Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jadę bez dodatkowych sterowników, mam tylko czujnik zewnętrzny. Ten rok (mroźna zima) zamknę w 4700kWh i 80% w II taryfie. Jeśli następna zima będzie "normalniejsza" powinienem zejść co nieco z ilości kWh jak i zwiększyć wykorzystanie II taryfy a co za tym idzie rachunki powinny dość znacząco jeszcze spaść.

Bez dodatkowych sterowników jest trochę zabawy z imbusem przez pierwsze tygodnie grzania ale to żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moze zajrzy i nieco rozjasni co one dobrego czynia w instalacji.

Eurostery mogą pełnić całkiem pożyteczną funkcję, ale musisz wiedzieć co one robią. Ja mam 2 i one + timer właśnie sterują całą instalacją pc - stąd tania taryfa to ponad 90%, a sterownik pc pogodówką w zasadzie niewiele u mnie robi. To że kable biegną do obiegówek nie znaczy, że jakieś żyły nie biegną z obiegówki do sterownika pompy, żeby nie trzeba było tylu kabli ciągnąć. Popytaj instalatora, albo sam zabaw się w odkrywanie swojej instalacji ;-) Euroster może albo zewrzeć 2 kabelki albo rozewrzeć i tyle. Można więc go użyć np. do przerwania zasilania tej obiegówki, która pompuje ciepło do przegrzanego pomieszczenia (ale ta druga pracując sama musi dawać wystarcający przepływ wody na pc). Można też go użyć do zablokowania właczenia pc, gdy jest za ciepło. Można też uzyć na 10 innych sposobów. No ale to gdybanie. Musisz wiedzieć co masz, to lepiej sobie ustawisz.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje...zapytam u zrodla.

Tak sie zaglebiam w to wszystko i troche sie gubie...nie wiem np od czego zaczac jak w domu bedzie za chlodno...tzn jak nie dobije do zadanych np 22...czy brac sie za krzywa grzewcza czy moze sterowac rotametrami, czy moze na eurosterach podniesc temp i wymusic na obiegowkach szybszy obieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje...zapytam u zrodla.

Tak sie zaglebiam w to wszystko i troche sie gubie...nie wiem np od czego zaczac jak w domu bedzie za chlodno...tzn jak nie dobije do zadanych np 22...czy brac sie za krzywa grzewcza czy moze sterowac rotametrami, czy moze na eurosterach podniesc temp i wymusic na obiegowkach szybszy obieg

 

ja pompę obiegową na parterze daje na maxa na III i mi dobija żądaną temp w pomieszczeniu gdzie jest czujnik pompy, resztę steruje rotametrami, zrezygnowałem z termostatów pokojowych, nie mam takiej potrzeby, w sypialniach mam przykręcone rotametry i mam 2 stopnie chłodniej a na reszcie pomieszczeń na parterze mam na maxa, i tym samym krótkie pętle grzeją mocniej np w łazience, obieg na pietrze mam na pąpie obiegowej na 1, i wszystkie rotametry otwarte, hula mi wszystko tak, że nie mam potrzeby stosowania dodatkowego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie jeśli ktoś w styczniu przed wyjściem do pracy zapomni o zamknięciu okna w salonie i sypialni lub w lutym słońce bardziej przygrzeje albo bypass reku w marcu ustawi się na otwarty przy 10st.C ?

 

a co będzie arturo jak ci wywali bezpieczniki jak będziesz w pracy? włączy ci się agregat?:D, nie mam reku i nie chce mieć, odpowiedz jest prosta jak zapomnę to będzie zimno, następnym razem będę pamiętać, jak zapominasz rękawiczek to marzniesz, "kto nie ma w głowie ten ma w nogach""kto nie smaruje ten nie jedzie""bab z wozu koniom lzej" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę bez dodatkowych sterowników, mam tylko czujnik zewnętrzny. Ten rok (mroźna zima) zamknę w 4700kWh i 80% w II taryfie. Jeśli następna zima będzie "normalniejsza" powinienem zejść co nieco z ilości kWh jak i zwiększyć wykorzystanie II taryfy a co za tym idzie rachunki powinny dość znacząco jeszcze spaść.

Bez dodatkowych sterowników jest trochę zabawy z imbusem przez pierwsze tygodnie grzania ale to żaden problem.

 

Liwko a możesz podać szczegóły jakie DZ i parametry oraz jaka pompa bo też chciałem ta dobrać aby 80% w II taryfie ogrzewać !? pozdrawiam Kazjan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow !!?? Życzę słabej grzybni :)

Z PCi a bez reku ???

Fakt,są dziwne pomysły posiadaczy PCi ;)

 

Może trochę nie w temacie, ale co ma grzybnia do braku rekuperacji ? Rekuperacja to kapitalna sprawa i sam żałuję, że nie montowałem, ale wilgoci nie ma prawa być i nie będzie, jak mamy w miarę dobrze zrobioną wentylację grawitacyjną. Nie ma więc co przesadzać, 90 % zbudowanych w ostatnich latach domów nie ma reku, a wilgoć, czy grzyb jest najwyżej w drobnym, wręcz pomijalnym ich procencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow !!?? Życzę słabej grzybni :)

Z PCi a bez reku ???

Fakt,są dziwne pomysły posiadaczy PCi ;)

Rozumiem, ze wedlug Ciebie piec gazowy bez reku, albo ekogroszek bez reku, albo nawet prad bez reku to brak grzyba. A PC bez reku to grzyb za automatu??

