Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja to chyba bezszronowa mam... :-?
może nie włączyłeś? :D Masz szronową , tyle że z automatem odszraniającym :lol: , ale też warto poeksperymentować , chyba że na gwarancji :o Zamrażarka się nie odszrania sama - popróbuj . Nie musisz rozbierać wystarczy że znajdzesz punkt gdzie wchodzi "zimno", tam przyczep i zaizoluj czujnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2. Falownik pracuje płynnie (0-50Hz) i płynnie zmienia moc ,a tu piszecie o dwu biegach więc chyba jakieś uproszczone rozwiązanie? gdyby był falownik to po kiego kastrowac rurki? Wystarczy ograniczyć max częstotliwość a i COP troche wzrośnie. To z pewnścia elektroniczny ale skokowy regulator obrotów (prądu wzbudzenia?) trochę na wyrost nazwany falownikiem. Ten "prawdziwy" jest przekształtnikiem częstotliwości i składa sinusoidę w dowolną częstotliwość. - czego tu z pewnością nie ma.

 

To z pewnością tu jest :lol: Natomiast, faktycznie, uproszczeniem jest pisanie o "biegach" PC. Dla potrzeb wymiarowania oraz "poglądowości" funkcjonuje takie określenie. Zastosowano w nich równiez sprężarkę pracujaca w systemie intertia.

 

Te PC to swoisty mercedes - nie tylko ze wzgledu na cene, ale na rozwiązania konstrukcujne, zastosowane materiały, i co najważniejsze - "podejście" do inwestora i fachowośc personelu zarówno przed zakupem, jak i w trakcie realizacji i ewentualnym serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś mnie nie przekonałeś :cry: , piszą o biegach ? piszą ! pracuje dwoma mocami? pracuje! Mercedes czy nie , nie można wszystkiego przjmowac bezkrytycznie. Nie podoba mi sie również podawanie COP przy temperaturze wody a nie temperaturze skraplania. Sytuacja jest jak podawanie zużycia paliwa przez Mercedesa : nigdy w warunkach eksploatacji nie osiąga sie takich efektów jak podają w materiałach handlowych, bo kto to mierzy? i czym?

A na czym polega "intertia" jeśli mozna spytać? Wydaje mi si ę że to po prostu scroll ,czyli sprężarka wirowa bo w innej nie da sie regulowac obrotów nawet biegami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie pszą - przynajmniej ja nie doczytałem, ale za to piszą że elektroniczny przemiennik częstotliwości (falownik) reguluje obroty sprężarki. Sprawia to, że sprężarka pracuje ekonomicznie, a jej żywotność bardzo się wydłuża. Dzięki płynnej regulacji wydajności pompa dopasowuje swą moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiekcie.

Tak jak napisałem wczesniej "biegowość" PC jest okresleniem potocznym, ale nie napisałem że tylko w "obiegu" użytkownikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś mnie nie przekonałeś :cry: , piszą o biegach ? piszą ! pracuje dwoma mocami? pracuje! Mercedes czy nie , nie można wszystkiego przjmowac bezkrytycznie. Nie podoba mi sie również podawanie COP przy temperaturze wody a nie temperaturze skraplania. Sytuacja jest jak podawanie zużycia paliwa przez Mercedesa : nigdy w warunkach eksploatacji nie osiąga sie takich efektów jak podają w materiałach handlowych, bo kto to mierzy? i czym?

A na czym polega "intertia" jeśli mozna spytać? Wydaje mi si ę że to po prostu scroll ,czyli sprężarka wirowa bo w innej nie da sie regulowac obrotów nawet biegami?

 

pozowle sobie napisac ze mam fiata i moj fiat pali mniej niz katalog i jest to bradzo latowo zmierzyc.

 

Rzecz polega na tym ze spalania sie podaje przy jezdzie ekonomicznej a nie przy "wyscigowej" i stad te roznice. Mysile ze PC mozna ustawic ekonicznie no chyba ze komus sie spieszy :D hehehheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W TYCH PC są sprężarki tłokowe.

