Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a my cię tu tylko karmimy. Dyskusja z tobą nie ma najmniejszego sensu.

Też tak uważam... Jak wybuduje to się pochwali i niech mu się uda co planuje. Arturo72, już 100x napisałeś jakie są Twoje spostrzeżenia na temat pc i nic nowego do spostrzeżeń i uwag o pc już od długiego czasu nie wnosisz, lecz powtarzasz z uporem maniaka swoje jedno zdanie. Jeśli chcesz z kimś gadać o opłacalności różnych rozwiązań, to załóż sobie proszę taki wątek i tam umieść swoje przemyślenia - będzie łatwiej je znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...) do tego muszę dodać następne min.15tys.zł odwiertów,do tego muszę dodać 5tys.zł za zasobnik,do tego musze dodać ok.2tys.zł za instalację. (...)

 

Artur! Właśnie zakończyłem budowę ciepłej (w wannie styropianowej) płyty fundamentowej. Pod nią (pow. ok 150m2 wykopu) i pod drogą dojazdową (ok. 100m2) sam rozwinąłem 2x150mb rury PE32. Koparka i tak musiała być i zdjąć tyle ile zdjęła. Płyta i droga sporo podniesiona względem reszty terenu. Rurki będą docelowo min. 1,5mppt. Rozwijać pomógł brat. Koszt całkowity DZ - 750zł.

 

W płycie zaszalałem i sam rozłożyłem aż 325mb rurek ogrzewania podłogowego. 5 obwodów po 65m. Wziąłem w miarę markowe, Wavina. Koszt - 800zł.

 

Nie mam i nie planuję PC. Mam zapotrzebowanie całej chałupy 3,5kW przy -18 st C ale przy tych kosztach, jak się odpowiednio wcześniej pomyśli, spokojnie MOŻNA mieć plan "B" - czyt. PC za np. 7 lat jak: stanieją, UE/limity CO2 itp. wymuszą, wygram w totka, będę chciał mieć +10 do lansu itp.

 

Koszty nie muszą zabijać! To tak do przemyślenia Tobie i innym. Pozdrawiam, Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) kolektor poziomy z tego co czytam wychładza grunt do minusowych temperatur. Jeśli by się tak stało to istnieje ryzyko wysadzenia gruntu i płytę może szlag trafić.Tak moim zdaniem.

1. Pytaj konstruktora,

2. Pytaj konstruktora,

3. Moim zdaniem wszystko zależy od rodzaju gruntu i poziomu "poboru" ciepła z "magazynu". Przy wodzie gruntowej 0,5 mppt i glinie (ciągła i wyraźna regeneracja złoża) - jak u mnie - raczej nierealne jest aż takie wychłodzenie. Ale patrz pkt 1 i 2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem budowę ciepłej (w wannie styropianowej) płyty fundamentowej. Pod nią (pow. ok 150m2 wykopu) i pod drogą dojazdową (ok. 100m2) sam rozwinąłem 2x150mb rury PE32. Koparka i tak musiała być i zdjąć tyle ile zdjęła. Płyta i droga sporo podniesiona względem reszty terenu. Rurki będą docelowo min. 1,5mppt. Rozwijać pomógł brat. Koszt całkowity DZ - 750zł.

 

Każde „odbieranie” ciepła z gruntu pod ogrzewanym domem, nie jest rozwiązaniem właściwym – z różnych powodów, z tym, że „wysadzeniem” płyty raczej nie grozi – nawet przy kolektorze PCi z bezpośrednim odparowaniem.

 

Również umieszczanie DZ pod betonem, spowoduje pogorszenie wydajności kolektora (zwłaszcza na „nasypie”) – trawa jest „izolacją termiczną”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ma działkę, na której jest tylko prąd. Postanowił wybudować dom energooszczędny, w którym jedynym źródłem ciepła jest energia elektryczna. W dodatku wyliczył sobie, że za ogrzewanie nie będzie płacił więcej niż 190 zł miesięcznie. Niemożliwe? My potwierdzamy, że to może się udać! Pod warunkiem, że dom jest odpowiednio zbudowany.

Dom Marcina potrzebuje do ogrzewania zaledwie 3700 kWh energii/rok.

