogówką w dodatku w tak krótkim czasie jak pora dnia. Ale do rzeczy Moja pompa to Viessmann Vitocal 222-G Te Eurostery są podłączone do pomp obiegowych na poszczególnych kondygnacjach a pompy obiegowe do sterownika pompy ciepła. Jak to działa w zasadzie?? Przecież na pompie też mam ustawienia temperatury w pomieszczeniach. Czym w zasadzie sterują te Sterowniki pokojowe? obiegówkami? Czy komunikują się z pompą...?? Zawsze najwięcej pytań jest jak serwis pojedzie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W początkowym okresie po zamontowaniu PC miałem sterowniki w każdym pokoju i do nich podpięte elektrozawory na rozdzielaczu.Po różnych testach wywaliłem to wszystko i dałem pełną rurę w rury.Tak jest najlepiej.Teraz sterowniki służą do pokazywania godziny i temperatury w pomieszczeniu.

 

PS.

Miałem trochę zaległości w uzupełnianiu arkusza zużycia energii przez PC , ale juz uzupełniłem.

Edytowane przez klimaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JOtóż mam na poddaszu i parterze mam zamontowane sterowniki ścienne...chyba Eurostery. Te Eurostery są podłączone do pomp obiegowych na poszczególnych kondygnacjach a pompy obiegowe do sterownika pompy ciepła.

W którym miejscu masz zlokalizowane te Eurostery? Na jednym regulatorze ciężko sterować temperaturą całej kondygnacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak sobie teraz uświadomiłem że to może być tylko zbędny bajer...bufora nie mam.

Więc jak polecacie ustawić te Eurostery, tak aby nie ingerowały w pracę obiegówek?? bo rozumiem że sterownik pompy sam sobie poradzi z pracą obiegówek?

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eurostery włączają obiegówki, które rozładowują bufor.

Pompa ciepła kontroluje temperaturę w buforze względem temp. zewn.

Typowy układ, zawsze działa. Ale niestety droższy w eksploatacji.

Ja tego do pompy ciepła absolutnie nie stosuję gdy jest tylko podłogówka!

Czyli te sterowniki są potrzebne tylko i wyłącznie do instalacji z buforem. Kiedy np pompa odpoczywa bo naprodukowała nadmiar a eurosterami sterujemy sobie pobór z bufora. Bufor z kolei stosuje się przeważnie przy mieszanych górnych źródłach, tak więc przy grzejnikach można wykorzystać opcje tego Sterownika. Przy podłogówce jest zbędny, a może nawet i przeszkadza?? Pewnie trzeba na Eurosterach i na pompie ustawić jednakową temperaturę i będzie ok.

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...