2. Sprężarki tłokowe BRISTOL (bo to takie zainstalowano) mają patent polepszajacy przepływy - tak twierdzi producent i okresla je mianem "systemu INTERTIA" - w jakim stopniu faktycznie jest to pomocne, a w jakim chwyt marketingowy - nie mnie oceniać.

3. Firma oferuje dwa rodzaje sterowników (falowników) do PC jeden może pracowac w trybie "auto" i "recznym". W systemie "auto" PC zawsze zaczyna prace na 50% mocy i w miare potrzeb osiaga 100%. W trybie recznym PC pracuje w 50% lub 100% (zawsze). Drugi sterownik pracuje tylko w systemie automatycznym i tam regulacja "mocy" jest bardziej wysublimowana. Opis ten jest bardzo uproszczony, ale oddaje istote zagadnienia w tym te "dwa biegi".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ponoć przecież przy scrollach nie da się zrobić układu z falownikiem. Idzie przecież o szczelność.

jest dokładnie odwrotnie - sprwdź "sopel lodu" - tam jest falownik a zamiast zaworu termostatycznego jest kapilara. Każda większa pompa ciepła jest ze scrollem i falownikiem - to najbardziej efektywny sposób modulowania mocy - tylko że dość drogi, przy małych jednostkach nieopłacalny.

O co Ci chodzi z tą "szczelnością"? Budowa scrolla jest prosta jak pompy c.o. i aż prosi sie o falownik i płynna regulacje obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa "sopel lodu", z tego co wiem, a i firma nic o tym nie pisze na swojej stronie internetowej, nie posiada przemiennika częstotliwości,czyli falownika.

Mówiąc o szczelności mam na myśli brak tej szczelności gdyby chciało się obniżyć obroty w kompresorze o 50, czy 70%. Przecież to kręcące się "wiry" scrolla zapewniają jego szczelność, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol:

 

Przeleciałem jeszcze raz stronę Octopusa i nie znalzłem tam ani słowa o przemiennikach częstotliwości. Może wklej jakiś cytat ze strony, ale powiedz, w którym miejscu tak pisze?

 

kubaimycha: żywotność kompresora nie jest zależna od tego na ile godzin pracy szacuje go producent (szacuje idealnie), ale od tego w jakim układzie chłodniczym jest on skonfigurowany i czy ta konfiguracja jest lepsza, czy gorsza. Wśród "chłodniarzy" opinie są podzielone, zwłaszcza że scrolle mają krótszą historię na rynku i nie są tak dobrze sprawdzone w różnych warunkach i tak długo jak tłokowe. Zresztą powiadają, że ze scrollami najlepszą reputację ma Copeland, a reszta jeszcze musi udoskonalać swoje cacka, ze względu na większą awaryjność. Sumarycznie to z tą żywotnością wedle mego rozeznania jest pewnie podobnie. Wystarczy zasięgnąć opinii wśród firm zajmujących się od lat chłodnictwem i mających doświadczenia z różnymi układami chłodniczymi. Chociaż co opinia to inna i mętlik w głowie, w każdym razie oznacza to chyba, ze nie jest jednoznacznie w tym temacie. Nie ma tego co jest dobre do wszystkiego.

 

W każdym razie nie jestem ekspertem w tym temacie, powtarzam tylko to co usłyszałem wśród firm, które instalują klimatyzatory lub agregaty chłodnicze.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol:

 

Przeleciałem jeszcze raz stronę Octopusa i nie znalzłem tam ani słowa o przemiennikach częstotliwości. Może wklej jakiś cytat ze strony, ale powiedz, w którym miejscu tak pisze?

 

kubaimycha: żywotność kompresora nie jest zależna od tego na ile godzin pracy szacuje go producent (szacuje idealnie), ale od tego w jakim układzie chłodniczym jest on skonfigurowany i czy ta konfiguracja jest lepsza, czy gorsza. Wśród "chłodniarzy" opinie są podzielone, zwłaszcza że scrolle mają krótszą historię na rynku i nie są tak dobrze sprawdzone w różnych warunkach i tak długo jak tłokowe. Zresztą powiadają, że ze scrollami najlepszą reputację ma Copeland, a reszta jeszcze musi udoskonalać swoje cacka, ze względu na większą awaryjność. Sumarycznie to z tą żywotnością wedle mego rozeznania jest pewnie podobnie. Wystarczy zasięgnąć opinii wśród firm zajmujących się od lat chłodnictwem i mających doświadczenia z różnymi układami chłodniczymi. Chociaż co opinia to inna i mętlik w głowie, w każdym razie oznacza to chyba, ze nie jest jednoznacznie w tym temacie. Nie ma tego co jest dobre do wszystkiego.

