Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tania pompa powietrzna z priorytetem na CWU opłaca się inwestycyjnie o niebo bardziej niż wypasiona gruntówka :p

 

nie zgodzę się PC gruntowa na bezpośrednim parowaniu latem ma cop powyżej 5, DZ zakopane jest na głębokości 0,8m także bardzo szybo się regeneruje obecnie na podgrzewaniu wody temp. powracającego gazu z DZ do sprężarki jest min 21,5 oC po 30 min pracy potem się wyłącza, nie mam licznika CWU ale ma 5 osobowa rodzinę ja i zona i 3 dziewczyny CWU mam ustawioną na 55oC, po zmianach podgrzewane mam od 8 do 12 i od 19 do 23, w czasie pomiędzy tymi godzinami temp wody spada do 45oC, od 1 czerwca do dziś PC zjadła 89,77 kW/h czyli x 0,55 w G11 daje 49,37 czyli za dobę 1,76 bez II taryfy, i nie myjemy się tylko w sobotę:D, Zirius M2-9 rules!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co nam daje te 3 stopnie więcej? Co tam zmienia w tej pompie?

 

Tak po chłopsku. Jeżeli rośnie temperatura DZ rośnie nam COP ponieważ dostarczamy cieplejszy czynnik. Mniej trzeba dogrzewać. Jednak trwa to do pewnego momentu i każdy następny stopień jest coraz mniej znaczący. W pewnym momencie zysk z dostarczenia cieplejszego czynnika zrównoważy się ze stratą pracy sprężarki. Ponad określoną temperaturę COP nie wzrośnie.

Miało być po chłopsku a wyszło jak zwykle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do kolegów znających PC dobrze od strony technicznej. Proszę mi wytłumaczyć bo sam sobie nie potrafię. Załóżmy że mamy dwie pompy ciepła (mogą być glikolowe). Jedna pracuje na temp. glikolu 1'C a druga załóżmy na 4'C (nie wdając się dlaczego jedno dolne źródło jest bardziej wydajne od drugiego). Ciekawi mnie dlaczego pompa pracująca na wyższej temp. osiągnie lepsze COP? Czysto technicznie. Co nam daje te 3 stopnie więcej? Co tam zmienia w tej pompie?

 

bo więcej ciepła zabiera do domu z DZ, im bardziej wychłodzone DZ tym mniejszy COP, odpowiedz znajdziesz we wzorze na COP, ale jest tez inna zależność czynnik roboczy im bardziej chłodzi grunt tym jest większa entalpia, czyli więcej jest w stanie zabrać ciepła z gruntu do domu, dlatego tak ważny jest wybór wielkości DZ by było w stanie się regenerować, bo jak zabierzesz całe ciepło z gruntu czyli zjedziesz na 0 w glikolu, a w bezpośrednim parowaniu na -5, to czeka cie grzałka, a regeneracja DZ uzależniona jest od głębokości, ilości wody w gruncie i nasłonecznienia etc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, wieczorem policzę jeszcze amplitudy. Tak na szybko: 10 MWh na CO, 2,5 MWh na CWU. COP gruntowej stały = 4. COP powietrznej średnioroczny CO = 2,6, CWU = 3,5.

 

Założenia błędne.

O ile COP PCi gruntowej (glikolowej - bo istotne) jest w miarę stały, ale raczej daleko mu do 4 – zwłaszcza jeśli całorocznie grzeje CWU, to na dodatek PCi powietrze/woda, przy całorocznym CWU nie osiągnie średniego COP 3,5 – z bardzo prostego powodu – średnia (roczna) temperatura powietrza w Poznaniu (bo tego miasta dotyczyły obliczenia) wynosi 8,7 stopnia (dane uśrednione z ostatnich 10 lat). Przy założeniu, że grzejemy CWU do 50 stopni, daje to średnioroczny COP poniżej 3.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zirius M2-9 rules!

 

Gruntowe są najlepsze, chyba nikt nie neguje. Ja tylko postuluję ciut więcej szacunku dla powietrznych, bo są traktowane jako nędzna imitacja, a za jedną piątą ceny dostajemy 2/3 możliwości. W szczególności, gdy ktoś na etapie planów może różnicę włożyć w dodatkowe 15 cm styro i lepszą stolarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zirius M2-9 rules!

 

Racja – jest to niedoceniana PCi na naszym rynku.

Prosta jak budowa cepa i bardzo skuteczna – bez „pośredników” typu; pompy obiegowe, solanka, wymiennik. Bezpośrednie skraplanie i parowanie.

I co najważniejsze bardzo tania, bo kompletna kotłownia CO i CWU, ze sterownikami i DZ , o mocy 5,5kW za cenę (netto) około 26.000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak bardziej chodziło mi o czysto techniczne zagadnienie. Wyczytać można na internecie że glikol powracający z dolnego źródła powoduje w pompie ciepła przemianę czynnika w stan gazowy. I teraz chodzi mi o to, czy cieplejszy glikol (o te kilka stopni) zamienia ten czynnik w gaz szybciej? A może robi to efektywniej (może przy chłodniejszym glikolu nie cały czynnik zmienia się w gaz)? Właśnie o to mi chodzi. DLaczego najlepsze COp mają pompy na wodę studzienną? Wiem że dlatego że ta woda zawsze jest cieplejsza niż glikol, ale nie wiem technicznie co nam daje ta większa różnica skoro ona ma za zadanie tylko zmienić czynnik w stan gazowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak bardziej chodziło mi o czysto techniczne zagadnienie. Wyczytać można na internecie że glikol powracający z dolnego źródła powoduje w pompie ciepła przemianę czynnika w stan gazowy. I teraz chodzi mi o to, czy cieplejszy glikol (o te kilka stopni) zamienia ten czynnik w gaz szybciej? A może robi to efektywniej (może przy chłodniejszym glikolu nie cały czynnik zmienia się w gaz)? Właśnie o to mi chodzi. DLaczego najlepsze COp mają pompy na wodę studzienną? Wiem że dlatego że ta woda zawsze jest cieplejsza niż glikol, ale nie wiem technicznie co nam daje ta większa różnica skoro ona ma za zadanie tylko zmienić czynnik w stan gazowy.

