Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale w mojej to instalator wymyślił. Dlatego tak teraz analizując to wszystko zastanawiałem się czemu maja one służyć. Przecież sterownik pompy reguluje też pracę obiegówek. Na sterowniku normalna sprawa mogę ustawić temperaturę. No nie mogę chyba ustawić temperatury dzień noc, ale jeszcze dokładnie nie przeglądałem menu. W eurosterze niby jest wiele takich opcji ale cóż z tego jak podłogówka nie będzie w stanie zareagować w tak krótkim czasie. Jak przyjadą dokończyć wentylacje to ich o to wypytam. Jaki cel maja te Eurostery Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież sterownik pompy reguluje też pracę obiegówek. Na sterowniku normalna sprawa mogę ustawić temperaturę. No nie mogę chyba ustawić temperatury dzień noc, ale jeszcze dokładnie nie przeglądałem menu. Jaki cel maja te Eurostery

 

Jeżeli sterownik pompy ciepła nie ma możliwości sterowania zegarowego aby wykorzystać tanią taryfę to myślę, że po to instalator dał te Eurostery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale one nie sterują pompa...Więc raczej nie spowodują jej uruchomienia. No sam juz nie wiem zapytam instalatora i będę mądrzejszy...mam nadzieję

Tu można pobrać symulator sterownika

http://www.viessmann.pl/pl/ogrzewanie/regulatory-kotlow/Vitotronic-200-HO-automatyka-kotla-pompy-ciepla-ogrzewania-co.html

Może ktos zobaczy czy da się sterować temperaturami dzień i noc

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu dla domku jednorodzinnego mnożenie sterowników nie ma za bardzo uzasadnienia. Dobrze obliczona instalacja powinna działać równomiernie (za wyjątkiem łazienek - tam cieplej i ew. pomieszczenia technicznego - zimniej). Natomiast każdy obwód musi mieć możliwość wyregulowania przepływu. Na początku nastawy projektowe, potem trochę zabawy z korektą nastaw i dopiero jak się okaże, że trzeba dodatkowo zaingerować to dołożyć eletrozawory, termostaty czy inne tam takie. Oczywiście trzeba przewidzieć takie możliwości, żeby nie kuć ścian po fakcie, ale dla tak małego obiektu na 99% będzie to zbyteczne. A już w przypadku podłogówki ogrzewanej tylko w II taryfie to całkiem traci sens. Wykorzystanie akumulacji podłogi wyklucza dynamiczne zmiany temperatury. Albo rybki, albo akwarium...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sterowniki służą tylko i wyłącznie do sterowania pompami obiegowymi, ale tylko w przypadku kiedy kocioł (węglowy, gazowy), fabrycznie, takiego sterowania nie posiada.

 

Inaczej mówiąc, Twoja PCi (fabrycznie) takie sterowniki (sterownik) już posiada.

 

Instalator podłogówki chyba zbytnie nie jest rozgarnięty, albo „dopasowanie” podłogówki do PCi przerasta jego możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktos zobaczy czy da się sterować temperaturami dzień i noc

 

Da się i to w bardzo dużym zakresie:

 

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/8A2E5EABEF97BD96C1257448002B7EB2/$FILE/IO%20Vitocal%20222-G,%20242-G%20(04,2007).pdf?OpenElement

 

 

Miłej lektury.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no wlasnie...czyli to ich nadgorliwosc...jak te eurostery najlepiej ustawic??? Tak jak w pompie??

sSiwy12 czy na tej skali godzinowej uatawia sie godziny pracy pompy?? Np tak aby grzala w drugiej taryfie?? A co będzie jezeli np nie wyrobi sie i nie nagrzeje w drugiej taryfie?? Czy te ustawienia godzinowe nie wylacza pompy? Czy moze bedzie dalej chodzic az uzyska zadaną temperaturę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki w markowych pompach mają bardziej rozbudowane algorytmy, mają informację o temperaturze zewnętrznej czego brak w "eurosterach".

Przy sterowaniu opartym na eurosterach mogą wystąpić większe wahania temperatury przy mocno dynamicznych zmianach pogody zimą, taki pokojowy sterownik nie wychwyci wtedy trendu zmiany temperatury i nie zareaguje "po ludzku".

Mimo to jest to proste sterowanie i da się z tym całkiem dobrze "żyć".