Więc jaki jest sens instalacji pompy ciepła?

http://muratordom.pl/budowa/oni-juz-zbudowali/dom-ogrzewany-pradem-koszt-ogrzewania-190-zl-miesiecznie,11_7762.html

 

Marcin w Warszawie zaplacil by 1 254, 3 zl za 3 700 kWh w taniej II taryfie za samo ogrzewanie i to dla domu raczej malego (nie znalazlem powierzchni ani grubosci styropianu na elewacji). Ile wyniesie go cwu za rok dla dwoch osob?

 

Moge podac swoje koszty, ktore wynosza za co + cwu za caly rok prawie 1 600 zl przy utrzymaniu temperetury wewnatrz domu 22*C.

Ja do ogrzewania i cwu potrzebuje w ciagu roku (lacznie) 4 053 kWh (1 215 kWh w taryfie I i 2 838 kWh w taryfie II).

I taryfa - 0,339 zl/kWh

II taryfa - 0,5064 zl/kWh

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapotrzebowaniu oczywiście nie ma co się pchać w inwestycję z gruntową PC. Tylko dojście do tego zapotrzebowania też sporo kosztowało. Lecz mając zamiast kabli podłogówkę wodną można pójść w tanią PC powietrze-woda. Nawet gdyby średnioroczny COP wyniósł 2 to przecież rachunki spadną nam o połowę. Warunek, PC musi pracować tylko w taniej taryfie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....można pójść w tanią PC powietrze-woda. Nawet gdyby średnioroczny COP wyniósł 2 to przecież rachunki spadną nam o połowę...

 

Dopowiem, że w niektórych rejonach np. w Szczecinie, COP (średnioroczny) może osiągnąć wartość ponad 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem, że w niektórych rejonach np. w Szczecinie, COP (średnioroczny) może osiągnąć wartość ponad 3.

 

Oczywiście, tylko ja mówię o taniej PC. Jeżeli przy pompach gruntowych można mówić, że mają dość porównywalny COP, o tyle przy powietrznych występują większe różnice. Ale dla podanego przykładu taka tania PC była by dość dobrym rozwiązaniem (7-10tyś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem, że w niektórych rejonach np. w Szczecinie, COP (średnioroczny) może osiągnąć wartość ponad 3.

 

Dopowiem, że jeśli wierzyć producentom, średnioroczny COP niedrogiej pompy na scrollu Copelanda na bank przekroczy 3. I to nie w Szczecinie, ale na Mazowszu. Policzone dla dobowych temperatur min, max, avg za ostatnie 10 lat. I proszę nie straszyć ludzi kilkumiesięcznymi okresami z -20C, w niektórych latach takie temperatury w ogóle nie wystąpiły, to nie Syberia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I proszę nie straszyć ludzi kilkumiesięcznymi okresami z -20C, w niektórych latach takie temperatury w ogóle nie wystąpiły, to nie Syberia.

 

Pierwsze słyszę (czytam) o takim „zagrożeniu”.

PCi za 3.200zł raczej nie osiągnie średniorocznego COP dużo większego niż 3 i to nawet w Szczecinie.

A po ostatnie, to każdy rozsądny inwestor zadba (w takim przypadku) o odpowiednia grzałkę elektryczną i (lub) ewentualne dodatkowe źródło ogrzewania, np. kominek – na wypadek kilkudniowych niskich temperatur zewnętrznych lub skrajnych temperatur ujemnych.

Tak, czy siak będzie miał niższe rachunki, a uwzględniając CWU dużo niższe, niż za analogiczne ogrzewanie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę (czytam) o takim „zagrożeniu”.

 

Przepraszam, poniosło mnie, ludzie wciąż żyją temperaturą obliczeniową, nie zdając sobie chyba sprawy z tego, że to ekstremum, a dni w których występuje można policzyć na palcach jednej ręki. Załączam linka do reklamy Zubadana, skąd interesuje mnie tylko rys. 3 na str. 3.