czynnik roboczy to gaz - on jest sprężany albo rozprężany, tu ma istotny wpływ na to tylko ciśnienie temp marginalny pzry gazach roboczych R407 -410, jak się psikasz dezodorantem to się w tym miejscu robi chłodno :D sprawdz :p, gaz przy rozprężaniu wychładza się i ogrzewając zabiera z glikolu ciepło bez względu na to ile go glikol dostarczy jak dostarczy 4C to będzie wyższy cop jak ogrzeje go 0c to będzie niższy cop, a Cop na DZ woda studzienna jest najlepszy bo woda zawsze ma taka samą temperaturę, upraszczając czyli nie wychładzasz DZ, bo pompujesz ze studni 8C i zrzucasz ja do drugiej studni, wychłodzona bo rozprężony gaz ogrzewając się w niej zabrał jej ciepło i trzeba jej się pozbyć, masz wtedy przepływowe DZ, czyli gwarantowane +8C non stop w DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze taki mały pstryczek dla P-W;) Gdy grzejemy CWU w tanich godzinach w dzień (ja mam G12W więc takich nie mam), to zgoda macie wyższy COP, ale jakie są temperatury przed 6 i po 21 latem? Poza tym, przy instalacji glikolowej można dać dodatkowy nieizolowany zbiorniczek, który będzie nam latem dostarczał podgrzany glikol (nawet zwyczajną wodę) z pominięciem DZ. jaka będzie wtedy różnica w COP:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od firmy Thermogolv, od Tomasza Kołodzieja, dystrybutora pc Zirius dwudziestoletnią rurkę miedzianą z DZ, została wykopana tydzień temu z jednej z pierwszych instalacji w Polsce na bezpośrednie parowanie, po wymianie instalacji po powodzi w Jaśle, przed zakupem PC jakiś sprzedawca glikolówki straszył mnie abym nie kupował ziriusa na bezpośrednie parowanie bo rurki z DZ korodują:D (co za noob tak miedzy wierszami) więc męczyło mnie to jakiś czas co miał na myśli dlatego dla wszystkich którzy się lękają toksyczności miedzi i jej "korozji" załączam zdjęcia by spało się lepiej :D nic nie koroduje. Podziękowania dla p. T. Kołodzieja z Thermogolv za rurkę:D

http://www.megaparty.pl/upload/rurka_1_cm_wew_0,8_cm.png

http://www.megaparty.pl/upload/rurka_z_boku.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak bardziej chodziło mi o czysto techniczne zagadnienie. Wyczytać można na internecie że glikol powracający z dolnego źródła powoduje w pompie ciepła przemianę czynnika w stan gazowy. I teraz chodzi mi o to, czy cieplejszy glikol (o te kilka stopni) zamienia ten czynnik w gaz szybciej? .

 

W zasadzie, bardzo upraszczając, można to zagadnienie też sprowadzić do tego, że cieplejszy glikol szybciej spowoduje parowanie czynnika, a przez to sprężarka wykonuje „mniejszą” pracę, aby zapewnić odpowiednią (zadaną) temperaturę w GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od firmy Thermogolv, od Tomasza Kołodzieja, dystrybutora pc Zirius dwudziestoletnią rurkę miedzianą z DZ,

 

Bo to jest bardzo dobra firma, a Pan Tomasz jest przykładem jakim powinien być idealny dystrybutor (sprzedawca) – ma wiedzę, nie ściemnia, tłumaczy, tak, że nawet wyjątkowy laik rozumie.

 

Piszę to z pełną odpowiedzialnością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak bardziej chodziło mi o czysto techniczne zagadnienie. Wyczytać można na internecie że glikol powracający z dolnego źródła powoduje w pompie ciepła przemianę czynnika w stan gazowy. I teraz chodzi mi o to, czy cieplejszy glikol (o te kilka stopni) zamienia ten czynnik w gaz szybciej? A może robi to efektywniej (może przy chłodniejszym glikolu nie cały czynnik zmienia się w gaz)? Właśnie o to mi chodzi. DLaczego najlepsze COp mają pompy na wodę studzienną? Wiem że dlatego że ta woda zawsze jest cieplejsza niż glikol, ale nie wiem technicznie co nam daje ta większa różnica skoro ona ma za zadanie tylko zmienić czynnik w stan gazowy.

 

A patrząc od strony termodynamiki - uproszczony wzór na COP teoretyczny = temp DZ / (temp GZ - temp DZ), (temp. w kelwinach, czyli do stopni C trzeba dodać 273). Widać od razu, że COP rośnie kiedy zmniejsza się różnica między DZ i GZ, a najbardziej rośnie, gdy zwiększamy temp. DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...