Do zalet weźmy cztery strefy czasowe na dobę (czego w niektórych pompach znanych producentów brakuje!!!) w dni robocze i dwie strefy w weekendy (idealne do optymalizacji kosztów pracy PC przy taryfie weekendowej) - to na przykładzie Auraton'a 2020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś się już przewijał temat Eurosterów / Auratronów sterujących pompami obiegowymi. Przy trzech kondygnacjach - piwnica, parter, poddasze chyba nie jest to takie złe rozwiązanie. Arturo ma słuszną uwagę - skąd PC ma wiedzieć, jakie są temperatury na poszczególnych kondygnacjach ? Chyba, że sterownik PC (np. Viessmana) ma możliwość obsługi min. trzech osobnych obwodów - pomp obiegowych dla każdej kondygnacji. Nie wiem, jak jest w Ecopolach i Ecopowerach. Zgodzę się, że dobrze dobrane obwody, pętle i rozdzielacze oraz same pompki obiegowe załatwiają sprawę, ale nie do końca, bo jeżeli stwierdzimy, że jednak z jakiś powodów chcemy mieć okresowo w piwnicy 5 stopni cieplej niż na co dzień, albo na poddaszu zimniej, bo dzieci wyjechały na miesiąc, klikamy na sterowniku w piwnicy lub poddaszu i pompka z odpowiednią histerezą załącza się częściej, rzadziej, wcale albo i na stałe. Nie trzeba kręcić zaworami ani niezbyt precyzyjnie próbować ustawiać to za pomocą biegów pompek. Takie jest moje zdanie. Zgodzę się z jednym - nie ma sensu sterować poszczególnymi Eurosterami temperaturą w zależności od czasu - noc/dzień, to załatwi nam sterownik główny PC. Niech on się martwi tym, żeby do układu leciała woda według krzywej zależnej od temp. zewnętrznej, ale już włączaniem/wyłączaniem poszczególnych pompek obiegowych mogą się zająć proste sterowniki pokojowe na poszczególnych kondygnacjach. Mamy też dodatkowy bajer w postaci termometru i wskaźnika, czy dany układ aktualnie pracuje, czy nie. Oczywiście jak nam to w przypadków np. dużych mrozów nie będzie się podobało, można na sterowniku wymusić, żeby pompka chodziła cały czas, żeby na pewno PC wykorzystała na maxa nocną taryfę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że sterownik PC (np. Viessmana) ma możliwość obsługi min. trzech osobnych obwodów - pomp obiegowych dla każdej kondygnacji.

Dwóch ma na 100 % Ale ja mam i tak podpięte pod jeden.

 

Zgodzę się, że dobrze dobrane obwody, pętle i rozdzielacze oraz same pompki obiegowe załatwiają sprawę, ale nie do końca, bo jeżeli stwierdzimy, że jednak z jakiś powodów chcemy mieć okresowo w piwnicy 5 stopni cieplej niż na co dzień, albo na poddaszu zimniej, bo dzieci wyjechały na miesiąc, klikamy na sterowniku w piwnicy lub poddaszu i pompka z odpowiednią histerezą załącza się częściej, rzadziej, wcale albo i na stałe. Nie trzeba kręcić zaworami ani niezbyt precyzyjnie próbować ustawiać to za pomocą biegów pompek.

 

Do okresowych zmian temperatury ok, ale jak na stałe mam mieć jakaś temp to wole ustawić ja na pompie zamiast dławić poszczególne obiegi i daremnie grzać wodę. Tak się zastanawiam czy to jest skuteczny system. Bo sterowanie przepływem wody czyli pompką na pewno nie jest na tyle precyzyjne aby dało się programować temperatury. Nie wiem czy te Eurostery sa połączone z pompą ciepła i czy przekazują sobie informacje. Ale skąd niby pompa miałaby wiedzieć że już ma przestać grzać. Ma czujnik temp zewnętrznej i według tego grzeje. Można ustawić sobie jaką temperaturę wewnątrz chcę mieć ale musi się komunikować raczej z tymi eurosterami, w przeciwnym wypadku grzałaby na okrągło...tak na logikę.

 

A jak jest z tą II taryfą? jeżeli ustawie pracę pompy w II taryfie a w duże mrozy np nie da rady dobić temperatury to czy automatycznie będzie grzała dalej w I taryfie czy się wyłączy tak jak jest zaprogramowana?