 

http://www.mitsubishi-electric.pl/files/Uklady%20pompy%20ciepla%20-%20Ch&K,%20nr%2011_2007.pdf

 

(tak, wiem, jak dobry jest Zubadan i ile kosztuje - to nie jest tu istotne). Nie wiem co może pompa za 3,2 KPLN, ale liczyłem dla takiej za 5 KPLN, która zgodnie z deklaracją sprzedawcy COP (nominalny) ma w okolicach 3 przy ok +5-7C. Liczyłem na dokładniejszych danych i przy założeniu stałego dziennego zapotrzebowania na CWU COP średnioroczny dość mocno przekracza 3. Oczywiście z CO jest gorzej, ale też b. dobrze. Choć rozumiem, że dwie ostatnie zimy były srogie i zapadły w pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No samą prawdę piszą:

 

Średni współczynnik COP agregatu w okresie całego roku wynosi 2,86

(nominalnie 3,42).

 

A Toruń leży na pograniczu strefy II i III – co też ma znaczenie,

bo średnia temperatura dla grudnia, stycznia i lutego, w przypadku Torunia to -0,5, a dla np. Warszawy (też III strefa) to -1,7 (dane ze stacji METEO).

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde „odbieranie” ciepła z gruntu pod ogrzewanym domem, nie jest rozwiązaniem właściwym (...) Również umieszczanie DZ pod betonem

sSiwy12. Dla Ciebie zawsze mam pełen szacun :-)

Ad rem - pod płytą jest 30cm EPS 200 a sam kolektor dosłownie pływa w wodzie gruntowej. Mam ją 0,5mppt. I same cieki wodne (swoją drogą, jak od tego nie zacznie mnie łamać w kościach, to będzie sukces :-)), wymiana strumienia energii jest stała i potężna. Mam do dyspozycji wg mnie ok 40-50W/mb a potrzebuję max 15W/mb (3,5 kW zapotrzebowanie szczytowe, 300m kolektora). Powinno spokojnie dać radę. A droga nie jest betonowa - nigdzie tak nie pisałem.

Pozdr, Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapotrzebowaniu oczywiście nie ma co się pchać w inwestycję z gruntową PC. (...) mając zamiast kabli podłogówkę wodną można pójść w tanią PC powietrze-woda.

Wiem o tym. DZ i GZ zrobiłem, bo były praktycznie "za darmo" a na przyszłość daje to więcej możliwości. Co do PC powietrze - woda - myślę o tym intensywnie, tym bardziej, że mam do tego dobre warunki - Wrocław to w skali kraju wyspa ciepła (nic nie ujmując Szczecinowi :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko Zubadan kosztuje tyle co tańsza gruntowa z montażem.

Konfrontując poziom skomplikowania Zubadana z przewidywalnością i trwałością gruntówki (o parametrach nie wspominając) ja bym z pewnością nie poszedł w tę stronę (tzn. w pompę powietrzną). Oczywiście gdy mamy możliwości wykonania PC gruntowej na poziomym wymienniku. Bo jeśli w grę wchodzą odwierty to sprawa już inaczej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Wrocław to w skali kraju wyspa ciepła (nic nie ujmując Szczecinowi :-))

 

chyba na COP2, no chyba że się powietrze bierze z komunalnego korytarza:D,

nie mówiąc że mieliśmy najzimniejszą zimę od 13 lat,

ja mieszkam w szczerym polu w Szymanowie k. Wrocławia i nie podzielam twojego zdania o wyspie ciepła zwłaszcza 2 ostanie lata, pizga tu tak jak w kieleckim, że różnica pomiędzy tym co jest w mieście a moim czujnikiem od północnej strony domu to - 3,5oC, ponad miesiąc czasu temperatura w nocy była poniżej -15oC, 2 miesiące w dzień temperatura miedzy -8 a-12, biegun ciepła to to nie jest a tylko 11 km od wrocławskiego rynku.

To co zaoszczędzisz na pompie spalisz drzewem dogrzewając no chyba że masz futro :D i temp 18.00 oC jest dla ciebie satysfakcjonująca, ja mam dzieci i temp 23 w pokojach i 25 w łazienkach musi być, jestem ciepłolubny, PC Zirius M2-9 bezpośrednie parowanie, 2700 zł brutto, na G11 za 7mcy sezonu. Nie mogę się doczekać jak dostane 2 taryfe:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...