Wez wyjasnij co masz na mysli, bo nie nadarzam za Twoim tokiem rozumowania.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie jeśli ktoś w styczniu przed wyjściem do pracy zapomni o zamknięciu okna w salonie i sypialni lub w lutym słońce bardziej przygrzeje albo bypass reku w marcu ustawi się na otwarty przy 10st.C ?
A to Ty ten swoj system grzewczy z podlogowka wodna, caly za 8-10tys, to bedziesz mial z termostatami w kazdym pokoju? A czym beda te termostaty w wodnej podlogowce sterowac? Moca pieca elektrycznego? Silownikami w rozdzialaczu??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow !!?? Życzę słabej grzybni :)

Z PCi a bez reku ???

Fakt,są dziwne pomysły posiadaczy PCi ;)

 

Trochę wiedzy i zrozumiesz.

 

Może tak:

 

PCi to nic innego jak (samoobsługowy) kocioł grzewczy.

 

Kocioł ogrzewa (w tym przypadku) wodę, a woda oddaje ciepło do pomieszczeń za pośrednictwem (w tym przypadku) rurek umieszczonych w podłodze (ogrzewanie podłogowe).

Bez względu na zasilanie kotła, są takie same zasady co do sterowania kotłem, jak i wentylacji w budynku (poza samą „kotłownią”, bo tam wymagania związane z paliwem).

 

Czyli, PCi = kocioł ! Teraz jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo stosuje system wyśmiewczy i dlatego wszystkich irytują jego wypowiedzi...ja pod tym względem nie różnię się od innych :)

Ale trochę racji w tym jest...już nie chodzi o sam sposób ogrzewania, ale po to ten budynek ma mocną izolację aby nie tracił energii, a w przypadku wentylacji grawitacyjnej tak będzie.

Trzeba z głowa zrobić tę wentylację. U moich rodziców (dom klocek lata 80) wymieniono wszystkie okna na pcv i okazało się że wentylacji prawie niema, trzeba rozszczelnić okna. Niby nie jest to wielkim problemem bo w zimę jako tako ta wentylacja działa, w lato z kolei można rozszczelnić i tez jest ok, ale czy tak to powinno wyglądać w nowo budowanych domach...Sama wentylacja mechaniczna bez rekuperacji to nie jest już tak duży koszt, nie interesowałem się ale coś pewnie koło 3-4 tyś i chyba warto byłoby w to zainwestować.

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał raczej jeden sterownik w reprezentacyjnym pomieszczeniu,który będzie podłączony bezpośrednio do pieca.

To ze Cie tak zacytuje:

 

"A co się stanie jeśli Ty w styczniu przed wyjściem do pracy zapomnisz o zamknięciu okna w salonie i sypialni lub w lutym słońce bardziej przygrzeje albo bypass reku w marcu ustawi się na otwarty przy 10st.C ? "

 

he?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo stosuje system wyśmiewczy i dlatego wszystkich irytują jego wypowiedzi....

Jakoś nie zauważyłem wyśmiewania się innych, z systemu grzewczego Arturo – a wręcz odwrotnie, raczej Arturo „wyśmiewa się” z posiadaczy PCi – stosując „dziwną” retorykę wiązania wszystkiego z PCi – choćby to ostatnie stwierdzenie odnośnie wentylacji.

Dla wentylacji jest obojętne jaki jest kocioł, ale koszty „utrzymania” WM (w tym - z rekuperacją), już nie. Im tańsza energia zużyta na potrzeby grzewcze, tym mniej opłacalne jest stosowanie WM z rekuperacją – pomijając zupełnie odczucie (poczucie) komfortu, które tak czy siak, jest subiektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo „wyśmiewa się” z posiadaczy PCi – stosując „dziwną” retorykę wiązania wszystkiego z PCi

 

Ktoś na jakimś forum napisał ze jego sąsiad/znajomy ciągle śmiał się z posiadaczy aut marki BMW, przywołując stereotypy im przypisane. Jak znajomemu zaczęło się lepiej w życiu powodzić to zakupił sobie nowe auto a jego marka to dziwnym trafem BMW.

Często ludzie w taki sposób tłumaczą (sobie, innym ?)swoje decyzje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a możesz podać szczegóły jakie DZ i parametry oraz jaka pompa bo też chciałem ta dobrać aby 80% w II taryfie ogrzewać !? pozdrawiam Kazjan ;)

 

PPC 8kW. DZ pionowe ale nad tym bym polemizował. dzisiaj samemu zrobił bym poziome. Pompa była robiona pod zamówienie, normalnie są 7 lub 9. To że akurat jest tak jak jest, wynika z dobrego dobrania mocy przez instalatora. Ja byłem za 7, ale zostałem przekonany, że lepsza będzie 8.:)

No i oczywiście troszkę ustawień na początku mnie to kosztowało;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzaj z tym wyśmiewaniem się,czasami się lekko dziwię ale to jest dalekie do wyśmiewania ;)

 

No niestety,jeśli temp.na sterowniku zejdzie poniżej 16-17st.C to piec będzie musiał się załączyć w I taryfie ;)

Przed chwila sie "dziwiles" komus, ze stosuje rozwiazanie.....ktore sam planujesz (jeden sterownik temp na dom, zamiast po jednym na pomieszczenie).

Wiec juz wogole nie kumam o co Tobie chodzi.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...