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym kierować się przy wyborze pompy? wiem tylko ze ma być ok 7kW, z kolektorem poziomym

Przede wszystkim opinia ludzi którzy maja zainstalowany sprzęt instalatora, z którym prowadzisz rozmowy. Powinien dać Ci namiary. Bo marka i ceną na pewno nie należy sie sugerować. Oczywiście im bardziej znana marka tym drożej, tym lepszy design, sterownik itp. Ale czy to dla wszystkich musi być zaletą...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak jest zrealizowane sterowanie. Poczekaj na objaśnienia Twojego instalatora.

 

Te "opluwane" tutaj eurostery w pewnym układzie są bardzo fajne i dają dużo możliwości wbrew pozorom. Sam je często stosuję, ale do swoich pomp.

 

Moim zdaniem to tak nie do końca,sterowniki na pompie swoją drogą a sterownik pokojowy lub pogodowy swoją drogą.Skąd PCi będzie wiedziała,że w pokoju jest np.21st.C a nie 15 czy 25st.C(może wie a ja tego nie wiem ;) )?

Ano np.z Eurostera.Sterownik odpowiednio ustawiony i podłączony jest niezbędny przy komfortowym grzaniu.

 

Ustawiasz zadaną temperaturę na Eurosterze podpiętym do PCi a on dba o komfortową temperaturę pomieszczeń,mimo,że mamy taki bufor jak podłogówka,po prostu PCi nie będzie się tyle włączała.Za to chesz karać ??

Chyba,że czegoś nie rozumiem.

 

Zaszło nieporozumienie.

Ta PCi (Viessmann Vitocal 222-G) posiada 3 niezależne obwody grzewcze (CWU + 2 ogrzewania) + opcjonalnie dodatkowo solary zasilające CWU.

Posiada już fabrycznie wbudowany sterownik (bardzo "zaawansowany") , który steruje 3 lub 4 pompami obiegowymi. Każdy z tych 3 (lub 4) obwodów jest (może być) „podpięty” pod czujniki temperatury. Gdzie te czujniki temperatury będą umieszczone – wybór inwestora (fabrycznie umieszczono je na króćcach obwodów grzewczych).

Ta PCi (a w zasadzie jej sterownik) współpracuje również z czujnikiem pogodowym.

 

Dlatego uważam, że w tym (konkretnym) przypadku stosowanie dodatkowych sterowników jest przejawem, albo braku wiedzy o tej PCi, albo przerostem treści nad formą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszło nieporozumienie.

Ta PCi (Viessmann Vitocal 222-G) posiada 3 niezależne obwody grzewcze (CWU + 2 ogrzewania) + opcjonalnie dodatkowo solary zasilające CWU.

Posiada już fabrycznie wbudowany sterownik (bardzo "zaawansowany") , który steruje 3 lub 4 pompami obiegowymi. Każdy z tych 3 (lub 4) obwodów jest (może być) „podpięty” pod czujniki temperatury. Gdzie te czujniki temperatury będą umieszczone – wybór inwestora (fabrycznie umieszczono je na króćcach obwodów grzewczych).

Ta PCi (a w zasadzie jej sterownik) współpracuje również z czujnikiem pogodowym.

 

Czyli te Eurostery powinny być podłączone do pompy i pompa odczytuje z nich temperaturę. Czujnik temp zewnętrznej tez jest. Widzę że idą dwa kabelki do pompy ale nie wiem czy to jest podłączenie obiegówek czy właśnie tych sterowników.

Chyba zapisze sobie te wszystkie pytania i zasypie nimi instalatora, jak był u mnie to nie miałem aż tyle pytań :)

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photos Eurostery to tylko regulatory włącz/wyłącz i pompa nic z nich nie odczytuje poza sygnałem, że obwód jest przerwany lub nie. Masz pogodówkę i proponowałbym na początek grzać tylko na czujnku pogodowym aby dobrze poznać instalację. Jeśli się okaże, że jesteś z takiego rozwiązania niezadowolony to wtedy możesz zastanawiać się nad jakimś regulatorem pokojowym. Bardzo często nadmiar sterowników bardziej szkodzi niż pomaga. W samym sterowniku pompy ciepła masz tyle wersji nastaw, że wystarczy na dwie zimy :) do zabawy. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...