 

W każdym razie nie jestem ekspertem w tym temacie, powtarzam tylko to co usłyszałem wśród firm, które instalują klimatyzatory lub agregaty chłodnicze.

 

...dzięki bardzo, bo już zaczęłam się mocno niepokoić...zakładam, że pamięć ArtiW jest dobra i rzeczywiście CK dają tłokową...Aczkolwiek większość twierdzi, że jednak scrolle ( głównie mowa o copelandach) są lepsze- czytaj: bardziej żywotne...

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol:

 

 

kubaimycha: żywotność kompresora nie jest zależna od tego na ile godzin pracy szacuje go producent (szacuje idealnie), ale od tego w jakim układzie chłodniczym jest on skonfigurowany i czy ta konfiguracja jest lepsza, czy gorsza. Wśród "chłodniarzy" opinie są podzielone, zwłaszcza że scrolle mają krótszą historię na rynku i nie są tak dobrze sprawdzone w różnych warunkach i tak długo jak tłokowe.

 

Porownujac warunki laboratoryjne, bo na tej podstawie pewnikiem sa konstruowane dane do komunikacji z konsumentem, to scrolle podobno (nie jestem ekspertem) maja zywotnosc dluzsza. Nie wnikajac w konfiguracje oczywiscie.

M.in. dlatego (oprocz zmniejszenia poboru mocy), aby wydluzyc zywot sprezarki, CK stosuje dwa biegi (taka informacje uslyszalem kiedys od jednej z firm).

 

Podobno rowniez sprezarka Mitsubishi (scroll) jest "mercedesem" jak okresla IVT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Mitshubishi to nie mam pojęcia jak jest. W sumie to chyba nie było nigdy specjalnie znane ze sprężarek. Ze sprężarek to ja osobiście kojarzę najbardziej Copeland, Bristol, Maneurope (chyba tak się pisze), Danfoss, czy Bitzer. Ale to już chyba nie nam rozstrzygać, która z tych firm robi najlepsze sprężarki. Pewnie każda jest dobra w jakimś segmencie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastoswanie falowników jest oczywiste i nie pamietam gdzie czytałem o soplu i nie mam siły szukać :-? , znalazłem za to o gruntowej i falowniku , oto najciekawsze zdanie : "Sterownik OPTIMA 7 wyposażony jest w elektroniczny przemiennik częstotliwości (falownik) dzięki, któremu regulowane są obroty sprężarki. Sprawia to, że sprężarka pracuje ekonomicznie, a jej żywotność bardzo się wydłuża. Dzięki płynnej regulacji wydajności pompa dopasowuje swą moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiekcie." a całość tu http://www.zepdw.com.pl/Default.aspx?ak=pompy

Scrolle niewątpliwie wyparły niemal tłokowe. Oczywiście nie do końca bo najmniejszy scroll Copelanda ma z 5kW mocy chłodniczej , zawsze w mniejszych klimatyzatorach będą tłokowe.

Podstawową zaletą scrolla jest jego prosta budowa : to tylko jeden wirnik ( nie wiry jak pisał Pońko) z labiryntami, który wiruje nad drugim nieruchomym labiryntem : przestrzenie labiryntowe sie zaciskaja i sprężają czynnik. Sprężarka tłokowa jest równie skomlikowana jak silnik spalinowy : silnik,korbowody,tłoki,cylindy,zawory,rozrząd itd itp. Z tego wynika jej zawodność.

Oczywiście scroll nie jest idealny - jest (póki co) nieco mniej sprawny niz tłokowe - i tu chyba owa "nieszczelność".

Obecnie w klimatyzacji ,przemysle jak i w pompach ciepła powszechnie stosuje się scrolle , tłokowe są zdecydowanie w odwrocie co nie znaczy że to szmelc, ale juz nie najnowszy model mercedesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...